Spojte se s námi


Fotbal

Příběh nedoceněného kouzelníka Dani Pareja. Díky čemu je „chodec“ pro Villarreal nesmírně užitečný?

Pokud jste někdy viděli hrát Villarreal, jistě jste si museli všimnout středního záložníka s číslem 5 a jmenovkou Dani Parejo. Fotbalista, který vypadá, že za 90 minut na hřišti neudělá rychlejší krok, dokáže dominovat a být klíčovým hráčem i v těžkých duelech. Jak to dokáže?

Publikováno

dne

Pokud jste někdy viděli hrát Villarreal, jistě jste si museli všimnout středního záložníka s číslem 5 a jmenovkou Dani Parejo. Fotbalista, který vypadá, že za 90 minut na hřišti neudělá rychlejší krok, dokáže dominovat a být klíčovým hráčem i v těžkých duelech. Jak to dokáže?

Fotbal jde nesmírně dopředu. Neustále se zvyšují požadavky na atletičnost hráčů, zápasy se odehrávají v mnohem větší rychlosti, každým rokem je fotbal agresivnější, důraznější, dynamičtější. Když se tak podíváte na Daniho Pareja, máte pocit, že se zastavil čas.

Středopolař Villarrealu totiž mezi rychlíky rozhodně nepatří. S žádným velkým běháním na něj nechoďte, na hřišti to vypadá, že celý zápas zvládne v chůzi. Přesto na něj trenéři nedají dopustit a je klíčovým hráčem týmu. Jak to dělá?

Pareja zdobí nesmírná herní inteligence. Ví, kdy hru zrychlit a kdy naopak zpomalit. Jeho nohy sice nejsou rychlejší, ovšem jeho mozek pracuje na plné obrátky. Díky tomu tak málokdy ztratí balón, přesně ví, jak si v každé situaci poradit.

V úterním duelu Ligy mistrů proti Juventusu skóroval na 1:1, když z voleje zužitkoval centr Capoueho. Za svůj výkon získal ocenění nejlepšího hráče zápasu, které bylo více než oprávněné. Parejo rozdal 81 přihrávek a měl 91% úspěšnost. To bylo nejvíc ze všech hráčů na hřišti, druhý Capoue měl „jen“ 66 přihrávek.

Právě přihrávky jsou Parejova největší přednost. Jako správného Španěla jej zdobí neuvěřitelná technika, svými přesnými pasy dokáže spoluhráče uvolnit do dobrého prostoru.

Pro tým je extrémně prospěšný i rozehráváním standardních situací. Jakmile je u míče Parejo, obránci i brankáři vyhlašují stav nejvyšší nouze a je prakticky jedno, odkud rozehrává. 32letý záložník nasbíral z těchto situací už několik gólů či asistencí.

Trenér Unai Emery na něm postavil celou hru. Parejo je dirigent, režisér, ale někdy i zakončovatel, tak jako proti Juventusu. V letošní sezóně nasbíral 2 góly a 8 asistencí, v té minulé měl bilanci 3+7. Parejo je extrémně nedoceněný hráč, který by si zasloužil více respektu a chvály. Jenže jeho kariéra je tím protkaná.

Nedoceněná kariéra

Přitom všechno začalo velice slibně. Parejo se zapojil do akademie Realu Madrid, když mu bylo 14 let. Legendární Alfrédo di Stéfano dokonce uvedl, že to je jeden z nejlepších mladíků, kterého kdy v akademii viděl. A to už je nějaká pocta. Jenže šikovný středopolař došel do B-týmu, kde postupně začal uvadat a s pouhými třemi starty za A-tým odešel do Getafe.

Tam odehrál slušné dvě sezóny, dal 7 gólů a přišel přestup do Valencie, což je Parejův životní klub. Za Netopýry nastupoval 9 sezón, odehrál 383 zápasů, nastřílel 63 gólů a přidal 64 asistencí. Stal se naprostou legendou a ikonu klubu, i když to neměl vždy jednoduché.

Po těžkém začátku se Parejo stal klíčovým hráčem Valencie a noční můrou pro Real Madrid a Barcelonu, proti kterým se mu extrémně dařilo. V sezóně 2014/15 zaznamenal nejlepší osobní sezónu, když nastřílel 12 gólů, přidal 5 asistencí a dotáhl Valencii na 4. místo v La Lize zaručující Ligu mistrů.

Jenže Valencia má vedení, nad kterým zůstává rozum stát. Fanoušci už několik let bojují za odchod Petera Lima, ale marně. Ten v letech 2015-17 začal nesmyslně rozprodávat kádr a Parejo zůstal na vše sám. Jako na kapitána týmu na něj sršela obrovská kritika, ačkoli byl nadále nejlepším hráčem týmu a důvodem, že se Valencia držela nad propastí sestupu.

Fanoušci jej rázem viděli jako příčinu propadu Valencie, byl podle nich pomalý, zaznívaly názory, že s „chodcem“ uprostřed hřiště nemůžete ničeho dosáhnout.

Pareja neustálé urážky fanoušků natolik ranily, že chtěl v roce 2017 milovanou Valencii opustit. Přišel ale skvělý trenér Marcelino, který přiměl Pareja, aby zůstal, na Mestalle kolem něj postavil tým a technický záložník začal opět zářit. Díky svým výkonům získal zpět nejen přízeň fanoušků, ale také první pozvánky do národního týmu Španělska.

Dvakrát po sobě skončila Valencia v Top 4, vrchol přišel v roce 2019, když celek z východního Španělska ve finále Copa del Rey porazil Barcelonu, získal první trofej po 11 letech a Parejo u toho byl jako kapitán.

Jenže to se do hry opět vložil nejhorší majitel fotbalového klubu na světě, kterým Peter Lima bezpochyby je. Extáze fanoušků, že je Valencia zpět, rychle vyprchala. Lima vyhodil trenéra Marcelina na startu nové sezóny po pouhých třech kolech a udělal ještě horší krok, čímž šokoval celý fotbalový svět.

Kapitána a ikonu klubu Dani Pareja poslal k rivalovi do Villarrealu za směšných a urážejících 2,5 milionů eur. Parejova hodnota v tu dobu přitom neklesla pod 25 milionů eur. Co tímto krokem zamýšlel, to asi nikdo nikdy nezjistí.

Villarreal však udělal fantastický obchod. Parejo totiž hned v první sezóně dovedl žlutou ponorku k vítězství v Evropské lize a tedy historicky první klubové trofeji. Ve finále proti Manchesteru United přihrál na gól Morena, v rozstřelu bezpečně proměnil svou penaltu.

Teď pomohl Villarrealu k postupu ze základní skupiny Ligy mistrů, v osmifinále dal gól Juventusu a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. A to vše ve své tradiční „chůzi“. Parejo je tak živoucím důkazem, že není třeba být jako všichni ostatní. A i s lehkou indispozicí ohledně rychlosti a pohyblivosti se dá hrát na té nejvyšší úrovni.

Zdroj: Transfermarkt, UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.