Spojte se s námi


Hokej

Po legendárním Mariu Lemieuxovi bude pojmenována trofej pro nejlepšího střelce v QMJHL

Legenda a ikona Pittsburghu Penguins Mario Lemieux se dočkal vlastní trofeje. Bude udělována nejlepšímu střelci základní části v juniorské lize QMJHL. V té ostatně sám dodnes drží platný střelecký rekord, kterému je již 40 let.

Publikováno

dne

Legenda a ikona Pittsburghu Penguins Mario Lemieux se dočkal vlastní trofeje. Bude udělována nejlepšímu střelci základní části v juniorské lize QMJHL. V té ostatně sám dodnes drží platný střelecký rekord, kterému je již 40 let.

Mario Lemieux Trophy

V úterý oznámila liga Quebec Maritimes Junior Hockey League (QMJHL), že bude udělována na počest legendárního ‚‚Super Maria“ cena nejlepšímu střelci základní části této juniorské ligy, jenž ponese jeho jméno. Samotný Lemieux dodnes v této lize drží dva rekordy.

Lemieux v této lize před vstupem do NHL odehrál tři sezony v letech 1981-84. A v té poslední vytvořil rekordy platné dodnes. V sezoně 1983/84 zaznamenal v dresu Laval Voisins v 70 odehraných utkáních neuvěřitelných 282 bodů a vstřelil 133 branek. Tyto cifry do dnešního dne nikdo nepřekonal.

Proto dává smysl, že je určena zrovna nejlepšímu střelci základní části. Mariova rekordní sezona z juniorské ligy jej katapultovala na draftu jako jednoznačné číslo jedna a logicky po něm sáhli Penguins. V té době ani tým z Pittsburghu nevěděl, že získal hráče, který změní dějiny celého klubu. Navíc v něm strávil celou svou kariéru a po ukončení té profesionální ho jako majitel zachránil před bankrotem.

Lemieux dotáhl Pittsburgh až na samotný vrchol

Až s Lemieuxem započala opravdová éra ‚‚tučňáků“, které během pár sezon vytáhl z podprůměru až k nejlepším týmům ligy. To vyústilo k zisku dvou Stanley Cupů, a to v letech 1991 a 1992. To, že měl střelecký talent od pána boha, dokazoval i v nejlepší lize světa, v 915 odehraných zápasech nasázel 690 branek.

Ovšem celou jeho kariéru ho brzdila zranění, když vynechal více než 40 procent utkání. Bohužel ho potkal podobný osud jako Bobby Orra či Mikea Bossyho. Oba museli ukončit svoji kariéru velmi brzy kvůli tomu, že jim tělo nedovolilo hrát déle na profesionální úrovni.

Mario sice nekončil v 31 letech, ovšem nikdy neodehrál kompletní sezonu. Navíc i překonal zákeřnou rakovinu a přesto se opět vrátil k hokeji na nejvyšší úrovni.

Každopádně se řadí mezi největší persony v historii tohoto sportu. A trofej nemohla nést lepší jméno než právě Mario-Lemieux Trophy. Samotný Mario se cítil velmi poctěn a dojat. Okomentoval to v kontextu toho, že hraní v QMJHL mu dalo velmi dobrou průpravu na přechod do NHL a je hrdý, že nejlepší střelec získá trofej právě s jeho jménem.

Zdroj: NHL

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.