Spojte se s námi


Tenis

Rychle a přehledně. Kteří hráči zůstávají v boji o triumf na Roland Garros?

Pavouk French Open už pořádně prořídl. Pařížský grandslam zná své první osmifinalisty. Kdo z favoritů je stále v boji o triumf a pro která zajímavá jména je letošní antuková sezóna minulostí?

Publikováno

dne

Pavouk French Open už pořádně prořídl. Pařížský grandslam zná své první osmifinalisty. Kdo z favoritů je stále v boji o triumf a pro která zajímavá jména je letošní antuková sezóna minulostí?

Největší hvězdy v kolizním kurtu

Že se na Roland Garros hodně očekává od Novaka Djokoviče a Carlose Alcaraze je stejně známý fakt jako, že se French Open koná v Paříži. Oba elitní hráči zatím předpoklady plní.

Srbský tenista ve třech utkáních neztratil ani set, ani Davidovich Fokina ho v pátek nedokázal ohrozit. Ačkoliv měl opakovaně náskok brejku a zahrál si s 22násobným vítězem grandslamu dvakrát tiebreak.

Jenže právě důležité míčky a rozhodující situace jsou pro 22násobného vítěze grandslamu lahůdkou. A tiebreaky mezi takovými situacemi hrají prim. Djoker vyhrál posledních šest tiebreaků, do kterých ho vývoj zápasů dovál. Letošní bilance ve zkrácené hře pro něj hovoří poměrem 14:3.

Obrovský zájem provází španělského tenistu Alcaraze. Ve svých dvaceti letech je světovou jedničkou a Španělsko má tak velmi kvalitní náhradu za Rafaela Nadala. Na antuce letos Carlito odešel ve 23 z 25 zápasů jako vítěz. Letošní Roland Garros zatím přineslo pro Španěla jediný prohraný set. Bez problému si poradil i s utkáním proti Kanaďanovi Shapovalovi.

Je to sice předčasné, ale vzhledem k dění na kurtech i všude kolem nich by těmto dvěma tenistům slušela účast ve společném finále. K tomu ale dojít nemůže, díky tomu, že Djokovič je turnajová trojka bylo reálné, že je los umístí do stejné poloviny pavouka. K tomu došlo, takže pokud zmíněné borce nikdo nezastaví, čeká nás za týden semifinálové klání Alcaraz-Djokovič.

Další úspěšní hráči

Ve hře zůstává také turnajová pětka Stefanos Tsitsipas. Ten v dosavadním průběhu grandslamu ztratil pouze jeden set, a to a z českým tenistou Jiřím Veselým. Zítra jej čeká rakouský kvalifikant Ofner a pak už může přijít žhavý jihoevropský duel proti Alcarazovi.

Osmifinálovou účast má jistou také Rus Karen Chačanov, ten ve čtvrtfinále jako jeden z mála tenistů zahrál více vítězných úderů, než udělal chyb. A s takovou statistikou v tenise prohrajete málokdy. Překoná Rus své maximum na French Open z roku 2019, kdy dokráčel do čtvrtfinále? Úkol jako hrom. Ve čtvrtfinále může potkat Djokoviče.

Ve spodní části pavouka najdeme další zajímavé hráče, které dnes čeká zápas o osmifinále. Domácí fans určitě ví, že na kurtě bude Američan Fritz. Velkými jmény, které jsou nadále v akci, jsou oba seveřané – Casper Ruud a Holger Rune. A jedno nečekané jméno a závěr. Na svém premiérovém Roland Garros je blízko postupu do druhého týdne Brazilec Seyboth Wild, který získal největší skalp už v prvním kole.

Kdo už se rozloučil?

Právě proti Brazilci vypadl hned na úvod hráč číslo dva žebříčku, Daniil Medveděv. A není jediným ruským favoritem, který dal antukovému grandslamu sbohem. Včera se po pětisetové bitvě s Italem Sonegem rozloučila také turnajová sedmička Andrej Rubljov.

Italové mají už dva jisté osmifinalisty, ale i jejich řady zaznamenaly citelnou ztrátu. Světová devítka Jannik Sinner podlehl v maratonské bitvě, která trvala téměř pět a půl hodiny, Němci Altmaierovi.

Zdroj: Roland Garros

Reklama

Tenis

Ve Vancouveru začíná Laver Cup. Jaké zápasy zahájí jeho šestý ročník?

V pátek startuje v kanadském Vancouveru třídenní tenisová akce, během níž soupeří tým Evropy se zástupci zbytku světa. Přestože Laver Cup letos nemá tak zvučné obsazení jako v minulých letech, na soupiskách nechybí některé hvězdy.

Publikováno

dne

V pátek startuje v kanadském Vancouveru třídenní tenisová akce, během níž soupeří tým Evropy se zástupci zbytku světa. Přestože Laver Cup letos nemá tak zvučné obsazení jako v minulých letech, na soupiskách nechybí některé hvězdy. Jaké zápasy obsahuje program úvodního dne?

Světový výběr kapitána Johna McEnroea vstupuje do šestého ročníku poprvé v roli obhájce celkového triumfu. Loni v Londýně, kde se s úspěšnou kariérou rozloučil zakladatel tohoto klání Roger Federer, prohrálo evropské družstvo 8:13.

Souboj o pohár, který nese název po legendárním Australanovi Rodu Laverovi, se tentokrát přestěhoval do Kanady. Unikátní kurt s tmavě zabarveným povrchem se nachází v Rogers Areně, domově klubu NHL Vancouver Canucks či dějišti olympijského hokejového turnaje v roce 2010.

Krátce před začátkem tenisové show, jejíž premiéra se odehrála před šesti lety v Praze, se měnilo složení týmu Evropy vedeného Björnem Borgem. Holgera Runeho a Stefanose Tsitsipase nahradili Alejandro Davidovich Fokina s Arthurem Filsem.

Oba debutanti se na dvorci představí hned v pátek, kdy výhra v zápase znamená zisk jednoho bodu. Mimochodem formát zůstává stejný – sobotní vítězství je dvoubodové, nedělní tříbodové a šampionem se stane ten celek, který jako první dosáhne na součet třinácti bodů.

A na jaké zápasy se tedy můžeme těšit? Známé je zatím pouze složení duelů pro páteční dění. Od 22 hodin středoevropského času bude k vidění střetnutí talentovaných mladíků. Zmiňovaný devatenáctiletý Fils vyzve o rok staršího Bena Sheltona. Francouz se na žebříčku ATP nachází na 44. příčce, tenista z USA na 19.

Následně Davidovich Fokina narazí na Francisca Cerúndola z Argentiny, jenž je 21. na světě. Stejně jako o čtyři pozice hůře postavený Španěl se prestižního podniku účastní poprvé.

Druhý blok zahajovacího dne se uskuteční od naší čtvrté hodiny ranní. Zkušený Gaël Monfils z Francie se při své taktéž první účasti na Laver Cupu utká s domácí hvězdou, světovou čtrnáctkou Félixem Augerem-Aliassimem. Monfils, jehož kariéru ovlivnila řada zranění, je v hodnocení dvouhry 142.

Páteční program poté zakončí čtyřhra. Do ní jsou za Evropu nominováni Rus Andrej Rubljov, díky šesté příčce nejvýše umístěný singlista letošního ročníku, s Arthurem Filsem. Svět budou v úvodním deblu reprezentovat Američané Frances Tiafoe a Tommy Paul.

O víkendu do bojů zasáhnou i další hráči. Součástí evropské šestice jsou ještě Nor Casper Ruud a Polák Hubert Hurkacz. Oporou světového družstva by měl být další tenista z USA, a to světová osmička Taylor Fritz.

Zdroj: Laver Cup, ATP

Pokračovat ve čtení

Tenis

Trest za kokain odstartoval jeho vytrvalý růst. Brit se teď chystá na čínské turné

Daniel Evans je zajímavou osobností turné ATP. Jak zvládl nucenou roční pauzu a kam v kariéře to po problémech s kokainem dotáhnul?

Publikováno

dne

Daniel Evans je zajímavou osobností turné ATP. Jak zvládl nucenou roční pauzu a kam v kariéře to po problémech s kokainem dotáhnul?

Kariéra Daniela Evanse se vyvíjela pozvolna. Až do jisté doby. Ve svých 27 letech měl totiž pozitivní test na kokain a dočkal se ročního zákazu činnosti.

V té době byla jeho žebříčkovým maximem 41. příčka na ATP a zmíněná roční pauza pro něj byla pořádným problémem. K trestu se ale postavil čelem.

Byť jeho pozitivní nález pocházel z mimosoutěžní kontroly, a také se nejednalo o prostředek zlepšující výkonnost, uznal rodák z Birminghamu svou chybu.

Pozvolný restart a nové maximum 

Na jaře 2018 se Brit vrátil na okruh ATP. Skvělým způsobem zvládl několik turnajů z kategorie challengerů, ale o pár měsíců později jej zabrzdilo zranění.

Evans se ovšem opět otřepal a v sezoně 2019 zahájil svou pozvolnou cestu vzhůru žebříčkem. Vzpruhou mu byla také úspěšná čínská mise, kdy si zahrál osmifinále v Chengdu a Pekingu.

V tomto období se hned dvakrát probojoval do třetího kola Wimbledonu. Tento výsledek zatím zůstává na domácím grandslamu jeho nejlepším. V září 2021 si taky vybojoval své nové maximum na žebříčku ATP. Tím se stala 22. příčka. 

Letošní rok 

Jedna z přezdívek britského tenisty je „Zmije“. A během letošního roku dostál své pověsti a dokázal několikrát uštknout. Přes své dlouhodobě slabší výsledky na antuce přišla první z jeho velkých chvil právě na nejpomalejším povrchu. 

Na Masters v Barceloně se prodral až mezi poslední čtyři hráče, kde jej porazil až pozdější vítěz turnaje Carlos Alcaraz. Ještě větší díru do světa udělal na začátku srpna, kdy jako první Brit od dob Tima Henmana opanoval tenisový podnik ve Washingtonu. Ve třiatřiceti letech tak 21. pozicí opět posunul své žebříčkové maximum.

Tento týden se Evans chystá na podnik v čínském Chengdu. Ten se tři roky nehrál a Brit má na něj poměrně příjemné vzpomínky.

Dokáže vylepšit osmifinálovou účast, která je tady jeho doposud nejlepším výsledkem a vykročit k útoku na elitní dvacítku ATP? Lze tomu určitě věřit, protože tento chlapík zraje jako víno. 

Zdroje: ATP, Idnes, Tennismajors

Pokračovat ve čtení

Tenis

Markéta Vondroušová je na své rodné město Sokolov i nadále hrdá a v tenisové sezóně 2023 předvádí velmi působivé výkony

Světová šestka v ženském tenise Markéta Vondroušová prožívá sezonu, o které se točí pohádky a dokumenty na Netflixu.

Publikováno

dne

Světová šestka v ženském tenise Markéta Vondroušová prožívá sezonu, o které se točí pohádky a dokumenty na Netflixu.

Stříbrná medailistka z Tokia 2020 je na vzestupu a tuto zarputile odhodlanou českou levačku z Prahy, která motivuje mladé ženy ve své rodné zemi, aby se daly na tenis, nic nezastaví.

Čtyřiadvacetiletá Vondroušová, jíž trénuje bývalý profesionální mužský tenista Jan Hernych a která má ve svém životopise kariérní žebříčkové maximum, se s bilancí 40/13 otáčí a nedávno se jí podařilo postoupit v New Yorku do čtvrtfinále US Open.

Navzdory vzácnému dni volna proti místní favoritce a světové dvanáctce Madison Keysové je z ohromujícího roku, který zbořil všechna předchozí očekávání, co vytěžit.

Úřadující wimbledonská šampionka z roku 2023, která se nechala inspirovat svou kočkou Sphynx jménem Frankie a díky své klidné povaze na kurtu zůstává při zemi, když se jí nedaří, se na začátku července stala první nenasazenou ženou, která okouzlujícím způsobem získala titul ve dvouhře.

Na pravém lokti má vytetovaný nápis: „Bez deště nejsou květiny“, což znamená, že ví, že úspěch se ve fyzicky a psychicky vyčerpávajícím sportu nerodí snadno.

Poté, co byla jako juniorka tak vysoce hodnocena a měla první místo v žebříčku, trvalo jí o něco déle, než se dostala na vrchol tohoto nesmírně konkurenčního a pokorného sportu, je z vděčné superhvězdy patrná odvaha a odhodlání.

Tenis by měl být šťastný, že si Markéta vybrala právě tento sport, protože s fotbalem to bylo o fous. Naštěstí ji láska k individuálním sportům a uznání Rogera Federera přivedly k tomu, že se plně soustředila na kurty a odešla z fotbalových hřišť.

Narodila se do sportovně založené rodiny a její skvělé geny jsou jasně patrné u její matky Jindřišky Anderlové, která hrála volejbal v nejvyšší české lize za SK Slavia Praha, a její dědeček František Frk byl v roce 1935 mistrem Československa v pětiboji.

Český tenis je v dobrých rukou. S takovými vzory, jako jsou Vondroušová, Karolína Muchová a Barbora Krejčíková, které jsou všechny uvnitř první desítky žebříčku dvouhry a stejně výborné jsou i ve čtyřhře, nastává období největšího rozkvětu tenisu, po kterém fanoušci toužili.

Zdroj: LTA Tennis, Wikipedie, Twitter

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené