Spojte se s námi


Hokej

Rozroste se NHL na 34 týmů? Možná někdy. Blíže je teď stěhování Arizony

V posledních dnech se docela nahlas začalo opět mluvit o možnosti, že by se kanadsko-americká NHL rozrostla o další dva týmy na celkový počet 34. O tento rozruch se postaraly osobnosti ESPN John Buccigross a Kevin Weekes, kteří na Twitteru odkryli střípky možné expanze do Houstonu a Atlanty. Zástupce komisaře Bill Daly tuhle myšlenku aktuálně nepotvrdil, ale zároveň ani nesundal ze stolu.

Publikováno

dne

V posledních dnech se docela nahlas začalo opět mluvit o možnosti, že by se kanadsko-americká NHL rozrostla o další dva týmy na celkový počet 34. O tento rozruch se postaraly osobnosti ESPN John Buccigross a Kevin Weekes, kteří na Twitteru odkryli střípky možné expanze do Houstonu a Atlanty. Zástupce komisaře Bill Daly tuhle myšlenku aktuálně nepotvrdil, ale zároveň ani nesundal ze stolu.

Televizní společnost ESPN je největším držitelem mediálních práv na NHL ve Spojených státech, takže se nabízela otázka, jestli neví něco, co zbytek hokejového světa ještě ne. Zástupce komisaře NHL Bill Daly to v e-mailu pro Daily Faceoff nepotvrdil. Napsal jen, že v tuto chvíli nedošlo k ničemu ojedinělému.

Tím dal najevo, že myšlenka o rozšíření NHL o další dva týmy se nezakládá na reálných základech. Alespoň prozatím.

Rozšíření není v tuto chvíli naší prioritou,“ napsal Daly. „To ale neznamená, že nebudeme naslouchat lidem nebo skupinám, které o to mají zájem. Mezi ně náhodou patří Atlanta i Houston. Ale patří sem i další města,” uvedl po Gary Bettmanovi druhý nejvyšší člověk NHL na stránkách dailyfaceoff.com.

Naposledy se NHL rozrostla v roce 2017 o tým Vegas Golden Knights a v roce 2021 o celek Seattle Kraken. Už tehdy byly ale na seznamu potenciálních zájemců další města, včetně Atlanty či Houstonu. Gary Bettman a Bill Daly se těmito žádostmi průběžně v různých časových intervalech tu a tam zabývají. I Vegas a Seattle ale před svým vstupem do nejslavnější ligy světa museli čekat dlouhou řadu let.

Mezi zájemci jsou nebo byli například Quebec City, Kansas City, Portland v Oregonu a mnoho dalších. Konkrétně Quebec City otevřel před osmi lety moderní Videotron Centre, s jediným cílem – dostat do města NHL. 

Město a provincie už investovala do této touhy téměř 370 milionů kanadských dolarů. Dodnes však stále na svou chvíli slávy čekají. Americký trh je pro NHL v tuto chvíli o něco atraktivnější, takže dostaly přednost města z USA.

Není zcela veřejně jasné, kteří zájemci projevili největší zájem v poslední době. Daly však uvedl, že Atlanta ani Houston to nebyli: „Nemyslím si, že by Atlanta a Houston byli v lepší nebo horší pozici než kdokoli jiný, kdo projevil zájem v posledních 12-18 měsících,“ napsal Daly.

Všem je ale nad slunce jasné, že touha a délka období, které konkrétní město čeká, nehraje v konečném výběru zásadní roli. Zásadní roli hrají peníze. Lépe řečeno, který klub ve městě dokáže obohatit NHL nejvíc. Zdroje dalyfaceoff.com uvádějí, že Kraken i Golden Knights se v generování příjmů spojených s hokejem pohybují v první desítce celé soutěže.

Společně s dalšími lety roste také vstupní poplatek, který musí nová franšíza za vstup do NHL zaplatit. Vegas stála v roce 2017 tahle vstupenka mezi vyvolené 500 milionů dolarů. V roce 2021 zaplatil Seattle už 650 milionů dolarů. Těchto celkem 1,15 miliardy dolarů se rozdělilo mezi 30 stávajících ligových organizací, což vedlo k tomu, že každý majitel dostal šek na přibližně 38 milionů dolarů.

Vzhledem k neustále rostoucí hodnotě klubů v NHL by tak klidně mohl příští vstupní poplatek atakovat hranici jedné miliardy dolarů.

VŠECHNO MÁ SVÁ RIZIKA

Jsou tady ovšem i důvody, proč rozšíření soutěže není zrovna nejlepší nápad. V takovém případě by se NHL stala první velkou profesionální sportovní ligou, která by se rozšířila na 34 klubů. Tím by předběhla i giganty jako NFL, NBA a MLB, jejichž příjmy jsou daleko vyšší.

Mohlo by tak dojít naopak k oslabení produktu, jelikož další týmy by znamenalo dalších přibližně 60 hráčů na soupiskách. A pokud vezmeme v potaz, že v posledních letech přibyli v NHL Vegas a Seattle, dostáváme se už na číslo 120. To už je počet, který se na kvalitě soutěže může razantně odrazit.

No a pak tady máme na trhu Arizonou, jejíž budoucnost není založená na velkém optimismu. Coyotes dělí jen několik měsíců od nejdůležitějšího dne v historii klubu, kdy se bude hlasovat o aréně v Tempe. Nyní Arizona hraje v Multi-Purpose Aréně s kapacitou jen 5.000 diváků. To je na NHL hodně nedůstojné prostředí.

Zatím i přes všechny problémy drží Gary Bettman a spol. nad Coyotes ochrannou ruku. Pokud však Arizona prohraje hlasování o novou halu, pravděpodobně dojde v dalších letech na prodej a stěhování klubu do jiného města. Tady se otevírá ideální cesta pro případný Houston.

Zámořští reportéři si totiž také pokládají jednu zajímavou otázku. Proč by měla zrovna Atlanta získat místo v NHL, když už dvakrát selhala? Opravdu si zaslouží třetí pokus?

V letech 1972 až 1980 působil v NHL tým Atlanta Flames, než se přestěhoval do Calgary. V letech 1999 až 2011 zase Atlatna Thrashers, ale za svou existenci hráli jen jedinkrát play-off, přičemž nevyhráli ani jeden zápas. Po dvanácti neúspěšných letech se přesunula organizace do Winnipegu. 

Případné stěhování Arizony do Houstonu by dávalo větší smysl i s ohledem na velikost města. I to je jeden z mnoha důvodů, proč se NHL ohledně další expanze drží spíš při zemi.

Zdroj: NHL, dailyfaceoff.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.