Spojte se s námi


Motorsport

Velká cena Kanady – Informace, program, stream

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž devátým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Kanady (Formula 1 AWS Grand Prix Du Canada). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž devátým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Kanady (Formula 1 AWS Grand Prix Du Canada). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

První Velká cena Kanady se jela už v roce 1967 a jejím vítězem se stal Jack Brabham. Do Montrealu se však kanadský podnik přesunul až v sezóně 1978, předtím hostily závody Formule 1 Mosport Park v Bowmanville a Le Circuit Mont-Tremblant v Québecu.

Úvodní Velkou cenu na novém dějišti ovládl před 70 tisíci diváky kanadský pilot Gilles Villeneuve, přičemž jak dnes všichni víme, jeho jméno nese tato závodní dráha doposud.

Villeneuve přitom zůstal jediným Kanaďanem, který dokázal zvítězit v domácí Velké ceně. Tohle je jeho úspěch, který trvá dodnes. Nejvíce vítězství ve Velké ceně Kanady získali Michael Schumacher a Lewis Hamilton (7).

Co se týče týmů a závodů v rámci Mistrovství světa vozů formule 1, nejvícekrát se v Kanadě radoval McLaren. A to hned třináctkrát. Po dvanácti vítězstvích má Ferrari, sedmkrát Velkou cenu Kanady ovládli jezdci týmu Williams. Mercedes má na svém kontě pouze čtyři vítězství, Red Bull dvě.

Circuit Gilles-Villeneuve

Samotná délka trati činí 4,361 km a skládá se ze čtrnácti zatáček. Circuit Gilles-Villeneuve, jak zní oficiální název okruhu nabízí hned tři DRS zóny, a to na rovince mezi zatáčkami 7 a 8, 12 a 13 a v cílové rovince.

Detekční body pak najdeme v nájezdu do zatáčky číslo 6 a na výjezdu ze zatáčky číslo 9. Formule 1 vypsala Velkou cenu Kanady standardně na 70 kol, během kterých piloti ujedou necelých 306 kilometrů.

Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.

Velká cena Kanady – program

Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 17. června, konkrétně ve 20:00, a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.

FP2 odstartuje v tentýž den ve 23:00. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 18. června, a to v čase od 19 do 20 hodin.

Úderem dvaadvacáté hodiny čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní Velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 20:00.

Velká cena Kanady – stream

Živé přenosy závodů Formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.

Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace Formule 2 či Formule 3.

Velká cena Kanady – kurzy

Kurzy na Velkou cenu Saúdské Arábie naleznete zde.

V sedmém podniku sezóny v Baku získal už třetí double sezóny tým Red Bull, vítězství si připsal Max Verstappen, na stupních vítězů jej doprovodil jeho týmový kolega Sergio Pérez a pilot Mercedesu George Russell.

Ferrari navzdory dalšímu vítězství v kvalifikaci nedokázalo tento skvělý výsledek přetavit ve výhru. Pro Velkou cenu Kanady však chystá italská stáj aerodynamická vylepšení, dokáže tedy Charles Leclerc konečně přerušit vítěznou sérii Red Bullu?

Kalendář závodů Mistrovství světa vozů formule 1 pro sezónu 2022

20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)

S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí na Ukrajině však F1 tento závod z rozpisu odstranila a podle oficiálních informací už ani žádným závodem nahrazena nebude.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.