Spojte se s námi


Hokej

Patrik Eliáš je pro české fanoušky jasnou ikonou New Jersey Devils. Kdo patří k dalším legendám klubu?

Historie týmu New Jersey Devils začíná v roce 1974, kdy jako Kansas City Scouts rozšířili řady v NHL. V roce 1982 se však přestěhoval do New Jersey a vznikl název Devils, od té doby se píše slavná historie.

Publikováno

dne

Historie týmu New Jersey Devils začíná v roce 1974, kdy jako Kansas City Scouts rozšířili řady v NHL. Scouts nebyli úspěšným týmem, a proto přišel v roce 1976 prodej do Colorada. Nový tým Colorado Rookies odehrál v NHL 6 sezón a jednou se zúčastnil bojů v play-off. V roce 1982 se však přestěhoval do New Jersey a vznikl název Devils, od té doby se píše slavná historie.

New Jersey Devils se do finále play off poprvé dostali v ročníku 1994/95, přičemž už tehdy oslavili zisk Stanley Cupu. Z druhého triumfu se radovali v sezoně 1999/2000. Třetí a zatím poslední prvenství přišlo v sezoně 2002/2003. V tomto týmu se napříč historií Devils objevila opravdu spousta skvělých hokejistů, pojďme si tedy nyní představit pět nejlepších.

Ken Daneyko

Daneyko je považován za jednoho z nejlepších obránců Devils v historii. Stal se základním stavebním kamenem při budování organizace. V podpoře útoku se na něj nikdy nespoléhalo, ale v obraně to byla naprostá zeď.

Daneyko je rekordmanem New Jersey Devils v počtu odehraných zápasů (1283), přičemž v NHL za jiný tým nehrál. Třikrát se radoval ze zisku Stanley Cupu a byl prvním hráčem, jehož dres s číslem 3 byl vyvěšen v Prudential Center. Spousta fanoušků jej měla také ráda díky mezeře mezi předními zuby. V současné době působí u týmu jako analytik.

Scott Stevens

V celé NHL nenáviděným hráčem, v New Jersey zbožňován, taková je vizitka Scotta Stevense. V jeho době se jednalo o nejtvrdšího hráče NHL. Pokud byste se chtěli projet po ledě se sklopenou hlavou, Stevens by se postaral o to, abyste se podívali nahoru.

Každý, s kým se srazil, si zapamatoval jeho jméno. Díky tomu si vysloužil nálepku nejtvrdšího obránce v NHL a jednoho z nejvíce nenáviděných hráčů v NHL. Stevensova hra byla jedním z nových příspěvků do hry New Jersey. Jeho tvrdost totiž neměla obdoby. Během působení v organizaci se jeho tým dostal pokaždé do play-off, tedy až na jednu výjimku.

Stevens se třikrát radoval ze zisku Stanley Cupu, získal také Conn Smythe pro nejlepšího hráče play-off a třináctkrát se zúčastnil All-Star Game. V roce 2007 se stal členem hokejové síně slávy.

Scott Niedermayer

Ve výběru nejlepších hráčů historie New Jersey Devils se jedná již o třetího obránce. Nutno podotknout, Niedermayer byl zcela jiným typem beka, než dva výše uvedení. Kanadský internacionál byl jedním z nejvšestrannějších obránců celé NHL, který disponoval skvělým bruslením a schopností vytvářet rychlé útočné akce.

Za New Jersey zaznamenal 364 asistencí, což je na obránce skvělé číslo. Se svým týmem se také třikrát radoval ze zisku Stanley Cupu. Svou kariéru sice neukončil v organizaci Devils, ale i přesto jeho dres s číslem 27 taktéž vyvěsili pod střechu Prudential Center.

Martin Brodeur

V Brodeurově případě se nabízí otázka, zda je tohoto hráče vůbec zapotřebí představovat? Brodeur je bezpochyby nejlepším hráčem v historii organizace a jedná se o jednoho z nejlepších brankářů NHL, pokud ne vůbec nejlepšího.

Ve své první sezóně se sice do role jasné jedničky nepropracoval, to se ale hned v nadcházejícím ročníku změnilo a až do sezóny 2011/12 byl jednoznačným strážcem svatyně New Jersey Devils. Během svých 22 sezón v NHL se stal rekordmanem v počtu odchytaných zápasů, v počtu výher i čistých kont.

Osmkrát se zúčastnil All Star Game. Čtyřikrát získal Vezina Trophy za nejlepšího brankáře NHL a pětkrát získal William M. Jennings Trophy pro brankáře, který inkasuje během sezóny nejméně branek. V celé NHL se snad nenajde nikdo, kdo by tohoto úžasného brankáře nerespektoval.

Brodeur za New Jersey Devils odchytal 21 sezón, svůj poslední ročník v NHL totiž strávil v St. Louis Blues. Za Devils naskočil do 1 259 zápasů, z nichž hned 688 bylo vítězných a ve 124 zápasech vychytal čisté konto. Ve všech těchto statistikách si drží první místo.

Čelil 31 540 střelám a 28 776 jich zlikvidoval. Procentuální úspěšnost si udržel na 91,2 %. S týmem se také třikrát radoval ze zisku Stanley Cupu. Jeho dres s číslem 30 také samozřejmě nalezneme vyvěšený v Prudential Center.

V současné době působí opět v organizaci New Jersey Devils, a to od roku 2020 jako poradce a viceprezident.

Patrik Eliáš

Mezi nejlepší pětku musíme zahrnout i českého útočníka, který je lídrem Devils v počtu získaných bodů, vstřelených branek i získaných asistencí. V NHL se však jednalo o velmi podceňovaného útočníka.

Přes své kvality a spoustu získaných bodů se Eliáš pouze třikrát zúčastnil All Star Game. Mezi fanoušky Devils je velmi oblíbeným, ale zbytek NHL jeho kvality nikdy moc neuznala.

Eliáš za New Jersey odehrál 1 240 zápasů, vstřelil za ně 408 branek a získal 617 asistencí. Celkem tedy zaznamenal 1 025 bodů. Za Devils drží i rekordy v jiných statistikách. Vstřelil 113 gólů v přesilovce, 80 jeho branek bylo vítězných, podařilo se mu zaznamenat 8 hattricků.

Se svým týmem se dvakrát radoval ze zisku Stanley Cupu. Je pátým a zatím posledním hráčem, jehož dres, na kterém nosil číslo 26, byl slavnostně vyvěšen v Prudential Center.

V současné době se do New Jersey často vrací a s týmem trénuje, aby pomohl mladému týmu v nabírání zkušeností.

Zdroje: Bleacher Report, NHL, New Jersey Devils

Reklama

Oblíbené