Spojte se s námi

Extraliga

Třinec vs. Hradec Králové: Hra zbytků sil a psychické odolnosti. Jak daleko nebo blízko je senzace?

KOMENTÁŘ – Znovu nám události hokejové Tipsport Extraligy ukazují, jak zrádné vyřazovací boje jsou. Už to za stavu 3:0 na zápasy vypadalo, že Ocelářům nemůže nikdo zkazit mejdan. Pak ale přišla jedna výhra Mountfieldu v prodloužení, další v domácím zápase a najednou je všechno jinak. Z jasného průběhu tady máme další drama, které pomalu šplhá k maximálnímu počtu utkání.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Znovu nám události hokejové Tipsport Extraligy ukazují, jak zrádné vyřazovací boje jsou. Už to za stavu 3:0 na zápasy vypadalo, že Ocelářům nemůže nikdo zkazit mejdan. Pak ale přišla jedna výhra Mountfieldu v prodloužení, další v domácím zápase a najednou je všechno jinak. Z jasného průběhu tady máme další drama, které pomalu šplhá k maximálnímu počtu utkání.

Když v semifinále prohrávali hokejisté Vítkovic v sérii s Hradcem už 0:3 na zápasy, vsadil by si tenkrát na Vítkovice skutečně málokdo. Stejně tak i ve finále, když přidal třetí výhru Třinec. Obě série jsou svým způsobem dost podobné.

Také Vítkovice se nedostaly do třízápasové ztráty po mizerných výkonech, ale po velmi vyrovnaných bitvách. Všechny zápasy mohly skončit klidně naopak, takže stav 3:0 byl svým způsobem v obou případech dost zkreslující.

První branka jako jackpot

Jakoby hradečtí v prvních třech duelech hledali na ocelářskou pevnou defenzivu recept. A jakoby ho najednou našli. Společný jmenovatel posledních dvou zápasů? Úvodní branka. Stejně jako v neděli v Třinci, tak také ve středu na domácím ledě dokázal Hradec vstřelit první gól.

Tím, zdá se, dostali Oceláře do velmi nekomfortní zóny. Třinec sice dokáže hrát pod tlakem daleko atraktivnější hokej, jenomže poslední dva zápasy ukázaly, že takový průběh mu příliš nevoní.

V duelu číslo pět otevřel Mountfield skóre dokonce už po 27 vteřinách, čímž zcela odstavil taktiku, se kterou šli Oceláři do boje. Kromě taktiky Hradec úplně rozhodil zajeté pořádky. Třinec totiž není zvyklý prohrát v play-off dva zápasy po sobě, v rámci letošních vyřazovacích bojů se jim to povedlo dokonce poprvé.

Další silnou zbraní Ocelářů byly páté zápasy. V tomhle ohledu je Třinec dlouhodobě suverénně nejlepší z celé ligy, bez ohledu na to, jestli hraje doma nebo venku. I tento ukazatel dokázal Mountfield zbořit. Svým způsobem odehráli ve středu Oceláři možná nejhorší utkání play-off za posledních několik let.

Rozhodnou zbytky sil nebo hlava?

Vypadá to, že první branka v utkání, kterou Třinec inkasuje, bere Ocelářům obrovské množství sil i sebevědomí. V pátém utkání na ledě Hradce si připravili gólové situace prakticky až ve třetí třetině, jinak ale působili na ledě unavenějším dojmem.

Nebylo by to zase takové překvapení, když si shrneme, co všechno mají Oceláři v tomto play-off už za sebou. Nejdříve tři zápasy v předkole, pak brutálně fyzicky náročné bitvy proti Spartě a Pardubicím. Na druhou stranu, ani Hradec na tom není o moc lépe.

V součtu utkání sice odehrál o čtyři zápasy méně, ale v semifinálové sérii s Vítkovicemi museli hradečtí hokejisté pětkrát do prodloužení. A to musíme zmínit zápasy, které trvaly 99 a 139 minut. Tato porce je navíc natlačena do daleko menšího časového období. Že by se tedy dalo říct, že jeden či druhý tým má výrazně méně sil? To asi ne.

VÝSLEDKY SÉRIE

Mountfield HK  2:4  Oceláři Třinec
Mountfield HK  1:2p  Oceláři Třinec
Oceláři Třinec  1:0  Mountfield HK
Oceláři Třinec  1:2p  Mountfield HK
Mountfield HK  3:0  Oceláři Třinec 

Znovu se tedy vracíme zpátky k hlavě. Tak jako má enormní vliv na psychiku hráčů úvodní branka, tak má na psychiku vliv také průběh série.

Člověk nemůže uvažovat nad tím, co bylo… Prostě je to 3:2 a my máme další mečbol, doma. Takhle se na to díváme, připravíme se na ten zápas a budeme chtít být úspěšní doma,” řekl pro klubový web Ocelářů Andej Nestrašil. Výhoda mečbolu a domácího prostředí je opět na straně Třince.

Další pokus o přepsání historie 

Stačí však ještě jeden nepodařený zápas z pohledu Ocelářů a náhle by se psychické misky vah překlopily na druhou stranu. Ještě se však nikdy nikomu nepodařilo v extralize otočit stav série z 0:3. Také tento ukazatel stojí proti Mountfieldu. Úplně nejblíže tomu byly zhruba před dvěmi týdny Vítkovice, ale zázrak se nekonal.

Otázka tak zní, může se to stát teď? Samozřejmě může. Ale jak moc je to pravděpodobně? To můžeme jenom hádat. V neděli odpoledne by to v Třinci řekl asi opravdu málokdo, ale nyní se celá situace diametrálně změnila.

Mountfiled musí věřit na zázraky, Třinec zase ve svou sílu. A v to, že prohrát v play-off čtyři zápasy po sobě, je i pro jejich hlavu příliš velké sci-fi. Nicméně pořád je to hokej, pořad je to ta krajně nevyzpytatelná hra. A koneckonců, ať to bude teď nebo třeba za deset let, jednou se ten obrat někomu podařit musí.

Zdroj: Tipsport Extraliga, HC Oceláři Třinec

Reklama

Oblíbené