Spojte se s námi


Hokej

Za podpis v KHL je zodpovědný sám hráč. I za následky a svou pověst

Když 24. února 2022 vypukla ruská invaze na Ukrajině, prvotním cílem pro mnoho evropských hokejistů bylo co nejrychlejší rozvázání kontraktu v KHL a odjezd z Ruska domů. Kvůli špatně postaveným smlouvám hráčů šlo o mimořádně těžký krok.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Když 24. února 2022 vypukla ruská invaze na Ukrajině, prvotním cílem pro mnoho evropských hokejistů bylo co nejrychlejší rozvázání kontraktu v KHL a odjezd z Ruska domů. Kvůli špatně postaveným smlouvám hráčů šlo o mimořádně těžký krok. V mnoha případech to stálo dlouhé týdny vyjednávání, v některých i nemalou finanční částku. Teď se ale někteří hokejisté do KHL vracejí.

A nejen to. Někteří tam jsou dokonce ochotni podepsat úplně nový kontrakt. Ideálním příkladem je slovenský útočník Michal Krištof, který se i přes platný kontrakt v Kometě rozhodl vyplatit ze smlouvy v moravském klubu a podepsat obratem kontrakt ve Vladivostoku.

Stejný směr ze Slovenska nabrali obránci Christián Jaroš a Michal Čajkovský. Teď je na listině dobrodruhů už i první české jméno. Ruský server Sport-Express zveřejnil, že do Vladivostoku míří za Krištofem i český útočník Rudolf Červený.

Proboha, proč? Tuhle otázku si pokládá řada fanoušků i novinářů. Najdou se však i takoví, kteří stojí za tímto bláznivým rozhodnutím některých hráčů. Jedním z nich je brankář Motoru České Budějovice Dominik Hrachovina.

Nelíbí se mi, že každý takový hráč je většinou veřejností okamžitě odsouzen a označen za barbara,” vyprávěl budějovický brankář otevřeně pro iSport, podle kterého dělají lidi z hráčů, kteří odcházejí do KHL zločince. Hrachovina dokonce nelibě nese i to, že ruští hokejisté nemohou startovat třeba na mistrovství světa.

Úplně opačně se k situaci staví bývalá brankářská legenda Dominik Hašek. V podstatě úplně opačný extrém. Ten opakovaně apeluje na to, aby byli všichni ruští hokejisté zcela vyřazeni ze všech světových soutěží. Účast našich hráčů v KHL by bez výjimky tvrdě zakázal.

Kdo z nich má vlastně pravdu? Ta je prakticky někde mezi. Zakázat hráči pracovat v Rusku asi zcela upřímně nejde. Ať se to někomu líbí nebo ne, je to čistě jeho osobní rozhodnutí. Přestože s tím taky absolutně nesouhlasím, zopakuji slova trenéra Komety Martina Pešouta: „Pokud na to má někdo žaludek, ať tam jde.”

Taky agenti říkají, že úplně poslední slovo v takovémto rozhodnutí má vždycky sám hokejista. Stejně tak ale musí hráči sebou nést i následky. Že jsou označováni za zločince, je asi poměrně ostré tvrzení. Na druhou stranu, mnoho lidí ruskou agresi odsuzuje natolik, že pro tyto hokejisty nemají absolutně špetku pochopení.

PENÍZE AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Svým způsobem celou nenávist podporuje fakt, že se jedná o KHL. Soutěž, která je chloubou a hokejovým dítětem prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Takže ano. Podpořit svou účastí tuhle soutěž, lze brát částečně jako podporu Ruska. A pokud to některý hráč takhle nevnímá, je v postoji k ruské invazi neutrální, stejně bude muset podstoupit lynč veřejnosti. Taková je cena.

Je zcela jasné, kvůli čemu hokejisté do KHL v této kritické době jdou. Jedinou motivací jsou peníze. O sportovní stránce tady nemůže být vůbec řeč, jelikož nikoho v Evropě už nebude ruská hokejová soutěž vůbec zajímat. Zviditelnění proběhne jen v negativním stínu reflektorů. Mnoho manažerů a klubů už o tyhle hráče nikdy nezakopne. 

Sport je sport, ale morální zásady jsou zkrátka i dnes naštěstí ještě poměrně vysoko. A to nemluvím o tom, že si tím může spousta kluků zavřít dveře do reprezentace, tak jako tomu už je oficiálně třeba ve Finsku. Český hokej ještě svůj postoj k těmto hráčům nijak nezveřejnil.

Stejně tak hráči musí podstoupit veškerá bezpečnostní rizika. Ačkoliv si to někdo nepřeje, těžko říct, co se bude dít v případě, pokud bude válečná mise pokračovat. A to jsem ještě nezmínil fakt, že KHL je schopna celou operaci na území Ukrajiny veřejně podporovat. I toho se stanou evropští hokejisté součástí. Že se jim to třeba nebude líbit? Smůla, podepsali.

Finančně vypadá KHL zatím zabezpečena energetickým gigantem Gazprom. Jak dlouho ale? Je prakticky jisté, že si bude muset soutěž vystačit jen se svými zdroji. Podpora zvenčí už nepřijde.

Navíc jediná měna, která je v Rusku k dispozici, je rubl. Takže buď budou hráči dostávat peníze v rublech, které nikde jinde na světě v žádné bance nevymění, nebo si budou odnášet výplatu v jiné měně v igelitkách.

Těžko říct, tohle jim určitě ruští zaměstnavatelé nějakým způsobem vysvětlili. Jestli se ale Rusákovi dá věřit, nebo ne, to už je opět jen na samotném hráči.

Jasné je, že z venčí podporu nedostanou. V případě největší krize budou odkázáni jen sami na sebe. Vyhlídky nic moc, přesto to asi některým za to stojí. Jo, peníze jsou mocný čaroděj. 

Zdroj: Ruik

Reklama

Extraliga

Frolík a návrat do extraligy? Zájemců je celá řada, nejpravděpodobněji se jeví angažmá na severu Čech

Michael Frolík končí ve Švýcarsku a hledá si nové angažmá. Nejpravděpodobněji se jeví jeho návrat do České republiky a zájemců o jeho služby je celá řada. Stálo by o něj i mateřské Kladno, to si jej ale nemůže dovolit.

Publikováno

dne

Michael Frolík končí ve Švýcarsku a hledá si nové angažmá. Nejpravděpodobněji se jeví jeho návrat do České republiky a zájemců o jeho služby je celá řada. Stálo by o něj i mateřské Kladno, to si jej ale nemůže dovolit.

Extraliga se zřejmě může těšit na další velké jméno. Švýcarský celek Lausanne totiž nemá zájem dále spolupracovat s českým útočníkem Michaelem Frolíkem a nejpravděpodobněji se v jeho případě jeví návrat do rodné vlasti.

Frolík je ve 34 letech stále kvalitním hráčem, který má ještě několik let před sebou. Navíc má i mnoho zkušeností, ostatně ve slavné NHL odehrál přes 800 zápasů a nasbíral téměř 400 bodů, v roce 2013 vyhrál Stanley Cup, zkušenosti sbíral také v reprezentaci.

Kladenský rodák tak rozhodně má co nabídnout. A podle toho to vypadá i s počtem zájemců o jeho služby, kterých rozhodně není málo. Zajímalo se o něj i mateřské Kladno, příliš velké nároky ovšem jeho zájem utlumily.

Podle informací zdrojů iSportu se měsíční mzda Frolíka má pohybovat na částce mezi 350 až 450 tisíci korun, což si zkrátka Rytíři nemohou dovolit.

„Byla nám řečena stejná částka jako všem ostatním klubům. Otevřeně říkám, že my si to nemůžeme dovolit. Bylo by to nefér vůči ostatním hráčům v týmu, kteří zdaleka tolik nemají, a možná by si taky zasloužili, aby měli o trochu víc, než u nás dostali,“ nechal se slyšet Jaromír Jágr.

Zájem o něj měl i Hradec Králové, generální manažer Aleš Kmoníček však při akci s fanoušky prozradil, že už je předběžně domluvený s jiným klubem. Měl být blízko podpisu s brněnskou Kometou, to ovšem nedopadlo.

Dalo by se tak očekávat, že mu požadovaný finanční obnos zaplatí Pardubice, Třinec či Sparta, kde si klíčoví hráči mohou vydělat i značně více, než kolik požaduje Frolík, hlavní adepti na jeho zisk jsou ale jiní.

Podle iSportu mají k angažování Frolíka nejblíže Bílí Tygři Liberec, ve hře ale stále zůstává také Mladá Boleslav. Oba celky potřebují posílit ofenzivu.

Zdroj: iSport, NHL

Pokračovat ve čtení

Hokej

Francouz 29. českým vítězem Stanley Cupu: Pořádně tomu nevěřím. Nemůžu se dočkat, až dovezu pohár domů

Už předem bylo jasné, že i letošní Stanley Cup bude mít českého vítěze. Po šesté finálové bitvě se jím stal s Coloradem brankář Pavel Francouz, který tak navázal na svého protihráče z Tampy Bay Ondřeje Paláta a dalšího krajana Jana Ruttu. Celkově se stal již devětadvacátým hráčem z našich končin, jenž NHL ovládnul.

Publikováno

dne

Od

Už předem bylo jasné, že i letošní Stanley Cup bude mít českého vítěze. Po šesté finálové bitvě se jím stal s Coloradem brankář Pavel Francouz, který tak navázal na svého protihráče z Tampy Bay Ondřeje Paláta a dalšího krajana Jana Ruttu. Celkově se stal již devětadvacátým hráčem z našich končin, jenž NHL ovládnul.

Roman Turek s Dallasem v roce 1999, Dominik Hašek s Detroitem v letech 2002 a 2008 a nově také Pavel Francouz s Coloradem v roce 2022. To jsou čeští brankáři, jimž se podařilo vyhrát Stanley Cup.

Tento trojlístek vznikl v noci z neděle na pondělí, kdy se sehrálo šesté finále letošního ročníku NHL. Avalanche v něm porazili Tampu 2:1, celkově 4:2 na zápasy a po dvou letech sebrali titul právě svému soupeři.

Pro klub samotný šlo po sezonách 1995/96 a 2000/01 o třetí triumf v historii. U toho dosud posledního byli i dva Češi – útočník Milan Hejduk a obránce Martin Škoula. Nyní jsou doplněni i o gólmana.

Dvaatřicetiletý rodák z Plzně byl prakticky celou sezonu dvojkou za Kanaďanem Darcy Kuemperem. Když už ale nastoupil, byl velmi platný. V základní části odchytal 21 zápasů s 91,61% úspěšností, ve vyřazovacích bojích se pak na obrovském úspěchu podílel v sedmi utkáních.

Šanci ukázat se a výrazně nasměrovat Colorado ke Stanley Cupu dostal především v semifinále, kde se Kuemper zranil. Francouz tak vyjma poloviny prvního zápasu odchytal celou sérii s Edmontonem a díky jeho perfektním výkonům včetně jednoho čistého konta vyřadili svěřenci Jareda Bednara tým okolo McDavida s Draisaitlem 4:0 na zápasy.

Ve finále už sice znovu jen kryl záda, zachytal si však i v něm. Zhruba v polovině třetího zápasu po pěti obdržených gólech došlo ke střídání a Francouz již následně inkasoval pouze jedenkrát.

Mimochodem do Česka pohár přiveze po Janu Ruttovi a Michalu Kempném jako teprve třetí nedraftovaný hráč. Colorado jej získalo v roce 2018 z ruského Čeljabinsku jako volného hráče.

A právě na to, jak se se Stanley Cupem objeví v rodné zemi, se Francouz těšil hned krátce po skončení rozhodujícího duelu, kdy natočil vzkaz pro oficiální český twitterový účet NHL.

„Ahoj, tak zdravím všechny fanoušky do České republiky. Dneska jsme to dokázali, stali jsme se vítězi Stanley Cupu. Už se nemůžu dočkat, až přivezu ten pohár do České republiky a společně si to užijeme,” těší se na videu.

Pro vysílatele NHL u nás, TV Nova, pak 29. český vítěz kanadskoamerické ligy stihl poskytnout i rychlý rozhovor. Mluvil v něm třeba o tom, že během třetí třetiny, kdy Colorado hájilo jednobrankový náskok, byl velmi nervózní.

„Tlačil jsem čas očima dolů, aby už byl konec. Když zbývaly tři vteřiny a my měli puk v rohu, tak jsem si uvědomil, že je to tam. Že jsme šampioni. Mám takové pocity, že tomu pořádně nevěřím a mám pocit, že se mi to jenom zdá.  Asi mi to dojde až s odstupem času. Je to úžasné a snažím si užívat každou vteřinu,” pronesl Francouz.

Teď se těší na kolotoč oslav a zasloužený odpočinek po dlouhé, náročné sezoně. Do začátku té nové, v níž by měl opět hájit barvy Colorada, má lehce přes čtvrt roku. Pak bude jistě pomýšlet na obhajobu. Podle renomovaného serveru ESPN a některých sázkových kanceláří jsou Avalanche nyní hlavním favoritem na zisk Stanley Cupu i pro příští sezonu.

Zdroj: iSport, TN, ESPN

Pokračovat ve čtení

Hokej

Famózní vzestup Colorada! Před pěti lety bylo nejhorším týmem NHL, Stanley Cup získalo bez výměny GM, trenéra i kapitána

Král padl. Tampa Bay nedokázala vyhrát titul potřetí v řadě a NHL má nového vládce. Lightning ve finále Stanley Cupu nestačily na Colorado Avalanche. Celek z Denveru si došel pro slavnou trofej maximálně zaslouženě. Pomohla k tomu totiž obrovská dávka trpělivosti, víry a koncepční práce.

Publikováno

dne

Král padl. Tampa Bay nedokázala vyhrát titul potřetí v řadě a NHL má nového vládce. Lightning ve finále Stanley Cupu nestačily na Colorado Avalanche. Celek z Denveru si došel pro slavnou trofej maximálně zaslouženě. Pomohla k tomu totiž obrovská dávka trpělivosti, víry a koncepční práce.

NHL má nového vládce. Colorado Avalanche dokázalo navázat na vynikající minulou sezonu, kdy vyhrálo základní část, a letos opanovalo jak Centrální divizi, tak i boje o Stanley Cup.

Celé play-off přitom celek z Denveru prošel bez větších problémů. Osmifinále s Nashvillem skončilo 4:0, St. Louis prohrálo na zápasy 2:4, rozjetý Edmonton se nezmohl ani na jednu výhru a Tampa Bay ve finále prohrála nakonec 2:4.

Že by se ale tato pohádka rodila snadno, to se říci nedá. Naposledy totiž Colorado ovládlo celé NHL v roce 2001, z prvního zisku se radovalo o pět let dříve. Nyní získalo slavný pohár potřetí ve své historii.

Colorado bylo před pěti lety široko daleko nejhorší v NHL

Psal se květen 2013, když se klubová legenda Joe Sakic stal generálním manažerem a výkonným viceprezidentem organizace. Odečteme-li Quebec, odkud se organizace přestěhovala právě do Denveru, tak jako hráč strávil celou kariéru v NHL právě v Coloradu.

S Avalanche získal jako hráč oba Stanley Cupy. Do dějin NHL se zapsal jako jeden z nejlepších hráčů v historii, když si během 1 535 duelů v základní části i v play-off připsal parádních 1 817 kanadských bodů.

Když do této pozice nastupoval, mělo za sebou Colorado tři sezony, kdy se neprobojovalo do play-off. A nějakou tu dobu to i po příchodu Sakice vypadalo jak na houpačce. Například hned v první sezoně se klubu povedlo ovládnout Centrální divizi.

Jenže poté následovaly tři skutečně nedobré sezony. Zejména ta před pěti lety, tedy ročník 2016/17, byla absolutně katastrofální. Colorado bylo široko daleko nejhorším týmem v celé NHL, získalo jen 48 bodů. Druhý nejhorší Vancouver měl o 21 bodů více.

Za zmínku pak stojí, že už v té době byl kapitánem Gabriel Landeskog (kapitán od roku 2012), první sezonu absolvoval u týmu dosavadní kouč Jared Bednar.

Tímto špatným obdobím si v týmu prošel například hvězdný Nathan MacKinnon. Znovu to už však prožít nemusel. Colorado totiž začalo pomalu, ale jistě stoupat vzhůru. Na jednotlivých draftech navíc získávalo hráče, z nichž se někteří vypracovali ve skutečné opory.

Od dané katastrofální sezony Colorado ani jednou nechybělo v play-off, už v roce 2020 skončilo druhé v Centrální divizi i Západní konferenci, v play-off došlo do čtvrtfinále. V minulém roce v play-off narazilo na Vegas, letos už ale nikdo Colorado nezastavil.

Sakic je maximálně vděčný všem, kdo přestavbu vydržel

Jak již bylo zmíněno, někteří hráči si museli vypít v Coloradu kalich hořkosti až do dna. Například Erik Johnson, který v týmu působí nejdéle, či kapitán Landeskog.

„Jsem opravdu šťastný za kluky, kteří tu zůstali a chtěli být před pěti lety součásti přestavby,“ nechal se slyšet Sakic. Konkrétně jmenoval Johnsona, Landeskoga, MacKinnona či Mikka Rantanena.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Oblíbené