Spojte se s námi


Fortuna liga

Rada: O druhou ligu není zájem, někde přijde 300 lidí. Česko potřebuje lepší stadiony, ve Zlíně mají trubky ještě od války

Petr Rada se před aktuální sezónou po dlouhých letech vrátil do Dukly a poprvé si vyzkoušel trenérská angažmá ve druhé lize. V exkluzivním rozhovoru pro RUIK rozebírá, co se mu na druhé nejvyšší soutěži nelíbí nebo jak se mu daří s Duklou.

Publikováno

dne

Petr Rada se před aktuální sezónou po dlouhých letech vrátil do Dukly a poprvé si vyzkoušel trenérská angažmá ve druhé lize. V exkluzivním rozhovoru pro RUIK rozebírá, co se mu na druhé nejvyšší soutěži nelíbí nebo jak se mu daří s Duklou.

Jaké jsou vaše cíle pro tuto sezónu?

Já jsem řekl, že chceme hrát o postup, minimálně baráž. Myslím si, že vzhledem k tradici a síle klubu, to je správné. Pokud přijdete do takového klubu a řeknete, že chcete hrát do desátého místa, tak to je špatně. Určitě to chtěli i trenéři přede mnou, to není jen o mně, ale Dukle velí, aby hrála o postup.

Jak byste hodnotil prozatimní sezónu v Dukle?

Je to taková zamotaná sezóna. Podzim nám totálně nevyšel, to si musíme říct, protože 18 bodů po podzimu bylo strašně málo. Některé zápasy jako v Karviné nebo v Prostějově, kde dostaneme 4,5 gólů, to neodpovídalo tradici klubu. Z toho jsem byl hodně mrzutej. Bylo vidět, že někteří hráči nebyli natolik silní. V zimě jsme měli dlouhou přípravu a hráčům jsem pořád říkal, že i když je ztráta velká, tak byste pořád měli v hlavě mít to 1 %, že se tam můžete dostat.

Během zimy jsme měli trochu starosti, abysme nepadli do bojů o záchranu, protože poslední měl 16 bodů, to je nic. Takže jsme se nahoru tolik nedívali.

Na jaře jste se ale skvěle odrazili a ze šesti duelů pět vyhráli. To už se asi dýchá lépe.

Zaplaťpánbůh. Odstartovali jsme poměrně slušně, až na prohru s Příbramí. Přitom jsme nebyli nějak horší, ale prohráli jsme individuálníma chybama, které neovlivníte. Trochu to mrzelo, že jsme udělali hezkou sérii, a pak jsme dostali takovouhle ránu. Ve zbytku sezóny chceme udělat co největší počet bodů a dokud tam bude 1 %, že budeme moct postoupit, tak za tím půjdeme.

Jak jste spokojení s kádrem?

V zimě přišel Dan Krch z Bohemky, který nám hodně pomohl. Má zkušenosti, něco prošel. Hodně pomohl i Dan Kozma, který se vrátil po křížových vazech, i když se teď zase zranil, ale nemělo by to být na dlouho. Na jaře se nám poměrně ustálila sestava, moc jsme do ní nesahali.

Průzkum druhou ligou

Jak zatím hodnotíte druhou ligu?

Když jí teď procházím, nechci jí nějak shazovat, ale zájem o to není, chodí málo lidí, stadiony a zázemí často nedůstojné… Hráči by měli mít ambice dostat se do ligy, kde už jsou dneska kvalitní stadiony, je o to větší zájem. To vám vydělává i peníze. To jsem hráčům často zdůrazňoval.

Jaká je v Dukle situace?

Tady je to hodně o majiteli, panu Pauknerovi, který klub drží. Všichni mu musíme být vděční, protože Dukla bez něj by nebyla. Zažil jsem, jak to tady bylo, když byla Dukla třeba v pražském přeboru. Velkou zásluhu má i pan Hájek, který Duklu dostal do druhé ligy a postavil základy. Pak bohužel zemřel a klub převzal pan Paukner, který Duklu vytáhl až do ligy.

Pan Paukner je bohatý majitel, ale dělá to rozumně, nic nepřemršťuje. Ale dá se s ním mluvit, když něco potřebuji, nebo nějakého hráče, tak není problém. Všechno řeší rozumně, střídmě. Říkal, že se musel naučit ovládat emoce, je škoda, že jsem se neučil s ním, protože bych to potřeboval (smích).

Ale když s něčím přijde, tak nemáte vůbec strach, ‚ježišmarja, prezident, co bude chtít, snad nejsou problémy‘ a podobně. Vše se komunikuje rozumně.

Já měl vždy na prezidenty štěstí, ve všech klubech, kde jsem byl. Jsem rád, že jsem pana Pauknera mohl poznat. Není to třeba takový fotbalový fanatik jako Pelta, ale fotbal ho baví a já jsem rád, že tu je.

Návrat do ligy?

Některé kluby ze špičky druhé ligy by váhaly, zda si nejvyšší soutěž mohou dovolit, u Dukly by to tedy nebyl problém?

Určitě ne. I když ta šance je menší, budeme se o postup snažit až do konce. Tradičně Dukla do ligy patří, má i důstojný stadion a prostředí na ligu. Jsem trochu zklamaný z toho, že v porovnání s tím, když jsem tu byl před 40-45 lety, tak dnes tu fotbal není moc prioritní.

Ale ať se to někomu líbí nebo ne, fotbal vám dělá největší reklamu a je to sport číslo 1. Nechci podceňovat jiné sporty, máme tu třeba skvělé atlety, kteří dokázali hrozně moc. Ale je škoda, že fotbal, který tu měl prioritu, už ji nemá.

Svého návratu do Dukly ale nelitujete.

Vůbec ne, jsem moc rád, že jsem se sem vrátil. Jen mě trochu mrzí, že se nám zatím nevede tak, jak jsme si představovali.

V čem je největší rozdíl mezi první a druhou ligou?

Je to mnohem víc o soubojích a o běhání. V lize je to víc taktický, je tam více fotbalovosti a je tam i více času. Tady je to souboj a hned další souboj. Je to i terénama, ne že by byly úplně špatné, ale není to ta kvalita. Když vidíte trávník na Spartě, na Slavii, v Olomouci, tak tam nemusíte ani dávat pozor na zpracování míče, tady je to trochu jiné, často vám balón odskočí a hned je tam souboj.

Většina týmů spoléhá na běhání a velké nasazení. Navíc kamkoliv přijede Dukla, tak je motivace větší, protože klub má nějaké jméno. Nechci nikoho srážet, ale když přijedou jiné kluby, tak ta nabuzenost není taková. Ale hráči se na to musí připravit, když budete hrát ve Slavii, ve Spartě, tak s tím tlakem taky musíte počítat.

Prostředí a stadiony v českém fotbale

Často se teď mluví o tom, jestli je pro český fotbal udržitelné mít 32 profesionálních týmů a jestli by neprospěla nějaká redukce. Vy teď druhou ligu objíždíte a vidíte zázemí klubů, co si o tom myslíte?

Když si vzpomenu, jak to dřív bylo v lize – Blšany, Bohdaneč – stály na jednom majiteli. S 500 obyvateli nemůžete dlouhodobě fungovat v českém fotbale. Dnes Blšany mají možná hezký areál, ale jinak nic. Když se podíváte ve druhé lize třeba na Vlašim, Chrudim… Myslím si, že by měli do stadionů investovat víc.

Zájem o druhou ligu je malý. Když vidíte ty návštěvy… 500, 400 lidí. Hrajeme ve Varnsdorfu a přijde 300 lidí. Jedete do Chrudimi a zase 300. Pak hrajete ve Vyškově a přijde 1000 lidí. Jasně, máme deset milionů obyvatel, Německo má mnohem víc, ale na sedmou ligu tam přijde 600. Na sedmou! A u nás na druhou ligu přijde v průměru stejný počet. Ale chápu, že ve klubech druhé ligy není vyjma Opavy taková fotbalová tradice.

Zároveň je problém i se stadiony.

Pokud jdete do ligy, měli byste mít svůj stadion, měli byste hrát doma. Hradec, Pardubice budou mít nebo mají krásné stadiony, ale až teď. Rok, dva nebo tři mají výjimky. Hradec hraje v Boleslavi a kolik přijde lidí? 400, 500?

Ale hlavně, Hradec i Pardubice, to jsou krajská města! Mají 100 tisíc obyvatel, měli by mít stadion jak z praku. Nevím tolik, jaká je tradice v pardubickém fotbale, ale Hradec má tradici jako hrom. Hráli ligu, hráli evropský pohár. Je to stotisícové město, ti měli mít stadion už před deseti lety.

Většina ligových stadionů už teď je na úrovni. Trochu zaostává jen Bohemka, kde je ale problém, že jim nechtějí povolit nějakou rekonstrukci, ale ta by si to zasloužila, protože ten stadion je nádherný.

Když jsem viděl zázemí, tak i ve Zlíně, ale když se tam s někým bavím, tak mi řeknou: ‚nojo, ale to není naše, to je města.‘ Tak to město by ale do toho mělo dát peníze. Tam jsou trubky ještě od války!

Zdroj: Petr Rada, Dukla Praha

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.