Spojte se s námi

Extraliga

Titul Ocelářů vyhrála zkušenost, tato data hovoří jasně!

Na začátku každé sezony jsou všechny týmy na stejné startovní čáře, nakonec však vždycky vyhraje Třinec. Tohle platí už od sezony 2018/2019 a platí to i letos. Třinečtí Oceláři znovu zdolali všechny soupeře. Znovu vládnou Tipsport Extralize a na Masarykův pohár přidali už čtvrtý štítek v řadě.

Publikováno

dne

Na začátku každé sezony jsou všechny týmy na stejné startovní čáře, nakonec však vždycky vyhraje Třinec. Tohle platí už od sezony 2018/2019 a platí to i letos. Třinečtí Oceláři znovu zdolali všechny soupeře. Znovu vládnou Tipsport Extralize a na Masarykův pohár přidali už čtvrtý štítek v řadě.

Nic lehkého to letos nebylo. Ne že by byl zisk mistrovského titulu někdy v minulosti procházkou růžovým sadem, ale pravda je, že letos museli Oceláři ujít suverénně nejtěžší cestu, která začínala až ze šestého místa po základní části v předkole. 

Ke zlatému triumfu vedla cesta dvaadvaceti zápasů, což je nejvíce v historii ligy. Kdysi se hrály série jen na tři vítězná utkání, nehrálo se předkolo, takže ke zlatým medailím stačila porce maximálně patnácti duelů.

V minulých letech třinečtí hokejisté takřka pravidelně některé své soupeře přehráli poměrem 4:0 na zápasy. Letos opticky jednoduše zvládli jen předkolo (3:0 s Litvínovem), pak museli posunout svou hru o několik úrovní výše. Do cesty se jim totiž postavila Sparta (4:2 na zápasy) a Dynamo (4:3 na zápasy), dva suverénně největší adepti na titul. V finálové sérii pak udolali Hradec Králové poměrem 4:2.

Jako kdysi Vsetín? Skoro.

Někdo by řekl, že v dnešní době už ani není něco takového možné. Pokud však použijeme ve spojitosti s Oceláři slovo nadvláda, bude to ten nejvýstižnější termín. Z Tipsport Extraligy se v posledních letech stal pro ostatní týmy neúspěšný hon na draka.

Na první pohled malý klub z malého města letos vyhrál proti Mountfieldu už třináctou sérii play-off v řadě. Když se podíváme do historie, lépe už je na tom jenom Vsetín, který ve své nadvládě na konci devadesátých let vyhrál sedmnáct sérii bez porážky. Na dorovnání chybí Ocelářům ještě čtyři série, což činí jedno celé play-off i s případným předkolem.

Další, kdo se v této historické tabulce nachází, je brněnská Kometa. Ta v letech 2017 – 2019 vyhrála „pouze“ sedm sérií v řadě. Zároveň je Kometa poslední tým, který dokázal Třinec ve vyřazovacích bojích porazit. To bylo ve finále v roce 2018. Pak už vládli hokejisté z ocelového města.

Jak poznamenal na svém twitterovém účtu statistik třineckého klubu Michal Samiec, kuriozitou je, že poslední dva týmy, které zastavily Třinec v cestě do finále, byly Chomutov ve čtvrtfinále 2017 a Zlín v předkole 2016. Ani jeden z těchto klubů už v extralize nepůsobí.

Zkušenost, kam se podíváš

Mnoho odborníků, včetně soupeřů, po sezoně řeklo, že třineckým hokejistům pomohly k další obhajobě získané zkušenosti z minulých let. S tím se dá nejspíš zcela souhlasit, ostatně za to hovoří také čísla.

Počet hraných finále:
Třinec – 8
Vsetín – 7
Sparta – 7

Počet titulů v českém play off:
Vsetín – 6
Třinec – 5
Sparta – 4

Počet medailí z českého play off:
14 – Sparta (4-3-7)
9 – Třinec (5-3-1)
8 – Pardubice (3-3-2)

(zlato – stříbro – bronz)

Výrazným faktorem hraje to, že třinecká soupiska se za poslední léta zase tak výrazně neměnila. Vždyť všech 23 hráčů, kteří v letošních vyřazovacích bojích za Oceláře nastoupilo, má odehráno v play-off úctyhodných 1.387 zápasů, z toho 1.189 jenom za Třinec. To znamená, že každý hráč v průměru má zkušenosti z 65 zápasů play-off, z toho z 52 odehraných za Třinec.

Celkem šest hráčů z aktuální soupisky Ocelářů má odehráno v play-off už více než sto utkání. Čtyři hráči mají na svém kontě už přes sto startů v play-off pouze za Třinec – Hrňa (147), Růžička (125), Dravecký (116) a Doudera (114).

Dva hráči Ocelářů z letošních vyřazovacích bojů má s Třincem všech pět titulů (2011, 2019, 2021, 2022, 2023). Dalších šest hráčů má tituly čtyři. A to je nutno dodat, že play-off 2020 se z covidových důvodů nehrálo. I tam měli Oceláři velmi silnou sestavu, se kterou mohli pomýšlet na zlatý grál.

Hráči Třince letošního play-off a jejich počet titulů:
5 – Růžička, Hrňa
4 – Vrána, Doudera, Dravecký, Chmielewski, Marcinko, Adámek
3 – Svačina, Roman, Kacetl

Takže pokud budeme hledat jeden ze základních kamenů třinecké nadvlády, jsou to rozhodně zkušenosti. Navíc řada těchto hokejistů bude i nadále v příští sezoně oblékat dres s drakem na hrudi.

Zdroj: Tipsport Extraliga, Twitter Michal Samiec

Reklama

Oblíbené