Spojte se s námi


Hokej

Výrobce dresu Adidas nahradí v NHL nová firma. Změna vyvolává obavy. Je to hazard, píší v USA

Nejslavnější hokejová liga světa v úterý oznámila, že od sezóny 2024/25 dojde v NHL k jedné zásadní změně. Dosavadního výrobce dresů Adidas nahradí firma Fanatics. Dohoda znamená, že se logo Fanatics poprvé objeví na herních dresech v profesionálním sportu. Mezi fanoušky však tato změna budí pochybnosti. 

Publikováno

dne

Nejslavnější hokejová liga světa v úterý oznámila, že od sezóny 2024/25 dojde v NHL k jedné zásadní změně. Dosavadního výrobce dresů Adidas nahradí firma Fanatics. Dohoda znamená, že se logo Fanatics poprvé objeví na herních dresech v profesionálním sportu. Mezi fanoušky však tato změna budí pochybnosti. 

Adidas je oficiálním dodavatelem dresů NHL od sezóny 2017/2018. Nyní se však jeho smlouva s kanadsko-americkou hokejovou soutěží chýlí ke konci. Dříve vyráběly dresy známe hokejové značky jako Bauer nebo CCM. Naposledy se tohoto žezla chopila firma Reebok.

Dohoda mezi společností Fanatics a NHL má zahrnovat desetiletou smlouvu, finanční podmínky zveřejněny nebyly. Obě značky však spolu už několik let spolupracují na výrobě fanouškovského oblečení, včetně replik dresů. Kromě pokrývek hlavy nabízí Fanatics také licencované upomínkové předměty.

Tady však nastává kámen úrazu, proč zatím převládají s nově oznámenou spoluprací zatím spíš pochybnosti. Mnoho fanoušků si totiž dlouhodobě stěžuje na špatnou kvalitu oblečení této společnosti. Jejich nespokojenost se zdá oprávněná.

Problém je v tom, že fanoušci mají s Fanatics své vlastní zkušenosti. Mnoho z nich jsou opravdu špatné. Stížnosti na kvalitu zboží jsou rozsáhlé a to je zásadní problém, když mluvíte o tak cenném zboží, jako je hokejový dres,” napsal k tomuto tématu renomovaný web The Athletic.

Jenomže jaké má NHL vlastně možnosti? Adidas se rozhodl z hokeje odejít. Společnost Nike má zase jiné priority, než že by ji měly zaujmout dresy NHL. Starší hokejové značky jako Bauer a CCM by pravděpodobně měly problém splnit požadovanou cenu. Další značky pak nemají ve sportu příliš velké zastoupení.

Navíc spolupráce s Fanatics sebou nese i několik výhod. Zápasové dresy NHL se vyrábí v továrně v Saint-Hyacinthe v Quebecu nedaleko Montrealu. NHL uvedla, že Fanatics bude nadále moct používat stejnou. Navíc se firmě daří vyrábět zboží rychle a efektivně, což se odrazí na rychlosti dodání.

The Athletic však uvádí, že mnoho lidí tuto společnost nemá rádo. „Mnoho lidí nemá rádo jejich produkty. A mnoha lidem se konkrétně nelíbí výrobky, které navrhli pro fanoušky NHL,” píše redaktor Sean Gentille. Zároveň uvádí, že některé výrobky nesedí podle velikosti nebo mají velmi omezenou životnost.

Mluvíme však o věcech, které nosí hráči. Je pravděpodobné, že jim budou vyhovovat. Společnost Fanatics vybavuje týmy už léta. Neslyšel jsem o žádné vzpouře hráčů, i když by to možná stálo za prozkoumání” doplnil redaktor amerického webu.

Jak to bude v reálu vypadat, ukáže až čas. NHL si na kvalitě určitě zakládá, pravděpodobně bude muset společnost Fanatics splnit jisté normy, která jí liga dá. Díky tomu, že se dresy budou vyrábět ve stejné továrně, mohla by Fanatics ze začátku požívat materiál od firmy Adidas, ze kterého jsou vyrobeny aktuální dresy.

Dohoda s novým výrobcem má trvat až do roku 2035: „To, že deset let, kdy bude každý televizní záběr na hráče NHL připomínat fanouškům nejhorší oblečení, jaké si kdy koupili, se jeví jako hazard,” dodal Gentille.

Zdroj: NHL, The Athletic

Reklama

Hokej

Jiříček jako budoucí hvězda! Podle datového modelu patří mezi top prospekty, Svozilovi zkomplikoval šanci příchod hvězdy

David Jiříček má za sebou první sezónu v zámoří. Z šestého místa si jej vybral Columbus, kde stihl odehrát 4 zápasy NHL, jinak zářil na farmě. A podle datového modelu patří mezi top prospekty celé ligy.

Publikováno

dne

David Jiříček má za sebou první sezónu v zámoří. Z šestého místa si jej vybral Columbus, kde stihl odehrát 4 zápasy NHL, jinak zářil na farmě. A podle datového modelu patří mezi top prospekty celé ligy.

Columbus se v posledních letech rozhodl jít cestou českých talentovaných beků. V roce 2021 si ve 3. kole vytáhl Stanislava Svozila, o rok později už na šestém místě jako svůj první pick Davida Jiříčka.

A právě klatovský rodák má obrovský potenciál. První aklimatizační sezóna v zámoří dopadla nad očekávání dobře.

Jiříček strávil rok na farmě v AHL a byl vyhlášen v TOP Prospects Teamu AHL. Společně s ním se do něj dostal i další Čech Jiří Kulich, Slovák Šimon Nemec, Němec Lukas Reichel, Kanaďan Tyson Foerster a Švéd Jesper Wallstedt.

V dresu Cleveland Monsters naskočil do 56 utkání, ve kterých zaznamenal 6 gólů a 32 asistencí. Odbyl si debut i v NHL, kde stihl čtyři utkání.

A experti už mluví o tom, že by se měl Jiříček pro příští rok posunout natrvalo do prvního týmu. Někteří jej tipují na druhou obrannou dvojici společně s nově příchozím Ivanem Provorovem.

Že má Jiříček v NHL velkou budoucnost, potvrzuje i datový model serveru TopDownHockey. Podle výpočtu dat je podle tohoto účtu pravděpodobnost, že se Jiříček stane hvězdou v NHL až 85 %, což je třetí nejlepší číslo.

Pravděpodobnost, že bude Jiříček stabilním hráčem NHL, je poté podle serveru TopDownHockey stoprocentní.

Příchod hvězdného Provorova ale trochu zkomplikoval šanci Svozilovi. Kapitán české stříbrné dvacítky odehrál na farmě jeden zápas, jinak sezónu strávil v kanadské juniorce v týmu Regina Pats, kde si zahrál s Connorem Bedardem, příští jedničkou draftu a generačním talentem.

Top 6 v Columbusu je tak v tuto chvíli pro Svozila poměrně daleko a není vyloučeno, že bude jeden z čekajících vyměněn. Na svou šanci v obraně totiž čekají i další talentovaní beci jako Mateychuk, Gudbranson, Kňažko a Ceulemans.

Zdroj: Twitter, TopDownHockey

Pokračovat ve čtení

Hokej

Bez Stanley Cupu, bez MS, ale přesto má Pastrňák co slavit. Stal se otcem!

Bylo o tom spoustu dohadů. Proč nejel David Pastrňák na mistrovství světa do Rigy a Tampere? Jako oficiální důvod se uvádělo zranění ramene, ke kterému mělo dojít v úvodním utkání play-off proti Floridě. Byl tady však ještě jeden, mnohem radostnější důvod.

Publikováno

dne

Bylo o tom spoustu dohadů. Proč nejel David Pastrňák na mistrovství světa do Rigy a Tampere? Jako oficiální důvod se uvádělo zranění ramene, ke kterému mělo dojít v úvodním utkání play-off proti Floridě. Byl tady však ještě jeden, mnohem radostnější důvod. David Pastrňák přivítal na svět se svou přítelkyní Rebeccou dceru.

Měl to být žolík, který spasí národní tým na šampionátu, podobně, jako tomu bylo loni. Po nečekaném vyřazení Bostonu už v prvním kole Stanley Cupu se mnoho fanoušků těšilo, že Pasta opět přijede do reprezentace rozdávat úsměvy a góly do sítí soupeřů.

Všichni věděli, že když Pastrňák může, národnímu týmu bez otálení pomůže. K tomu však nakonec nedošlo, už po pár dnech přišla ze zámoří definitivní omluvenka. V oficiálním stanovisku před novináři stálo, že musí český hvězdný útočník doléčit zraněné rameno.

Neprospěla k tomu ani trpká nálada po nečekaném vyřazení. V základní části sbíral Boston jednu výhru za druhou a zlomil několik letitých rekordů. Před play-off zkrátka nebylo většího favorita, než byli bostonští Medvědi.

Byl jsem zdravý celý rok. A pak přijde první zápas play off, první střídání a hned se zraním,“ mluvil smutně Pastrňák po vypadnutí a nečekaném konci sezony pro iDnes. Faktem je, že se v play-off hodně trápil, viditelně nebyl v pohodě. Ostatně, stejně jako celý tým.

Hlavní důvod někde jinde

V pátek ráno však přiletěla od Davida Pastrňáka mnohem radostnější zpráva. Český útočník informoval veřejnost o narození dcery: „Freya Ivy Pastrnak už je na světě! O tomto okamžiku jsme snili dlouhoNemůžu být víc hrdý na moje dvě krásný holky,” napsal na svůj Instagram novopečený hrdý otec. Příspěvek okamžitě zahltily stovky gratulací. K těm se pochopitelně připojuje také redakce Ruiku.

Pastrňák vzápětí v rozhovoru pro iSport přiznal, že tohle byl ten hlavní důvod, proč nakonec pozvánku do reprezentace odmítl, chtěl být partnerce nablízku. Vedení národního týmu o všem vědělo, soukromí rodiny Davida Pastrňáka respektovalo.

Když se daří…

S výjimkou rychlého vypadnutí s Bostonem zažívá sedmadvacetiletý útočník velmi vydařené období. Má za sebou sezonu s rekordním maximem, když nevynechal ani jedno utkání v základní části a připsal si 113 bodů za 61 gólů a 52 asistencí.

Na začátku března navíc podepsal u Bruins osmiletý kontrakt, během kterého si přijde na 90 milionů amerických dolarů. Svou budoucnost tak jednoznačně spojil s Bostonem. Otázkou je, jak to bude s jeho spoluhráči, v týmu má přes léto skončit několik klíčových hráčů. Budoucnost klubu se tak bude stavět kolem české superstar.

Zdroj: Instagram David Pastrňák

Pokračovat ve čtení

Hokej

Florida vyhrála domácí zápas v prodloužení a dramatizuje finále Stanley Cupu!

Ještě to bude pořádné drama. Pro nestranného fanouška je velice dobře, že se Vegas neujmuli vedení 3:0 v sérii, ale Florida v domácím zápase snížila na 1:2. Rozhodla o tom až v prodloužení.

Publikováno

dne

Ještě to bude pořádné drama. Pro nestranného fanouška je velice dobře, že se Vegas neujmuli vedení 3:0 v sérii, ale Florida v domácím zápase snížila na 1:2. Rozhodla o tom až v prodloužení.

Panthers v prvních dvou zápasech jakoby to vůbec nebyli oni. Všechny předchozí série s Bostonem, Torontem i Carolinou zmuchlali a to, co bylo jejich největší silou, bylo rázem pryč.

Neomylnému Bobrovskymu najednou začal padat do sítě jeden gól za druhým, pevná obrana kupila chybu za chybou. Dost možná se na Panthers podepsala 10denní pauza od finále Konference, kde vypráskali 4:0 Carolinu.

Výsledkem tak byly porážky 2:5 a 2:7 ve Vegas. Před domácím zápasem tak měla Florida nůž na krku – pokud by prohrála, ze stavu 0:3 už by se jí série obracela nesmírně těžko. Proto Matthew Tkachuk označil zápas za nejdůležitější v jejich životě a historii organizace.

A tak k němu na Floridě také přistoupili, k čemuž pomohla i červená vlna fanoušků v aréně. Už ve 4. minutě si najel obránce Brandon Montour a svým sedmým gólem v play-off otevřel skóre.

V úvodu Panthers na svého soupeře vlétli a měli i další šance, Golden Knights trochu trvalo, než se s tempem zápasu srovnali. To se jim ale povedlo ještě v první třetině, v 16. minutě Stone v přesilovce tečoval střelu Marchessaulta a bylo vyrovnáno.

I ve druhé třetině pokračovali Vegas v aktivitě, v tu chvíli byli zase trochu opaření Panthers. Bobrovsky předvedl další ze svých senzačních výkonů v play-off, dvakrát ho musela zachránit i branková konstrukce. Na střelu Marchessaulta v přesilové hře byl ale krátký a Vegas tak šli do třetí třetiny s vedením 2:1.

Florida poté dlouho dobývala, ale nemohla dostat puk za Adina Hilla. Až dvě minuty před koncem napřáhl Verhaeghe, jeho střelu Hill vyrazil a dotěrný Tkachuk dostal puk do branky.

Zápas tak šel do prodloužení, se kterými má Florida toto play-off výborné zkušenosti a opět to potvrdila. Od modré si najel trochu dopředu Verhaeghe a vítězným gólem strhl zápas na stranu Floridy.

Série tak pokračuje dál, Florida má k dispozici ještě druhý domácí zápas. A dala najevo, že svou kůži rozhodně nedá lacino.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Oblíbené