Spojte se s námi


Ostatní

První vrchol sezóny v podobě Turné čtyř můstků je minulostí, před námi je polské Zakopané

Skákat se bude na zdejším můstku Wielka Krokiew s konstrukčním bodem 125 metrů a HS 140 m. Poslední velká úprava můstku proběhla v roce 2016, kdy byla nainstalována nájezdová stopa s chlazením. O rok později se upravilo doskočiště na výše zmiňované parametry.

Publikováno

dne

Skákat se bude na zdejším můstku Wielka Krokiew s konstrukčním bodem 125 metrů a HS 140 m. Poslední velká úprava můstku proběhla v roce 2016, kdy byla nainstalována nájezdová stopa s chlazením. O rok později se upravilo doskočiště na výše zmiňované parametry. V roce 2004 se zde konaly premiérově závody Letní Grand Prix před skvělou návštěvou 28 000 diváků!

Historie, statistiky, zajímavosti

Historicky první závody SP se na tomto můstku konaly 26. 1. 1980, kdy tady zvítězil domácí skokan Stanislaw Bobak, na druhém místě skončil Ivar Mobekk z Norska a třetí příčku obsadil Olaf Schmidt z tehdejšího NDR.

O den později se radoval rovněž domácí skokan. Byl jím Pjotr Fijas, druhé místo obsadil Stanislaw Bobak z Polska před třetím Ivarem Kobekkem z Norska. Poté se zde do roku 1990 závody SP nekonaly.

V roce 1990 se tady uskutečnil jeden závod. Po něm následovala další šestiletá pauza. V dalším mezidobí zde bylo konání závodů nepravidelné. Od roku 2002 je tento můstek již pravidelnou zastávkou SP.

Celkem zde proběhlo 55 závodů. Z toho bylo deset závodů družstev. V závodě pořádaném v lednu 2005 se o první místo podělili Roar Ljoekelsoy z Norska s domácím Adamem Malyszem.

 Svá jediná kariérní vítězství zde slavili:

 Stanislaw Bobak, Polsko, 26. 1. 1980

 Rok Urbanc, Slovinsko, 20. 1. 2007

 Anže Semenič, Slovinsko, 28. 1. 2018

Jediné prozatímní kariérní stupně vítězů tady 13. 2. 2021 získal Polák Andrzej Stekala. 3x v řadě tady dokázal vyhrát Rakušan Gregor Schlierenzauer v letech 2009, 2010 (2 závody)

Pódiová bilance zemí v individuálních závodech:

Rakousko 11-12-9

Polsko 11-4-5

Německo 5-7-8

Pódiová bilance jednotlivců:

Gregor Schlierenzauer 5-1-0

Adam Malysz 4-2-2

Kamil Stoch 4-0-1

Matti Hautamäki 3-0-2

Česká stopa

Za celou historii pořádán závodů se zde žádný náš reprezentant neumístil na stupních vítězů.

Nejlepší umístění našich mimo stupně vítězů:

29. 1. 2006 Jakub Janda – 4.místo

16. 1. 2009 Roman Koudelka – 4.místo

Startovní listina, změny, loňský ročník

O víkendu nebude ve startovním poli k vidění nikdo z Japonců, kteří se v domácím prostředí věnují tréninku a přípravě na závody v Sapporu, které se konají týden po Zakopaném.

V rakouském týmu neuvidíme Philippa Aschenwalda, kterého nahradil Klemens Aigner. Německo přišlo o kvótu jednoho závodníka a tento fakt odnesl Pius Paschke, jenž se nevešel mezi šestici nominovaných.

Norové budou startovat bez Roberta Johanssona. Ten se bude věnovat odpočinku a poté přípravě na závody v Japonsku. Nově se v norském týmu objeví dosavadní lídr Kontinentálního poháru Benjamin Oestvold, jenž naposledy startoval ve SP loňský rok v březnu na domácí půdě v Oslu, kde v ani jednom ze dvou závodů nepostoupil z kvalifikace.

Norští skokané budou startovat v šesti lidech, sedmé místo na, které mají právo nechají neobsazené. Oproti Turné bude v americkém týmu Casey Larson.

Slovinci mají pro tuto periodu vyskákanou kvótu sedmi skokanů. Toho slovinští trenéři využili k nominaci osmnáctiletého mladíčka Roka Masleho. Pro nějž to bude premiéra v závodech SP.

V loňské sezóně zde v závodě družstev zvítězili Slovinci, před Němci a třetími Japonci. Závod jednotlivců opanoval Marius Lindvik, na místě druhém skončil Karl Geiger a místo třetí obsadil Anže Lanišek.

Spolufavorité víkendu

Bude v individuálním závodě k vidění opět souboj Kubacki, Lanišek, Granerud? Dokáže se mezi ně někdo vklínit a narušit jejich dominanci? To jsou hlavní otázky pro následující víkend.

Zdá se, že vítěz Turné Nor Granerud bude pokračovat ve svých skvělých výkonech a polevovat z nich asi jen tak nebude. Jelikož už v neděli dva dny po Turné startoval na domácím mistrovství v Reně a závod na velkém můstku s přehledem vyhrál o 11 bodů před Mariusem Lindvikem a třetím Johanem Andre Forfangem.

Polák Kubacki se bude chtít zajisté před domácím publikem vrátit k výkonům, která předváděl v předvánoční části SP. O nic pozadu nebude chtít zůstat ani Slovinec Lanišek.

Navázat na zlepšené výkony ze závěru Turné bude chtít Kamil Stoch. Na lepší umístění, než v předešlých závodech bude pomýšlet i pětice Rakušanů Stefan Kraft, Jan Hörl, Manuel Fettner, Daniel Tschofenig a Michael Hayböck.

Spravit chuť si budou chtít po nepovedeném Turné spravit Němci, když nejlepší z nich byl až na 11. místě Andreas Wellinger. Také Nor Lindvik vyhlíží lepší zítřky.

Češi

Závodů v Zakopaném se zúčastní čtveřice našich reprezentantů v čele s Romanem Koudelkou, kterého doplní Benedikt Holub, František Lejsek a Filip Sakala. Holub bude startovat jen v závodě družstev, protože nemá právo startu ve SP. Věřme, že se některým z našich podaří postoupit z kvalifikace do závodu.

Program

Pátek 13. 1.

18:00 – kvalifikace

Sobota 14. 1.

16:00 – týmový závod

Neděle 15. 1.

16:00 – individuální závod

Zdroj: FIS

Reklama

Hokej

Češi na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže získali jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté

V sobotu 28. ledna skončila v italském regionu Furlánsko-Julské Benátsko významná týdenní akce pro sportovce ve věku 14 až 18 let. Jednalo se o šestnácté vydání zimní verze Evropského olympijského festivalu mládeže, označovaného také zkratkou EYOF. Česká výprava veze domů sbírku jedenácti cenných kovů

Publikováno

dne

V sobotu 28. ledna skončila v italském regionu Furlánsko-Julské Benátsko významná týdenní akce pro sportovce ve věku 14 až 18 let. Jednalo se o šestnácté vydání zimní verze Evropského olympijského festivalu mládeže, označovaného také zkratkou EYOF. Česká výprava veze domů sbírku jedenácti cenných kovů a umístění na osmé příčce medailového pořadí.

O úspěch na severu Itálie usilovalo 79 reprezentantů Česka. Z hlediska počtu klání byl EYOF 2023 rekordní, protože se soutěžilo v 59 disciplínách v rámci dvanácti sportů, včetně novinek v podobě freestyle lyžování a skialpinismu.

Právě dva závody těchto čerstvých součásti festivalu přinesly českým barvám dokonce postavení na stupních vítězů. Zasloužili se o ně Petr Müller v lyžařském slopestylu a Eva Matějovičová ve sprintu skialpinistek. Oba si na krk pověsili bronzovou medaili.

Velmi úspěšní byli naši zástupci ve snowboardingu, například v paralelním obřím slalomu. V jeho mixované podobě vybojovala zlato dvojice Kryštof Minárik, Adéla Keclíková. Sedmnáctiletá závodnice navíc přidala stříbro v individuálním zápolení dívek.

Ve snowboardcrossu se prosadila Karolína Šperlová, jež si dojela pro bronz. Z vítězství se pak radovala Vanessa Volopichová, která ovládla slopestyle.

Zlato patří i Lukáši Doležalovi, věnujícímu se severské kombinaci. Další bronzové medaile získaly skokanka na lyžích Anežka Indráčková a biatlonistka Ilona Plecháčová, která se prosadila ve sprinterském závodě na šest kilometrů.

Na závěr přišly dva týmové úspěchy. O jeden z nich se zlatou obhajobou postaraly hokejistky, o ten druhý bronzové družstvo ve smíšené štafetě na 4×5 km. Jeho složení bylo Jonáš Hellmich, Matěj Kožnar, Anna Milerská a Hana Randáková.

S celkovou bilancí čtyř zlatých medailí, jednoho stříbra a šesti bronzů obsadilo Česko osmou pozici v konečném pořadí zemí, kterých se letošního EYOF zúčastnilo 47. Loni ve finském Vuokatti z toho díky třem prvním a čtyřem druhým místům byla v hodnocení výprav sedmá příčka.

Výhodu domácího prostředí dobře využili druzí Italové, kteří mají 21 medailí. Díky sedmi zlatým zvítězili Francouzi, třetí jsou Švýcaři. Alespoň jednou to „cinklo“ reprezentantům 23 států.

Ještě letos se uskuteční i letní edice Evropského olympijského festivalu mládeže ve slovinském Mariboru, konkrétně od 23. do 29. července. V roce 2025 se bude pod hlavičkou EYOF sportovat v zimě v Bordžomi-Bakuriani v Gruzii a poté v létě v Brně.

TOP 10 medailového pořadí Zimního evropského olympijského festivalu 2023

pořadízeměpočet zlatýchpočet stříbrnýchpočet bronzovýchcelkový počet medailí
1.Francie76417
2.Itálie68721
3.Švýcarsko63312
4.Rakousko62917
5.Maďarsko6118
6.Slovinsko6006
7.Německo45817
8.Česko41611
9.Švédsko35614
10.Finsko3429

Zdroj: EYOF, Český olympijský tým

Pokračovat ve čtení

Florbal

Drtivé výhry florbalistů Boleslavi i Tatranu, Vítkovice se nadřely. Prodloužení v Otrokovicích i na Bohemians

Už jen pět utkání zbývá drtivé většině celků po čtvrteční, potažmo páteční náloži zápasů odehrát v Livesport Superlize do konce základní části. A pořadí se pozvolna začíná rýsovat. Tatran Střešovice si jasnou výhrou nad Black Angels definitivně zajistil prvenství. Superliga však nabídla i dva vyrovnané souboje, jež došly až do prodloužení.

Publikováno

dne

Od

Už jen pět utkání zbývá drtivé většině celků po čtvrteční, potažmo páteční náloži zápasů odehrát v Livesport Superlize do konce základní části. A pořadí se pozvolna začíná rýsovat. Tatran Střešovice si jasnou výhrou nad Black Angels definitivně zajistil prvenství. Superliga však nabídla i dva vyrovnané souboje, jež došly až do prodloužení.

Souhrn 21. kola nejvyšší tuzemské florbalové soutěže začínáme v Ostravě bitvou domácích se vzdáleným Libercem. Ta byla bojovná, avšak oku leckterého diváka možná příliš nelahodila. Horší hosté si z ní neodvezli ani bod, když vstřelily jen dvě branky, a to v tomto sportu na nějaké body stačí opravdu velmi zřídka. Slezané zvítězili 5:2 a jsou zase výrazně blíže účasti v osmifinále.

Naopak koho se play-off zcela nepochybně týkat nebude jsou Karlovy Vary. Nováček soutěže nasbíral za 21 zápasů pouhých pět bodů a už ani matematicky není možné, že by vyvázl ze záchranářských soubojů. Než na ně dojde, bude na sobě muset ještě hodně zapracovat.

Jak propastný je rozdíl mezi absolutní špičkou a spodkem tabulky ukázala bitva Západočechů s úřadujícími mistry z Mladé Boleslavi. Ten totiž skončil hrozivým výsledkem 17:4, přičemž se prosadilo hned deset různých hráčů z kádru hostů a Jan Natov se na listinu střelců zapsal hned čtyřikrát.

Do značné míry naopak svým způsobem příjemně překvapila Česká Lípa, jež hrála s Vítkovicemi 59 minut velmi vyrovnanou partii. V první třetině sice byl poměr střel 3:12, čemuž zcela neodpovídalo skóre 2:3, pak už ale značně vyvážila i hra.

Severočeši těsně před polovinou utkání vyrovnali a stav 3:3 drželi až do 42. minuty, odkdy ztráceli jeden gól. A to až téměř do konce. Ze závěrečné snahy o vyrovnání však vzešly ještě dvě inkasované branky do prázdné brány.

Přesto nebýt heroického výkonu Marka Matejčíka (1+4) a Adama Zubka (3+0), kdoví jak by to celé dopadlo a Lípa má jistě alespoň povzbuzení do tuhých bojů a o účast ve vyřazovací části.

Tato starost už se přitom téměř netýká sedmých Black Angels, pro něž dotáhnutí na Chodov, a tedy přímý postup do čtvrtfinále bude spíše utopií, avšak výhodná pozice do osmifinále by měla být skoro jistotou. A tak si tento pražský celek mohl proti Tatranu Střešovice dovolit i pro jednou dostat nášup.

Místy to ze stranu Bleků rozhodně nebylo špatné, druhý pražský celek byl však mimo jiné výrazně produktivnější a svých 44 střel proměnil ve dvanáct branek. Černobílí jich dali pouhou třetinu, a to tři z nich vsítil Matouš Burian.

Zajímaví duel se odehrál v Otrokovicích, kam přijeli Pardubice. Tabulkoví sousedi na tom byli bodově dost podobně a oba šli hrát především o sebevědomí, případně zbytky naděje na vyšvihnutí se do vyšší části tabulky, tedy play-off.

V tomto velmi vyrovnaném zápase měli dlouho navrch hosté, kteří šli během dvou třetin třikrát do vedení. Panteři, hrající takřka 50 minut bez vyloučeného trenéra, však pokaždé zvládli dotáhnout a v 51. minutě vývoj definitivně otočili na svou stranu.

Zápas si však unikátním způsobem zkazili. Ve vlastní přesilovce místo snahy o potvrzení vítězství inkasovali lacinou branku, a to jen minutu a půl před uplynutím základní hrací doby. Když pak došlo na prodloužení, Pardubice daly vítězný gól znovu ve svém oslabení! O výhře hostů 5:4 rozhodl Martin Zozulák.

Druhý duel dvou sobě rovných byl k vidění v UNYP aréně, kde se střetnuli Bohemians a Chodov. V tomto případě pro změnu většinu utkání vedli domácí a modrobílí prakticky pokaždé dotahovali. Naposledy na 8:8 gólem jen jednadvacet vteřin před třetí sirénou. Bod navíc pro družinu Michala Jedličky však v prodloužení přeci jen urval Martin Kisugite.

Zcela jednoznačnou záležitostí pak bylo další pražské derby, a sice mezi Královskými Vinohrady a Spartou. Výrazný výkon znovu předvedl muž, od kterého se to vlastně asi nejvíce čeká – Jiří Curney. Ten se mezi tři tyče trefil rovnou čtyřikrát.

Finalisté českého poháru pak celkově dali devět gólů. Vinohrady zapsaly čestný úspěch až půl minuty před koncem, a to ještě z trestného střílení. Ve hře o play-off však nadále zůstávají. Na desátou Českou Lípu stále ztrácejí jen tři body.

Zdroj: Český florbal

Pokračovat ve čtení

Hokej

Dvacátá Olympiáda dětí a mládeže skončila. Jaké je pořadí krajů?

Od 22. do 26. ledna 2023 Královéhradecký kraj podruhé v historii pořádal Olympiádu dětí a mládeže. Tento unikátní projekt Českého olympijského výboru se konal celkově podvacáté, konkrétně zimní verze podesáté. Konečné pořadí krajů ovládl domácí tým.

Publikováno

dne

Od 22. do 26. ledna 2023 Královéhradecký kraj podruhé v historii pořádal Olympiádu dětí a mládeže. Tento unikátní projekt Českého olympijského výboru se konal celkově podvacáté, konkrétně zimní verze podesáté. Konečné pořadí krajů ovládl domácí tým.

O rok odložená akce měla svá dějiště v Hradci Králové, Špindlerově Mlýně, Trutnově, Vrchlabí a Nové Pace.

Soutěžilo se v deseti sportech – v biatlonu, ledním hokeji, krasobruslení, snowboardingu, lyžování akrobatickém, alpském i běžeckém, a to rovněž v podání zrakově postižených, dále v lyžařském orientačním běhu a šachách.

Rozdáno bylo přes sto sad medailí, o něž usilovalo téměř 1200 mladých nadějí. Z věkového hlediska se tradičně jednalo o mladší a starší žáky a žákyně.

Opět se ovšem nebojovalo jen o cenné kovy, ale i o body do celkového pořadí jednotlivých krajských výprav. Ty bylo možné získat za dílčí první až čtrnácté místo v každé disciplíně.

Přestože je na Olympiádě dětí a mládeže možná důležitější prožitek z atmosféry, motivace mladé generace ke sportování a šíření zásad fair play, samotná soutěživost je samozřejmě také nedílnou součástí. Jak tedy dopadlo konečné hodnocení?

Se ziskem 252 bodů se na nejvyšší příčce umístili reprezentanti pořádajícího kraje. Hranici dvou set bodů překonali ještě zástupci kraje Moravskoslezského a Libereckého, který opanoval pořadí předchozích zimních Her.

V roce 2024 bude následovat letní edice této události, organizátorem bude Jihočeský kraj. Jméno pořadatele dalšího zimního klání, které by se mělo uskutečnit za dva roky, ještě nebylo oznámeno.

Pořadí krajů ODM 2023

pořadíkrajbodypočet zlatýchpočet stříbrnýchpočet bronzových
1.Královéhradecký25210138
2.Moravskoslezský223976
3.Liberecký20314109
4.Středočeský179874
5.Jihomoravský162146
5.Praha162553
7.Karlovarský1586312
8.Jihočeský142214
9.Plzeňský130343
10.Vysočina129621
11.Zlínský119355
12.Ústecký98134
13.Pardubický93131
14.Olomoucký83032

Zdroj: ODM

Pokračovat ve čtení

Oblíbené