Spojte se s námi


Hokej

Pavel Richter dává ČT sbohem, důvody jsou výroky kolegů Antoše a Sýkory. Co na to říká Záruba?

Někdejší výborný hokejista a dlouholetý hokejový expert na programu ČT Sport se rozhodl udělat radikální krok. Po 26 letech zmizí z televizní scény. Informoval o tom ve svém otevřeném dopisu na adresu šéfkomentátora Roberta Zárubu.

Publikováno

dne

Někdejší výborný hokejista a dlouholetý hokejový expert na programu ČT Sport se rozhodl udělat radikální krok. Po 26 letech zmizí z televizní scény. Informoval o tom ve svém otevřeném dopisu na adresu šéfkomentátora Roberta Zárubu. Důvody jsou velmi netradiční.

Většinou bývají důvody podobných odchodů spojené s časovou náročností či rodinou. Pavel Richter však uvedl, že jako hlavní důvod ho k tomuto rozhodnutí vedla vyjádření kolegů hokejových expertů České televize.

Vadily mu především výroky na adresu českého Národního týmu během posledního mistrovství světa v Rize: „Je to hnus, je to fakt ošklivý. Nedá se na to koukat, nemá to nic,” hodnotil tenkrát nepovedený zápas s Dánskem Milan Antoš. Podle Richtera si nic podobného nesmí žádný expert dovolit.

Milan Antoš si většinou ani v živém vysílání nebere servítky. Je to jeden z těch expertů, který nejde pro kritiku či ostré slovo daleko.

Stejně tak se ohrazuje proti hodnocení výkonu českého týmu z úst Marka Sýkory. Ten už několikrát v minulosti dokázal být velmi kritický, podobně jako Antoš. I proto jsou tito lidé v televizním prostředí mnohdy oblíbení, ačkoliv je jasné, že každému může vyhovovat něco jiného.

Přitom i Richter byl tzv. “stará škola”. I když se nepouštěl do žádné velké kritiky, některým divákům vadily jeho názory, které se v dnešní době už příliš nenosí.

V posledních letech působil spíš v pořadu Hokej den poté. Ve studiu byl vždy usměvavý a působil uvolněně: „Dokáže z některých lidí shodit prvotní stres,” řekla v nedávném rozhovoru pro RN Hockey jeho kolegyně Darina Vymětalíková.

OTEVŘENÝ DOPIS PAVLA RICHTERA ROBERTU ZÁRUBOVI

Milý Roberte,

po dlouhé úvaze jsem se rozhodl, a věř mi, nebylo to pro mě vůbec jednoduché, ukončit svou spolupráci experta v ČT. Vedlo mě k tomu naprosto nevhodné komentování expertů Marka Sýkory a hlavně Milana Antoše na posledním MS v hokeji. Jeho výrok, že co hrajeme, je hnus, by si absolutně neměl dovolit.

On, který se ve své hokejové kariéře v takové situaci nikdy neocitl, nemůže něco takového vyslovit o hře národního mužstva. S národním mužstvem jsem byl v této situaci třikrát a vím, jak se pod takovým tlakem hraje, a jak je každý hráč svázaný. Výkon celého mužstva to tlačí dolů, ale hnus to nikdy nebyl a nebude!

Nechci se ztotožňovat s neustálou zápornou kritikou sportovců, odrazující většinu diváků nejen od vysílání MS v hokeji, ale obecně od celého českého sportu, na který máme být hrdí. Sport má národ povzbuzovat a spojovat.

Chtěl bych Tobě, všem komentátorům, expertům, kameramanům a pracovnímu týmu popřát vše dobré a děkuji za krásnou, více jak dvacetiletou spolupráci.

S pozdravem Pavel Richter

V pozdějším vyjádření Robert Záruba upřesnil, že šlo o šestadvacet let práce Pavla Richtera pro Českou televizi.

ANTOŠ: BYLA TO CHYBA

Deník Sport požádal o vyjádření také Milana Antoše. Ten se nejdřív nějaké reakci zdráhal, nakonec se však rozhodl celou situaci okomentovat.

Sám si je především vědom, že jeho reakce ve studiu při utkání MS v Lotyšsku nebyla zrovna ideální: „Vyjelo mi to z úst, v tu chvíli jsem se zkrátka neovládl. Uvědomuju si, že to byla chyba. Do budoucna se v podobných případech budu snažit najít jiné větné spojení,“ uvědomuje si.

Přesto mu nepřijde zcela adekvátní důvody, které Richter ke svému konci u ČT uvedl. Především co se týče slov na adresu Marka Sýkory: „Proč však v této souvislosti zmiňuje Marka, tomu vůbec nerozumím. Jeho komentáře byly naprosto korektní vůči předváděné hře,“ komentoval iSportu Antoš.

Trochu mě mrzí, že se Pavel schovává za někoho jiného. Že za jeho odchodem stojíme já a Marek. To se mi nezdá vhodné. A celé mi to přijde zvláštní. Pavlovi neberu právo se takto vyjádřit, naprosto respektuju jeho rozhodnutí, jen mi to z jeho strany nepřijde solidní,” nechápavě komentoval Richterův nečekaný konec.

Následně se k celé situaci vyjádřil i Robert Záruba. Ten Richterovo rozhodnutí plně respektuje, přestože za stojí za tím, aby v hokejovém televizním vysílání občas zazněla i kritika. Na svém Twitteru uvedl, že k důstojné rozloučení dlouholetého experta dojde v televizním prostředí.

Zdroj: Deník Sport

Reklama

Oblíbené