Spojte se s námi


Hokej

Stamkos, Lecavalier nebo St. Louis: Kdo patří mezi pětici historicky nejlepších hráčů Tampy Bay Lightning?

Legendy jak se patří. Organizací Lightning prošla již řada skvělých hráčů, jen několik z nich však lze zařadit mezi ty, bez kterých by Tampa nebyla takovým klubem, jakým je dnes. Ostatně výběr nejlepší pětice je vždy nesmírně těžkou záležitostí. Kterým hráčům tedy sluší vzdát hold?

Publikováno

dne

Legendy jak se patří. Organizací Lightning prošla již řada skvělých hráčů, jen několik z nich však lze zařadit mezi ty, bez kterých by Tampa nebyla takovým klubem, jakým je dnes. Ostatně výběr nejlepší pětice je vždy nesmírně těžkou záležitostí. Kterým hráčům tedy sluší vzdát hold?

Steven Stamkos

V tomto výběru rozhodně nesmí chybět aktuální kapitán Tampy – Steven Stamkos. Jednatřicetiletý Kanaďan, jenž byl před pár lety spojován s přestupem do Toronta se nakonec rozhodl zůstat. A udělal dobře – s Bolts v letech 2020 a 2021 vyhrál dva Stanley Cupy v řadě.

Zjevně se jedná o největší legendu Lightning a nikdo se nebude moci divit, pokud bude i jeho číslo po ukončení jeho aktivní kariéry slavnostně vyřazeno. Stamkos je historickým lídrem Tampy v tabulce střelců a vévodí rovněž žebříčku přesilovkových tref.

Draftován byl právě Tampou Bay, a to v roce 2008 jako jednička draftu už v prvním kole. V roce 2012 obdržel Maurice Richard Trophy, která se uděluje hráči, jenž v základní části nastřílí nejvíce gólů.

Stamkos a Alexander Ovečkin jsou zároveň jedinými hráči, kteří od dob Maria Lemiuexe (1996) dokázali v jedné sezóně nasbírat 60 branek. Stejnou cenu „Stammer“ obdržel i o dva roky dříve, když zvládl nastřílet 51 gólů.

Celkově za Bolts odehrál už 881 zápasů, ve kterých zaznamenal 458 gólů a 456 asistencí. V kanadském bodování týmu je prozatím s 914 body na druhém místě. Funkci kapitána v Tampě plní od sezóny 2014/15.

Kromě dvou výše zmíněných Stanley Cupů na svém kontě má také zlato z mistrovství světa 2016 a stříbro z roku 2009.

Martin St. Louis

Druhým Kanaďanem a ve výběru je Martin St. Louis, jenž je zároveň historickým lídrem kanadského bodování Tampy. V dresu Lightning naskočil do 972 zápasů, členem kádru pak byl od roku 2000 do roku 2014. Za tu dobu stihl nastřílet 365 gólů a na dalších 588 přihrát.

Poprvé však do NHL naskočil v barvách Calgary Flames, proti si kterým si ostatně zahrál ve finále Stanleyova poháru v roce 2004. Tehdejší vyrovnané finále skončilo vítězstvím Tampy, která Flames udolala až v rozhodujícím sedmém zápase (2:1). Obě trefy tehdy zapsal Ruslan Fedotěnko.

Kariéru St. Louis ukončil na konci sezóny 2014/15, ovšem nikoliv v dresu Lightning. Dalších šedesát kanadských bodů zaznamenal v organizaci Rangers. V Tampě plnil po dobu sedmi let roli asistenta, v ročníku 2013/14 se stal jejím kapitánem.

Během své kariéry získal několik ocenění, včetně Ted Lindsay Award, Hart Trophy, Art Ross (tuto cenu získal dokonce dvakrát) a Lady Byng (3x). Kromě Stanley Cupu má doma také zlatou olympijskou medaili z roku 2014 nebo rovněž zlatou medaili za prvenství Kanady na Světovém poháru v roce 2004.

Pod střechou Amalie Areny je na jeho počest vyvěšeno a zároveň vyřazeno číslo 26.

Vincent Lecavalier

Třetím a posledním Kanaďanem je Vincent Lecavalier. Ano, i jeho číslo (4) již v kabině Lightning nesmí nikdo jiný obléknout. Jednička draftu z roku 1998 už ve své druhé sezóně v NHL táhla ofenzivu Lightning.

V sezóně 2000/01 byl zvolený kapitánem Tampy, následujících šest let však plnil roli asistenta. Kapitány byli v tomto období Dave Andreychuk a Tim Taylor, zejména první jmenovaný byl tím správným lídrem kabiny.

Podobně jako St. Louis i Lecavalier výrazně pomohl Lightning k zisku historicky prvního Stanley Cupu, samozřejmě v roce 2004. V témže roce mohl na krku nosi i zlatou medaili ze Světového poháru.

Během své 17leté kariéry dosáhl i na nejrůznější osobní úspěchy – stejně jako Stamkos získal Maurice Richard Trophy. Také mu byla udělena trofej Kinga Clancyho, která spojuje hráčské a lidské kvality.

Určitým způsobem může být také zvlášť pyšný na NHL Foundation Player Award, což bylo ocenění vyhlašované každoročně NHL (National Hockey League) a udělované hráči, který přenesl základní hodnoty hokeje do života jiných lidí.

V tabulce historického kanadského bodování Tampy zaujímá s 874 body třetí příčku (383+491). Nikdo za Bolts neodehrál tolik utkání, co právě Lecavalier. Hráč, jenž v NHL nosil na zádech číslo čtyři, nastoupil v dresu Lightning do úctyhodných 1 037 zápasů!

Kariéru ovšem ukončil v Los Angeles, kam byl v sezóně 2015/16 vyměněn z Philadelphie. V organizaci Flyers strávil ještě před touto výměnou dvě sezóny, během kterých zaznamenal 57 kanadských bodů.

Victor Hedman

Z obranných řad to nemůže být nikdo jiný, než tento švédský zadák. Hedman je zkrátka neobyčejným typem obránce, jenž dokáže skvěle zkombinovat svou výšku a rychlost. Navíc má výtečný hokejový cit, tudíž se často nachází ve správný čas na správném místě.

Na svou výšku je rovněž obratný a disponuje tvrdou a přesnou střelou. To, co však z něj dělá momentálně zřejmě nejlepšího obránce na světě je jeho instinkt vítěze a touha být nejlepší v tom, co dělá. A to se mu daří.

S hokejem začínal ve švédském Modo, draftován byl Tampou Bay v roce 2009 z celkového druhého místa. Doposud za Lightning odehrál 857 zápasů, ve kterých posbíral 561 bodů za 123 vstřelených branek a 438 asistencí.

Jednatřicetiletý rodák z Örnsköldsviku ve své dosavadní kariéře stačil dosáhnout na dva Stanley Cupy (2020 a 2021). Reprezentant Švédska také získal zlatou medaili z mistrovství světa 2017 a bronzovou z roku 2010.

V sezóně 2017/18 obdržel prestižní ocenění Norris Trophy, roku 2020 se mohl těšit ze zisku Conn Smythe Trophy. Několikrát mu byla také udělena cena nejlepšího švédského hráče roku.

Nikita Kucherov

Posledním hráčem v tomto výběru je ruský snajpr Kucherov. Nutno podotknout, je velmi těžké nevybírat hráče z aktuálního období, a to právě vzhledek k tomu, že Tampa v posledních letech zažívá to nejlepší ze své historie a figuruje na samotném vrcholu.

Přece jen, organizací Lightning prošla řada skvělých hráčů. Zářným příkladem je například Brad Richards, kapitán Dave Andreychuk, brankář Nikolaj Chabibulin, jenž byl také klíčovým faktorem v honbě za vítězstvím v sezóně 2004 nebo naprosto výborný obránce Dan Boyle.

A zapomínat také nesmíme na Andreje Vasilevského, který je momentálně bezpochyby jedním z nejlepších brankářů na světě a absolutní jistota Lightning.

Jenže Kucherov je zkrátka a dobře neskutečná mašina. Člen elitní zabijácké přesilovkové formace Bolts (Stamkos – Point – Kucherov) doposud v dresu Tampy Bay posbíral 562 bodů za 226 branek 336 asistencí. V historickém kanadském bodování Lightning figuruje na čtvrté místě.

Draftován byl přitom až z celkové osmapadesáté pozice, kdy si jej v druhém kole roku 2011 vybrala Tampa Bay. Už ve své druhé sezóně ovšem dosáhl na bezmála třicet gólů, přičemž největší gólový a bodový ohňostroj uspořádal v sezónách 2017/18 a 2018/19.

V těchto letech si připsal neuvěřitelných 100 a 128 bodů, dohromady tedy 228 kanadských bodů (80+148) během pouhých dvou sezón! To už je solidní příspěvek do statistik NHL.

Žádný ruský hráč dosud v NHL nezapsal tolik kanadských bodů v jedné sezóně. Rekord v tomhle ohledu držel Alexander Mogilnyj (127 bodů) ze sezóny 1992/93. Sedmaosmdesáti asistencemi také Kucherov dorovnal rekord Jaromíra Jágra z ročníku 1995/96.

Rovněž dvakrát zvedal nad hlavu Stanleyův pohár, ve sbírce má také dvě bronzové medaile z mistrovství světa.

V sezóně 2018/19 získal Art Ross Trophy, Hart Trophy, Ted Lindsay Award a byl vyhlášen nejlepším útočníkem mistrovství světa a nejlepším ruským hokejistou roku. Naprosto přesvědčivě tak uzavírá pětici historicky nejlepších hráčů Tampy Bay Lightning.

Zdroje: NHL, Tampa Bay Lightning, Eliteprospects

Reklama

Hokej

Blog MS: Když hvězdy spí. Pomůže nové složení útoků nebo důvěra?

KOMENTÁŘ – Český národní tým utrpěl ve druhém vystoupení na letošním mistrovství světa ve Finsku první porážku. S hokejisty Švédska Češi padli 3:5, i tentokrát zůstaly mimo střelecký zápis hvězdy z NHL. Co s tím?

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Český národní tým utrpěl ve druhém vystoupení na letošním mistrovství světa ve Finsku první porážku. S hokejisty Švédska Češi padli 3:5, i tentokrát zůstaly mimo střelecký zápis hvězdy z NHL. Co s tím?

Vzpomeňme si na české hokejové hry zhruba tři týdny zpět. To český tým deklasoval Švédy svátečně vysoko 9:3, během tří utkání nastřílel soupeřům 14 branek.

Pak přišel chirurgický řez finským skalpelem a k týmu se připojili hráči z NHL. Obavy z toho, jak rychle dokáží přijmout týdny budovaný systém Kariho Jalonena se nenaplnily, ve Stockholmu přišly další tři sebevědomé výhry.

Dnes má český tým na světovém šampionátu za sebou dvě utkání. S Velkou Británií přišlo povinné vítěztví 5:1, v zápětí ale narazili namlsaní čeští lvi do švédské ohrady. Ať už se jedná o dvě úplně odlišná utkání (snad ve všem), jedno společné mají.

Branky českého nároďáku dávají pouze hráči z extraligy. Těch je aktuálně na soupisce šest – Tomáš Kundrátek (Třinec/Kometa), David Jiříček (Plzeň), Matěj Blümel (Dynamo), David Krejčí (Olomouc), Jakub Flek a Jiří Černoch (oba K.Vary).

Každý z nich se už dokázal ve dvou sehraných zápasech prosadit, Matěj Blümel dokonce třikrát. V jeho případě se už vykládá, že pokud sedí na tribuně ze zámoří opravdu dobří skauti, neměl by se do Pardubic vůbec vracet. Jeho potenciál je obrovský!

Hráči z české nejvyšší soutěže skutečně předvádějí přesně to, proč si je Kari Jalonen na soupisku pro MS vybral. Ve druhém utkání bychom určitě mouchy našli, ale to na herním projevu celého týmu.

Kdo však zůstává zatím za očekáváním, jsou posily z NHL. Takový Tomáš Hertl nebo Jakub Vrána – tito borci přijeli do Finska s jediným úkolem – střílet góly. Místo toho řídí produktivitu extraligoví borci, které svými šesti nahrávkami řídí veterán Roman Červenka ze švýcarské ligy.

ZMĚNA FORMACÍ? 

Obecně mají hokejisté z NHL daleko větší problémy s adaptací na evropský hokej a přechodem na větší rozměr kluziště. Jenomže v horizontu krátkodobého turnaje není příliš čas vyčkat na to, až si to, takříkajíc, sedne.

Na druhou stranu, za těmito hráči stojí na střídačce Kari Jalonen. Pokud si vzpomeneme na loňský šampionát, bývalý hlavní kouč Filip Pešán byl velmi kritizován za to, že neustále míchal formacemi. A to tak často, že většinou pospolu nevydržely ani celý jeden zápas.

Narozdíl od něj, Kari Jalonen neudělal zatím během 120 minut na letošním MS jedinou, byť jen kosmetickou změnu, s výjimkou brankářů, které si režíruje výhradně Zdeněk Orct (trenér brankářů). Dokonce ani nesáhl k stažení hry na tři formace, což je při dotahování v závěrečném dějství hry velmi oblíbený, mnohdy i účinný krok.

Teď chtěl Jalonen tímto postojem vyjádřit důvěru, nebo zkrátka věřil ve svůj systém i během špatně vyvíjejícího se utkání, ale to už teď není důležité. Důležité bude, v jaké sestavě se představí národní tým v úterý proti Rakousku. Kari Jalonen už po utkání v rozhovorech naznačil, že se dají jisté změny očekávat.

Ve hře jsou aktuálně celkem tři varianty. Ta méně pravděpodobná je, že bude nadále finský trenér věřit původní variantě a bude čekat, že to hráči spolu zvládnou. Druhá varianta je, rozbit dobře fungující první útok Blümel – Krejčí – Červenka, čímž by se pokusili trenéři oživit ostatní hráče vedle těch, kteří mají zatím formu.

Nejpravděpodobnější ale je, že první útok bude zachován. Priorita bude nejspíš rozdělit nefungující trojici Vrána – Hertl – Smejkal. Minimálně dva ze tří jsou v tomto útoku předurčeni k tomu, aby rozhodovali zápasy.

Když na to přijde, může se zajímavě jevit promíchání nefungujícího druhého útoku se třetí útočnou formací Stránský – Špaček – Simon. Především u dvojice, která v minulé sezoně dovedla vysokou produktivitou k titulu Oceláře, už zřejmě nastal čas pro hledání nové chemie.

Na závěr je tady ale ještě jeden, vesměs pozitivní, poznatek. Český tým má za sebou teprve úvodní dva zápasy. Kari Jalonen je velmi zkušený kouč, který by si měl do klíčové části turnaje tyhle útočné nesrovnalosti srovnat.

Zdroj: Český hokej

Pokračovat ve čtení

Hokej

Sestavu Fantasy druhého dne ovládl Domo6, který získal zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč!

Třetí den MS v hokeji 2022 je za námi a nyní je čas na to, podívat se na nejúspěšnější tým uplynulého kola v Sazka Fantasy. Nejlepší byl uživatel s přezdívkou Domo6, jenž vsadil primárně na Kanadu a vyhrál zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč.

Publikováno

dne

Třetí den MS v hokeji 2022 je za námi a nyní je čas na to, podívat se na nejúspěšnější tým uplynulého kola v Sazka Fantasy. Nejlepší byl uživatel s přezdívkou Domo6, jenž vsadil primárně na Kanadu a vyhrál zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč.

V neděli bylo k vidění šest duelů. Itálie podlehla 1:6 Kanadě, Norsko porazilo Velkou Británii až v nájezdech 4:3, Francie si poradila s Kazachstánem, který porazila těsně 2:1.

Rakousko překvapilo a zápas s USA dostalo až do prodloužení, kde padlo 2:3. Češi nestačili na Švédsko a zapsali si první porážku 3:5. Švýcarsko bez potíží smázlo Dánsko 6:0.

Klíčem v Sazka Fantasy tedy dozajista bylo nasadit co nejvíce hráčů z Kanady a Švýcarska, kteří se radovali z vysokých porážek.

Nejlepší tým uplynulého kola sestavil Domo6, jenž získal 77 bodů! Pojďme se tedy podívat na to, jaké hráče si do týmu vybral.

Vzhledem k tomu, jak se Kazachstán předvedl v souboji s Dánskem, zvolil Domo6 francouzského gólmana Henri-Corentina Buysse, který sice jednou inkasoval, díky mnoha zákrokům mu ale získal 6 bodů.

Americký bek Andrew Peeke uhrál pouhé dva body, zato Janis Moser získal 13, jelikož vstřelil gól a navíc u dvou asistoval. Následně vybral do obrany Kanaďany Thomase Chabota s Travisem Sanheimem.

První uhrál čtyři body, druhý dvakrát tolik, jelikož byl jedním ze střelců branky. Nyní se pojďme podívat na útok. Švýcar Enzo Corvi si připsal dvě asistence a tím celkem 5 bodů, jeho spoluhráč Timo Meier také asistoval, mimoto ale i dal gól v přesilovce.

Pierre-Luc Dubois z Kanady asistoval a připsal tak 4 body, jediným Čech v sestavě byl David Krejčí, který dal úvodní gól svého týmu proti Švédsku.

Domo6 zvolil kapitánek Joshe Andresona a tento krok byl stěžejní. Kanaďan dal gól i asistoval, získal 9 bodů a díky násobku připsal celkem 18! Posledním v týmu byl Dylan Cozens, jenž získal 3 body.

Tento tým nakonec skončil první o dva body, což znamená jediné. V každém dni, kdy hraje český tým, rozdává Sazka Fantasy zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč od FotbalTour. Hráči Domo6 tak přejeme povedený zážitek.

Zdroj: Sazka Fantasy

Pokračovat ve čtení

Hokej

Česká republika vs. Rakousko: Preview a tipy na sázení

Česká hokejová reprezentace musí ve svém třetím zápase na mistrovství světa ve Finsku odčinit porážku z duelu se Švédskem. Nyní se utkají s výběrem Rakouska, kde si naši hokejisté musí opět vybojovat tři body, s menším bodovým ziskem se fanoušci nespokojí.

Publikováno

dne

Česká hokejová reprezentace musí ve svém třetím zápase na mistrovství světa ve Finsku odčinit porážku z duelu se Švédskem. Nyní se utkají s výběrem Rakouska, kde si naši hokejisté musí opět vybojovat tři body, s menším bodovým ziskem se fanoušci nespokojí.

V úvodním zápase se Češi dlouho trápili s Velkou Británií, které nemohli ze začátku vstřelit gól. První třetina skončila bez branek, ale poté se naši hokejisté rozstříleli a došli si pro výhru 5:1. I přes prvotní trápení splnili úkol.

Do druhého zápasu proti Švédsku vstupovali jako favorit a také se podařilo vstřelit úvodní branku. Poté však přišlo několik chyb a hloupých vyloučení, čehož Švédové využili. Nakonec český výběr prohrál 3:5 a na turnaji získal zatím pouze tři body.

Na turnaji se velmi daří Romanu Červenkovi, který mimo roli kapitána zastává i funkci nejlepšího nahrávače. Během dvou zápasů si připsal šest asistencí. To mu zatím stačí, aby se šesti body vedl celkovou tabulku bodování.

Dalšími úspěšnými Čechy jsou Matěj Blümel, který vstřelil 3 branky a zaznamenal 1 asistenci, a David Krejčí, který vstřelil jednu branku a k ní přidal dvě asistence.

Rakousko na turnaji zatím získalo jeden bod. Na úvod turnaje prohráli se Švédskem 1:3. Ve druhém zápase také narazili na velkého favoritu, s USA však dokázali dlouho hrát vyrovnaně a došli až do prodloužení. Po prohře 2:3 si připsali jeden bod do tabulky.

Česká hokejová reprezentace nastoupí do zápasu s Rakouskem v roli velkého favorita. Nasvědčují tomu i poslední vzájemné zápasy. Letos si Češi proti Rakousku připsali 3 výhry (5:1, 4:1 a 4:1), loni se utkali tito soupeři dvakrát a opět se radoval pouze český tým (5:0 a 7:2).

Můžeme očekávat další příděl gólů do rakouské brány. Český výběr by nejspíše již mohl podpořit i Michal Kempný z Washingtonu. Na svůj první bod na turnaji čeká Vrána i Hertl, nyní se jim naskýtá velká příležitost skórovat.

Tip na sázení | Handicap: Česká republika -2,5 gólu v kurzu 1,48 u Tipsportu

Zdroj: Livesport, Tipsport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené