Spojte se s námi


Hokej

Švýcarsko před MS: Tradiční černý kůň, doplněný velkými esy z NHL. Přijede Josi?

Švýcaři už řadu let tančí někde mezi světovou špičkou a týmy druhé kategorie, přičemž se dvakrát v posledních 10 letech dokázali probojovat až do finále mistrovství světa. V obou případech nakonec podlehli Švédsku. Počítat se s nimi zkrátka musí, stejně tak tomu bude i letos. Pomohou i lídři z NHL.

Publikováno

dne

Švýcaři už řadu let tančí někde mezi světovou špičkou a týmy druhé kategorie, přičemž se dvakrát v posledních 10 letech dokázali probojovat až do finále mistrovství světa. V obou případech nakonec podlehli Švédsku. Počítat se s nimi zkrátka musí, stejně tak tomu bude i letos. Pomohou i lídři z NHL.

Tak rádi by už konečně zase hokejisté ze země helvetského kříže ukázali světu, jak hokej umí. Dost možná je letos ten správný čas.

Když se ohlédneme za posledními velkými akcemi, na olympiádě v Pekingu se potkali Švýcaři se smíšenými pocity. V základní skupině totiž prohráli všechny tři zápasy ve skupině postupně s Ruskem 0:1, s Českem 1:2 na nájezdy a s Dánskem 3:5. 

V kvalifikačním utkání o čtvrtfinále si spravili částečně chuť, když v odvetě porazili český tým 4:2. Ve čtvrtfinále pak padli 1:5 s následnými olympijskými vítězi z Finska.

Loni na šampionátu v Rize to byl zase opačný příběh. Slušně odehraná základní skupina a do čtvrtfinále šli Švýcaři z druhého místa na hratelné Německo. Tam však překvapivě padli 2:3 po nájezdech, čímž se velký sen rozplynul. A tak partě kouče Patricka Fischera nezbývá nic jiného, než se o další zázrak pokusit letos.

DOBRÁ STARTOVNÍ POZICE

Přípravné období Švýcarům vyšlo nad rámec dobře. Jednou padli s Německem, ale odvetu zvládli. Stejně jako další čtyři duely v rámci Euro Hockey Challenge proti Lotyšsku a Francii.

Na závěr přípravy dostali unikátní možnost změřit síly s účastníky Euro Hockey Tour. Na začátku přehráli silné Finy, remízu po 60 minutách uhráli se Švédy. Na závěr sice padli s českým výběrem 0:3, ale to se dostali naši hokejisté do celkem solidního laufu.

ZÁPASY ŠVÝCARSKA PŘED MS
Francie – Švýcarsko2:4
Švýcarsko – Francie 4:1
Německo – Švýcarsko4:2
Švýcarsko – Německo 6:1
Švýcarsko – Lotyšsko5:2
Švýcarsko – Lotyšsko3:1
Finsko – Švýcarsko 2:3
Švédsko – Švýcarsko3:2p
Švýcarsko – Česko0:3
ZVUČNÁ JMÉNA Z NHL! CO JOSI?

Nutno přiznat, že se Švýcaři s konečnou nominací hezky loudají. Má to však svůj hlubší význam, neboť stále čekají na výsledky prvního kola play-off v NHL. Posily ze zámoří by mohly hrát v jejich tažení za úspěchem celkem významnou a klíčovou roli.

Letos to nebudou jen tradiční veteráni jako je útočník Andres Ambühl nebo brankář Reto Berra. Pořádný šmrnc dává soupisce Nico Hischer z New Jersey, ale taky Timo Meier ze San Jose. Potvrzeny jsou už i další tři jména ze zámořské NHL.

Ještě větší zvuk by mohl švýcarské soupisce dodat čerstvě vyřazený predátor a velký adept na Norris Trophy, obránce Roman Josi. Má za sebou doslova impozantní sezonu, ve které nastřádal v základní části 96 bodů (23+73).

Švýcaři však tohle eso ještě nepotvrdili. Přestože Josi je ochoten vždy reprezentovat, v cestě mohou stát dvě překážky. Výstupní prohlídka Nashvillu (tam se problém nepředpokládá), ale taky osobní důvody, neboť vysoce produktivní obránce čeká v dohledné době narození potomka. Další varianta je, že by mohl Josi dorazit až v průběhu turnaje, protože první zápas s Itálií by mělo Švýcarsko zvládnout i bez něj.

NEKOMPLETNÍ NOMINACE ŠVÝCARŮ

Brankáři:
Reto Berra (Fribourg-Gottéron)
Sandro Aeschlimann (HC Davos)

Obránci:
Dean Kukan (Columbus Blue Jackets)
Lucas Frick (HC Lausanne)
Andrea Glauser (HC Lausanne)
Michael Fora (HC Davos)
Christian Marti (ZSC Lions)
Dominik Egli (HC Davos)
Janis Moser (Arizona Coyotes)
Jonas Siegenthaler (New Jersey Devils)

Útočníci:
Damien Riat (HC Lausanne)
Andres Ambühl (HC Davos)
Nico Hischier (New Jersey Devils)
Timo Meier (San Jose Sharks)
Pius Suter (Detroit Red Wings)
Tristan Scherwey (SC Bern)
Denis Malgin (ZSC Lions)
Enzo Corvi (HC Davos)
Nando Eggenberger (Rapperswill)
Calvin Thürkauf (HC Lugano)
Christoph Bertschy (HC Lausanne)
Marco Miranda (Geneve Servette)

Ambice Švýcarů nebudou ani letos malé. Především jim může k dobré výchozí pozici pro vyřazovací boje pomoct relativně přívětivé složení základní skupiny. Tam se nachází spousta soupeřů, které by Švýcaři porazit měli.

Největší zkouškou bude určitě utkání s Kanadou. Zajímavou konfrontaci slibuje taky duel se Slováky, kteří se pokusí navázat na úspěšnou olympiádu. 

Pak se může stát absolutně cokoliv. Švýcarsko se sice nedá považovat za horkého kandidáta na zlato, ale posílením elitními borci z NHL je zaškatulkovat mezi týmy druhé kategorie nemůžeme. To by se mohlo krutě vymstít.

ZÁPASY ŠVÝCARSKA NA MS

 14. května – 15:20
Švýcarsko – Itálie

 15. května – 19:20
Dánsko – Švýcarsko

 17. května – 19:20
Švýcarsko – Kazachstán

 18. května – 19:20
Švýcarsko – Slovensko

 21. května – 15:20
Kanada – Švýcarsko

 22. května – 19:20
Švýcarsko – Francie

 24. května – 11:20
Německo – Švýcarsko

Zdroj: IIHF

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.