Spojte se s námi


Hokej

Za rok znovu v Tampere, pak Česko. Jak vypadal proces a přidělení pořadatelství MS do roku 2026?

Před několika dny skončený světový hokejový šampionát už patří definitivně do historických knížek a vzpomínek. Český hokej na něj bude vzpomínat jako na návrat na stupně vítězů po desíti letech, Finové budou mít pro změnu v paměti velkolepý triumf domácích hokejistů. Kde se budou psát příběhy v dalších letech?

Publikováno

dne

Před několika dny skončený světový hokejový šampionát už patří definitivně do historických knížek a vzpomínek. Český hokej na něj bude vzpomínat jako na návrat na stupně vítězů po desíti letech, Finové budou mít pro změnu v paměti velkolepý triumf domácích hokejistů. Kde se budou psát příběhy v dalších letech?

Přestože se na konci každého MS slaví, zároveň taky ale něco končí, což vyvolává u některých fanoušků i částečně pocit smutku. To se ale netýká těch finských. Nejen, že ještě oslavami vstřebávají zlatý gól Sakariho Manninena z prodloužení finále s Kanadou, už za rok se mohou do Nokia Arény vrátit znovu.

Původně se měl světový šampionát v roce 2023 uskutečnit v Rusku. Kvůli vyvolanému konfliktu na Ukrajině jim však byla odebrána nejen účast, ale taky pořadatelství.

V náhradní variantě ještě v průběhu letošního mistrovství figurovaly země Maďarska a Slovinska, které se jen několik týdnů před letošním šampionátem probojovaly do elitní skupiny MS. Maďarská vláda však nesouhlasila s pořádáním akce bez Ruska, tudíž IIHF nedostala žádné záruky, že bude akce finančně zabezpečena.

Na stole tak zůstala jediná varianta. Mistrovství světa se přiděluje zemím, které podají oficiální žádost i se všemi podklady, jako jsou například důstojné hokejové stánky, včetně zájmu místního publika. A jediným, kdo zůstal na rok 2023 ve hře, byla lotyšská Riga a opět Tampere.

Schválení pořadatelství Lotyšsku a Finsku bylo už jen formalitou. Tampere je hokejové město, navíc má aktuálně nejmodernější halu v Evropě. Riga dostala druhou skupinu MS jako kompenzaci za rok 2021, kdy nemohli na stadion fanoušci. Rozhodující část turnaje (semifinále a finále) se bude hrát v Tampere. Jedním z důvodů je taky vyšší kapacita arény o více než 3000.

S rokem 2023 se skloňovalo pořadatelství taky se Švýcarskem, které o turnaj přišlo z koronavirových důvodů v roce 2020. Jenomže pořadatelům už byla za zrušený šampionát vyplacena pojistka.

Navíc švýcarský hokej podal oficiálně žádost na rok 2026, na který se chtějí pořádně připravit. Kdyby chtěli narychlo uspořádat turnaj už v příštím roce, patrně by byla jejich žádost na rok 2026 smetena ze stolu. 

V ČESKU V ROCE 2024

Do České republiky se vrátí MS v dalším roce, tedy 2024. Ve hře byla i varianta, že se uskuteční o rok dřív, místo odebraného turnaje Rusům. Český svaz ledního hokeje se ale této nabídky vzdal, jelikož jejich kampaň na prodej lístků a prezentaci turnaje ještě pořádně ani nezačala. 

V roce 2015 vydělal svaz na šampionátu více jak 450 milionů korun, navíc do dnes drží organizátoři rekord v celkovém počtu diváků, který se zastavil na čísle 741 690. Pro srovnání, letos ve Finsku přišlo na hokej 347 628 diváků.

V Česku bude už potřetí po sobě hostit akci Praha a Ostrava. Ještě před rokem se mluvilo o Brně, kde má vyrůst pro kometu zbrusu nová aréna, která pojme až 12 tisíc diváků. Organizátoři však nedostali žádné záruky, že bude do té doby hala postavena a připravena k provozu.

Ostravar Aréna ve Vítkovicích se tak znovu stane domovem především slovenské reprezentace, díky čemuž bude mít MS v Česku, co se návštěvnosti týče, prakticky dva domácí týmy.

POŘADATELSTVÍ MS 2023 – 2026

2023 – Finsko (Tampere), Lotyšsko (Riga)
2024 – Česko (Praha, Ostrava)
2025 – Švédsko (Stockholm), Dánsko (Herning)
2026 – Švýcarsko (Curych, Fribourg)

O tom, že v roce 2025 zamíří šampionát do Švédska a Dánska, se rozhodlo už v roce 2019 na MS v Bratislavě. O rok později pak konečně zamíří velká hokejová show taky za švýcarskými fanoušky. O pořadatelství šampionátu v roce 2027 by se mělo rozhodnout příští rok v Tampere.

Zdroj: IIHF 

Reklama

Extraliga

Co bude dál se Zlínem? Ve hře je zvolení Marušáka na GM, nejistota dopadá i na kabinu

Byla to podivná volba nového generálního manažera zlínských Beranů, která v úterý neskončila očekávaným zvolením Roberta Hamrly. Co se stalo, jak probíhala a další okolnosti aktuální nejisté situace kolem celku, který chce v příští sezoně vybojovat návrat do extraligy, se pokusili jeho zástupci vysvětlit na mimořádné tiskové konferenci.

Publikováno

dne

Od

Byla to podivná volba nového generálního manažera zlínských Beranů, která v úterý neskončila očekávaným zvolením Roberta Hamrly. Co se stalo, jak probíhala a další okolnosti aktuální nejisté situace kolem celku, který chce v příští sezoně vybojovat návrat do extraligy, se pokusili jeho zástupci vysvětlit na mimořádné tiskové konferenci.

Zvolení místního podnikatele Roberta Hamrly do čela zlínského hokejového klubu se dlouho zdálo býti téměř jistotou. Médii dokonce kolovaly zvěsti o tom, že s sebou přinese nemalé peníze a mohlo by tak dojít k odkupu extraligové licence od Karlových Varů.

Zpráva o tom, že na úterní valné hromadě jako kandidát neprošel tak mnohé zaskočila a ve fanoušcích Beranů nepochybně vyvolala velké zklamání, u nejednoho z nich nejspíš i naštvání. Klub se tak o den později rozhodl celou situaci vysvětlit na mimořádné tiskové konferenci.

Zajímavý na ní od začátku byl fakt, že mezi účastníky nebyl žádný zástupce města, jež drží největší podíl (49 %). Právě ono totiž nejvíce prosazovalo dosazení Hamrly na pozici generálního manažera.

Podle předsedy zapsaného spolku HC Berani Zlín Tomáše Valáška však toto jméno nedostalo u komise ani jeden hlas. A tak se začaly řešit různé varianty – padl návrh na zvolení dosavadního jednatele Jiřího Marušáka, možností bylo i vypsání nového výběrového řízení. A rada města si dál trvala na 45letém byznysmenovi.

Jenže hlasování o něm nakonec dopadlo tak, že z pěti členů hlasoval jeden pro, jeden proti a další tři se zdrželi. „S mandátem jsem šel na mimořádnou valnou hromadu, že pokud měl být někdo v úterý jmenován, musela být stoprocentní shoda,“ vysvětlil na konferenci přenášenou přes server Onlajny Valášek.

Valná hromada tak vymýšlela, co dál. Z tříčlenné rady jednatelů, jež klub dosud řídila, odvolala Patrika Kamase, s nímž dlouhodobě nesouhlasilo především město, jež tento krok vyžadovalo. Jinak by zkrouhlo své finanční příspěvky.

Dále byla ve hře gentlemanská dohoda v podobě výměny Jana Štětkáře, jakožto jednatele dosazeného městem, za Roberta Hamrlu, který by se tak fakticky ocitl v čele klubu, byť ne zcela sám. Ani v tomto případě však shoda nepřišla, a tak Berany zřejmě budou i nadále vést jednatelé Marušák se Štětkářem.

Druhý jmenovaný mluvil především o své ekonomické zodpovědnosti za klub. Partneři jsou podle něj nyní na pochybách, stejně tak se dál hledá dohoda s městem. „Je třeba dotáhnout jednání a naplnit rozpočet. Objevila se i ostrá vyjádření ohledně hospodaření, ale jako jednatel chci říct, že to je lež. Nedržíme se žádných koryt, protože tady nejsou,” reagoval Štětkář na komentář redaktora iSportu Michala Košťuříka.

Podat rezignaci by podle něj byla nejjednodušší věc. On však vidí zodpovědné jednání v tom zůstat jednatelem klubu, jinak by jej prý vystavil do velkého rizika a podle společenské smlouvy navíc nemůže být pouze jeden jednatel.

Co bude dál tak zůstává otázkou a velmi nepříjemnou nejistotou pro všechny okolo zlínského klubu od sponzoru přes fanoušky až po samotné hráče, připravující se na velkou bitvu o návrat do extraligy.

„Pro druhou část přípravy jsme jednoznačně potřebovali více klidu a jistotu – aby bylo jasné vedení. Hráči se sami ptají, jaká je situace. V kabině proběhly dvě schůzky, kde se vysvětlovalo, jaká je situace. Hráči by se měli a chtěli soustředit jenom na hokej,” mrzí staronového kouče Rostislava Vlacha, že vše dopadá i na mužstvo.

Jistota však zřejmě ještě nějaký čas nebude. Klub sice na svých stránkách vydal krátké oficiální prohlášení, že jej budou dále vést dva jednatelé, nicméně podle všeho tím ještě není všemu konec. Reálné je, že generálním manažerem nakonec přeci jen bude Jiří Marušák.

Zdroje: PSG Berani Zlín, iSport

Pokračovat ve čtení

Hokej

Podle zahraničních médií je Pastrňák opět blíže odchodu! Co za tím stojí?

Davida Pastrňáka asi není třeba dlouze představovat. Aktuálně nejlepší český hokejista. Svou dosavadní kariéru v NHL má zatím spojenou s jediným klubem, Bostonem Bruins. Poslední rok se ale dějí věci, které odchovanci Havířova nejsou úplně po chuti a teď se přidala další, možná ta nejzásadnější.

Publikováno

dne

Davida Pastrňáka asi není třeba dlouze představovat. Aktuálně nejlepší český hokejista. Svou dosavadní kariéru v NHL má zatím spojenou s jediným klubem, Bostonem Bruins. Poslední rok se ale dějí věci, které odchovanci Havířova nejsou úplně po chuti a teď se přidala další, možná ta nejzásadnější.

Z kraje týdne se objevila informace, že Don Sweeney, generální manažer Bostonských medvědů podepsal s týmem nový, víceletý kontrakt. Jak blízký zdroj uvedl: „Není šance, že by Pastrňák v týmu pokračoval, pokud bude generálním manažerem Don Sweeney,“ zaznělo na začátku června v článku The Athletic.

Krom samotného majitele klubu s touto skutečností není spokojen snad nikdo. Na sociálních sítích se objevilo mnoho komentářů, jako třeba „Strašné rozhodnutí“, nebo „Tím Pasta končí v Bostonu.“

Aktuálnímu generálnímu manažerovi jsou často vyčítány také volby v draftu v posledních letech. Právě Don Sweeney má v tomto ohledu rozhodující slovo. Co údajně vadí přímo Pastrňákovi, tak je konec trenéra Bruce Cassidyho, se kterým si rozuměl. Nelíbilo se mu ani jak Sweeney choval k jeho kamarádům Krugovi a Krejčímu při jejich konci v klubu.

Další z jeho oblíbených spoluhráčů a klubová legenda Patrice Bergeron stále váhá jestli smlouvu prodloužit, nebo zkusit štěstí jinde, případně ukončit kariéru.

Se zraněním se potýká také další dlouholetý parťák Brad Marchand, který s největší pravděpodobností nestihne úvod sezóny. Je toho zkrátka víc a prodloužení smlouvy Sweeneyho určitě není to, co „Pasta“ chtěl a v zahraničních médiích se tak stále více mluví o jeho odchodu.

Zdroj: tn.cz, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Video: Jako zkušený fotbalový mazák. Ovečkin si zahrál za fotbalové Dynamo Moskva a vstřelil krásný gól!

Alexander Ovečkin zkrátka umí. Ruský kanonýr tentokrát vystřídal hokej za fotbalové utkání, když v barvách Dynamo Moskva nastoupil k přípravnému duelu proti Permu. A rozhodně se svým výkonem nenechal zahanbit. Podívejte se na Ovečkinův povedený gól.

Publikováno

dne

Alexander Ovečkin zkrátka umí. Ruský kanonýr tentokrát vystřídal hokej za fotbalové utkání, když v barvách Dynamo Moskva nastoupil k přípravnému duelu proti Permu. A rozhodně se svým výkonem nenechal zahanbit. Podívejte se na Ovečkinův povedený gól.

Kapitán Washingtonu Capitals, legenda, ruská mašina – asi takto by se dal interpretovat sportovní, respektive hokejový život tohoto snajpra.

Ten však před nedávným časem vyměnil brusle za kopačky, když naskočil do přípravného duelu Dynamo Moskva proti Permu.

Nutno podotknout, Ovečkin nastoupil dokonce v základní sestavě a už v jedenácté minutě díky tohoto chladnokrevného zakončení otevřel gólový účet zápasu.

Aby si však tento duel mohl zahrát, musel s Dynamem Moskva podepsat jakousi formální jednodenní smlouvu.

„Sen se stal skutečností. Samozřejmě jsem snil o tom, že dám gól. Měl jsem ještě jednu možnost, ale snažil jsem se přihrávkou najít Smolova,“ řekl po utkání Ovečkin, jehož slova ocitoval server Sport.cz.

Ovečkin však tuto útočnou situaci vyřešil nejlépe jak mohl. Poté, co obdržel efektní patičku v šestnáctce soupeře neváhal a nekompromisně poslal míč do pravého dolního rohu branky. Zkrátka a dobře – Ovečkin zaskóroval jako zkušený fotbalový mazák.

Hvězda Capitals si pro tento zápas oblékla dres s číslem 3 a pomohla Dynamu k vítězství. Třetím tým uplynulého ročníku ruské Premier Ligy zvítězil 5:0. Dlužno dodat, Ovečkin po vstřelení branky vystřídal.

Zdroje: The Hockey News, Sport.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené