Extraliga

Velký přehled: IIHF mění pravidla. Co se v hokeji od nové sezony změní?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) oficiálně vydala podrobný seznam pravidel, jenž se od nové sezony změní. Řada z nich je inspirována a sjednocena podle NHL tak, aby získal hokej v celosvětovém měřítku co největší podobu. Mimo hru zatím zůstává v Evropě povinné zmenšení kluziště.

Zdroj: Pixabay

Výroční kongres Mezinárodní hokejové federace, který se uskutečnil při mistrovství světa v Rize, schválil nová pravidla ledního hokeje IIHF, platná od sezóny 2021/22.

Vzhledem k tomu, že hokej se neustále rozvíjí, upravují se jeho i pravidla, což občas vedlo k nejasnostem mezi hráči, rozhodčími a fanoušky. Proto potřebujeme soubor, který bude jednotný pro všechny země a soutěže,” uvedl viceprezident IIHF Bob Nicholson.

Sjednocení pravidel je krokem vpřed, protože umožní konzistentní rozhodování a usnadní integraci hráčů NHL při světových šampionátech a mezinárodních akcích,“ prohlásil Stéphane Quintal, senior viceprezident NHL, člen komise IIHF pro bezpečnost hráčů.

Detailní podoba pravidel je však ještě upravována každou zemí zvlášť. Do konečné podoby se odrazí především technika na místních stadionech, kterou jsou kluby vybaveny.

Jedná se především o kamerový systém, který slouží k posuzování trenérských výzev nebo-li Coach Challenge. Ať už jde o souboje na brankovišti nebo zpětné posuzování ofsajdů. Nově taky posuzování nedovolených zákroku, například hry vysokou holí.

„Komise rozhodčích teď pracuje české verzi pravidel, chystá metodický materiál pro jejich výklad a ke všem zásadním změnám připravuje videoklipy s vysvětlením tak, aby byly využitelné jak pro hráče, trenéry a rozhodčí, tak pro širokou hokejovou veřejnost,“ dodal Vladimír Šindler, který je hlavou komise rozhodčích v českém hokeji.

SEZNAM ÚPRAV A SJEDNOCENÍ PRAVIDEL IIHF OD SEZONY 2021/22

Území vyhrazené brankáři

• Vyznačená oblast na ledě za brankovou čárou, kde je brankářům dovoleno hrát pukem.

Brankář

• Pokud se hráč v poli potřebuje převléknout do výstroje brankáře, není na to stanovený již žádný časový limit. Mělo by to být provedeno co nejrychleji a náhradník bude mít 2 minuty na rozcvičení.

Helma

• Hráč, jehož helma spadne, bude mít možnost dokončit herní akci, ve které je zapojen před tím, než opustí ledovou plochu.

Zlomená hůl

• Brankářům bude dovoleno pokračovat ve hře se zlomenou holí.

Menší trest pro hráčskou lavici

• Může být odpykán jakýmkoliv hráčem – ne již jen hráčem, který byl v okamžiku přerušení na ledě.

Dvojitý menší trest

• V případě dvojitého menšího trestu za „vysokou hůl“ může rozhodčí zkontrolovat videozáznam k potvrzení nebo úpravě rozhodnutí.

Souběžné menší tresty: Posledních pět minut a prodloužení

• Větší trest týmu A a menší nebo dvojitý menší trest týmu B se vykrátí jako 3- nebo 1- minutový rozdíl přesilové hry.

Větší trest

• Ne ve všech případech se použije automatický osobní trest do konce utkání.
  • Hráč, který obdrží v utkání svůj druhý větší trest, obdrží automatický osobní trest do konce utkání.
  • Rozhodčí může zkontrolovat videozáznam k potvrzení nebo úpravě rozhodnutí.

Trest ve hře

• Neznamená automatickou suspendaci pro příští utkání.

Tresty pro brankáře

• Vyhrazený prostor – brankáři není dovoleno hrát pukem za brankovou čárou kromě lichoběžníku (menší trest).

Vhazování

• Hlavní rozhodčí provedou vhazování pouze na začátku třetiny. Čároví rozhodčí provedou vhazování po gólech.
  • Po gólech provedou vhazování čároví rozhodčí.

Pravomoci čárových rozhodčích

• Čároví rozhodčí přeruší hru kvůli zjevnému zranění způsobnému vysokou holí, kterou hlavní rozhodčí neviděl.
  • Čároví rozhodčí přeruší hru, jestliže je vstřelen gól a hlavní rozhodčí to neviděl.

Góly a asistence

• Asistence u přiznaného gólu může být připsána na základě posouzení zapisovatele.

Zkoumání videa videorozhodčím (je závislé na technickém vybavení)

• Gól může být uznán po odpískání, jestliže bylo zapískáno proto, že rozhodčí neviděl puk, ale zkoumání videa videorozhodčím může prokázat, že puk vnikl do branky v rámci dokončení nepřetržité herní akce neovlivněné zapískáním. Lze použít i tehdy, když není k dispozici zkoumání „nedovoleného bránění brankáři“ Trenérskou výzvou.

Trenérská výzva (je závislé na technickém vybavení)

• Bránící tým může napadnout to, že před vstřelením gólu měla být hra přerušena kvůli akci útočícího týmu.To však nezahrnuje neuložené tresty.

Situace, které jsou předmětem Trenérské výzvy (je závislé na technickém vybavení):

a) ofsajd

b) nepřerušení hry v útočném pásmu

c) nedovolené bránění brankáři.

Napadání rozhodčích

• Osobní trest do konce utkání – již ne trest ve hře za neslušná gesta.

Fyzické napadení rozhodčích

• Osobní trest do konce utkání – již ne trest ve hře za fyzické napadení rozhodčích.

Vražení na hrazení

• Není automatický desetiminutový osobní trest.

Napadení

• Možné tresty: 2 minuty, 5 minut, 5 + OK, TH.

Naražení zezadu

• Trest 2 + 10 je odstraněn. Možné tresty: 5 + OK, TH.

Zásah do nohou

Faul loktem

Bitka

• Větší trest za bitku je hlavním trestem.
  • Nové Pravidlo Bitka řeší situace jako bitka mimo ledovou plochu, mezi třetinami, pokračující bitka po předchozí šarvátce, bitka v posledních 5 minutách nebo v prodloužení, bitka – iniciátor nebo agresor atd. Za tato provinění budou ukládány přísné tresty (osobní trest do konce utkání a disciplinární tresty). Trest ve hře za bitku, která byla vedena způsobem, který by s velkou pravděpodobností zranil nepřipraveného protivníka.

Úder hlavou

• Pokus o úder hlavou bude potrestán dvojitým menším trestem místo trestu ve hře.
  • Možné tresty: 2 + 2 minuty, 5 + OK, TH.

Zásah do hlavy

• Žádný automatický desetiminutový osobní trest. Možné tresty: 2 minuty, 5 + OK, TH.

Hrubost

• Menší trest za hrubost. Dvojitý menší trest je zrušen. Více viz „bitka“.
  • Brankář použije svoji vyrážečku nebezpečným způsobem – trest ve hře.

Podkopnutí

• Trest ve hře je jedinou možností.

Nedovolené bránění

• „Pozdní dohrání“ je zahrnuto a bude částí Pravidla Nedovolené bránění. Možné tresty: 2 minuty, 5 minut, 5 + OK, TH.

Podrážení

Bodnutí koncem hole

• Za pokus 2 + 2 minuty, ne 2 + 2 + 10.

Vysoká hůl

• Hráč nebude trestán za náhodný kontakt s protihráčem v případě nápřahu na střelu a nebo při vystřelení. Stejně tak ani za kontakt s předkloněným centrem na vhazování.
  • Možné tresty: 2 minuty, 2 + 2 minuty, 5 + OK.

Bodnutí špičkou hole

• Možné tresty 2 + 2 minuty, 5 + OK, TH.

Zdržování hry

• Menší trest pro brankáře, který hraje puk mimo vyznačenou oblast za brankou.

Nepovolené střídání hráčů

• V případě, že bránící tým neúmyslně posune svoji branku, není mu před následujícím vhazováním povoleno střídání hráčů mimo nahrazení brankáře.

Výstroj

• Menší trest za nedovolenou výstroj, ne osobní trest.

Hra puku rukou

• Menší trest pro centra, který se pokusí vyhrát vhazování pomocí svých rukou.

Odmítnutí zahájit hru

• První porušení: Tým bude varován a pak má 15 vteřin na zahájení hry. Jestliže tým stále odmítá zahájit hru, je mu uložen menší trest pro hráčskou lavici – zdržování hry.
  • Druhé porušení: Stejné jako výše, ale také osobní trest do konce utkání pro kouče.
  • Jestliže tým není na ledě, je mu poskytnuto 5 minut na zahájení hry místo 2 minut.

Nesportovní chování

• Osobní trest do konce utkání za „plivnutí“ a „otření krve“.

Vhazování

• Volba neprovinivšího týmu na jaké straně se provede vhazování.
  • Pravidlo „5 vteřin“ se neuplatňuje v posledních 2 minutách řádné hrací doby nebo v prodloužení.
  • Jestliže útočící tým má méně hráčů, než je dovoleno mít na ledě, vhazování se provede stejně. Je to odpovědností útočícího týmu mít správný počet hráčů na ledě.

Střídání

• Domácí tým bude mít na vystřídání 8 vteřin místo 5 vteřin.

Ofsajd

• Modrá čára je považována za 3D, když útočící tým přechází do pásma – žádný další kontakt s modrou čárou.

Začátek utkání a třetin

• Jestliže hostující tým musí jít na konci třetiny přes led do své šatny, musí počkat na své hráčské lavici než dostane signál od hlavních rozhodčích, že mohou vstoupit na led. Jestliže vstoupí na led bez tohoto signálu, obdrží menší trest pro hráčskou lavici.

Zdroj: IIHF, Český hokej

Extraliga

Extraliga viděla přímý souboj o třetí místo, utkání rozhodovaly až nájezdy

V předehrávce 31. kola zajížděla na led pardubického Dynama Plzeň. Utkání nabídlo pořádné drama až do posledních minut. Ještě v závěru základní hrací doby vedla Plzeň, ale Pardubice spasil v čase 59:17 Jakub Nakládal a poslal zápas do prodloužení. Nakonec rozhodovaly až nájezdy, ve kterých byli úspěšnější domácí.

Pardubice nastupovaly do utkání s velmi dobrou formou. V předešlých čtyřech zápasech bodovaly a v posledních třech to bylo za tři body. Postupně si Pardubice poradily s Olomoucí, mistrovským Třincem i tápajícím Zlínem.

To stejné by se ale dalo říct i o Plzni. Plzeň brala z posledních třech zápasů plný bodový zisk. Stejně jako Pardubice porazila poslední Zlín, ale připsala si i skalp Kladna a Karlových Varů. Bylo tedy jasné, že budou Západočeši silným soupeřem, a to se potvrdilo.

Jak již bylo zmíněno, ještě v poslední minutě měla Plzeň navrch, ale po vyrovnávací brance Jakuba Nakládala, už se k výhře nedostala. V nájezdech rozhodl vítězným gólem Patrik Poulíček. Pardubice vyhrály 4:3 po nájezdech. O to víc ji může zápas mrzet, protože se jednalo o utkání o třetí místo tabulky, navíc Plzeň v první třetině vedla 2:0.

„Je škoda, že jsme vedení neudrželi. Hráli jsme hodně obětavě a kluci šli vítězství dneska naproti. V prodloužení jsme měli tři gólovky hned na začátku. Vzhledem k průběhu utkání asi zasloužená remíza a nájezdy bohužel nevyšly,“ posteskl si trenér Plzně Miloš Říha.

„Ve druhé a třetí třetině jsme měli šancí dost, bohužel jsme nebyli schopni dát gól, dali jsme i břevno a potom jsme hned dostali na 2:3, což s námi mělo zamávat, ale tým jel dál a musím klukům poděkovat, protože to, co předvedli a odvedli ve třetí třetině, jak dřeli, tak jsme si určitě minimálně bod zasloužili. V prodloužení měla Plzeň šance, my jsme myslím nastřelili břevno, takže to bylo asi vyrovnané a rozhodly penalty, ve kterých jsme byli o kousek lepší,“ komentoval utkání trenér Pardubic Richard Král.

Po tomto utkání se mohla Plzeň dostat na třetí místo tabulky, ale to se nepodařilo. Naopak Pardubice si upevnily toto postavení a odskočily Plzni na rozdíl třech bodů.

„Tabulka je vyrovnaná, bohužel se nám nepovedlo to, co jsme chtěli – udržet to vedení a odvézt si dnes tři body. Jsme zklamaní, ale na druhou stranu každý bod je dobrý. Mohly být alespoň dva, škoda nájezdů,“ ohlížel se za utkáním pro plzeňský klubový web Michal Bulíř.

Extraliga bude pokračovat ve středu 8. 12. 2021, kdy zajíždí Vítkovice na led Třince.

Zdroj: Hokej.cz, HC Dynamo Pardubice, HC Škoda Plzeň

Extraliga

Sparta má na Spengler Cup zelenou! Švýcarské úřady zrušily karanténu

Už se zdálo, že se ani letos hokejová Sparta do Davosu nepodívá. Loni celý Spengler Cup zrušil Covid, letos mohla Spartu z prestižního turnaje vyřadit desetidenní karanténa. Švýcarské úřady však zmírnily podmínky pro vstup sportovců do své země. Ani letos by tak neměl v Alpách chybět český zástupce.

O možných komplikacích se začalo mluvit před týdnem, kdy pořadatelé nejstaršího klubového turnaje v Evropě Pražanům sdělili, že pokud se chtějí Spengler Cupu zúčastnit, bude je nejspíš čekat povinná desetidenní karanténa v zemi helvetského kříže.

Kvůli nabitému programu by si ale takový neplánovaný odpočinek nemohli dovolit. Už tak Sparťané byli nuceni před začátkem sezony kvůli účasti v Davosu přeložit tři zápasy v Tipsport Extralize.

V rozhovoru pro iSport o tom mluvil ředitel extraligy Josef Řezníček, když hovořil na téma případné neúčasti hráčů NHL na olympiádě v Pekingu. Pro české kluby by to znamenalo, že by se česká nejvyšší soutěž musela obejít bez klíčových hráčů.

Především v nejlepších klubech, které jsou velkým zdrojem hráčů pro evropské reprezentační podniky, by to mohlo znamenat problém, protože extraliga pojede během olympiády dál.

Nebylo by to snadné, protože třeba Spartě teď odsouhlasili Spengler Cup, švýcarská vláda zrušila karantény. Tím zase museli překládat tři zápasy, které ji čekaly mezi svátky,“ řekl mezi řečí šéf tuzemské nejvyšší soutěže.

Nicméně Sparta o této skutečnosti zatím doposud své fanoušky oficiálně neinformovala. Před týdnem se začalo spekulovat, že by jim nakonec přišla absence na Spengler Cupu vhod.

Mimo našlapaný extraligový program jsou totiž stále i součástí vyřazovacích bojů hokejové Ligy mistrů.

Zdroj: iSport, Spengler Cup

Extraliga

Třinec, Hradec nebo někdo jiný? Kdo je v polovině sezony největší adept na titul? A kdo sestoupí?

KOMENTÁŘ – Tipsport Extraliga má za sebou zhruba polovinu základní části. Dosavadní průběh nám už mohl leccos naznačit. Nedokážeme sice už teď na základě třiceti odehraných kol určit jarního šampiona, ale první vodítka k cestě za Masarykovým pohárem se nám už částečně odkryla.

Letošní extraliga je zcela výjimečná. Loni totiž z koronavirových důvodu přibyl mezi elitu patnáctý tým, tudíž je letošní ročník extrémně rizikový. Poslední tým padá do Chance ligy rovnou, předposlední bude hájit svou extraligovou účast v baráži.

Na spodku tabulky se však situace rýsuje poměrně jednoznačně. Jen zázrak by mohl dopomoct Zlínu, aby utekl hrobníkovi z lopaty a vybojoval alespoň kýženou baráž, jakožto poslední možnou záchranou brzdu před fatálním krachem.

Do té zatím střemhlav míří kladenští Rytíři, v čele s Jaromírem Jágrem. Tak jako není vyloučeno, že ještě svedou s Berany tuhý boj o předposlední flek, stejně tak nejde s jistotou říct, že se ještě nepokusí zabojovat o předkolo, kde zamíří pátý až dvanáctý tým tabulky po základní části.

OCELÁŘI A MOUNTFIELD ZATÍM SUVERÉNNÍ

Stejně jako dole, taky na čele tabulky se nám začínají dělat první mezery. Po třiceti odehraných kolech vévodí nejvyšší české soutěži Třinec, který se tak zcela vážně hlásí o zlatý hattrick. Výtečná defenzivní hra, propracovaný styl a vražedné přesilovky. To vše podpořeno vynikajícím Markem Mazancem, dává dohromady dokonale vražednou zbraň.

Podobně nebezpečně působí taky Mountfield Hradec Králové. Před sezonou nebylo zcela jasné, jak do celé mozaiky zapadne řada cizinců. Ale Mountfieldu se tenhle risk povedl.

Přestože je asi daleko jistější vsadit na ověřená extraligová esa, Hradec se nebál v tomto ohledu experimentovat, když v kombinaci s vyprahlým českým hráčským trhem rozhodli sítě v cizině. V sestavě tak nejdeme jména jako Henri Kiviaho, Greame McCormack nebo Ahti Oksanen. Všichni jsou to rozdíloví hráči, prakticky nikde manažeři Mountfieldu nešlápli vedle.

Vypadá to tak, že to bude Třinec a Hradec, kteří svedou boj o pohár pro vítěze základní části, stejně tak půjdou do vyřazovacích bojů jako největší favoriti. Zatímco Třinec má v cestě za titulem už bohaté zkušenosti, Mountfield čeká zcela nová výzva. Udrží-li současnou formu až do Play-off, mohl by konečně dosáhnout vysněného finále.

SPARTA NEBO NĚKDO DALŠÍ?

U dvou dlouholetě excelentních týmu jsme zaznamenali výrazný pokles. Největším překvapením jsou rozhodně Bílí Tygři z Liberce. Tak utrápený tým jsme pod Ještědem dlouho neviděli.

Nepodařilo se jim nahradit odchozí borce, teď se nemohou ani dostat stále do tempa. To i přesto, že soupiska rozhodně nepatří na úroveň například Karlových Varů, kteří si hrají nadále svůj šedý podprůměr.

Daleko více se čekalo určitě od Sparty. Krize v polovině října je ale natolik rozhodila, že se zřejmě budou z toho ještě nějaký čas dávat dohromady. Přestože mají v kádru ohromnou sílu, zůstávají daleko za očekáváním.

Nabízí se otázka, jestli není klub z hlavního města až příliš předimenzovaný hvězdami, což nemusí vždycky dělat vyloženě dobrotu. Na druhou stranu je pravda, že Play-off by je minout nemělo, tam už pak začíná vše od nuly. Při síle jejich kádru se dá stále očekávat, že se s nějakým předkolem jen tak nesmíří.

Vekou stabilitu a vyrovnanost ukazuje opět Škoda Plzeň. Bylo otázkou, jak se vypořádají bez svého dlouholetého tahouna Milana Gulaše. Zdá se však, že vlastní na svém stadionu bezednou studnu talentovaných hráčů, kterými dokážou rok co rok doplnit kádr.

S nejvyššími ambicemi řádí v letošní extralize i pardubické Dynamo. Prozatím se nachází na třetím místě tabulky, v mnoha zápasech však už pardubičtí ukázali, že jsou schopni bojovat úplně se všemi. Důkazem je tomu nedávné vysoké vítězství 6:3 nad lídrem tabulky.

Naopak Mladá Boleslav svůj lesk z minulé sezony trochu ztratila. Stále se prezentuje propracovaným herním stylem, ten však občas letos naráží na připravenější soupeře. Největší problém mají Bruslaři v produktivitě. Už šestkrát nedokázali vstřelit ani jednu branku.

Pak jsou tady týmy, které se tradičně drží někde kolem svých pozic. Ať už je to Litvínov, Kometa nebo Olomouc, nikdo z nich zatím výrazněji nevykročil ze stínu posledních let. Možná tak maximálně České Budějovice a Vítkovice. Na jedničku z pololetního vysvědčení to však zdaleka není.

Zdroj: Tipsport Extraliga