Bowling
Show Lukáše Jelínka pokračuje šestým letošním titulem z bowlingové Prestige Tour
Česká bowlingová sezona se pomalu blíží ke svému vrcholu. Série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace pro účast na mistrovství ČR, odehrála v Brně svůj osmý turnaj z celkových deseti. Nejlépe si s podmínkami v moravské metropoli poradil Lukáš Jelínek, pro něhož se jedná o šestý titul v sezoně a další vylepšení rekordu série.

Česká bowlingová sezona se pomalu blíží ke svému vrcholu. Série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace pro účast na mistrovství ČR, odehrála v Brně svůj osmý turnaj z celkových deseti. Nejlépe si s podmínkami v moravské metropoli poradil Lukáš Jelínek, pro něhož se jedná o šestý titul v sezoně a další vylepšení rekordu série.
Neděle ve znamení Ondřejů
Vzhledem k tomu, že v Brně se nachází dvacet drah, nejvíce v republice, otevírají se v neděli, tedy první hrací den, pouze dvě rundy. Start té první mírně zpozdila technická závada, tu se ale podařilo opravit a mohlo se začít.
Skvěle vstoupil do dopoledního bloku Michal Seidl, který v úvodních třech hrách naházel 673 bodů a vedl. Na záda mu ale dýchal talentovaný pardubický junior Ondřej Prekop. Člen reprezentace do 18 let nakonec obrátil průběh rundy ve svůj prospěch.
Podařilo se mu to ale až v poslední hře. V ní naházel svěřenec trenéra Adama Vondráčka 230 bodů a na poslední chvíli dokázal překlopit vedení na svou stranu. „Změnil jsem čistě moji psychiku, věděl jsem, že musím naházet velký číslo,“ řekl v rozhovoru pro Českou bowlingovou asociaci vítěz první rundy, který se v celkovém pořadí umístil na pátém místě.
Nejlepší ženou se stala Ingrid Liebichová Fantová. Bowlerka klubu Xbowling suverénně porazila druhou nejlepší Kateřinu Hejdučkovou a zároveň se výrazně přihlásila do boje pozici nejvýše postavené ženy i na konci turnaje. A tou se také jako celkově osmá stala.
Úvod druhé rundy patřil Josefu Colonovi. Jeden z nejlepších Čechů, který hází kouli rovně a nikoliv roztočenou, zvládl první dvě hry shodně za 226 bodů a dostal se do průběžného vedení. Po pomalejším startu se do tempa dostal mladý Ondřej Trojek, který po úvodních 179 bodech zahrál ve druhé hře 232.
Po dalších dvou náhozech lehce přes 200 se vyšvihl ke skvělým 278 bodů, kterými se virtuálně dostal i před tehdy vedoucího Prekopa. Trojek zaznamenal v předposlední hře deset striků (shození všech kuželek prvním hodem – pozn. red.) a připsal si nejvyšší nához celého turnaje.
Pohodové vítězství pojistil Trojek závěrečnými 235 body. „Měl jsem na kraji (dráhy) místo, a to mi určitě hodně pomohlo,“ okomentoval vítěz neděle taktiku, kterou se prezentoval v průběhu osmého turnaje Prestige.
Z žen zvládla nejlépe odpolední rundu mladá Ema Iwazawa. Pražská bowlerka sice ztratila na Liebichovou 43 bodů, přesto se jí ale podařilo obsadit solidní čtrnáctou pozici.
Jelínkova show pokračuje
V pondělí se dohrál osmý turnaj třetí rundou. V ní se představili současná jednička a dvojka žebříčku Prestige Tour. Lukáš Jelínek i Jaroslav Lorenc potvrdili své kvality a oba se proházeli k místům na pódiu.
V letošní sezoně platí, že 19letý Jelínek je na turnajích Prestige k poražení jen výjimečně. Po rekordním pátém titulu získal suverénně i ten šestý, tentokrát s náhozem 1400 bodů (průměr 233,33 bodu na hru. Nejlepší ženou se ve třetí rundě stala celkově patnáctá Kateřina Beštová.
Druhé místo nakonec obsadil nejlepší muž prvního hracího dne Trojek, třetí skončil Lorenc. Devátý turnaj se odehraje 19. a 20. března na pražském Proseku. Sezona série Prestige vyvrcholí dubnovým kláním v Olomouci.
Zdroj: Česká bowlingová asociace

Bowling
Bowlingová doba Tackettová! Američan má pátý titul v sezoně
Profesionální bowling má v letošním kalendářním roce jednu hlavní hvězdu. 30letý E. J. Tackett naprosto ovládl World Series of Bowling, na které zapsal ve dvou menších turnajích jedno prohrané a jedno vyhrané finále a ovládl také závěrečné klání série.

Profesionální bowling má v letošním kalendářním roce jednu hlavní hvězdu. 30letý E. J. Tackett naprosto ovládl World Series of Bowling, na které zapsal ve dvou menších turnajích jedno prohrané a jedno vyhrané finále a ovládl také závěrečné klání série. Bowler z amerického státu Indiana zvítězil podruhé v kariéře na Major turnaji PBA World Championship.
Aktuálně nejlepší hráč planety se radoval v roce 2023 už popáté, podruhé pak na souboji nejprestižnější kategorie. Cesta k titulu mistra světa PBA ale patří k nejtěžším na profesionálním okruhu.
Dvanáctka postupujících je totiž určena šedesáti hrami kvalifikace rozdělených do třech menších turnajů. V každém z nich je navíc na dráze nanesen speciální olej, a to pokaždé v jiném poměru a délce, což tvoří pro hráče pokaždé odlišné podmínky.
Po kvalifikaci postoupilo do finálové části dvanáct nejlepších, kteří následně sehráli vzájemné zápasy každý s každým. A z prvního místa šel do závěrečných bojů právě fenomén letošní sezony.
I v případě PBA World Championship se finále hrálo dříve popisovaným žebříkovým formátem s pěti finalisty. Ze čtvrtého místa se nahoru probojovával Australan Jason Belmonte, který v prvním kole zdolal pátého po kvalifikaci Fina Santtu Tahvanainena.
Po těsném vítězství 234:230 udělal první krok v cestě k vrcholu. Vysokou kvalitu udržela bývalá světová jednička i ve druhém duelu. Soupeřem byl vítěz jednoho z menších podniků World Series of Bowling Jakob Butturff, který ovládl Scorpion Championship. Po náhozu 223 bodů mohl Belmonte vyzvat už druhého nasazeného, Američana Anthonyho Simonsena.
Ani předposlední příčka žebříku Australana nezastavila. Simonsen zahrál stejně jako jeho krajan Butturff 204 bodů, což bylo na soupeře málo. Belmonte vytáhl svůj do té doby nejvyšší nához večera a s 236 body postoupil do finále.
V něm svůj výkon ještě vylepšil, přesto to na Tacketta nestačilo. 30letý Američan dokázal shodit v klíčovém momentu v závěru hry strike, tj. shození všech deseti kuželek prvním hodem, a po výsledku 254:247 se mohl radovat ze zisku čtvrtého major titulu v kariéře.
Zdroj: PBA
Bowling
Bowlingové Shark Championship má senzačního vítěze! Češi ukončili souboj s profesionály
Profesionální World Series of Bowling má za sebou poslední ze tří menších turnajů. Na dlouhém mazacím modelu si nejlépe poradil 38letý Matthew Ogle a získal první individuální titul v profesionální organizaci PBA.

Profesionální World Series of Bowling má za sebou poslední ze tří menších turnajů. Na dlouhém mazacím modelu si nejlépe poradil 38letý Matthew Ogle a získal první individuální titul v profesionální organizaci PBA. Z českých bowlerů nejlépe zahrál i potřetí Jaroslav Lorenc, který 32. místem zaznamenal nejlepší výsledek amerického tripu.
Na prize money nakonec tuzemský zástupce dosáhl alespoň v celkovém hodnocení turnaje PBA World Championship, do kterého se počítaly kvalifikační hry i z turnajů Cheetah Championship a Scorpion Championship. Lorenc se umístil celkově 39. a odnesl si prémii ve výši 3050 dolarů, v přepočtu přes 65 tisíc korun.
Kvalifikaci „Žraločího šampionátu“ ale nezačal dobře. Po pěti hrách byl až 69., přesto nejlepší z Čechů. Lukáš Jelínek, Jan Macek i Marek Talpa se trápili s podmínkami na drahách a neohrožovali přední příčky.
Skvěle si naopak vedl Ogle, který vyhrál kvalifikaci s průměrem přes 230 bodů na hru. Mimo pět postupujících do finálové fáze se poté vyskytli vítězové obou předchozích menších turnajů, Američané E. J. Tackett a Jakob Butturff.
Pětici postupujících doplnili další reprezentanti USA, Patrick Hanrahan a Anthony Simonsen, a spolu s nimi Fin Santtu Tahvanainen a Australan Sam Cooley. I v tomto případě se hrálo tzv. žebříkovým formátem, vysvětleným v minulém článku.
Po žebříku Shark Championship výborně šplhal Cooley, který nejen postupoval, ale také předváděl vysoké náhozy. V prvním duelu si vítěz Světových her poradil s Tahvanainenem poměrem 247:212.
I druhý duel zvládl Australan výborně, Američana Simonsena zdolal 238:221 a měl jistotu alespoň třetího místa. Na 31letého Cooleyho čekal o čtyři roky mladší Hanrahan, který v letošní sezoně získal první trofej v PBA.
Australský bowler se nenechal rozhodit ani třetím zápasem v řadě a po náhozu 242 bodů oslavil jasný postup do finále. V něm to ale vypadalo, jak kdyby někdo Cooleymu vyndal ze zad baterie.
Matthewu Ogleovi stačilo ke druhému titulu mezi profesionály pouze 204 bodů. Zároveň se jedná o první individuální trofej, v roce 2019 totiž s Američanem Seanem Rashem triumfoval na PBA Mark Roth/Marshall Holman Doubles.
Zdroj: PBA
Bowling
První titul od roku 2019! Bowler Butturff skolil ve finále hvězdu letošní sezony
V americkém městě Wauwatosa se odehrál druhý turnaj letošní World Series of Bowling, PBA Scorpion Championship. Až na vrchol se proházel Američan Jakob Butturff, který získal osmý titul na národní úrovni profesionální organizace PBA.

V americkém městě Wauwatosa se odehrál druhý turnaj letošní World Series of Bowling, PBA Scorpion Championship. Až na vrchol se proházel Američan Jakob Butturff, který získal osmý titul na národní úrovni profesionální organizace PBA. 28letý hráč ve finále zdolal E. J. Tacketta, držitele čtyř letošních titulů a favorita soutěže.
Klání se zúčastnila i česká čtveřice Lukáš Jelínek, Jaroslav Lorenc, Jan Macek a Marek Talpa, ze které byl stejně jako na Cheetah Championship nejlepší Lorenc, který skončil 48. Stejně jako na minulém turnaji se kvalifikace skládala z dvaceti her ve čtyřech hracích blocích. Hráči se museli tradičně poprat s tenkou vrstvou oleje na dráze, tentokrát v délce 42 stop.
Češi tentokrát nezvládli vstup do soutěže, po prvních pěti hrách byl nejlepší až 62. Talpa. Naopak kvalifikaci skvěle odstartoval Shawn Maldonado, který zahrál v průměru přes 240 bodů na hru (průměr rekreačního hráče běžně maximálně 180 bodů – pozn. red.).
Maldonada ale nakonec vystřídali jiní. Na rozdíl od Cheetah Championship se do postupující pětice probojovali i evropští zástupci, jmenovitě Fin Santtu Tahvanainen a Švéd Jesper Svensson. Do finálového „žebříku“ postoupili také zkušení Američané Butturff, Tackett a Anthony Simonsen.
Zmiňovaný finálový „žebřík“ funguje následovně: Pět postupujících se seřadí podle pořadí kvalifikace. Následně se v jediném vzájmeném duelu utká pátý se čtvrtým, vítěz vyzve třetího nasazeného a stejným formátem až k prvnímu nasazenému.
První utkání tzv. Stepladder finals sehráli Svensson a Simonsen a úspěšnější byl Evropan. Svensson zvítězil ve skvělém zápase 248:225 a oslavil postup do severského derby.
A i proti Tahvanainenovi zůstal Svensson nekompromisní. Švédský bowler ovládl souboj poměrem 228:186 a mohl se těšit na souboj s letos vynikajícím Tackettem. Diváci, kteří se na duel těšili, se ale vysokých náhozů nedočkali.
Tackettovi stačilo k postupu do finále pouhých 184 bodů, nejnižší nához mezi vítězi jednotlivých duelů. V titulovém zápase mohl 30letý bowler vybojovat druhou trofej ve dvou dnech. V cestě mu stál o dva roky mladší Butturff.
Finále rozuzlil až desátý frame (poslední kolo hry – pozn. red.), ve kterém musel Tackett shodit ve třech hodech 29 kuželek. Potřeboval první dva hody proměnit ve dva striky (sražení všech deseti kuželek prvním hodem – pozn. red.). A když první pokus skončil shozením pouhých devíti kuželek, bylo jasno.
Jakob Butturff ovládl PBA Scorpion Championship a odnesl si prémii v hodnotě dvacet tisíc dolarů, v přepočtu 426 tisíc korun. World Series of Bowling pokračuje závěrečným z trojice malých turnajů, PBA Shark Championship, a to v noci z 19. na 20. dubna.
Zdroj: PBA
-
Bojové sportypřed 2 dny
Je hotovo! Karlos Vémola oznámil, že po zápase s Attilou Véghem ukončí svou bohatou kariéru
-
Hokejpřed 2 dny
Hvězdy NHL na MS v Praze! Kanada pod podmínkou zápasů v hlavním městě přislíbila nejlepší hráče
-
Bojové sportypřed 4 dny
Smolař vsadil na výhru Vémoly nad Kinclem půl milionu! Po zápase mu zbyly oči pro pláč
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Sparta má titul, od léta ale i starosti. Které opory by mohly tým opustit?