Spojte se s námi


Motorsport

Strategická bitva, drama v posledních kolech! Velká cena Emilia Romagna nakonec překvapivého vítěze nepoznala

Velká cena Emilia Romagna nakonec překvapivého vítěze nepoznala. Sedmý podnik letošní sezóny vyhrál Max Verstappen, ovšem s minimálním náskokem na druhého Landa Norrise. Na stupních vítězů tuto dvojici doplnil Charles Leclerc.

Publikováno

dne

Velká cena Emilia Romagna nakonec překvapivého vítěze nepoznala. Sedmý podnik letošní sezóny vyhrál Max Verstappen, ovšem s minimálním náskokem na druhého Landa Norrise. Na stupních vítězů tuto dvojici doplnil Charles Leclerc.

Na pole position se po sobotní kvalifikaci postavil Max Verstappen, kterému právě k zisku prvního místa na startu prostřednictvím DRS pomohl Nico Hülkenberg. Druhý nejrychlejší čas zajel v kvalifikaci Oscar Piastri, ovšem kvůli blokování Kevina Magnussen inkasoval penalizaci v podobě poklesu tří míst na startu.

Do sedmého podniku letošní sezóny tedy vyjel pátý. Úřadujícího šampiona tak v první řadě doplnil Lando Norris. Do druhé řady se postavili oba piloti Ferrari. Kompletní podobu startovního roštu si můžete prohlédnout v níže přiloženém příspěvku. Nutno dodat, Fernando Alonso nakonec startoval z boxů.

Velká cena Emilia Romagna – úvod

Do sedmého podniku letošní sezóny Formule 1 nejlépe z čela startovního pole odstartoval Verstappen, jenž si pohlídal první místo. Druhý Norris svedl souboj se Španělem Sainzem, podobně jako nizozemský pilot ale svou pozici uhájil.

Navzdory různým predikcím se start obešel bez kolizí. Neúspěšně do závodu na okruhu v Imole odstartovali piloti RB. Júki Cunoda a Daniel Ricciardo se propadli na deváté, respektive jedenácté místo.

Poté se však pořadí bodované desítky ustálilo a na Imole započala velká strategická bitva. Jak vypadala Velká cena Emilia Romagna po deseti kolech? Vedl Verstappen, za ním Norris, Leclerc, Sainz, Piastri, Russell, Hamilton, Hülkenberg, Cunoda a bodovanou desítku uzavřel Sergio Pérez.

Piloti podnikli první zastávky v boxech už v devátém kole. Pro nejtvrdší sadu pneumatik zastavili Alex Albon, Pierre Gasly a Valtteri Bottas. Do 20. kola přezulo na „hardy“ celkem šest pilotů. Velkou smůlu měl v boxech právě Albon.

Ten v devátém kole přezul na onu tvrdou sadu, mechanici mu ale špatně upevnili pravé přední kolo. Albon poté ztratil obrovské množství času a propadl se beznadějně na chvost pole. O kolo později se vrátil ke střední sadě gum.

Prostřední část závodu

Nutno dodat, ve 14. kole provedla stáj RB úspěšný undercut na Hülkenberga. Japonec Cunoda se totiž po své zastávce vrátil před něj a získal tak výhodnější pozici. V 15. kole si Verstappen na čele vytvořil už pětisekundový náskok na druhého Norrise.

O tři kola později vyrobil jezdeckou chybu Mexičan Pérez. Red Bull totiž v jeho případě zvolil alternativní strategii, když startoval na nejtvrdší sadě pneumatik. Tento výlet jej mimo jiné stal drahocenný čas s ohledem na zastávky konkurentů.

Po 25. kole totiž do boxů zajeli i jezdci na čele startovního pole. Pérez tak mohl pomoci konečnému výsledku Red Bullu tím, že by zdržel piloty za sebou a působil jako živý štít. Mexičana ale v brzké době postupně překonal jak Norris, tak i Leclerc, Sainz a Piastri.

Sedmý podnik letošní sezóny mnoho dramatických soubojů na trati nepřinesl. Pohledná ale byla předjetí Hülkenberga a Cunody na Logana Sargeanta v sekci Tamburello. V této šikaně předjížděl i Sainz, jenž překonal Péreze.

Mexičana posléze překonali i George Russell a Lewis Hamilton, pilot Red Bullu tak před 40. kolem zastavil pro střední sadu pneumatik. Po výměně gum spadl na jedenáctou příčku, postupně se ale vypracoval na osmou pozici.

Jak tedy vypadala Velká cena Emilia Romagna po 43 kolech? Na čele byl Verstappen před Norrisem, za nimi Leclerc, Piastri, Sainz, Russell, Hamilton, Pérez, Cunoda a Hülkenberg.

Velká cena Emilia Romagna – závěr

V posledním stintu se třetí Leclerc výrazně dotahoval na druhého Norrise, jehož náskok stáhnul na méně než jednu sekundu. Monačan však ve 47. kole udělal chybu v sekci Variante Alta, kde rázem ztratil půl vteřiny. S nadějemi na zisk druhého místa byl konec.

Zhruba 15 kol před koncem se v bodované desítce změnilo pořadí pouze dvakrát. Russell kvůli přezutí na střední sadu klesl za Hamiltona na „P8“, na devátou příčku se dostal Lance Stroll. Jeden bod za desáté místo ukořistil Cunoda.

Druhý Norris pak díky fenomenálnímu tempu stáhl takřka šestisekundovou ztrátu na Verstappena. Schylovalo se tak o velkou bitvu o vítězství v samotném závěru velké ceny. Jednička Red Bullu však své prvenství uhájila, byť pouze s náskokem sedmi desetin sekundy.

Zdroj: F1 TV, X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.