Spojte se s námi


Extraliga

Varaďa do Sparty: Proč ano a proč nejspíš ne? A co další scénáře?

Hokejová Sparta se už opět v pokročilé podzimní části sezony topí v problémech. Kolikrát už tohle klub z hlavního města republiky zažil? Letos se opět Pražané pyšní tradičně velkým rozpočtem a nadupanou soupiskou, leč na ledě to kromě zvučných jmen na zádech vidět rozhodně nejde. Co to znamená pro Pavla Pateru?

Publikováno

dne

Hokejová Sparta se už opět v pokročilé podzimní části sezony topí v problémech. Kolikrát už tohle klub z hlavního města republiky zažil? Letos se opět Pražané pyšní tradičně velkým rozpočtem a nadupanou soupiskou, leč na ledě to kromě zvučných jmen na zádech vidět rozhodně nejde. Co to znamená pro Pavla Pateru?

Logicky se tak začínají nabízet otázky, jestli nejsou pomalu dny sparťanského kouče Pavla Patery sečteny. Jistou logiku by to pochopitelně mělo, neboť pozice okolo devátého místa v tabulce Tipsport Extraligy má do představ nejvyššího klubového vedení velmi daleko.

Patera přišel na střídačku Sparty před sezonou, námluvy na společnou spolupráci však kolovaly už v loňské sezoně. Už tehdy Sparta věděla, že Josef Jandač a Miloslav Hořava pokračovat nebudou.

Nabízí se tak otázka – proč se vedení klubu hned nezaměřilo na zkušeného trenéra? Se vší úctou k Pavlu Paterovi, zkušenosti na koučování hvězdného týmu zkrátka nemá, v Mladé Boleslavi měl na střídačce hlavní slovo Radim Rulík. A pokud chcete vést tým plný zkušených mazáků, potřebujete zkušeného mazáka i na střídačce.

O trenérských tématech jsme se podrobněji bavili v novém díle našeho video podcastu Ruik Talk.

PŘIJDE VARAĎA?

Když se zaměříme na potenciálního nástupce Pavla Patery, vyskočí většině lidem před očima na prvním řádku kouč, který dovedl ještě nedávno Oceláře ke zlatému hattricku. Je však angažmá Varadi ve Spartě vůbec možné?

Každá mince má dvě strany. Varaďa je dlouho bez práce, sám říkal, že by už opět velmi rád trénoval. Poslední měsíce strávil sebezdokonalováním, navštívil Finsko, podíval se i na fungující organizaci New Jersey Devils v NHL se svým kamarádem Patrikem Eliášem. Právě do zámoří by Varaďa jednoho dne rád zamířil.

Tahle varianta je ale v tuto chvíli ještě spíš nepravděpodobná. To angažmá ve Spartě by mu umožnilo opět trénovat, navíc by získal další zkušenost ve velké hokejové organizaci. Třinec je díky velikosti města pověstný spíše rodinnou atmosférou, takže Sparta by byla přece jen zase něco nového.

Dokonce už dříve na svém Instagramu Varaďa řekl, že nabídka Sparty by určitě byla varianta minimálně na zvážení. I tak se jeví jeho přesun do hlavního města spíše jako nepravděpodobný. 

Přestože by v tuto chvíli vyřešil jeho pracovní situaci, z hlediska ambic by se zase tak moc daleko neposunul. Po konci v Třinci se nechal navíc sám slyšet, že by víc rád razil svou cestu v některém z dalších klubů, prosazoval své vize a získal více volnosti při skládání kádru. 

Takhle ale Sparta zkrátka nefunguje. Zároveň je však třeba si přiznat, že takhle nefunguje hokej ani v zámoří, kam by se Varaďa jednou rád podíval.

VE HŘE JE VÍCE VARIANT

Vedení Sparty v čele s generální manažerkou Barborou Snipokovou-Haberovou už přiznalo: „V klubu s historií a ambicemi, jako jsou ty naše, v tuto chvíli nemá nikdo své místo jisté, včetně hráčů a trenérů. Pokud se herní projev nezlepší, dojde ke změnám,” napsala v tiskové zprávě na webu Sparty.

V kuloárech se rovněž spekuluje, že s náhradou za Pavla Pateru se skutečně jedná, byť nejsou tyto informace klubem oficiálně potvrzeny a konkrétní jména jsou zahalena tajemstvím.

Hlasitě se však mluví o Pavlu Grossovi, který je momentálně také bez angažmá. I on však údajně momentálně cestuje po Evropě a vzdělává se. Loni však odmítl reprezentační nabídku na roli asistenta Kariho Jalonena u národního týmu, protože jak sám řekl, jeho představa je trénovat tým na klubové bázi. Zkušeností posbíral v Německu za poslední léta dost, v tomto ohledu se to jeví jako ideální varianta.

Padají pochopitelně i jména Josefa Jandače a Miloslava Hořavy, kteří vedli Spartu v posledních dvou letech. Jandač však vyhlásil v loňské sezoně hokejový odpočinek. U Miloslava Hořavy zase není moc pravděpodobné, že by opět po roce šel do Sparty jen hasit situaci. Dvakrát už odešel, potřetí do stejné řeky chtít vstoupit asi nebude.

Tak tady pochopitelně zůstala varianta, že Pavel Patera dostane důvěru, vedení klubu bude mít trpělivost a tahle vzájemná spolupráce se Spartou bude nadále pokračovat. Svým způsobem se dá říct, že je ve hře stále poměrně dost variant.

Zdroj: Tipsport Extraliga  

Reklama

Extraliga

Třinec vs. Sparta (3. zápas): Preview a tipy na sázení

Tipsport Extraliga pokračuje ve čtvrtek odpoledne třetím zápasem čtvrtfinálové série mezi třineckými Oceláři a pražskou Spartou. Třinečtí hokejisté si z O2 arény přivezli cenný bod, na který budou chtít navázat v domácím prostředí. Sparta se naopak pokusí vrátit výhodu na svou stranu.

Publikováno

dne

Tipsport Extraliga pokračuje ve čtvrtek odpoledne třetím zápasem čtvrtfinálové série mezi třineckými Oceláři a pražskou Spartou. Třinečtí hokejisté si z O2 arény přivezli cenný bod, na který budou chtít navázat v domácím prostředí. Sparta se naopak pokusí vrátit výhodu na svou stranu.

Repríza loňského finále nabízí mimořádně pikantní podívanou, která splňuje nejpřísnější měřítka i těch nejnáročnějších fanoušků. Očekávalo se, že tato série bude ozdobou čtvrtfinále. Oba týmy zatím tyto předpoklady naplňují.

VÝVOJ SÉRIE

Oproti loňsku se tentokrát začínalo v pražské O2 aréně. Sparta, jakožto lépe postavený celek po základní části, si mohla dopřát komfort v podobě domácího prostředí. Především v úvodu prvního duelu ho dokázala plnohodnotně využít, když po první třetině odcházela do kabin s vedením 2:0.

Oceláři však nesložili zbraně ani za zdánlivě nerozhodného stavu, přestože v polovině utkání prohrávali už o tři góly. Dvě branky ve třetím dějství zdramatizovaly průběh utkání, avšak domácí Sparta už si těsné vedení pohlídala a zvítězila 3:2.

Odveta už nabídla odlišný příběh. I v ní však museli Oceláři dotahovat. Družina Zdeňka Motáka si ale tentokrát nenechala odskočit soupeře do tak luxusního náskoku jako v úvodním duelu. Ve třetí třetině srovnal svým druhým gólem v zápase Libor Hudáček a utkání muselo do prodloužení.

V něm dostali Oceláři možnost hned tří přesilových her v řadě, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. A s přispěním sparťanského obránce nakonec Třinec zvítězil a uloupil z největší haly v republice jeden bod v sérii.

Zásadní roli hrají v sérii přesilové hry, což ukázalo hlavně druhé utkání, kde padly všechny branky v početní převaze. Zatímco Oceláři se dokázali ve druhé polovině utkání vyloučení vyvarovat, jejich soupeř si počínal hlavně v prodloužení velmi nedisciplinovaně. To dokázali třinečtí hokejisté potrestat.

TIP NA SÁZENÍ

Z toho se budou chtít oba celky jistě poučit, čímž se velmi snižuje šance na vyšší počet branek. Ve hře pět na pět hraje Sparta i Třinec velmi organizovaně.

Oba týmy v prvních zápasech ukázaly, že si dobře brání předbrankový prostor, ale hlavně že se mohou opřít o své brankáře. V ani jednom utkání nepadly v základní hrací době více než čtyři branky, což se dá v bitvě těchto dvou těžkých vah očekávat i v utkání číslo tři.

Zdroj: Tipsport

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Mistrovské tahy v brankovišti: Kacetl i Machovský lapili příležitost. I tyhle šachy rozhodují play-off

Správné namíchaní sestavy dá jistě trenérům velmi zabrat. To samé se dá ale říct o volbě brankáře. Obzvlášť v případě, kdy musíte v play-off obětovat svou jedničku. Třinec i Mountfield předvedli před druhými čtvrtfinálovými zápasy Tipsport Extraligy riskantní, ale mistrovské tahy.

Publikováno

dne

Správné namíchaní sestavy dá jistě trenérům velmi zabrat. To samé se dá ale říct o volbě brankáře. Obzvlášť v případě, kdy musíte v play-off obětovat svou jedničku. Třinec i Mountfield předvedli před druhými čtvrtfinálovými zápasy Tipsport Extraligy riskantní, ale mistrovské tahy.

Oceláře a hokejisty Hradce Králové pojila po prvních čtvrtfinálových duelech jedna nepříjemná skutečnost. Oba týmy úvodní duel série prohrály, v obou táborech si trenéři museli lámat hlavu nad tím, co zlepšit. A taky přemýšlet nad tím, jak sami mohou ještě nenapsané dějiny ovlivnit.

Zatímco v třinecké sestavě byla změna brankáře o něco logičtější, nástup Matěje Machovského na místo stálice v hradeckém brankovišti Henriho Kiviaha mnoho lidí překvapil. Celkem provedli trenéři Mountfieldu několik zásadních tahů, aby se pokusili nalít do žil svých svěřenců čerstvou krev.

Velké překvapení bylo také vyřazení kapitána Radka Smoleňáka ze sestavy. Naopak kritizovaný Ethan Werek v sestavě zůstal, jen dostal do lajny jiné spoluhráče. Kombinace těchto tahů vypadala po jedné porážce v úvodním utkání poněkud panicky. Kouč Mountfieldu Tomáš Martinec měl ale v pondělí nakonec šťastnou ruku.

JEN ROZLOŽENÍ SIL, VYSVĚTLUJE MARTINEC

Finský čaroděj Henri Kiviaho měl famózní závěr základní části. Právě on se velkou měrou zasloužil o to, že v poslední čtvrtině vybojoval Mountfield přímý postup do čtvrtfinále, přestože to vypadalo po většinu sezony jako sci-fi. Taky proto budil před utkáním číslo dvě s Libercem takovýto zásah do sestavy obavy.

Hokejoví novináři i fanoušci začali mluvit o absolutní ztrátě důvěry ve finského brankáře za jeden prohraný zápas. Až po utkání, které nakonec Hradec dovedl do vítězného konce, zaznělo, že výkonnost rozhodně není ten důvod, proč byl Kiviaho poslán na lavičku pod deku.

Trenérský štáb v čele s Tomášem Martincem si moc dobře uvědomují, že odchytat dva těžké duely ve dvou dnech vezme pořádnou porci sil. A taky tuší, že série s Libercem nebude na čtyři nebo pět zápasů.

Matěj Machovský je navíc velice zkušený gólman. Není to žádný nazdárek, který by se měl po postavení do branky v důležitém zápase sesypat. Tento tah navíc vyšel vítězně.

KACETL JAKO OVĚŘENÝ TRUMF

Podobně si vedli trenéři i v případě Ocelářů. Kdykoliv v posledních dvou letech nastal nějaký problém, vytáhli Oceláři Ondřeje Kacetla. 

V play-off 2021 zaskočil za Jakuba Štěpánka, který se zotavoval z koronaviru. Zkušený brankář se sice za pár dní do sestavy vrátil, ale Kacetl ho už do branky nepustil. Třinecký spasitel přišel navíc k Ocelářům po ne příliš povedeném období. Přesto napsal pohádku, po které jako brankář číslo jedna zvedl nad hlavu Masarykův pohár.

Jako žolík se vytáhnul i loni v šestém finálovém utkání, právě na ledě pražské O2 arény. Přestože celé play-off odchytal Marek Mazanec, udělali trenéři v sestavě jeden geniální tah, za který je budou třinečtí fanoušci už navždy plácat po ramenou.

Tentokrát se Kacetl dostal do branky už ve druhém čtvrtfinálovém duelu. Marek Mazanec plnil sice po většinu sezony roli jedničky, avšak po prvním prohraném utkání se Spartou došlo na vytažení největšího trumfu.

Musel jsem nahodit debatu, abychom o tom přemýšleli. Diskutovali jsme. A myslím, že se to v konečné fázi vyplatilo,” řekl pro sport.cz hlavní třinecký lodivod Zdeněk Moták, jenž o této možnosti diskutoval především s trenérem brankářů Jaroslavem Kamešem. Ocelářům tento tah vyšel, Ondřej Kacetl se stal základním kamenem vítězství Třince.

Zdroj: Tipsport Extraliga, sport.cz

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Smolař dne: Z 20 korun blízko 24 tisícům, sázkaře však zradil třinecký obrat proti Spartě

Smolař dne? Nechtěný titul získal jeden ze sázkařů na Tipsportu, když si za 20 korun vsadil hned na 14 různých sportovních utkání a byl blízko obrovské výhře. O tu jej ale připravili Oceláři Třinec.

Publikováno

dne

Smolař dne? Nechtěný titul získal jeden ze sázkařů na Tipsportu, když si za 20 korun vsadil hned na 14 různých sportovních utkání a byl blízko obrovské výhře. O tu jej ale připravili Oceláři Třinec.

Sázení přináší mnohdy velké emoce a své o tom ví i jeden ze sázkařů na Tipsportu. V doufání, že dokáže z 20 korun vytěžit pohádkovou výhru, si vsadil až na 14 sportovních klání a byl velmi blízko odměně.

Celkově vsadil v kurzu 1 196.46, což znamená, že v případě, že by tiket vyšel, by se výhra vyšplhala na krásných 23 929 korun. Ale bohužel.

Pět sázek padlo na fotbalová utkání, hned devět na hokejová. Úspěšně dopadly sázky na slovenskou hokejovou extraligu, finskou i švédskou nejvyšší hokejovou soutěž.

Skvěle uspěly i tipy na ne až tak populární a oblíbené fotbalové soutěže, ať už se jednalo o Indonésii, Bosnu a Hercegovinu, Peru či Rumunsko.

Vaz sázkaři paradoxně zlomila domácí hokejová liga. Sázka na výhru Hradce Králové nad Bílými Tygry z Liberce vyšla na výbornou, byť Východočeši vyhráli pouze o gól. Druhý čtvrtfinálový duel play-off toho dne už tak dobře nevyšel.

Favoritem byla Sparta, která chtěla navázat na první domácí výhru. Jenže Třinec nelze ve vyřazovacích bojích nikdy podceňovat a projevilo se to právě v pondělí. Pražský celek v zápase dvakrát vedl, ale Oceláře to nezlomilo.

Slezané totiž zápas dvakrát vyrovnali, aby následně úspěšně dokončili obrat v prodloužení. A právě tento výsledek pokazil celý jinak bezchybný tiket.

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené