Spojte se s námi


Extraliga

Preview TELH: Verva sází všechny karty na Růžičku a lotyšskou obranu

Litvínov se v parných letních měsících vzpamatovával z velmi nevydařené sezony. Žádnou klinickou smrt v podobě baráže či dokonce sestupu sice tento tradiční klub neprožil, ale i tak byla očekávání daleko větší. Bude sázka na zkušeného kouče Růžičku úspěšná?

Publikováno

dne

Litvínov se v parných letních měsících vzpamatovával z velmi nevydařené sezony. Žádnou klinickou smrt v podobě baráže či dokonce sestupu sice tento tradiční klub neprožil, ale i tak byla očekávání daleko větší. Bude sázka na zkušeného kouče Růžičku úspěšná?

Jestli měla Verva po posledním ročníku v něčem výhodu, tak to byl čas na přípravu na novou sezonu. Loni totiž třináctý flek znamenal definitivní konec – žádné předkolo, žádná baráž. Poslední soutěžní utkání odehrál Litvínov 8. března.

Se začátkem loňské sezony nebylo vedení příliš spokojeno, proto už na začátku listopadu odvolalo z lavičky Vladimíra Országha. Místo něj přišel jiný Vladimír. Ten, kterého půlka obecenstva miluje a druhá půlka nenávidí – Vladimír Růžička.

Odchovanec, který se zařekl, že ve svém mateřském klubu nechá duši, jenomže žádné závratné výsledky nepřicházely. I přes konkurenceschopnou soupisku to zkušený kouč příliš vysoko nedotáhl, proto jeho setrvání v klubu brali fanoušci spíš skepticky.

BEZ DVOJČAT, VELKÉ OPORY, S LOTYŠI V OBRANĚ

Po neúspěšné sezoně bylo zcela jasné, že soupiska projde řadou změn. Tou největší a nejspíš nejcitlivější je odchod dlouholetých odpor a rekordmanů Viktora Hübla a Fratiška Lukeše, kteří budou na sklonku svých kariér bavit publikum v sousedním Chomutově.

Zamrzí nejspíš taky odchod Richarda Jarůška, který však v posledních měsících angažmá spíš ztrácel šťávu. Výrazně se na tom podepsal snížený ice time, což jen podpořilo spekulace, které později potvrdil sám hokejista, že zkušenému kouči zkrátka příliš nesedl.

Mezi citlivé ztráty lze zařadit taky odchod Aarona Irvinga do Finska, Marka Hrbase do Komety nebo konec kariéry Františka Gerháta.

Při posilování kádru se Chemici zaměřili na lotyšský trh, kde se zajímali zejména o obránce. Návrat do extraligy hlásí šampion z roku 2021 Ralfs Freibergs, z KHL přichází Jānis Jaks a ze Švédska Kristaps Zile.

Útočné řady pak vyztužila zajímavá jména, jako Nicolas Hlava nebo Jindřich Abdul. Především posila z Kladna by mohla Vervě velmi pomoct. V Litvínově se těšili taky na talentovaného mladíka Michala Guta, který však dal nakonec přednost zámoří.

PŘÍCHODY

Janis Jaks (HK Sochi / KHL)
Ralfs Freibergs
 (Iserlohn Roosters / GER)
Kristaps Zile
 (Örebro HK / SWE)
Radim Šalda
 (Mountfield HK / TELH)
Filip Helt
 (Jihlava / Chance liga)
Šimon Stránský
 (Jukurit / FIN)
Nicolas Hlava
 (Kladno / TELH)
Jindřich Abdul
 (České Budějovice / TELH)

ODCHODY

Aaron Irving (SaiPa / FIN)
Uvis Janis Balinskis 
(Liberec / TELH)
Marek Hrbas 
(Kometa Brno / TELH)
Matěj Stříteský 
(Mladá Boleslav / TELH)
Richard Jarůšek
 (Fischtown Pinguins / GER)
František Gerhát (Konec kariéry)
František Lukeš 
(Chomutov / 2. liga)
Viktor Hübl
 (Chomutov / 2. liga)

Zřejmě by se Litvínovu vyplatilo posílit ještě brankoviště. Pravda, Denis Godla není žádný žabař, ale postavit na něm úspěšnou sezonu? Těžko říct. Čermák se Zajíčkem v záloze taky nezní zrovna neprůstřelně.

Síla v útoku Vervě vesměs zůstala, avšak zároveň bude třeba, aby více bodově procitli borci jako Andrej Kudrna nebo slovenský reprezentant Matúš Sukeľ. Větší ofenzivní pomoc se čekala taky od Matěje Chalupy, jenž ale v minulé sezoně zaznamenal pouhých 9 bodů (4+5) v 32 zápasech.

PŘEDKOLO JAKO POVINNOST

Budeme-li zcela objektivní, titulové ambice v Litvínově rozhodně nehledejme. Při prapodivném formátu extraligy, kdy postupují přímo do čtvrtfinále play-off jen čtyři týmy, to nejspíš na žádný větší zázrak, než předkolo, stačit nebude.

Při troše úsilí a štěstí se pak Vervě může podařit postoupit mezi osm nejlepších celků, ale všechno ostatní už bude vysoko nad rámec očekávání. Hlavní bude, aby to bylo lepší než loni. I když, to zas tak náročný úkol snad nebude.

Zdroj: Tipsport Extraliga, Verva Litvínov

Reklama

Extraliga

Zvučná posila pro Mladou Boleslav! Přichází zkušený finský reprezentant

Hokejová Mladá Boleslav v letošním přestupním období vůbec nešetří novými posilami. Bruslařský klub si plácl s finským útočníkem Juhamatti Aaltonenem, kterého jsme mohli sledovat v národním týmu.

Publikováno

dne

Hokejová Mladá Boleslav v letošním přestupním období vůbec nešetří novými posilami. Bruslařský klub si plácl s finským útočníkem Juhamatti Aaltonenem, kterého jsme mohli sledovat v národním týmu.

Juhamatti Aaltonen se stal již osmou letní posilou bruslařského klubu. Tento sedmatřicetiletý finský útočník naposledy působil v Jukuritu.

184 centimetrů vysoký Aaltonen se může pochlubit bohatou klubovou a reprezentační kariérou. Středočeský klub je pro něj už desátým. Také si zahrál čtyřikrát hokejovou Ligu mistrů.

Klubová kariéra

Svou kariéru nastartoval v Kärpät Oulu. Kde získal dva mistrovské tituly v letech 2007 a 2008. Poté se stěhoval do Lahti, kde si výbornými výkony vybojoval místo v ruském Magnitogorsku.

Jenže v KHL se moc neprosadil. Tak po dvou letech šel hrát švédskou ligu za Rögle, ve kterém si připsal nejbohatší bodovou sezónu v kariéře. Na sezónu se vrátil do Kärpätu, kde se stal dokonce nejlepším hráčem play-off.

Na dva roky byl opět součástí KHL, jelikož hrál za Jokerit. Po tomto angažmá hrál v hlavním městě Finska. V následující sezóně přišel návrat do Rögle, jenže v průběhu ročníku odešel do švýcarského Bernu. Tam odehrál pouze pět zápasů a opět měnil působiště, když zamířil do švédské Skelleftey.

Hokejový cestovatel se však vrátil do dvou klubů Kärpät a Lahti. Před minulým ročníkem přijal nabídku Jukuritu, zde byl i kapitánem. V květnu letošního roku kývl na nabídku Mladé Boleslavi.

Reprezentace

V národním týmu odehrál několik desítek utkání. Ve svém životopise má zapsané účasti na pěti světových šampionátech. Na kterých si připsal celkem 24 (7+17) kanadských bodů. Naposledy se v reprezentaci objevil v roce 2023 na švédských hokejových hrách.

Od Aaltonena si sportovní ředitel Martin Ševc slibuje zkušenosti. Ty by měl předávat do relativně mladého týmu. „Juhamatti má už ledacos za sebou, ale pořád je velmi odhodlaný a má zájem zkoušet nové věci,“ dodává Ševc na adresu útočníka pro klubový web.

Juhamatti se především těší na český styl hokeje. „Mladá Boleslav o mě projevila zájem a já si řekl – proč ne? Českou extraligu jsem nikdy nehrál, ale vždycky se mi líbila. Líbí se mi, jakým stylem Češi o hokeji přemýšlí,“ říká Aaltonen pro klubový web.

Zdroj: BK Mladá Boleslav

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Petr Jelínek si nakonec v nové sezóně za plzeňskou Škodovku nezahraje! Míří za životní nabídkou do zámoří

Zkušený osmatřicetiletý útočník a odchovanec pražské Slavie přestoupil z Liberce do Škody Plzeň, jenže za západočeský klub nakonec ani nenastoupí, protože přijal atraktivní zámořskou štaci.

Publikováno

dne

Zkušený osmatřicetiletý útočník a odchovanec pražské Slavie přestoupil z Liberce do Škody Plzeň, jenže za západočeský klub nakonec ani nenastoupí, protože přijal atraktivní zámořskou štaci.

Po konci minulé sezóny Petrovi Jelínkovi skončila smlouva u Bílých Tygrů Liberec. Na další štaci nečekal dlouho. Na dva roky se upsal plzeňské Škodovce. Za tu nakonec překvapivě ani nenastoupí.

Přijal totiž atraktivní pozici u týmu z NHL. Nově bude dělat skauta pro elitní klub Los Angeles Kings. „Přišla taková nabídka, která se prostě neodmítá,“ vysvětluje pro klubový web.

Tímto krokem nadobro ukončuje svoji bohatou profesionální hráčskou kariéru, v níž především nastoupoval za Slavii a Liberec.

Těšil jsem se na angažmá v Plzni a měl od něho i od sebe velká očekávání. I především kvůli indiánům je to pro mě o to těžší, protože mě mrzí, do jaké role jsem je dostal,“ uzavírá své vysvětlení pro web Škodovky.

Pro celý plzeňský klub to je obrovská komplikace. Bude muset sehnat za Jelínka náhradu do podobné role. To je ale v tento termín obrovsky složité.

„Pro náš tým je to pochopitelně velmi citelný zásah, který nyní musíme řešit, což pro nás představuje velkou výzvu. Jsem ale zcela přesvědčený, že to zvládneme,“ vzkázal Martin Straka pro klubový web.

Zdroj: HC Škoda Plzeň

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Nezůstat stát na jednom místě a dostat Indiány zpět na vrchol, zní z úst všech činovníků klubu plzeňské Škodovky

Hokejové Plzni se hrubě nepovedly poslední tři ročníky Tipsport extraligy, když jim pokaždé sezónu ukončil soupeř v předkole play-off. A tak především Martin Straka vycítil, že se v celém klubu budou muset dít velké změny.

Publikováno

dne

Hokejové Plzni se hrubě nepovedly poslední tři ročníky Tipsport extraligy, když jim pokaždé sezónu ukončil soupeř v předkole play-off. A tak především Martin Straka vycítil, že se v celém klubu budou muset dít velké změny.

Vedení klubu nejdříve zveřejnilo seznam hráčů, kteří se budou loučit s plzeňskou kabinou. Ztráty to byly velmi citelné, brankoviště opustil Miroslav Svoboda, který nově bude hájit branku finského Vassan Sport. Do mateřského Litvínova se vrátil bek Marek Baránek a změnu prostředí si vyžádal také Vojtěch Budík, i když s tímto faktem klub úplně nebyl ztotožněn.

„U Vojty Budíka mě zklamalo, že odchází. Byl dlouho zraněný, fyzioterapeut a kondiční trenér se o něj perfektně starali. Myslím, že nám to měl vrátit, ale rozhodnul se jinak,“ uvedl pro iSport na adresu beka boss Martin Straka.

V ofenzivní části také došlo k velkým odchodům důležitých hráčů. Po dvou letech míří zpět domů, tedy do Švédska, Ludwig Blomstrand, jiné extraligové angažmá šel do Mladé Boleslavi zkusit Filip Suchý. Obrovskou útočnou ztrátou je bezesporu odchovanec Petr Kodýtek, kterého si i přes zranění nohy vyžádal elitní finský klub Ilves. A v neposlední řadě vedení neprodloužilo smlouvu s tvrdým útočníkem Samem Bittenem.

První obrovská posila byla již vyřešena v průběhu sezóny a to v podobě návratu 32letého odchovance Škodovky Jakuba Lva. Jenže tím posilování jen tak nekončilo, v prvním květnovém týdnu bylo představeno hned 7 posil.

Poprvé se fanouškům představil 194 centimetrů vysoký slovenský brankář Samuel Hlavaj. Následující den přišla překvapivá posila do defenzivy, ale o to více zkušená a tou se stal Aleksi Laakso, jehož poslední působení sahá do finského Ässatu.

„Optal jsem se i českých hráčů, kteří hrají ve finské lize, a všichni mi Plzeň po hokejové stránce doporučovali,“ řekl Laakso pro klubový web při příchodu.

Poté se ze stadionu fotbalové Chelsea přihlásil 21letý útočník a odchovanec pardubického Dynama Ondřej Matýs. Další dvě nové akvizice přistáli před plzeňský zimák z Prostějova, z hostování se vrátil Daniel Malák a do útoku přišel Filip Jansa. V řešení byl i Jan Slanina, ale kvůli ‘‘zradě‘‘ se smlouvou ze strany Jestřábů do Plzně s největší pravděpodobností nezamíří.

Příjemné sobotní ráno všem fanouškům připravil Tomáš Dujsík, kterému se mimořádně povedla sezóna v Olomouci a vysloužil si tak tříletý kontrakt v Plzni. Zkušenosti do relativně mladého kádru přišel předávat 38letý centr Petr Jelínek.

„Dlouhodobě se v organizaci odvádí výborná práce a hraje se kvalitní hokej. Je to pro mě nová výzva,“ vychvaluje pro klubovou kameru plzeňský klub Petr Jelínek.

Letní přípravu s týmem také zahájili mladíci Marek Soukup a Adam Benák.

Nejspíše nejdůležitější posilu představilo vedení klubu v čele s Martinem Strakou v půlce měsíce května. Straka si totiž plácl se západočeskou společností, kterou je Autocentrum Jan Šmucler. Samotný majitel autocentra přebral 50 % podílu klubu.

„Martin je hokejovou legendou a hokeji rozumí jako málokdo, proto mu chceme pomyslně uvolnit ruce, aby se mohl více soustředit na sportovní záležitosti. Já s Miroslavem Bláhou budeme klub řídit po jeho obchodní a provozní stránce,“ říká pro web Škodovky nový vlastník Jan Šmucler.

Naopak u klubu skončil už bývalý obchodní manažer Rudolf Matějka.

Aby toho nebylo málo, Indiáni představili v tomto týdnu dva obrovské návraty do plzeňského prostředí. Z Kladna přišel velký srdcař Miroslav Indrák a z litvínovské Vervy si to namířil zpátky domů Petr Straka. A to zdaleka není vše, Vlasák se Strakou ještě totiž hledají v zahraničí rozdílového útočníka, takže fanoušci tohoto sympatického klubu ze západu Čech se mohou těšit minimálně na jedno další posílení.

Zdroj: HC Škoda Plzeň, iSport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené