Spojte se s námi


Hokej

Věčná debata mezi Howem a Yzermanem. Kdo patří mezi 5 nejlepších hráčů historie Detroitu Red Wings?

Detroit Red Wings patří mezi „original six“ NHL, organizace je zároveň třetím týmem s nejvíce Stanley Cupy. Hráli tak za ní obrovské ikony, které si pojďme představit.

Publikováno

dne

Detroit Red Wings patří mezi „original six“ NHL, organizace je zároveň třetím týmem s nejvíce Stanley Cupy. Hráli tak za ní obrovské ikony, které si pojďme představit.

5. Terry Sawchuk

Terry Sawchuk se narodil do chudé ukrajinské rodiny v Kanadě a jeho tvrdá výchova mu ukázala směr, jakým bude žít po zbytek svého života.

Když byl malý, zlomil si loket při fotbale. V obavách, že ho rodiče zbijí za to, že udělal něco tak hloupého, nikdy své zranění neprozradil a v důsledku toho jeho levá ruka narostla o pár centimetrů kratší než pravá.

Sawchuk vyhrál Calder Trophy v roce 1951 a na svou nováčkovskou sezónu navázal ziskem Vezina Trophy a Stanley Cupu v následujícím sezóně.

V dobách před náhradními brankáři a brankářskými maskami si prošel Sawchuk tržnými ranami v obličeji, zlomeninami kostí, natrhlými plícemi, prasklými obratli a také chronickými depresemi, než se stal jedním z nejlepších brankářů historie NHL.

Sawchuk vyhrál s Detroitem tři Stanley Cupy, jeho dovednost v brance byla zastíněna pouze jeho nadlidskou tvrdostí. Sawchuk jakoby ztělesňoval duši města Detroitu, které je svou tvrdostí proslulé.

4. Alex Delvecchio

Když byla v roce 1947 poprvé vytvořena „production line“, Delvecchiovi bylo pouhých 16 let. Nicméně v roce 1952 to byl právě on, kdo dělal centra Tedu Lindsaymu a Gordiemu Howeovi, společně dovedli Red Wings ke třetímu ze čtyř titulů, jenž tým vyhrál v padesátých letech.

Delvecchio byl mimořádně inteligentní přihrávač a nadaný bruslař, byl také gentlemanským hráčem a během své kariéry třikrát vyhrál Lady Byng Trophy.

Delvecchio je historicky třetí v počtu bodů, gólů a asistencí v organizaci Detroitu a zůstává nejdéle fungujícím Red Wingem (24 let) všech dob.

3. Nicklas Lidstrom

Občas, když popisujete některé hráče, tak vám prostě dojdou slova. A to je přesně případ Nicklase Lidstroma. Stačí říci, že žádný jiný obránce v historii Detroit Red Wings nebyl pro organizaci tak důležitý jako Nicklas Lidstrom.

A pokud by organizace fungovala dalších 85 let, stejné prohlášení by mohlo být učiněno i tehdy a pravděpodobně by stále bylo pravdivé.

Nikdo už nikdy nebude nosit číslo 5 v Detroitu, a pokud by se liga rozhodla toto číslo vyřadit kompletně, z jiných organizací by nebylo příliš námitek. Nicklas Lidstrom je po Bobby Orrovi nejlepší obránce, který kdy hrál hokej. Tečka.

Fanoušci Red Wings měli tu čest jej nazývat naším hráčem po dobu 19 let a budou za to navždycky vděční.

2. Gordie Howe

Ano, postavení Gordieho Howa na druhém místě může být trochu šokem. Vždyť kdo jiný by si to zasloužil, než muž, který v Detroitu odsloužil 24 let, vyhrál čtyři Stanley Cupy, šestkrát ovládl Hart Memorial Trophy i Art Ross Trophy? Přesto se jeden najde, k němu se ale dostaneme.

Až se za 100 let povedou diskuze o nejlepším hráči v historii NHL, Gordie Howe bude stále horkým kandidátem. Ať už kvůli jeho perfektní fyzické připravenosti, neskutečným střeleckým schopnostem až po ohromující bodové statistiky, pouze málo hráčů se může s Howem rovnat.

Gordie Howe je a navždy bude Mr. Hockey.

1. Steve Yzerman

Když Jimmy Devellano draftoval Steva Yzermana v prvním kole vstupního draftu v roce 1983, řekl, že hledá kluka, který má na hrudi vytetované Whinged-Wheel. A to je přesně to, co od Steva Yzermana dostal, a ještě víc.

Za jeho 23 let v Detroit Red Wings neexistuje jediná věc, jenž by tým potřeboval, kterou by mu Steve Yzerman neposkytnul.

Bodování? Splněno. Vůdcovství? Splněno. Obrana? Splněno. Stanley Cup? Splněno, splněno a splněno.

Během Yzermanova působení v týmu se zdálo, že hráč a organizace splývají jeden s druhým. Steve Yzerman byl Detroit Red Wings a Detroit Red Wings byli Steve Yzerman. Vždyť tým vedl jako kapitán dlouhých 19 let.

Přišel ztělesnit vše, o čem je hokej Red Wings a dodával týmu vše: dovednost, vůdcovství, vášeň, pokora, bratrství, sebeobětování a čest.

Bude trvat roky, možná desetiletí, než se objeví hráč, který se stane pro jejich tým vším, čím byl Yzerman pro Detroit. Upřímně, nestane se to možná nikdy.

Debata mezi tím, kdo je největší Red Wings všech dob, Howe nebo Yzerman, je velice záludná.

Oba dali týmu vše a znamenali pro hokej tolik, že nejlepším hodnocením může být jednoduše je náhodně přiřadit jako 1A a 1B na nejlepším seznamu všech dob.

Navíc, kdybyste se zeptali samotných hráčů, oba by ukázali jeden na druhého. Ale z našeho pohledu budou „Detroit Red Wings“ a „Steve Yzerman“ vždy jedno a totéž.

Zdroj: NHL, Detroit Red Wings

Reklama

Extraliga

Uzavřel jsem byt v Dánsku a přiletěl, říká útočná posila Plzně

Česká extraliga je pro cizince oblíbenou destinací. Pokud se podíváme na soupisky jednotlivých týmů, najdete jich na českých kluzištích celou řadu. A mnoho z nich se výrazně zapsalo do historie jednotlivých klubů. V Plzni ale ještě nikdy nepůsobil žádný Dán, až do nadcházející sezony. Indiáni se domluvili na spolupráci s dánským útočníkem Nicolaiem Meyerem.

Publikováno

dne

Česká extraliga je pro cizince oblíbenou destinací. Pokud se podíváme na soupisky jednotlivých týmů, najdete jich na českých kluzištích celou řadu. A mnoho z nich se výrazně zapsalo do historie jednotlivých klubů. V Plzni ale ještě nikdy nepůsobil žádný Dán, až do nadcházející sezony. Indiáni se domluvili na spolupráci s dánským útočníkem Nicolaiem Meyerem.

Nicolai Meyer toho procestoval už poměrně hodně a je dokonce pravidelným členem reprezentačního výběru Dánska. Cesta na zápach Čech byla poměrně rychlá, sotva stihl zabalit.

„Minulý týden mi volal můj agent, že by Plzeň měla zájem a pro mě to pak bylo jednoduché – chtěl jsem sem jít. Začal jsem ihned balit, uzavřel byt v Dánsku a přiletěl jsem v neděli v noci, takže před prvním tréninkem v pondělí jsem toho moc nenaspal. (smích) Jsem tedy trochu unavený, ale to bude během pár dní v pohodě,“ komentuje Mayer svůj rychlý přesun do Plzně.

Plzeň je typická pro své bouřlivé prostředí a to neuniklo ani tomuto dánskému útočníkovi. Navíc než s Plzní podepsal, sledoval i videa o české extralize. „Jako první jsem poté hledal videa na internetu o fanoušcích, což je pro hráče důležité. Bylo hned poznat, že o hokej je zde zájem. Těším se tedy na místní atmosféru,“ doplnil Nicolai Meyer.

Meyer jde do nového prostředí, ale ze současného kádru zná osobně Ludwiga Blomstranga, neznámé mu není ani jméno Samuela Bittena.

„S Ludwigem jsem mluvil asi den poté, co došlo k podpisu a zveřejnění. Ludwig mě sám kontaktoval, vyprávěl mi, jak se mu zde líbí. Já jsem s ním již dříve hrál, věřím mu a moc se tedy těším. (úsměv). Osobně znám z kádru pouze Ludwiga. Ale když jsem se díval na soupisku, znám i Samuela Bittena, který hrál rovněž ve Švédsku,“ mluvil dánský útočník o nových spoluhráčích z Plzně.

Švédsko, Finsko nebo Rakousko, to byly všechny země, ve kterých Nicolai Meyer nastupoval. Může se nyní vrhnout do porovnání české extraligy s těmito soutěžemi. „Možná finská soutěž by mohla být podobná té české,“ řekl pro web hcplzen.cz dánský útočník Meyer.

Meyer musel v posledních letech hodně cestovat. I přesto si ale na poslední období nijak neztěžuje a vysvětluje, proč mu to možná vyhovuje více, než jiným hráčům.

„Přesto pro mě minulé roky byly příjemné, protože se mi vždy podařilo dobře adaptovat. Asi mám tu povahu, i hokejovou, zapadnout do kolektivu a i hrát to, co tým potřebuje. Je samozřejmě možné, že budu potřebovat nějaký čas, ale máme do soutěže spoustu času se připravit. To všechno ale ukáží nejbližší zápasy,“ doplnil Meyer.

Plzeň čeká první přípravný zápas ve čtvrtek 11. 8., kdy dorazí účastník Chance ligy Draci Šumperk. Jak se zápas nové akvizici Plzně podaří, budete moct sledovat už v tomto zápase.

Zdroj: HC ŠKODA Plzeň

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Unikát na Spartě, co se podařilo v hokejovém derby?

Letní přípravná utkání jsou hrána často na poloprázdných zimních stadionech a jde při nich cítit nádech léta. To byste ale nesměli přijít na jediné letošní pražské derby mezi extraligovou Spartou Praha a Slavií Praha z Chance ligy.

Publikováno

dne

Letní přípravná utkání jsou hrána často na poloprázdných zimních stadionech a jde při nich cítit nádech léta. To byste ale nesměli přijít na jediné letošní pražské derby mezi extraligovou Spartou Praha a Slavií Praha z Chance ligy. Tento zápas měl obrovský náboj a přinesl i jeden velmi zajímavý údaj.

Derby Sparty se Slavií bylo jedinečnou příležitostí, jak v této sezoně vidět špičkové derby mezi těmito rivaly. A opravdu to tak i bylo. Fanoušci dokázali na stadionu vytvořit skvělou atmosféru.

Navíc jich nepřišlo jen pár, ale rovnou 6 835. A to je na přípravné utkání neskutečné číslo. Některé kluby by za takovou návštěvu byly rády i během sezony.

Utkání se opravdu vymykalo přípravě, oba celky chtěly vyhrát. Utkání mělo skvělé parametry, jak z hlediska výkonů hráčů na ledě, tak ale i z hlediště.

„Extraligové parametry mělo hlavně z hlediska atmosféry, která byla úžasná! V létě jsem takovou návštěvu vůbec nečekal, fanoušci si zaslouží poděkování.

Po hokejové stránce to byl typický první zápas. Ve hře byla spousta věcí, na kterých je potřeba zapracovat,“ okomentoval první přípravné utkání Roman Horák pro web Sparty.

Nebylo to jen o divácích. Hokej, který mohli vidět, nebyl vůbec špatný. Ano, je potřeba brát stále do úvahy, že se jedná o přípravu, ale i tak se oba týmy nemají herně za co stydět. A obzvláště Slávia, která do derby vstupovala jako tým hrající ligu o úroveň níže.

„Je to derby, oba chtějí vyhrát. Klobouk dolů před slávistama, hráli výborně. Kulisa určitě pomohla. Všichni chtějí první zápas hrát, ale je tam spousta chyb. Pouštěli jsme Slavii do zbytečných přečíslení a úniků na branku. Musím pochválit Kořena, který chytal parádně! Na velké hodnocení je ale moc brzy,“ potvrdil Roman Horák.

„Bylo to vidět, že to byl první zápas, ale tempo utkání bylo slušné,“ přidal se svým postřehem i Daniel Přibyl. Unikátní bylo i to, že Daniel Přibyl skóroval za Spartu po 2320 dnech. Přibyl hrál v lajně s Formanem a Buchtelem, tedy s hráči, na které je více, než zvyklý.

„Bylo to déjà vu být zase spolu v lajně. Dlouho jsme spolu nehráli, ale chemii tam pořád máme. Věřím, že nám to takto půjde i v dalších zápasech,“ přidal svůj komentář Daniel Přibyl.

Je potřeba zhodnotit i výkon Slavie Praha, která odvedla pořádný kus práce. „Oba jejich gólmani chytali parádně! I mně ve třetí třetině parádně chytil šanci, aniž bych věděl jak. Šance jsme měli, něco jsme zbytečně přehrávali do prázdné branky.

I já jsem trošku známý, že někdy radši přihraju, než abych střílel. (usmívá se) Asi bych se choval jinak ve finále extraligy, ale byl to první zápas. Za stavu 2:0 jsme si chtěli trošku hrát, což se nám vymstilo. Jsme rádi, že Příba dal rozhodující gól a vyhráli jsme,“ doplnil Roman Horák.

Slavia Praha dokázala velmi dlouho držet se Spartou krok, až nakonec padla 2:3. Utkání pro web Slavie hodnotil mladý útočník Vladislav Houška, který možná našel i příčinu prohry.

„Příčiny bych hledal v přesnosti a v tom, že kluci hrají z nějakého důvodu o ligu výš. To se ukázalo, ale my můžeme být hrdí na to, jaký výkon jsme předvedli. Prohrát 2:3 s týmem, který hrál loni finále play-off, není vůbec špatné.“

Zdroj: HC Sparta Praha, HC Slavia Praha, Twitter

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Letní TELH: Výsledky přípravy jsou nepodstatné, zaujala sympatická návštěva. V Brně si myslí opak

Do začátku nového ročníku Tipsport Extraligy sice zbývá ještě více než měsíc, už teď to ale opět na ledě alespoň trochu jiskří. Mnoho týmů v úterním odpoledni po dlouhých měsících vyjeli na led k prvnímu přátelskému utkání v sezoně.

Publikováno

dne

Do začátku nového ročníku Tipsport Extraligy sice zbývá ještě více než měsíc, už teď to ale opět na ledě alespoň trochu jiskří. Mnoho týmů v úterním odpoledni po dlouhých měsících vyjeli na led k prvnímu přátelskému utkání v sezoně. Stejně nakonec ale největší kredit zaslouží fanoušci, kteří už nejspíš dychtivě prahli po hokeji.

Ano, pravdou je, že přípravná utkání nelze brát nějak příliš smrtelně vážně. Obzvlášť, vyjedou-li týmy po letní pauze k prvnímu utkání. Jako ideální příklad se nabízí loňský úvodní přípravný duel Třince na ledě Komety, ve kterém dostali Oceláři nařezáno 7:0. Stejně nakonec zvedli nad hlavu třetí titul v řadě. 

O nic nejde, trenéři si zkoušejí formace, ladí taktiku a poznávají své nové hráče, přičemž jim hledají ideální roli a místo v sestavě. Stejně tak pohyb na ledě je trochu odlišný od toho v tělocvičně. Tělo si po měsících zase musí zvykat na jinou zátěž. Tempo je logicky vážnější, nikdo si nechce přivodit zranění hned v přípravě.

Takový brankář Olomouce Branislav Konrád by vám mohl po loňském zásahu bruslí do krku vyprávět, neboť byl až do Vánoc mimo sestavu. Daleko větší radost měl však z toho, že celou hororovou scénu vůbec přežil. Jednalo se sice o nešťastnou náhodou, ale upřímně, které zranění si přivodíte schválně?

Proto ani tentokrát nelze brát nějak vážně první větší sadu výsledků z přípravy. Kometa prohrála doma s Třebíčí 2:3, Kladno deklasovalo Motor 7:2, nabitá Sparta se s průměrným prvoligovým celkem Slávie protrápila k jednobrankovému vítězství.

NATĚŠENÉ PUBLIKUM

Kvůli výše zmíněným faktorům to tak nebyli fanoušci, kteří tleskali hráčům na ledě k velkým výkonům, ale naopak samotní hráči, kteří museli ocenit početné publikum v letních dnech.

Na moravskoslezské derby mezi Třincem a Vítkovicemi se přišlo podívat téměř 2000 diváků, což ocenili po utkání i samotní hokejisté: „Na to, že to byl první zápas, tak to mělo i grády a skoro tam byla i bitka. Derby. Škoda, chybělo víc gólů,” hledal černou kaňku slovensky útočník v třineckém dresu Libor Hudáček, jenž hodnotil své první vystoupení v novém klubu pro iSport. Vítkovice udolaly aktuálního šampiona 2:1 v prodloužení po brance Petera Muellera.

Ještě větší kotel byl ve staré sportovní hale při tradičním derby pražských “S”. Při návštěvě 6835 diváků by člověk ani nevěřil, že šlo o přípravný duel.

Bylo to super. Byť to byl první zápas, takže tam bylo občas dost nepřesností, ale bylo opravdu skvělé si zahrát derby, navíc před takovou kulisou,” pochvaloval si sparťanský útočník Daniel Přibyl.

V další hokejové baště s názvem Kometa Brno přišlo do pověstného Ronda na hokej 1105 fanoušků. Sdružení fanoušků modrobílých s tímto číslem vyjádřilo velkou nespokojenost.

Komeťáci, není to tak dávno, co jsme nadávali na covidová opatření a nemohli jsme chodit na hokej. Přípravné zápasy nikdy nebyly atraktivní, ale vždy v Rondu byla důstojná návštěva a natěšenost na zápas, fandění a vše okolo bylo znát po dlouhé pauze.

To teď pravděpodobně vyprchalo, protože návštěva 1150 lidí je opravdu žalostná! Vstupné za 90,- a taková návštěva na tým s největší fanouškovskou základnou? Ostuda!” čertil se fanoušek podepsaný přezdívkou “Pinďa” na facebookové stránce supportu Komety.

Mnoho fanoušků vysvětluje svůj nezájem o tyto zápasy tím, že Kometa hraje rok co rok v přípravě se stejnými soupeři, se kterými se pak potkávají i v extralize. Mnohem raději by uvítali změnu v podobě mezinárodní konfrontace, která se stává čím dál tím oblíbenější u mnoha dalších extraligových týmů.

Zdroj: Tisport Extraliga, iSport, Facebook

Pokračovat ve čtení

Oblíbené