Spojte se s námi


Hokej

Patrik Eliáš slaví 44. narozeniny! Jak se rodák z Třebíče stal legendou New Jersey?

Publikováno

dne

Není třeba sáhodlouze představovat Patrika Eliáše. Koneckonců se jedná o hokejovou legendu České republiky. Pouze čtyři našinci odehráli v NHL více zápasů než on. Nicméně se může pyšnit tím, že celou svou kariéru v zámoří odehrál za jeden jediný klub. Jak vypadala jeho cesta až ke statusu legendy a jaké úspěchy ve své kariéře zažil?

Patrik Eliáš se narodil v moravské Třebíči a tam také s hokejem začínal. Naši nejvyšší soutěž však okusil v dresu Kladna, kde působil v letech 1992 až 1995. Zúčastnil se také MS juniorů v roce 1994, na němž v pěti zápasech nasbíral 7 bodů a pomohl ke skvělému bronzu. Právě díky skvělým výkonům na šampionátu byl v daném roce draftován týmem New Jersey Devils ve druhém kole jako 51. volba.

Do zámoří se tak stěhoval na sezonu 1995/96. Jeho zapojování do týmu však probíhalo postupně. V první sezoně odehrál jeden zápas, zbytek roku působil na farmě. V druhém ročníku zvládl 25 zápasů včetně play-off a v třetí sezoně už byl stabilní součástí týmu. Nasbíral 38 bodů a dostal se do All-Rookie Teamu, tedy do nejlepší pětice nováčků. Skvělý počin!

Svými výkony si řekl o povolání do seniorské reprezentace, s níž v roce 1998 dokráčel pro bronz na mistrovství světa. Postupně se začal stávat klíčovým hráčem Devils. V sezoně 1999/2000 pomohl New Jersey k zisku Stanley Cupu. V základní části nasbíral 72 bodů, v play-off přidal dalších 20. Poprvé se také podíval na NHL All-Star Game.

V další sezoně se Devils opět dostali do finále Stanley Cupu, jenže padli. Pro Eliáše se však jednalo o nejlepší individuální sezonu v kariéře. Nasbíral 96 bodů v základní části a dalších 23 v play-off. Spolu s Joe Sakicem pak sdíleli první místo v nejlepší bilanci +/- bodů. A co se pak nepodařilo v roce 2001, podařilo se o rok později.

Třebíčský rodák mohl podruhé v kariéře zvednout nad hlavu nejslavnější sportovní trofej na světě. Přispěl k tomu 61 a 6 body. V roce 2002 se také podruhé podíval na NHL All-Star Game. Jenomže ze zisku jakékoliv trofeje se v tom roce mohl Eliáš radovat naposledy. Nejblíže k dalšímu zisku Stanley Cupu byl v sezoně 2011/12, se svým týmem však nezvládl finále.

Kupodivu se mu nedařilo získávat zlaté medaile ani s reprezentací. Po bronzu z MS 1998 získal opět bronz na šampionátu v roce 2011, jinak bral bronz také na ZOH 2006 v Turíně a na Světovém poháru roku 2004 skončil s reprezentací v semifinále. Podíváme-li se však na jeho individuální úspěchy, tak v roce 2009 se stal vítězem Zlaté hokejky a stejně tak v roce 2012. V roce 2011 se pak naposledy zúčastnil NHL All-Star Game.

Jeho kariéra pak pokračovala až do roku 2016. V dresu Devils nastoupil ve 20 sezonách, přičemž ve 13 z nich byl asistentem kapitána a v jedné byl kapitánem přímo. V klubové historii má třetí nejvyšší počet odehraných zápasů. Celkově jich za Jersey zvládl i s play-off 1 402 a nasbíral v nich skvělých 1 150 bodů. Je nejlepším nahrávačem i střelcem v historii New Jersey a vládne tak i historickému bodování klubu.

V bodech a gólech si pak z České republiky vede lépe jen Jaromír Jágr. Aktuálně se Patrik Eliáš nachází na 81. místě v historických záznamech kanadského bodování NHL v základní části, v historickém bodování v play-off drží 51. příčku. Právem se tak s Jersey loučil jako legenda a právem klub jeho šestadvacítku vyvěsil pod strop.

https://youtu.be/a6lpBjvsmxQ

A co víc? Třebíčský rodák má v klubu tak výsostné postavení, že by se v budoucnosti mohl stát trenérem. Může si chodit na tréninky dle libosti a Devils si jej na toto místo prý pečlivě připravují.

Vše nejlepší, legendo!

Reklama

Oblíbené