Spojte se s námi


Hokej

Sakic, Roy či Hejduk. Kdo jsou nejlepší hráči v historii Colorada Avalanche?

Colorado Avalanche je aktuálním šampionem Stanley Cupu, tým k trofeji dotáhly hvězdy jako Cale Makar, Nathan MacKinnon či Gabriel Landeskog. Kteří hráči jsou však v historii Colorada těmi nejlepšími?

Publikováno

dne

Colorado Avalanche je aktuálním šampionem Stanley Cupu, tým k trofeji dotáhly hvězdy jako Cale Makar, Nathan MacKinnon či Gabriel Landeskog. Kteří hráči jsou však v historii Colorada těmi nejlepšími?

5. Milan Hejduk

Milan Hejduk byl dlouholetým křídlem první lajny Colorada Avalanche, kde strávil celou kariéru a vyhrál zde i Stanley Cup v roce 2001.

Ofenzivní hráči kolem Hejduka se v jeho kariéře hodně změnili, ale ať už to byl Joe Sakic, Paul Stastny nebo třeba Tyler Arnason, Hejduk si udržoval vysoký standard. Od roku 2000 vstřelil Hejduk deset let po sobě minimálně 20+ gólů, včetně 50gólové sezóny v roce 2003.

Kromě ofenzivní důslednosti byl Hejduk lídrem na ledě i mimo něj. Po konci kariéry Colorado na jeho počest vyřadilo číslo 23.

4. Adam Foote

Adam Foote byl nejen skvělým obráncem Colorada, ale definoval pro celou NHL, jak má hra obránce vypadat. I když nikdy nevyhrál Norris Trophy (většinou kvůli průměrným statistikám ofenzivy), Foote se pyšní titulem nejlepšího obránce v jednom z lepších týmů za posledních dvacet let a byl členem obou týmů, které dosáhly na Stanley Cup.

Po odchodu z důvodu omezení platového stropu v letech 2005-06 se Foote na konci sezóny 2007-08 vrátil a poté se stal kapitánem týmu. Číslo 52 bylo také na jeho počest vyřazeno.

3. Peter Forsberg

Možná nejtalentovanější hráč v historii organizace, Forsbergova kariéra u Avalanche byla kombinací velikosti a frustrace. Neuvěřitelné ruce, vize a síla vytvořily skvělého hráče, ale jeho agresivní styl si vybral obrovskou daň na Forsbergově těle, dokonce musel vynechat celou základní sezónu 2002.

Ale když byl zdravý, moc hráčů na tom v celé NHL nebylo lépe. V již zmíněném roce 2002 protkaném zraněním se Forsberg vrátil do play off a bodově vedl celou NHL, přestože Colorado se nedostalo do finále Stanley Cupu. Následující sezónu vyhrál Hart Trophy jako nejužitečnější hráč ligy.

2. Patrick Roy 

Žádný hráč nebyl více zodpovědný za úspěch Colorada než „Svatý Patrick“. Během osmi let v Denveru vyhrálo Colorado dva Stanley Cupy, President’s Trophy, 16 sérií play off a rekordních osm divizních titulů v řadě NHL. 

Roy je pravděpodobně nejlepší brankář všech dob, Colorado dostalo skvělého brankáře uprostřed sezóny 1995-96 po Royově nechvalně proslulém výbuchu v Montrealu. Získání Roye za v podstatě nepotřebné hráče (Andrei Kovalenko, Martin Ruchinsky, Jocelyn Thibault) bylo jedním z největších obchodů v historii NHL. 

1. Joe Sakic

„Mr. Everything“ pro Colorado Avalanche. Nepřetržitý lídr v počtu odehraných zápasů, gólů, asistencí, bodů a bodů v play-off a také jeden z nejlepších lídrů v historii NHL.

Sakic vedl Colorado jako první tým, který vyhrál šampionát v roce 1996, a jeho 18 gólů mu vyneslo ocenění Conn Smythe. V roce 2001, kdy Colorado vyhrálo President’s Trophy, Sakic znovu dovedl Avs k poháru a zároveň vyhrál Hart Trophy jako ligový MVP.

To, kde se Sakic nejvíce odlišuje od jakéhokoli jiného hráče v historii NHL, je jeho schopnost dávat důležité a klíčové góly. V roce 1996 Sakic vytvořil rekord v počtu vítězných gólů (6) v jednom play-off a drží rekord v počtu gólů v prodloužení v play-off v historii NHL (8).

Zdroj: Bleacher Report

Reklama

Oblíbené