Spojte se s námi

Extraliga

Žádná změna, formát extraligy zůstává stejný. Kluby volí pohodlí. Jak reaguje hokejová komunita?

Rozhodnuto, žádná změna se nekoná. Členové APK LH (Asociace profesionálních klubů ledního hokeje) odhlasovali, že herní formát Tipsport Extraligy zůstane pro sezonu 2023/24 stejný jako v posledních letech. Nic na tom nezměnily ani kritiky na systém baráže, který znevýhodňuje vítěze Chance ligy.

Publikováno

dne

Rozhodnuto, žádná změna se nekoná. Členové APK LH (Asociace profesionálních klubů ledního hokeje) odhlasovali, že herní formát Tipsport Extraligy zůstane pro sezonu 2023/24 stejný jako v posledních letech. Nic na tom nezměnily ani kritiky na systém baráže, který znevýhodňuje vítěze Chance ligy.

Ještě v únoru to vypadalo nadějně, když ředitel APK LH a zároveň Tipsport Extraligy Martin Loukota mluvil o tom, že na dubnové valné hromadě se bude diskutovat o změně herního formátu. Sám šéf české nejvyšší soutěže se nechal slyšet, že by byl rád, kdyby se systém změnil.

Nyní po čtvrteční valné hromadě už je jasné, že se tak minimálně pro další sezonu nic nestane. I nadále postoupí nejlepší čtyři celky rovnou do čtvrtfinále, pátý až dvanáctý celek bude hrát předkolo. Poslední tým po základní části půjde rovnou do baráže, kde se utká s vítězem Chance ligy.

Podkladem pro rozhodování klubů byla také aktuální čísla sledovanosti a návštěvnosti zápasů v závěru základní části a v předkole play off. Ta ukázala, že stávající herní systém přinesl vysoký zájem sportovní veřejnosti i médií a že je atraktivní,“ vysvětluje v tiskové zprávě na hokej.cz ředitel soutěže Martin Loukota.

Kritika nic nezměnila

V minulých týdnech znovu zaznívala od hokejové komunity kritika, že poslední celek musí po základní části čekat na baráž 40 dní, zatímco soupeř jde do boje o extraligu po náročném play-off. Rozdíl byl viditelný i na ledě, když Kladno poměrně v pohodě smetlo ambiciózní Berany ze Zlína poměrem 4:0 na zápasy.

Kritizován je také systém, ve kterém postupuje do play-off dvanáct ze čtrnácti týmů. Tento model byl zaveden poprvé v koronavirem ovlivněné sezoně a sloužil klubům k tomu, aby se lépe vypořádaly s ekonomickými dopady.

Strach z neúspěchu devalvuje základní část. S ohledem na zájem diváků o tuto sezonu se to zdá být logické, ale je to jako se státním rozpočtem. V době konjuktury se má udělat důchodová reforma a ne zadlužovat budoucnost,” hodnotil výsledek hlasování APK LH šéfkomentátor ČT sport Robert Záruba na svém Twitteru.

Také většina fanoušků je podle reakcí přesvědčena, že vyřazovací boje by nemělo hrát dvanáct týmů. Stávající systém navíc nevoní ani hráčům. Redaktor webu sport.cz dělal na jaře 2021 průzkum, ve kterém se 61 procent hokejistů z 237 dotázaných vyjádřilo, že by spíš brali raději starý systém.

V něm postupovalo do předkola šest týmů, celky umístěné na sedmé až desáté pozici hrály předkolo. Majitelé však byli při hlasování opačného názoru. Jen tři kluby ze čtrnácti hlasovaly pro starý systém, zbytek byl pro zachování aktuálního herního řádu. 

Klid a jistota?

Co vede majitelé ke sportovně přívětivějšímu systému? Podle reakcí, které zazněly, je to z velké části ekonomická stránka. Extraligové kluby věří, že širší skupina týmů ve vyřazovacích bojích táhne více diváků na stadiony.

Těžko se však hokejoví příznivci i řada odborníků brání faktu, že jde majitelům především o větší klid na duši. Pouze pro dva celky mimo play-off to znamená daleko větší bezpečí. Stejně jako kritizovaný systém baráže, ze které má prvoligový celek velmi malou šanci na postup mezi elitu.

Komentář redaktora Ruiku

APK LH převzala od svazu řízení Tipsport Extraligy před letošní sezonou. Samy kluby si tak rozhodují, jakým systémem se bude hrát. Rozhodně jim nelze vyčítat, že se snaží ekonomicky řídit extraligu ve vlastní prospěch. Sportovní stránka soutěže je věc druhá, nemělo by se na ni zapomínat.

Stejně jako je potřeba chránit finanční stránku soutěže, stejně tak by mělo být ale důležité chránit tu sportovní. Současný model možná zajištuje, že se až do konce základní části hraje o dílčí pozice v tabulce. Zároveň však může být většina týmů poměrně v klidu. 

Kdysi znamenalo 11. místo v tabulce neúspěch. Dnes je to bráno v mnoha případech jako splněný základní cíl. A to je pro soutěž zkrátka špatně. Základní část připomíná soutěž pro děti, kde jsou odměny rozdány už jen za účast. 

Zdroj: APK LH, hokej.cz

Reklama

Oblíbené