Spojte se s námi


Hokej

Pešán je přísný a chladný, píší ve Švýcarsku. Porážky a poslední místo ale nejdou jen za ním

Skoro jakoby to navenek vypadalo, že se po bývalém kouči národního týmu slehla zem. Filip Pešán se odchodem do Švýcarska stáhnul z českého prostředí, které se po krachu na olympiádě v Pekingu dostalo na vrchol krize v českém hokeji.

Publikováno

dne

Skoro jakoby to navenek vypadalo, že se po bývalém kouči národního týmu slehla zem. Filip Pešán se odchodem do Švýcarska stáhnul z českého prostředí, které se po krachu na olympiádě v Pekingu dostalo na vrchol krize v českém hokeji. Nyní sbírá čtyřiačtyřicetiletý kouč zkušenosti ve Švýcarsku. 

Žádná sláva to sice není, ale pravdou je, že ani očekávání nejsou velká. Bývalý extraligový trenér Bílých Tygrů koučuje tým HC Ajoie, který se kvůli skromnější sestavě plácá na dně tabulky. 

Jedná se o hokejový celek ze sedmitisícového frankofonního městečka Porrentruy z kantonu Jura, který se teprve loni vrátil po dlouhých 28 letech do švýcarské nejvyšší soutěže. Už loni však skončil i bez Filipa Pešána tento tým beznadějně na dně tabulky se ziskem 26 bodů.

Loni se kvůli nesestupovému ročníku Ajoie udrželo, pak ukázalo právě na českého kouče. S očekáváním, že jeho kvalita pomůže tápající švýcarskou hokejovou značku zvednout. Bohužel se tak nestalo. Po 28 zápasech ztrácí svěřenci českého kouče na předposlední místo 11 bodů.

Navíc v letošní sezoně sestupují hned dva týmy. Ve Švýcarsku se tak začínají hokejoví novináři a analytici ptát, co s tím. Jeden ze švýcarských žurnalistů Cyrill Pasche napsal, jak se divá v současné době na Pešánovu práci.

Problémem je, že Filip Pešán rozhodně není trenérem, který dokázal vézt tým tak omezený na individuální úrovni, jako je HC Ajoie,” napsal velmi kriticky na lematin.ch. „Je to trenér, který potřebuje kvalitní hráče, kteří mohou přijmout a aplikovat jeho pokyny do písmene,” dodal.

Zaměřil se taky na mentální stránku: „Pešán je příliš přísný trenér. Je příliš ledový pro hráče, kteří by pravděpodobně potřebovali občas poklepat na rameno, než je ještě víc kritizovat při sebemenší chybě. Tento tým v tuto chvíli potřebuje oheň a pozitivní emoce,” šel Pasche víc do hloubky.

Za své ledové emoce byl ostatně český trenér kritizován už v době, kdy vedl národní tým. Je to kouč, který během zápasů nedává na střídačce příliš najevo své emoce. Ani ty negativní, ani ty pozitivní.   

Zatímco se tak někteří švýcarští novináři domnívají, že by bylo pro Ajoie nejlepší trenéra vyměnit, najdou se i takoví, kteří říkají, že i přes poslední příčku Filip Pešán poslední celek tabulky posunul. Tohle platilo především na začátku sezony, kdy se týmu na jeho poměry docela dařilo.

Někteří označovali už za úspěch to, že Ajoie nedostává tak vysoké příděly, jako tomu bylo loni. Přesto s výsledky nebude vedení klubu nejspíš spokojeno. Tápající mužstvo prohrálo aktuálně 11 utkání v řadě, ve kterých získalo jen 3 body.

Dalším problémem Ajoie je však taky finanční stránka. Klub zkrátka nedokáže se svou ekonomickou situací držet krok s ostatními celky ve švýcarské elitní soutěži.

Poslední místo tak není žádnou radostí, ale určitě taky ne žádným překvapením. Ať už bude pravděpodobně stát na střídačce kdokoliv, bude naopak překvapením, když se Ajoie vyhne na konci sezony sestupu. 

Zdroj: lematin.ch

Reklama

Oblíbené