Spojte se s námi


Motorsport

Prokletí je u konce! Leclerc v ulicích Monaka vybojoval vytoužené vítězství, Verstappen se nedostal ani na stupně vítězů

Velká cena Monaka je notorická náročností okruhu, který neodpouští žádné chyby a nabízí minimum příležitostí k předjíždění. Není proto překvapením, že první bodovaná desítka dojela do cíle ve stejném pořadí, ve kterém odstartovala. Charles Leclerc tak jako první Monačan v historii F1 vyhrál na domácí půdě.

Publikováno

dne

Velká cena Monaka je notorická náročností okruhu, který neodpouští žádné chyby a nabízí minimum příležitostí k předjíždění. Není proto překvapením, že první bodovaná desítka dojela do cíle ve stejném pořadí, ve kterém odstartovala. Charles Leclerc tak jako první Monačan v historii F1 vyhrál na domácí půdě.

Úzké uličky Monte Carla si po startu vyžádaly skalpy čtyř závodníků. Sergio Pérez v kopci po první zatáčce skřípnul dotírajícího Magnussena k bariéře, což vyústilo v nepříjemnou havárii, při které pilot Red Bullu, klouzající nekontrolovaně po trati, sestřelil i druhý Haas Nica Hülkenberga.

Žádný ze tří monopostů nemohl dále v závodě pokračovat. Kvůli nutným opravám bariér a uklizení trati byly vyvěšeny červené vlajky.

Po souboji se svým týmovým kolegou skončil i Esteban Ocon. Ten zkusil Gaslyho překvapit do zatáčky Portier, ale po kontaktu s jeho přední pneumatikou byl krátce vymrštěn do vzduchu a ze závodu musel odstoupit.

Zdálo se, že závod skončil i pro Carlose Sainze. Pilot Ferrari zůstal stát na kraji trati s propíchnutou pneumatikou po nepatrném kontaktu v souboji v první zatáčce. Podařilo se mu ale dobelhat zpět do boxů a na restartu se postavil opět na třetí místo.

Situaci mezi Pérezem a Haasy ponechali sportovní komisaři bez udělení trestu. Ke stejnému závěru došli i v souboji Oscara Piastriho se Sainzem. Ocon si vysloužil penalizaci 5 míst na startu příštího závodu.

Druhý start už proběhl výrazně spořádaněji. První čtveřice nasadila tvrdou směs pneumatik ve snaze prodloužit svůj stint až do konce, a vyhnout se tak zastávce v boxech. I přes náznaky útoků se pole stabilizovalo a závod se podle očekávání změnil v promenádu.

Týmy si po zbytek závodu musely jen hlídat mezery, které by umožnily pit-stop zdarma. Ve snaze tyto mezery vytvořit a nebo jim zabránit se tak řada pilotů snažila jet co nejpomaleji a zpomalit zbytek pole.

Trochu energie do závodu vdechla zastávka Lewise Hamiltona v boxech, která donutila zastavit i Maxe Verstappena. Nizozemec pak na čerstvých pneumatikách rychle dohnal Russella a začal hledat skulinku na předjetí. Russell ale obranu na starých, středně tvrdých pneumatikách zvládnul.

Leclerc prolomil kletbu!

Po bezchybné jízdě se svého vysněného vítězství dočkal Charles Leclerc. Monačan měl na domácí půdě v F1 vždy smůlu, pouze dva z předchozích závodů dokončil, v obou případech mimo stupně vítězů. Po třetím zisku pole position konečně Leclerc vystoupal i na nejvyšší stupínek.

Zastíněn Leclercovým úspěchem zůstal jeden z nejlepších víkendů zatím krátké kariéry Piastriho. Australan po fantastické kvalifikaci udržel druhé místo, a snížil tak ztrátu na týmového kolegu Landa Norrise, jenž skončil čtvrtý.

Zdroj: F1 TV, X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.