Rozzlobená Anglie diskutuje o videu

Psala se 87. minuta přátelského zápasu mezi Anglií a Itálií, když po zhlédnutí opakovaných záběrů sudí Deniz Aytekin odpískal penaltu ve prospěch Italů. Z rohu se stala penalta, ze které vstřelil vyrovnávací gól Lorenzo Insigne. Bylo to však správné rozhodnutí?

Německý arbitr nejprve ukázal na rohový praporek a Itálie měla zahrávat roh. Po chvíli se však rozhodčí Aytekin rozmyslel a signalizoval, že se jde podívat na video. Ze zpomaleného záznamu usoudil, že by se měla kopat penalta, protože Tarkowski (ANG) šlápl na Federica Chiesu (ITA) v pokutovém území. Lorenzo Insigne ji proměnil a zápas skončil remízou 1:1.

Trenér Anglie Gareth Southgate ale měl na situaci vlastní názor:

„Tohle pravidlo musíme akceptovat, ale nemyslím si, že by rozhodčí udělal nějakou fatální chybu. Původně ukázal na roh, nevypadalo to z jeho strany jako špatný verdikt, tudíž penalta být vůbec neměla.“

„Kdybychom měli video k dispozici v Nizozemsku v posledním zápase, zřejmě bychom kopali penaltu a viděli červenou kartu už po dvou minutách hry,“ pokračoval.

S rozhodnutím se neztotožnil ani bývalý sudí v Premier League a dnes expert deníku Daily Mail Graham Poll:

„Opakované záznamy ukazují, že Chiesa už padal k zemi, když na něj Tarkowski šlápl,“ argumentoval. „Po zkušenosti s VAR v FA Cupu v této sezoně, se mi to jako pokutový kop nezdá,“ dodal Poll.

Southgate by taktéž rád uvítal, kdyby se zlepšila komunikace s fanoušky ohledně takových zásahů do utkání. Videorozhodčí je například využíván v NHL či americkém fotbale, kde se fanoušci pokaždé dozví verdikt z mikrofonu hlavního sudího.

Anglická reprezentace tak inkasovala po dlouhých 624 minutách, kdy udržela čisté konto například proti Německu, Brazílii nebo Nizozemsku. Dokonce se mluvilo i o tom, že se národní tým dostává před blížícím se Mistrovství světa do formy.

Anglii před MS v Rusku ještě čeká dvojice přípravných duelů proti Nigérii a Kostarice. Do šampionátu vstoupí Albion 18. června zápasem proti Tunisku.