Spojte se s námi


Hokej

Za podpis v KHL je zodpovědný sám hráč. I za následky a svou pověst

Když 24. února 2022 vypukla ruská invaze na Ukrajině, prvotním cílem pro mnoho evropských hokejistů bylo co nejrychlejší rozvázání kontraktu v KHL a odjezd z Ruska domů. Kvůli špatně postaveným smlouvám hráčů šlo o mimořádně těžký krok.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Když 24. února 2022 vypukla ruská invaze na Ukrajině, prvotním cílem pro mnoho evropských hokejistů bylo co nejrychlejší rozvázání kontraktu v KHL a odjezd z Ruska domů. Kvůli špatně postaveným smlouvám hráčů šlo o mimořádně těžký krok. V mnoha případech to stálo dlouhé týdny vyjednávání, v některých i nemalou finanční částku. Teď se ale někteří hokejisté do KHL vracejí.

A nejen to. Někteří tam jsou dokonce ochotni podepsat úplně nový kontrakt. Ideálním příkladem je slovenský útočník Michal Krištof, který se i přes platný kontrakt v Kometě rozhodl vyplatit ze smlouvy v moravském klubu a podepsat obratem kontrakt ve Vladivostoku.

Stejný směr ze Slovenska nabrali obránci Christián Jaroš a Michal Čajkovský. Teď je na listině dobrodruhů už i první české jméno. Ruský server Sport-Express zveřejnil, že do Vladivostoku míří za Krištofem i český útočník Rudolf Červený.

Proboha, proč? Tuhle otázku si pokládá řada fanoušků i novinářů. Najdou se však i takoví, kteří stojí za tímto bláznivým rozhodnutím některých hráčů. Jedním z nich je brankář Motoru České Budějovice Dominik Hrachovina.

Nelíbí se mi, že každý takový hráč je většinou veřejností okamžitě odsouzen a označen za barbara,” vyprávěl budějovický brankář otevřeně pro iSport, podle kterého dělají lidi z hráčů, kteří odcházejí do KHL zločince. Hrachovina dokonce nelibě nese i to, že ruští hokejisté nemohou startovat třeba na mistrovství světa.

Úplně opačně se k situaci staví bývalá brankářská legenda Dominik Hašek. V podstatě úplně opačný extrém. Ten opakovaně apeluje na to, aby byli všichni ruští hokejisté zcela vyřazeni ze všech světových soutěží. Účast našich hráčů v KHL by bez výjimky tvrdě zakázal.

Kdo z nich má vlastně pravdu? Ta je prakticky někde mezi. Zakázat hráči pracovat v Rusku asi zcela upřímně nejde. Ať se to někomu líbí nebo ne, je to čistě jeho osobní rozhodnutí. Přestože s tím taky absolutně nesouhlasím, zopakuji slova trenéra Komety Martina Pešouta: „Pokud na to má někdo žaludek, ať tam jde.”

Taky agenti říkají, že úplně poslední slovo v takovémto rozhodnutí má vždycky sám hokejista. Stejně tak ale musí hráči sebou nést i následky. Že jsou označováni za zločince, je asi poměrně ostré tvrzení. Na druhou stranu, mnoho lidí ruskou agresi odsuzuje natolik, že pro tyto hokejisty nemají absolutně špetku pochopení.

PENÍZE AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Svým způsobem celou nenávist podporuje fakt, že se jedná o KHL. Soutěž, která je chloubou a hokejovým dítětem prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Takže ano. Podpořit svou účastí tuhle soutěž, lze brát částečně jako podporu Ruska. A pokud to některý hráč takhle nevnímá, je v postoji k ruské invazi neutrální, stejně bude muset podstoupit lynč veřejnosti. Taková je cena.

Je zcela jasné, kvůli čemu hokejisté do KHL v této kritické době jdou. Jedinou motivací jsou peníze. O sportovní stránce tady nemůže být vůbec řeč, jelikož nikoho v Evropě už nebude ruská hokejová soutěž vůbec zajímat. Zviditelnění proběhne jen v negativním stínu reflektorů. Mnoho manažerů a klubů už o tyhle hráče nikdy nezakopne. 

Sport je sport, ale morální zásady jsou zkrátka i dnes naštěstí ještě poměrně vysoko. A to nemluvím o tom, že si tím může spousta kluků zavřít dveře do reprezentace, tak jako tomu už je oficiálně třeba ve Finsku. Český hokej ještě svůj postoj k těmto hráčům nijak nezveřejnil.

Stejně tak hráči musí podstoupit veškerá bezpečnostní rizika. Ačkoliv si to někdo nepřeje, těžko říct, co se bude dít v případě, pokud bude válečná mise pokračovat. A to jsem ještě nezmínil fakt, že KHL je schopna celou operaci na území Ukrajiny veřejně podporovat. I toho se stanou evropští hokejisté součástí. Že se jim to třeba nebude líbit? Smůla, podepsali.

Finančně vypadá KHL zatím zabezpečena energetickým gigantem Gazprom. Jak dlouho ale? Je prakticky jisté, že si bude muset soutěž vystačit jen se svými zdroji. Podpora zvenčí už nepřijde.

Navíc jediná měna, která je v Rusku k dispozici, je rubl. Takže buď budou hráči dostávat peníze v rublech, které nikde jinde na světě v žádné bance nevymění, nebo si budou odnášet výplatu v jiné měně v igelitkách.

Těžko říct, tohle jim určitě ruští zaměstnavatelé nějakým způsobem vysvětlili. Jestli se ale Rusákovi dá věřit, nebo ne, to už je opět jen na samotném hráči.

Jasné je, že z venčí podporu nedostanou. V případě největší krize budou odkázáni jen sami na sebe. Vyhlídky nic moc, přesto to asi některým za to stojí. Jo, peníze jsou mocný čaroděj. 

Zdroj: Ruik

Reklama

Hokej

Lotyšská pohádka skončila bronzovým koncem! Američany v prodloužení sestřelil obránce Rubins

Souboj o bronzové medaile na Mistrovství světa 2023 přinesl napínavou podívanou mezi Lotyši a Američany. Papírový outsider dvakrát v utkání vedl, ale v poslední části dokázali Američané otočit. Náskok neudrželi, a tak se rozhodovalo až v prodloužení.

Publikováno

dne

Souboj o bronzové medaile na Mistrovství světa 2023 přinesl napínavou podívanou mezi Lotyši a Američany. Papírový outsider dvakrát v utkání vedl, ale v poslední části dokázali Američané otočit. Náskok neudrželi, a tak se rozhodovalo až v prodloužení. Během utkání se dvakrát prosadil Rocco Grimaldi a stal se tak nejlépe bodujícím hráčem turnaje, když překonal Dominika Kubalíka. Hrdinou zápasu se stal ovšem jiný hráč.

První úder zasadilo Lotyšsko, ale to Američany nezlomilo

Kdo by od zápasu o bronz čekal, že se bude jednat o klidný duel, tak by se hodně spletl. Lotyši ukázali, že se favorita opět nebojí a hrálo se před oběma brankami.

V čase 7:49 se otevřelo skóre, když v přesilové hře zakombinoval Martins Dzierkals a Rihards Bukarts, který poté před bránou našel osamoceného Robertse Bukartse. Bratrská kombinace zakončená gólem poslala domácí tým do vedení.

To ovšem papírovému outsiderovi dlouho nevydrželo, protože Američané šli okamžitě vpřed. Usadili se v útočném pásmu a po necelých dvou minutách vyrovnali. Rocco Grimaldi si najel do pásma z druhé vlny a obdržel puk na svou hůl. Svou střelu dokázal skrýt za blok hráčů a přitom přesně zamířit k tyči.

Střelec Grimaldi překonal Dominika Kubalíka a stal se nejlépe bodujícím hráčem na turnaji, když takto vstřelil svou šestou branku na letošním MS. Kromě těchto gólů zaznamenal ještě sedm asistencí. Večer by jej mohl ohrozit jedině John-Jason Peterka, jenž má na kontě 11 bodů.

Rihards Bukarts v 17. minutě ukázal, jak šikovné má ruce a jak dobře bruslí, když se mu podařilo dovézt puk až před bránu. Tam se sice pokusil i zakončit, ale neuspěl. Lépe si vedl jeho dorážející kolega Janis Jaks, a vrátil tak Lotyšsku vedení.

Do konce třetiny bylo ovšem opět srovnáno. I Američané ukázali, že umí zahrát přesilové hry. Perfektně si kombinací rozebrali bránící Lotyše a 57 sekund před koncem tvrdou střelou a svým druhým gólem Grimaldi vyrovnal. Asistenci si připsal Scott Perunovich a Matt Coronato.

Druhá třetina gól nepřinesla, ve třetí části Lotyši ukázali, že dohánět ztrátu také umí

V první třetině se týmy rozstřílely pořádně, ale ve druhé části utkání na to nedokázaly navázat. Fanoušci branku neviděli, a tak se mohli těšit, že závěrečná část bude lepší.

Američané dokázali ve druhé třetině přestřílet Lotyše 10:3, ale největší příležitost měl na své hokejce dnes aktivní Rihards Bukarts. Ta ovšem skončila u brankáře Caseyho DeSmithe.

Lotyšsko zaspalo vstup do poslední části a jeho soupeř se toho snažil využít, což se v čase 46:19 také povedlo. Od modré čáry pálil Dylan Samberg a hned dva Američané se pohybovali před brankářem Artursem Šilovsem. Puk zůstal v brankovišti a Coronato jej pohotově dorazil a poslal USA poprvé do vedení.

Tohle znamenalo pro Lotyše budíček. Začali hrát opět výrazně aktivněji, ale s ubývajícím časem nervozita rostla. Nicméně v čase 54:21 se přesnou pumelicí od modré čáry trefil Kristians Rubins a stal se lotyšským hrdinou.

Srovnávací branka dodala domácímu celku více sebevědomí a dostavila se také vlna nové energie. Poté se hra otevřela a šance se objevovaly na obou stranách. Dvě minuty před koncem Samberg nastřelil tyč.

Hrdinu Rubins vystřelil Lotyšsku historický úspěch

Po nerozhodném stavu 3:3 nastalo prodloužení, kde jediná branka měla rozhodnout. Po velmi aktivní třetí třetině se pokračovalo ve stejném tempu i v prodloužení.

Lotyšsku stačila minuta a 22 sekund, aby rozhodli o historickém úspěchu. Rubins, který Lotyšům vystřelil remízu, se prosadil i v prodloužení, když se trefil přesně bekhendem. Obránce Calgary Flames se tak stal dvojnásobným hrdinou.

Lotyšsko vybojovalo poprvé v historii medaili na světovém šampionátu. O to hezčí pocit to musí být, když společně s Finskem byli spolupořadatelem letošního turnaje. Američané smutní, protože se domů vrátí podruhé v řadě pouze se čtvrtým místem.

Zdroj: IIHF

Pokračovat ve čtení

Hokej

Finále Kanada vs Německo: Preview a tipy na sázení

Vrchol hokejového šampionátu je tady! Nedělní večer bude tradičně patřit finálovému souboji, do kterého se letos probojovaly reprezentace Kanady a Německa. Dokáže Kanada potvrdit roli favorita a získat zlaté medaile? Nebo Německo zaskočí dalšího velkého favorita a získá historický triumf?

Publikováno

dne

Vrchol hokejového šampionátu je tady! Nedělní večer bude tradičně patřit finálovému souboji, do kterého se letos probojovaly reprezentace Kanady a Německa. Dokáže Kanada potvrdit roli favorita a získat zlaté medaile? Nebo Německo zaskočí dalšího velkého favorita a získá historický triumf?

Zatímco Kanaďané budou útočit na 28. titul mistrů světa, pro Německo znamená účast ve finále jistotu medaile po dlouhých sedmdesáti letech. Nikdy však nedokázali světový turnaj opanovat.

Kanada – cesta na turnaji

Hokejisté javorových listů skončili po základní skupině na druhém místě, s bilancí pěti výher a dvou porážek. Další bod ztratili v nájezdech se Slovenskem. Porážka proti silným Švýcarům se tolerovat dá, ale největší šok byl, když Kanaďané padli na nájezdy s Norskem. Na závěr skupiny si pak spravili chuť proti české reprezentaci.

Na čtvrtfinále cestovala Kanada do Tampere, přestože skončila v základní skupině lépe postavená než Finsko. Organizační země však jen využila výhodu domácího prostředí.

Nic jim to ale nebylo platné. Kanada jen potvrdila to, že finský celek nebyl na letošním šampionátu v nejlepším rozpoložení. Kanaďané zvítězili s přehledem 4:1, znovu si tak po roce zahrají o medaile.

V semifinále s Lotyšskem měli Javorové listy o něco větší problémy. Lotyši v utkání dokonce dvakrát vedli, po čtyřiceti minutách to ještě vypadalo na senzaci. V poslední třetině ale zlomila Kanada odpor soupeře. 

ČTVRTFINÁLE
🇨🇦 Kanada vs. Finsko 🇫🇮
4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

SEMIFINÁLE
🇨🇦 Kanada vs. Lotyšsko 🇱🇻
4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Německo – cesta na turnaji

Naši západní sousedé nezačali na turnaji vůbec dobře. Na začátku prohráli hned tři zápasy proti Švédsku, Finsku a USA, ve všech případech o jeden gól. Papírově slabší soupeře ale měli teprve před sebou.

Proti Dánsku se už dostali na vítěznou vlnu, ve zbytku základní skupiny zvítězili čtyřikrát. Do play-off postoupili ze čtvrtého místa, díky čemuž schytali pro čtvrtfinále nejtěžšího možného soupeře.

Švýcaři si na turnaji počínali suverénně, nebylo moc indicií k tomu, že by měli Němci velkého favorita zaskočit. Přesto se tak nakonec stalo, Německo zvítězilo 4:1. 

V semifinále pak Němci využili vítězné euforie k dalšímu velkému vítězství. Proti USA už prohrávali ve čtvrté minutě 0:2, přesto dokázali utkání zvrátit. V závěru 83 vteřin před koncem vyrovnal Noebels, v prodloužení pak dokonal dílo americké zkázy Tiffels

ČTVRTFINÁLE
🇨🇭 Švýcarsko vs. Německo 🇩🇪
1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

SEMIFINÁLE 
🇺🇸 USA vs. Německo 🇩🇪
3:4 (2:2, 1:0, 0:1 – 0,1)

Nejbližší historie

Z posledních pěti vzájemných zápasů vyhráli čtyřikrát hokejisté Kanady, ve všech případech zvítězili minimálně o dva góly. Jen v roce 2021 vyhrálo na světovém šampionátu Německo 3:1. Poslední vzájemné měření sil se datuje k loňskému mistrovství světa, kdy vyhrála Kanada v základní skupině 5:3.

Nejpamátnější bitvou s Kanadou je pro Němce semifinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu v roce 2018. Senzační výhra 4:3 znamenala postup do finále, kde nakonec Němci padli s Ruskem.

Preview a tip na sázení

Kanada je papírově jasným favoritem, avšak Němci ukázali, že je není radno podceňovat. Už nechali za sebou Švýcarsko i Ameriku, což by čekal jen málokdo. Také proto kurz 1,65 pro Kanadu nevěští zcela jednoznačnou partii.

Na vítěze tip dávat tentokrát nebudeme. Zajímavé kurzy se ale nabízejí v kategorii počtu branek v utkání. Věříme tomu, že během šedesáti minut hry dají oba celky alespoň dva góly, ať už bude na konci utkání svítit na tabuli jakýkoliv stav. 

Zdroj: MS v hokeji 2023 

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Nezůstat stát na jednom místě a dostat Indiány zpět na vrchol, zní z úst všech činovníků klubu plzeňské Škodovky

Hokejové Plzni se hrubě nepovedly poslední tři ročníky Tipsport extraligy, když jim pokaždé sezónu ukončil soupeř v předkole play-off. A tak především Martin Straka vycítil, že se v celém klubu budou muset dít velké změny.

Publikováno

dne

Hokejové Plzni se hrubě nepovedly poslední tři ročníky Tipsport extraligy, když jim pokaždé sezónu ukončil soupeř v předkole play-off. A tak především Martin Straka vycítil, že se v celém klubu budou muset dít velké změny.

Vedení klubu nejdříve zveřejnilo seznam hráčů, kteří se budou loučit s plzeňskou kabinou. Ztráty to byly velmi citelné, brankoviště opustil Miroslav Svoboda, který nově bude hájit branku finského Vassan Sport. Do mateřského Litvínova se vrátil bek Marek Baránek a změnu prostředí si vyžádal také Vojtěch Budík, i když s tímto faktem klub úplně nebyl ztotožněn.

„U Vojty Budíka mě zklamalo, že odchází. Byl dlouho zraněný, fyzioterapeut a kondiční trenér se o něj perfektně starali. Myslím, že nám to měl vrátit, ale rozhodnul se jinak,“ uvedl pro iSport na adresu beka boss Martin Straka.

V ofenzivní části také došlo k velkým odchodům důležitých hráčů. Po dvou letech míří zpět domů, tedy do Švédska, Ludwig Blomstrand, jiné extraligové angažmá šel do Mladé Boleslavi zkusit Filip Suchý. Obrovskou útočnou ztrátou je bezesporu odchovanec Petr Kodýtek, kterého si i přes zranění nohy vyžádal elitní finský klub Ilves. A v neposlední řadě vedení neprodloužilo smlouvu s tvrdým útočníkem Samem Bittenem.

První obrovská posila byla již vyřešena v průběhu sezóny a to v podobě návratu 32letého odchovance Škodovky Jakuba Lva. Jenže tím posilování jen tak nekončilo, v prvním květnovém týdnu bylo představeno hned 7 posil.

Poprvé se fanouškům představil 194 centimetrů vysoký slovenský brankář Samuel Hlavaj. Následující den přišla překvapivá posila do defenzivy, ale o to více zkušená a tou se stal Aleksi Laakso, jehož poslední působení sahá do finského Ässatu.

„Optal jsem se i českých hráčů, kteří hrají ve finské lize, a všichni mi Plzeň po hokejové stránce doporučovali,“ řekl Laakso pro klubový web při příchodu.

Poté se ze stadionu fotbalové Chelsea přihlásil 21letý útočník a odchovanec pardubického Dynama Ondřej Matýs. Další dvě nové akvizice přistáli před plzeňský zimák z Prostějova, z hostování se vrátil Daniel Malák a do útoku přišel Filip Jansa. V řešení byl i Jan Slanina, ale kvůli ‘‘zradě‘‘ se smlouvou ze strany Jestřábů do Plzně s největší pravděpodobností nezamíří.

Příjemné sobotní ráno všem fanouškům připravil Tomáš Dujsík, kterému se mimořádně povedla sezóna v Olomouci a vysloužil si tak tříletý kontrakt v Plzni. Zkušenosti do relativně mladého kádru přišel předávat 38letý centr Petr Jelínek.

„Dlouhodobě se v organizaci odvádí výborná práce a hraje se kvalitní hokej. Je to pro mě nová výzva,“ vychvaluje pro klubovou kameru plzeňský klub Petr Jelínek.

Letní přípravu s týmem také zahájili mladíci Marek Soukup a Adam Benák.

Nejspíše nejdůležitější posilu představilo vedení klubu v čele s Martinem Strakou v půlce měsíce května. Straka si totiž plácl se západočeskou společností, kterou je Autocentrum Jan Šmucler. Samotný majitel autocentra přebral 50 % podílu klubu.

„Martin je hokejovou legendou a hokeji rozumí jako málokdo, proto mu chceme pomyslně uvolnit ruce, aby se mohl více soustředit na sportovní záležitosti. Já s Miroslavem Bláhou budeme klub řídit po jeho obchodní a provozní stránce,“ říká pro web Škodovky nový vlastník Jan Šmucler.

Naopak u klubu skončil už bývalý obchodní manažer Rudolf Matějka.

Aby toho nebylo málo, Indiáni představili v tomto týdnu dva obrovské návraty do plzeňského prostředí. Z Kladna přišel velký srdcař Miroslav Indrák a z litvínovské Vervy si to namířil zpátky domů Petr Straka. A to zdaleka není vše, Vlasák se Strakou ještě totiž hledají v zahraničí rozdílového útočníka, takže fanoušci tohoto sympatického klubu ze západu Čech se mohou těšit minimálně na jedno další posílení.

Zdroj: HC Škoda Plzeň, iSport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené