Spojte se s námi


Hokej

S takovým scénářem nikdo nepočítal. Na Kanadu může pomoct týmový duch

KOMENTÁŘ – Je to doslova pohádka na ledě. Však přiznejte sami, kdo z vás by před začátkem juniorského světového šampionátu řekl, že český tým dojde až do finále? Možná pár skutečně odvážných tipérů, možná pár skutečně srdnatých fanoušků. Pravdou ale je, že s takovým překvapením nepočítal téměř nikdo.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Je to doslova pohádka na ledě. Však přiznejte sami, kdo z vás by před začátkem juniorského světového šampionátu řekl, že český tým dojde až do finále? Možná pár skutečně odvážných tipérů, možná pár skutečně srdnatých fanoušků. Pravdou ale je, že s takovým překvapením nepočítal téměř nikdo.

Slovo téměř jsem použil záměrně. Majitel portálu recruitscouting.com, bývalý hráč a současný trenér mládeže Gavin Chiasson napsal před turnajem na Twitteru svou predikci k celkovému vítězi turnaje. Českou reprezentaci označil za celkového vítěze.

Chiasson se stal za svou odvážnou predikci terčem posměšků a narážek. „Hahaha, český tým nebude mít na turnaji ani medaili,” odvětil jeden z fanoušků. Střídmější reakce směřovaly k tomu, že český výběr má sice v soupisce poměrně zajímavé hráče, ale zdaleka ne tolik talentů, aby dokázali turnaj vyhrát.

Když se podíváme na další umístění Chiassonovy předpovědi, zjistíme, že dnes už jeho tip zase tak blbě nevypadá. Když už nic, minimálně trefil finalisty a týmy, které se utkají o bronz.

Když před začátkem čtvrtfinále předpovídala na oficiálním webu IIHF pozdější šampiony zkušená novinářská dvojice Andrew Podnieks a Lucas Aykroyd, shodli se na jednom. Šampionát vyhraje zámořský tým. Přestože Kanada byla od začátku pasována za papírově největšího favorita, podle základních skupin spíš poukazovali na USA.

Není podstatné to, že se mýlili. Podstatné je to, že opravdu až na naprosté výjimky, skutečně nikdo nepředpokládal, že by mohl být český národní tým pro zámořské soupeře nějakou větší hrozbou. Hezky to vyniklo už po prvním utkání s Kanadou, kdy zámořská média lynčovala mladé kanadské talenty za absolutní blamáž všech blamáží.

Avšak naše malá hokejová zemička už několikrát v historii ukázala, že role outsidera jí sedí. I z hlediska slavných hollywoodských příběhů byly vždy outsideři za své heroické výkony obdivováni. Kolikrát onen outsider nemusí ani zvítězit, aby byl vychvalován.

Jenomže český juniorský tým na šampionátu v Halifaxu skutečně nebudí dojem outsidera. Minimálně ne herně, ani svým přístupem. Nejen že působí jako skutečný tým, ale taky jako velmi vyspělý tým. Včetně vyzrálých individualit, které nám v posledních letech tolik chyběly.

KANADU PORAZÍ JEDINĚ TÝMOVÝ DUCH

Slovo „tým“ hraje v dosavadní senzační jízdě českých hokejistů zcela zásadní roli. Stejně tak je zcela jasné, že jinak tomu nebude ani ve finále. Dá se počítat jako výhoda, že už parta Radima Rulíka hokejového obra jednou srazila? Spíš naopak. Kanada bude mít o to větší motivaci. 

Přestože šlo pouze o úvodní zápas základní skupiny, tahle hrdá země nebere podobné porážky na lehkou váhu. Důkazem jsou toho miliony fanoušků, obrovský tlak a mediální zájem. Něco, co si nedokážeme ani představit. Pro Kanadu je hokej náboženství a to se vším všudy.

I přes všechny dosavadní výsledky na turnaji je Kanada jasným favoritem. Domácí prostředí požene kolébku této hry za zlatem, stejně jako nadpozemský talent Connor Bedard, který je schopný zápasy rozhodovat sám. Avšak ve finále bude Kanada potřebovat i týmovost, kterou v prvním zápase postrádala. Jestli někde, právě tady by mohla být pro české hokejisty výhoda.

Navíc by našim klukům mohl sedět taky otevřenější styl hokeje. Kanada sice nemá tak propracovanou defenzívu jako Švédsko, zato má doslova smrtící ofenzívu. Je možné, že pokud se dostane domácí tým do dvoubrankového trháku, bude po všem.

Nejen několikrát zmíněný úvodní zápas šampionátu, ale taky čtvrtfinále Kanaďanů se Slováky nám dává jistou naději a recept. Pokud se nám podaří hrát hlavně výsledkově vyrovnanou partii, rapidně stoupá šance na úspěch. Pokud by třeba v polovině utkání český tým vedl, šance by stoupla ještě víc.

Jestli Kanaďané ukázali na turnaji svou slabost, tak jen tu, která je pro ně typická. Nejsou v této věkové kategorii ještě vyzrálí natolik, aby dotahovali zápasy, ve kterých jsou jasnými favority. V konečném důsledku jim potom výrazně lepší individuality mohou ublížit, protože v takové fázi zápasu potřebujete především tým.

A když už si český tým dokáže, že dokáže hrát s favoritem důstojnou partii, jeho týmovost roste do neomezených parametrů. Vyrovnávající gól v poslední minutě v semifinále se Švédy navíc ukazuje, že ani v nejzoufalejší situaci není nic ztraceno. To je poměrně zásadní změna oproti minulosti. Když už se český výběr v koncovce a dobývání soupeřovy branky trápil, většinou je to v konečném vyúčtování stálo zápas.

Důležité bude taky to, kolik budou mít oba týmy po náročném programu sil. Zatímco Češi sehráli fyzicky o něco náročnějších zápas, Kanada má zase pro změnu o několik hodin méně času na odpočinek. V tomhle jsou karty rozdány spravedlivě.

Maže se i zdánlivá výhoda domácího prostředí. Kanadu sice poženou hluční a natěšení fanoušci, ale zároveň své miláčky vystaví pod brutální tlak. Jinými slovy – Kanada musí, my můžeme. Už několikrát v historii srazil český David mocného Goliáše. Neexistuje jediný důvod, proč by se to nemohlo stát i teď.

Zdroj: IIHF

Reklama

Extraliga

Krásné gesto fanoušků Olomouce! Šéf klubu dostal pokutu ve výši 85 tisíc korun, příznivci udělali sbírku na její uhrazení

Hokejová Olomouc sice v neděli prohrála na domácím ledě s Karlovými Vary, nicméně jedna věc ji může těšit. Fanoušci se totiž rozhodli klubu pomoci se zaplacením pokuty za ostrá slova šéfa Mory Erika Fürsta.

Publikováno

dne

Hokejová Olomouc sice v neděli prohrála na domácím ledě s Karlovými Vary, nicméně jedna věc ji může těšit. Fanoušci se totiž rozhodli klubu pomoci se zaplacením pokuty za ostrá slova šéfa Mory Erika Fürsta.

Generální manažer HC Olomouc Erik Fürst za sebou má poměrně zajímavý týden. Vše začalo v neděli 22. ledna při utkání s Plzní, kdy se nejen jemu, ale ani Západočechům nepozdával výkon rozhodčích.

Hned po konci zápasu to šel dát konkrétně najevo Romanu Mrkvovi, na kterém už v útrobách stadionu neměl nechat nit suchou. O pouhý den později pokračoval ve velmi ostré kritice v médiích.

„Jedná se o nehorázný a nechutný útok na rozhodčího v osobní rovině. Dle mého názoru toto vyjádření v médiích nemá v českém hokeji obdobu, protože daleko překročilo hranici slušnosti a vzájemného respektu, což vrhá špatné světlo na celou soutěž,“ cituje ředitele extraligy Martina Loukotu Deník.

Pochopitelně přišla také nemalá finanční pokuta. Za chování po zápase má Fürst zaplatit 10 tisíc korun, za poškození dobrého jména soutěže pak přišla další pokuta ve výši 75 tisíc korun.

Pro klub jako Olomouc to nejsou malé peníze. Nicméně Fürst má štěstí, že fanoušci viděli situaci stejně jako on. I proto se rozhodli klubu co nejvíce pomoci.

Ultras MORA totiž uspořádali veřejnou sbírku. V první řadě vybírali peníze na účet, v druhé řadě s pokladničkou dorazili na nedělní zápas s Karlovými Vary, kde vybrali další peníze.

Celkem fanoušci hanáckého týmu vybrali krásných 35 235 korun. Jedná se tedy o velmi pěkné gesto a bezesporu i významnou pomoc.

Olomouc mimo jiné v neděli na svém ledě nestačila na Karlovy Vary a prohrála 3:4, nicméně v tabulce drží velmi slušné 6. místo a na 4. Třinec ztrácí pouhé tři body, přičemž Oceláři mají zápas k dobru.

Zdroj: Ultras MORA, HC Olomouc, Deník

Pokračovat ve čtení

Hokej

Nezničitelný Chris Pronger: Pár měsíců po Naganu během utkání málem zemřel. Za dva dny už hrál

Jméno kanadského obránce Chrise Prongera jste už určitě slyšeli. Dnes už osmačtyřicetiletý chlapík toho dokázal v hokeji hodně. V roce 2007 vyhrál s Anaheimem Stanley Cup, má zlatou medaili z mistrovství světa i olympijských her. Ke členství v Triple Gold Clubu přidal ještě na začátku své bohaté kariéry zlato z juniorského šampionátu. V roce 1998 si ale prožil úplně jiný příběh.

Publikováno

dne

Jméno kanadského obránce Chrise Prongera jste už určitě slyšeli. Dnes už osmačtyřicetiletý chlapík toho dokázal v hokeji hodně. V roce 2007 vyhrál s Anaheimem Stanley Cup, má zlatou medaili z mistrovství světa i olympijských her. Ke členství v Triple Gold Clubu přidal ještě na začátku své bohaté kariéry zlato z juniorského šampionátu. V roce 1998 si ale prožil úplně jiný příběh.

Urostlý obránce, který měřil téměř dva metry a vážil 100 kilogramů si nechodil od začátku kariéry pro ránu daleko. Hned ve své první sezoně NHL si vydobyl respekt, byl dokonce vybrán do nejlepšího týmu nováčků. Nakonec se z nej stal jeden z nejuznávanějších borců nejlepší ligy světa.

Čeští hokejoví fanoušci si jej jistě pamatují z památného olympijského semifinále v Naganu v roce 1998. Málokdo však ví, že jen o pár měsíců později prožil Pronger daleko větší a důležitější zápas. Svou pravdu nyní odhalil na sociální síti.

Stalo se to ve druhém kole play-off Stanley Cupu, kdy jsme hráli proti Detroitu. Zablokoval jsem střelu, která mě trefila přímo na srdce. Píchalo mě to tam, tak jsem se chytnul a měl problém popadnout dech,” popisuje legendární kanadský obránce. Přiznal, že na ledě na chvíli ztratil vědomí, ale našel dostatek síly, aby se dostal alespoň na střídačku, kde už následně omdlel a zhroutil se.

V tu chvíli to nevypadalo s Prongerem dobře. Měl přetočené oči a modré rty: „Sundali mi helmu a snažili se nahmatat tep, ale žádný nenašli,” pokračoval Pronger. Následně mu museli rozstřihnout výstroj, aby se mu dostali na hrudník. Trenér St.Louis Blues ho silně udeřil do hrudníku, aby nastartoval jeho srdce.

Na střídačce se už všichni chystali na resuscitaci, když v tom najednou Chris Pronger popadnul dech: „Mé rty se sevřely, znovu zrůžověly a mé oči se vrátily do své přirozené polohy. Když jsem znovu nabyl vědomí, byl jsem zmatený. Vůbec jsem nevěděl, kde jsem. Trvalo mi několik sekund, než jsem se zorientoval,” popisuje dramatické okamžiky z 10. května 1998.

Následně byl už obránce Blues převezen do nemocnice, kde strávil jednu noc a podstoupil řadu srdečních vyšetření. Doktoři zjistili, že měl specifickou srdeční příhodu (Commotio Cordis neboli otřes srdce) a byl do té doby jediným profesionálním sportovcem, který ji přežil. Celkem znali jen čtyři lidi, kteří něco takového přežili, takže se svým způsobem jednalo o zázrak.

Poté, co jsem strávil den s doktorkou Coleovou a jejím týmem, šel jsem domů se zapnutým 24-hodinovým monitoringem srdce, abychom měli více údajů o tom, jak se vypořádávám s následky toho, co se stalo,” popsal první okamžiky po návratu z nemocnice. Ještě více fascinující na celém příběhu je, že po necelých 48 hodinách už naskočil do dalšího utkání. O tom, že bude hrát, informoval trenéry během rozbruslení.

Do NHL naskočil už v 18 letech a stihnul odehrát nakonec neuvěřitelných 1.167 utkání. V roce 2011 pak dostal kotoučem do oka, po kterém byl nucen nakonec ukončit kariéru. Dva roky byl ještě oficiálním hráčem Arizony, i když za ni už nenastoupil. Konec bohaté hokejové kariéry definitivně ohlásil v roce 2013.

Zdroj: Chris Pronger – Twitter

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Fanoušek v Českých Budějovicích trefil přes celé kluziště škvíru o velikosti puku a vyhrál Mercedes: Nemůžu tomu uvěřit!

Málem zboural českobudějovickou Budvar arénu. Na návštěvníka extraligového duelu Motor České Budějovice – BK Mladá Boleslav Petra Běhounka se v pátek večer usmálo štěstí hned dvakrát. Poprvé, když si koupil ten správný zpravodaj a podruhé, když se přes celé kluziště trefil do brány a vyhrál automobil.

Publikováno

dne

Málem zboural českobudějovickou Budvar arénu. Na návštěvníka extraligového duelu Motor České Budějovice – BK Mladá Boleslav Petra Běhounka se v pátek večer usmálo štěstí hned dvakrát. Poprvé, když si koupil ten správný zpravodaj a podruhé, když se přes celé kluziště trefil do brány a vyhrál automobil.

Petr Běhounek je pravidelným návštěvníkem extraligového hokeje v Českých Budějovicích. Na pátek 27. ledna 2023 ale jen tak nezapomene. Do českobudějovické Budvar arény přijela Mladá Boleslav.

Běhounek si jako obvykle koupil za 30 Kč klubový zpravodaj Hokejklub a zaujal místo v hledišti. První třetina českobudějovického hokejového fanouška nenadchla, Motor po prvních dvaceti minutách prohrával 0:1. Jeho velká chvíle přišla, když zjistil, že byl vylosován na přestávkovou soutěž.  

Stačila „maličkost“, jeho úkolem bylo trefit přes celé kluziště otvor v protější brance velký přesně tak, jako je velký puk. Běhounek měl stejně jako jeho soupeři k dispozici tři pokusy, nikdo z nich se ale podle očekávání netrefil. Sponzor, který daruje hlavní cenu, mohl zůstat v klidu.

Trefil se a vyhrál Mercedes

Petr Běhounek ale dostal ještě čtvrtou možnost a dokázal neuvěřitelné. Puk prošel přes celé hřiště malou škvírou až za brankovou čáru a stadion zaburácel. Mnohým spadla čelist. Kapitán parahokejistů Motoru České Budějovice se tak stal majitelem Mercedesu v hodnotě 700 tisíc korun.

„Po prvních třech pokusech jsem si myslel, že už nemám šanci, protože jsem ani jeden neproměnil. Naštěstí soupeři taky ne, takže jsme dostali pokus navíc a ten jsem jako jediný proměnil. Šel jsem tedy na pokus přes celé hřiště. Trefit ten malý otvor před zaplněnou halou a vyhrát auto, to se prostě nepovede každý den. Pořád tomu nemůžu uvěřit,“ uvedl na klubovém webu Petr Běhounek.

Radost mu nakonec nezkazili ani hokejisté Motoru. Ve třetí třetině dokázali smazat dvoubrankové manko, když vyrovnávací gól vstřelil domácí Hanzl v poslední vteřině utkání. O výhře Jihočechů nad Mladou Boleslaví v poměru 5:4 pak v prodloužení rozhodl Jan Štencel.  

Zdroj: HC Motor České Budějovice

Pokračovat ve čtení

Oblíbené