Spojte se s námi


Hokej

Vzpomínka: Den, kdy v jednom utkání překonal Lemieux hranici 1 500 bodů a Jágr 1 000 bodů

Dne 30. prosince 2000 přivítal Pittsburgh Penguins na svém ledě tým Ottawy Senators. Domácí celek utkání vyhrál v poměru 5:3 a nejen do klubových kronik, ale i do historie NHL, se zapsali dva velikáni světového hokeje. Jaromír Jágr a Mario Lemieux v tomto duelu excelovali a zaznamenali velké kariérní milníky.

Publikováno

dne

Dne 30. prosince 2000 přivítal Pittsburgh Penguins na svém ledě tým Ottawy Senators. Domácí celek utkání vyhrál v poměru 5:3 a nejen do klubových kronik, ale i do historie NHL, se zapsali dva velikáni světového hokeje. Jaromír Jágr a Mario Lemieux v tomto duelu excelovali a zaznamenali velké kariérní milníky.

Onbovená souhra Lemieux – Jágr i nadále fungovala

Mario Lemieux po sezoně 1996-97 ukončil kariéru v necelých 32 letech, jelikož jej neustále sužovaly problémy se zdravím. V této sezoně nicméně po 6. v kariéře ovládl bodování celé ligy a vyrovnal se tak Gordie Howeovi.

17. listopadu téhož roku se stal teprve 9. hráčem, který byl ihned uveden do hokejové síně slávy v Torontu, byla mu tak odpuštěna povinná 3letá lhůta. Naposledy se této cti dostalo nejproduktivnějšímu hráči historie NHL Waynu Gretzkymu, který do síně slávy vstoupil o dva roky později.

Ovšem pár týdnů před koncem milénia začaly do kuloárů prosakovat informace o tom, že Mario chystá návrat na led. Taktovku lídra bodování po jeho odchodu do důchodu převzal jeho učedník Jaromír Jágr, jenž byl před sezonou 2000-01 již čtyřnásobný majitelem Art Ross Trophy, která je určená pro vítěze bodování v základní části.

Tato sezona však českému útočníkovi moc nevycházela. Sice měl bod na zápas, ale v tabulce produktivity se potácel na hranici top 20. Vše se ovšem změnilo dne 27. prosince roku 2000. Božský Mario se skutečně vrátil na led proti Torontu a po více než 3leté anabázi v hokejovém důchodu neztratil nic ze svého umu. Hned v 1. utkání po návratu na led se naplno projevila souhra Lemieux – Jágr, kdy po pouhých 33 sekundách hry Jágr skóroval, přičemž mu nahrával právě Lemieux.

Duel s Ottawou přinesl velké milníky pro oba dva hráče

O pouhé 3 dny později přivítal Pittsburgh na svém ledě Ottawu. A v tomto utkání se již naplno projevila obnovená souhra těchto velikánů světového hokeje. Jágr byl jako politý živou vodou a až do konce sezony kupil jeden bod za druhým.

Právě faktor Lemieux stál za tím, že český útočník získal po sezoně svou pátou (poslední) Art Ross Trophy, kdy sváděl bodové dostihy s Joem Sakicem z Colorada Avalanche. Ovšem zpátky k utkání s Ottawou. Mellon aréna v Pittsburghu se dočkala hned dvou velkých milníků v tomto duelu.

Lemieux v něm zaznamenal hned 4 body za branku a 3 asistence. Obdivuhodné na tom je, že více než 40 měsíční pauza na tomto hokejistovi nebyla prakticky znát. Zkrátka pokračoval tam, kde skončil.

Lemieux nahrával na dvě branky právě Jágrovi a ona druhá nahrávka znamenala neuvěřitelný 1 500. bod v základní části v pouhých 747 odehraných utkáních, což značí celokariérní průměr dvou bodů na zápas! Stal se teprve 10. hráčem historie NHL, co na danou metu dosáhl a 2. nejrychlejším v historii, pouze Wayne Gretzky na tuto metu dosáhl rychleji. Navíc se v tomto utkání vůbec nešetřil, odehrál totiž téměř 25 minut.

Jediný český hlavní trenér v historii NHL Ivan Hlinka se k těmto počinům vyjádřil následovně. „Někteří lidé se narodili, aby malovali obrazy, jako Picasso, nebo aby psali knihy, a někteří se narodili, aby hráli hokej. To jsou Mario a Jágr.“

Obrozený Jágr v tomto utkání zaznamenal ještě nahrávku a stal se 59. hráčem historie NHL, co pokořil hranici 1 000 bodů v NHL. Po pouhých dvou zápasech měli oba borci na svém kontě 7 bodů! Jágr zaznamenal hned 4 branky, před návratem Maria se přitom střelecky trápil, když v 12 duelech zaznamenal jedinou branku a dokonce na chvilku vypadl i z top 20 bodování.

Stačili dvě utkání a Jaromír byl již 9. v produktivitě, takže konec roku 2000 se zapsal jako den, kdy tito velikáni v jednom utkání vstoupili do dějin NHL.

Zdroj: NHL, ESPN

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.