Spojte se s námi


Hokej

Za rok znovu v Tampere, pak Česko. Jak vypadal proces a přidělení pořadatelství MS do roku 2026?

Před několika dny skončený světový hokejový šampionát už patří definitivně do historických knížek a vzpomínek. Český hokej na něj bude vzpomínat jako na návrat na stupně vítězů po desíti letech, Finové budou mít pro změnu v paměti velkolepý triumf domácích hokejistů. Kde se budou psát příběhy v dalších letech?

Publikováno

dne

Před několika dny skončený světový hokejový šampionát už patří definitivně do historických knížek a vzpomínek. Český hokej na něj bude vzpomínat jako na návrat na stupně vítězů po desíti letech, Finové budou mít pro změnu v paměti velkolepý triumf domácích hokejistů. Kde se budou psát příběhy v dalších letech?

Přestože se na konci každého MS slaví, zároveň taky ale něco končí, což vyvolává u některých fanoušků i částečně pocit smutku. To se ale netýká těch finských. Nejen, že ještě oslavami vstřebávají zlatý gól Sakariho Manninena z prodloužení finále s Kanadou, už za rok se mohou do Nokia Arény vrátit znovu.

Původně se měl světový šampionát v roce 2023 uskutečnit v Rusku. Kvůli vyvolanému konfliktu na Ukrajině jim však byla odebrána nejen účast, ale taky pořadatelství.

V náhradní variantě ještě v průběhu letošního mistrovství figurovaly země Maďarska a Slovinska, které se jen několik týdnů před letošním šampionátem probojovaly do elitní skupiny MS. Maďarská vláda však nesouhlasila s pořádáním akce bez Ruska, tudíž IIHF nedostala žádné záruky, že bude akce finančně zabezpečena.

Na stole tak zůstala jediná varianta. Mistrovství světa se přiděluje zemím, které podají oficiální žádost i se všemi podklady, jako jsou například důstojné hokejové stánky, včetně zájmu místního publika. A jediným, kdo zůstal na rok 2023 ve hře, byla lotyšská Riga a opět Tampere.

Schválení pořadatelství Lotyšsku a Finsku bylo už jen formalitou. Tampere je hokejové město, navíc má aktuálně nejmodernější halu v Evropě. Riga dostala druhou skupinu MS jako kompenzaci za rok 2021, kdy nemohli na stadion fanoušci. Rozhodující část turnaje (semifinále a finále) se bude hrát v Tampere. Jedním z důvodů je taky vyšší kapacita arény o více než 3000.

S rokem 2023 se skloňovalo pořadatelství taky se Švýcarskem, které o turnaj přišlo z koronavirových důvodů v roce 2020. Jenomže pořadatelům už byla za zrušený šampionát vyplacena pojistka.

Navíc švýcarský hokej podal oficiálně žádost na rok 2026, na který se chtějí pořádně připravit. Kdyby chtěli narychlo uspořádat turnaj už v příštím roce, patrně by byla jejich žádost na rok 2026 smetena ze stolu. 

V ČESKU V ROCE 2024

Do České republiky se vrátí MS v dalším roce, tedy 2024. Ve hře byla i varianta, že se uskuteční o rok dřív, místo odebraného turnaje Rusům. Český svaz ledního hokeje se ale této nabídky vzdal, jelikož jejich kampaň na prodej lístků a prezentaci turnaje ještě pořádně ani nezačala. 

V roce 2015 vydělal svaz na šampionátu více jak 450 milionů korun, navíc do dnes drží organizátoři rekord v celkovém počtu diváků, který se zastavil na čísle 741 690. Pro srovnání, letos ve Finsku přišlo na hokej 347 628 diváků.

V Česku bude už potřetí po sobě hostit akci Praha a Ostrava. Ještě před rokem se mluvilo o Brně, kde má vyrůst pro kometu zbrusu nová aréna, která pojme až 12 tisíc diváků. Organizátoři však nedostali žádné záruky, že bude do té doby hala postavena a připravena k provozu.

Ostravar Aréna ve Vítkovicích se tak znovu stane domovem především slovenské reprezentace, díky čemuž bude mít MS v Česku, co se návštěvnosti týče, prakticky dva domácí týmy.

POŘADATELSTVÍ MS 2023 – 2026

2023 – Finsko (Tampere), Lotyšsko (Riga)
2024 – Česko (Praha, Ostrava)
2025 – Švédsko (Stockholm), Dánsko (Herning)
2026 – Švýcarsko (Curych, Fribourg)

O tom, že v roce 2025 zamíří šampionát do Švédska a Dánska, se rozhodlo už v roce 2019 na MS v Bratislavě. O rok později pak konečně zamíří velká hokejová show taky za švýcarskými fanoušky. O pořadatelství šampionátu v roce 2027 by se mělo rozhodnout příští rok v Tampere.

Zdroj: IIHF 

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.