Spojte se s námi


Hokej

V Koreji proběhla mládežnická olympiáda. Zazářili čeští hokejisté či biatlonisté

Čtvrté zimní olympijské hry mládeže jsou minulostí. V jihokorejském Kangwonu soutěžily od 19. ledna do 1. února téměř dvě tisícovky sportovců v patnácti disciplínách. Česká výprava si odvezla čtyři cenné kovy. Kdo na medaile dosáhl?

Publikováno

dne

Čtvrté zimní olympijské hry mládeže jsou minulostí. V jihokorejském Kangwonu soutěžily od 19. ledna do 1. února téměř dvě tisícovky sportovců v patnácti disciplínách. Česká výprava si odvezla čtyři cenné kovy. Kdo na medaile dosáhl?

Tradice obdoby olympiády pro mladé talenty ve věku od 15 do 18 let není dlouhá. Zimní verze akce, známé pod zkratkou YOG (Youth Olympic Games), se v minulosti konala třikrát. Po Innsbrucku 2012, Lillehammeru 2016 a Lausanne 2020 se poprvé uskutečnila mimo Evropu.

Provincie Kangwon s půldruhým milionem obyvatel se nachází v severní části Jižní Koreje. Právě tam bylo k vidění celkem 81 soutěží v lyžařských, snowboardových a bruslařských disciplínách, dále v ledním hokeji, biatlonu, curlingu a sportech provozovaných v ledovém korytě.

Na korejských poloostrov odletělo 62 reprezentantů Česka. Hned úvodní soutěžní den přinesl medailovou radost v biatlonovém týmu. V desetikilometrovém vytrvalostním závodě vybojovala zlato Ilona Plecháčová, jedna z našich vlajkonošek na slavnostním zahájení YOG 2024.

Spolu s ní nesl českou vlajku během otevíracího ceremoniálu další biatlonista Lukáš Kulhánek. Oba pak ve středu 24. ledna společně s Hedou Mikolášovou a Jakubem Neuhäuserem skončili třetí ve smíšené štafetě.

Ve stejný den si bronzovou medaili na krk pověsila ještě jedna Češka, závodící ovšem v odlišném sportu. Cenný úspěch si připsala konkrétně snowboardistka Vanessa Volopichová v disciplíně slopestyle.

Velký úspěch pro českou hokejovou mládež!

Na zisk čtvrtého cenného kovu si následně čeští zástupci museli počkat do předposledního dne olympiády. V šestičlenném turnaji uspěla hokejová reprezentace do 16 let, vedená trenérem Milanem Razýmem.

Jeho svěřenci nejprve porazili Slováky 3:2 a následně po velkém obratu ze stavu 1:4 vyhráli nad USA. Zámořský celek předčili v samostatných nájezdech, po nichž utkání skončilo výsledkem 6:5.

V semifinále čeští mladíci narazili na Finy, které v úterý přehráli poměrem 3:1. V té chvíli tak už měli jisté postavení na stupních vítězů, přičemž ve finále chtěli navázat na nakonec vydařený boj s Američany.

Jenže tentokrát hokejisté Česka proti stejnému soupeři nedokázali zopakovat otočení skóre ze vzájemného střetnutí ve skupině. Po první třetině prohrávali 0:2, na což odpověď nenašli. Češi se neprosadili ani jednou, naopak později dvakrát inkasovali, a tak po prohře 0:4 převzali stříbrné medaile.

Hodnocení národů letošní mládežnické zimní olympiády ovládli Italové s osmnácti cennými kovy, z toho jedenácti nejvyššími umístěními. Druhé místo obsadili devětkrát zlatí Němci, třetí pozice patří domácím Jihokorejcům. Ti na své konto přidali sedm nejcennějších kovů.

Česko s jedním zlatem, jedním stříbrem a dvěma bronzy skončili 19. Alespoň jeden medailový zisk si připsalo 32 výprav. Na YOG 2024 se představili sportovci z celkového počtu 78 zemí.

Příští zimní olympijské hry mládeže by se měly odehrát za čtyři roky, o jejich hostiteli bude teprve rozhodnuto. V roce 2026 je na programu čtvrté letní pokračování zatím krátké tradice. Nejlepší mladí sportovci z celého světa se představí v senegalském Dakaru.

Zdroj: YOG

Reklama

Oblíbené