Reklama

Pavel Richter dává ČT sbohem, důvody jsou výroky kolegů Antoše a Sýkory. Co na to říká Záruba?

Někdejší výborný hokejista a dlouholetý hokejový expert na programu ČT Sport se rozhodl udělat radikální krok. Po 26 letech zmizí z televizní scény. Informoval o tom ve svém otevřeném dopisu na adresu šéfkomentátora Roberta Zárubu. Důvody jsou velmi netradiční.

Většinou bývají důvody podobných odchodů spojené s časovou náročností či rodinou. Pavel Richter však uvedl, že jako hlavní důvod ho k tomuto rozhodnutí vedla vyjádření kolegů hokejových expertů České televize.

Vadily mu především výroky na adresu českého Národního týmu během posledního mistrovství světa v Rize: „Je to hnus, je to fakt ošklivý. Nedá se na to koukat, nemá to nic,” hodnotil tenkrát nepovedený zápas s Dánskem Milan Antoš. Podle Richtera si nic podobného nesmí žádný expert dovolit.

Milan Antoš si většinou ani v živém vysílání nebere servítky. Je to jeden z těch expertů, který nejde pro kritiku či ostré slovo daleko.

Stejně tak se ohrazuje proti hodnocení výkonu českého týmu z úst Marka Sýkory. Ten už několikrát v minulosti dokázal být velmi kritický, podobně jako Antoš. I proto jsou tito lidé v televizním prostředí mnohdy oblíbení, ačkoliv je jasné, že každému může vyhovovat něco jiného.

Přitom i Richter byl tzv. “stará škola”. I když se nepouštěl do žádné velké kritiky, některým divákům vadily jeho názory, které se v dnešní době už příliš nenosí.

V posledních letech působil spíš v pořadu Hokej den poté. Ve studiu byl vždy usměvavý a působil uvolněně: „Dokáže z některých lidí shodit prvotní stres,” řekla v nedávném rozhovoru pro RN Hockey jeho kolegyně Darina Vymětalíková.

OTEVŘENÝ DOPIS PAVLA RICHTERA ROBERTU ZÁRUBOVI

Milý Roberte,

po dlouhé úvaze jsem se rozhodl, a věř mi, nebylo to pro mě vůbec jednoduché, ukončit svou spolupráci experta v ČT. Vedlo mě k tomu naprosto nevhodné komentování expertů Marka Sýkory a hlavně Milana Antoše na posledním MS v hokeji. Jeho výrok, že co hrajeme, je hnus, by si absolutně neměl dovolit.

On, který se ve své hokejové kariéře v takové situaci nikdy neocitl, nemůže něco takového vyslovit o hře národního mužstva. S národním mužstvem jsem byl v této situaci třikrát a vím, jak se pod takovým tlakem hraje, a jak je každý hráč svázaný. Výkon celého mužstva to tlačí dolů, ale hnus to nikdy nebyl a nebude!

Nechci se ztotožňovat s neustálou zápornou kritikou sportovců, odrazující většinu diváků nejen od vysílání MS v hokeji, ale obecně od celého českého sportu, na který máme být hrdí. Sport má národ povzbuzovat a spojovat.

Chtěl bych Tobě, všem komentátorům, expertům, kameramanům a pracovnímu týmu popřát vše dobré a děkuji za krásnou, více jak dvacetiletou spolupráci.

S pozdravem Pavel Richter

V pozdějším vyjádření Robert Záruba upřesnil, že šlo o šestadvacet let práce Pavla Richtera pro Českou televizi.

ANTOŠ: BYLA TO CHYBA

Deník Sport požádal o vyjádření také Milana Antoše. Ten se nejdřív nějaké reakci zdráhal, nakonec se však rozhodl celou situaci okomentovat.

Sám si je především vědom, že jeho reakce ve studiu při utkání MS v Lotyšsku nebyla zrovna ideální: „Vyjelo mi to z úst, v tu chvíli jsem se zkrátka neovládl. Uvědomuju si, že to byla chyba. Do budoucna se v podobných případech budu snažit najít jiné větné spojení,“ uvědomuje si.

Přesto mu nepřijde zcela adekvátní důvody, které Richter ke svému konci u ČT uvedl. Především co se týče slov na adresu Marka Sýkory: „Proč však v této souvislosti zmiňuje Marka, tomu vůbec nerozumím. Jeho komentáře byly naprosto korektní vůči předváděné hře,“ komentoval iSportu Antoš.

Trochu mě mrzí, že se Pavel schovává za někoho jiného. Že za jeho odchodem stojíme já a Marek. To se mi nezdá vhodné. A celé mi to přijde zvláštní. Pavlovi neberu právo se takto vyjádřit, naprosto respektuju jeho rozhodnutí, jen mi to z jeho strany nepřijde solidní,” nechápavě komentoval Richterův nečekaný konec.

Následně se k celé situaci vyjádřil i Robert Záruba. Ten Richterovo rozhodnutí plně respektuje, přestože za stojí za tím, aby v hokejovém televizním vysílání občas zazněla i kritika. Na svém Twitteru uvedl, že k důstojné rozloučení dlouholetého experta dojde v televizním prostředí.

Zdroj: Deník Sport

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. V naši zemi velmi často bohužel dochází jen k negativním reakcím na sportovce a bohužel to koresponduje s tím, že asi mnozí komentátoři v minulosti nebyli žádnými výbornými sportovci, protože jinak by museli vědět, že někdy se ve sportu daří a někdy ne. Jsou mnohé země, které naopak při nezdaru všechny povzbuzují, což tady se až tak neděje. Ale ty nejhorší viz katastrofální vedení země televize moc nehodnotí. Proč?

 2. Je to holá pravda a ten specialista Marek někdy mele takové blbosti, že to nemá nic společného s hokejem a za ta léta co se v televizi ukazuje si mohl zaplatit někoho z řad profesorů divadelních fakult aby ho naučili mluvit souvislou větou. Omlouvám se, ale to je pouze můj názor.

 3. Je to Čt státní soukromá , slušní lidé odcházejí snad se to v dohledné době povede napravit trvá to již moc dlouho .Doufám a věřím.

 4. Vážení přátelé, viděli jste ten zápas? Vždyť to byl skutečně hnus a nedalo se na to koukat – jako i výkon na celém MS. Milan Antoš je jeden z mála, kteří se nebojí říct pravdu a ta je, že dávno náš hokej ztrácí. Stačí se podívat na stále zužující se počet našinců v NHL. Náš hokej je líný, dědkovský, úplně bez pohybu a střelby. Dokud se naše liga nezačne hrát na rozměrech ledu jako v NHL, bude to jen horší a horší. Ačkoliv může to být horší? Poslední roky je národní úspěch i těžce vybojovaný postup ze skupiny na úkor “silných” Bělorusů či Dánů. Možná by se u nás tenhle sport měl z českého hokeje přejmenovat na české pivo. A ty zcela neobjektivní komentáře pana Richtera, kdy je vše na nás faul, vždy nás poškodil rozhodčí a vždy jsme byli lepší, ale nepřálo nám štěstíčko… Ty mi nepřísluší komentovat, jelikož jsem na MS nikdy nehrál. Panu Richterovi přeji hodně zdraví a úspěchu, ale v tomhle mají pan Antoš i Sýkora pravdu.

 5. 1. Kritická vyjádření na adresu našich sportovců ze strany komentátorů jsou naprosto ojedinělá a v mnoha případech zcela chybí nějaká sebereflexe. V tomto smyslu se podle mne nemá Antoš zač omlouvat. Prostě to hodnocení sedlo. Ale respektuji, že někdo má jiný názor.

  2. S tím souvisí, že je naprosto absurdní představa, že bych kvůli názoru někoho na určitou věc, který by byl protikladný mému názoru, odněkud odcházel. Proč? Vždyť to nedává elementární smysl, takové jednání. Prostě 5 lidí – 5 názorů. Pluralita je jedním z předpokladů demokracie. Jestli si Richter myslí, že měla zaznít pochvala, tak ať chválí.

  3. I kdyby pak měl s někým nějaké osobní problémy (a jím uvedené bylo jen záminkou), což ale nelze vysvětlit tím jiným názorem, tak ani v tom případě nedává moc smysl “prát špinavé prádlo” veřejně. Proč proboha nějaký otevřený dopis?

  Výše uvedené tři body ve mně vyvolávají pocit, že tam jde o úplně jiné věci.
  Že tam jde spíše o “mocenské” zájmy uvnitř sportovní redakce a těmito otevřenými dopisy se vytváří tlak na určité lidi.

  PS: Mně Richter chybět nebude.

  • Martine, absolutní souhlas. Stačí si pustit stejné sportovní utkání na Slovenské televizi a pak na naší… Slováci ve všem nehledají spiknutí proti jejich týmu, nejsou neustále ukřivdění… A klidně řeknou, že jim to dnes/letos vůbec nešlo a proto prohráli… U nás? Za vše můžou rozhodčí, led, fanoušci, mantinely, soupeři, moucha která prolítla zrovna okolo… A VŽDYCKY chybí štěstíčko… Ale já a nejspíše ani Vy jsme na MS nikdy nehráli, takže to nesmíme hodnotit podle pana Richtera.

  • Stojím zcela za Vaším názorem, neuměl bych to lépe napsat. Čtvrt století spolupráce s panem Richterem ze strany České televize má však určitě pevné základy ve vyváženosti komentátorského studia – tzn., že musí zaznívat více názorů. Proto si myslím, že rozchod kvůli odlišnému názoru pana Antoše, byť tvrdému, je zcestný a nepravdivý! Zdravím Vás, Petr Kadlec ze Zlína

 6. S Antošem máte pravdu. Jste ikona našeho hokeje. Moc si Vás vážím a přeji Vám pevné zdraví. Naši hráli dobře a kdo má hokejové srdce, nikdy nevysloví slovo HNUS.

 7. Škoda že pan Antoš nedělá trenéra narodaku – to by bylo zlata. Expert který do toho tahá osobní zášť vůči Pesanovi.
  Pan Richter byl pan hokejista který něco dokázal což se nedá říct o Antosovi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené