Hokej

Pastrňák se opět trefil, skóroval také Chytil, bodovali i další Češi! Jak se dařilo našim legionářům v nočních zápasech NHL?

Kanadsko-americká NHL nabídla v noci ze středy na čtvrtek sedm zápasů, přičemž ve třech z nich se prosadili také čeští hokejisté. David Pastrňák přispěl k výhře Bruins, vítězství a gól si připsal také Filip Chytil s Rangers. Body Tomáše Hertla na dva body San Jose nestačily.

Po prohře s Vegas další vítězství

Boston je v aktuálním ročníku NHL vskutku velmi silným týmem, což dokazuje také týmová bilance po 25 zápasech – 21 výher a pouze 4 prohry. Bruins tak zaslouženě vedou celou soutěž, přičemž jako první tým dosáhl na hranici 100 vstřelených gólů.

Nutno podotknout, na kontě sice mají stejný počet bodů jako druhé New Jersey (43), ovšem o jeden zápas méně. Poslední výhru hokejisté Bostonu Bruins zapsali právě na ledě Colorada Avalanche, kde vyhráli 4:0.

První gól přitom padl až v druhé třetině, když v čase 23:49 otevřel gólový účet utkání David Pastrňák, u jehož gólu asistovali David Krejčí a Matt Grzelcyk.

Další branku přidal Taylor Hall, v závěrečné části utkání se ještě trefil Trent Federic a poslední branku vsítil opět Hall.

Chytil přispěl k vítězství Rangers

Dvoubodový večer zaznamenali také hokejisté New Yorku Rangers, kteří porazili vedoucí tým Západní konference, Vegas Golden Knights, na jejich kluzišti 5:1. Úvodní gól vsítil Kaapo Kakko, v druhé třetině ještě srovnával Jonathan Marchessault.

Třetí perioda se už nicméně nesla v režii Rangers, jež přidali další čtyři zásahy. Nejprve využil přesilovou hru Mika Zibanejad, poté si úspěšný střelecký pokus připsal také Chytil. Na 4:1 zvýšil v čase 47:52 Alexis Lafrenière, poslední branku přidal opět Zibanejad.

Vegas však díky šestibodovému náskoku na druhý Winnipeg zůstává s 39 body na čele Západní konference, Rangers jsou s 31 body aktuálně na východě devátí.

Hertl bodoval, vítěznou radost mu to ovšem nepřineslo

San Jose Sharks na svém ledě hostilo Vancouver Canuks, přičemž zápas pro ně nezačal vůbec špatně. Už po 18 vteřinách se prosadil Nick Bonino, pak ale přišli na řadu hosté. Ještě v první třetině se dvakrát trefil Dakota Joshua, na začátku prostřední části zvýšil na 3:1 pro Canuks Nils Hoglander.

Svěřenci Davida Quinna sice v druhé periodě dokázali srovnat zásluhou Tima Meiera a Logana Couturea, půl minuty před sirénou ovšem udeřil Ilja Michejev. Dlužno dodat, na gól švýcarského útočníka nahrával Hertl.

V průběhu třetí třetiny nicméně hokejisté San Jose otočili skóre utkání ve svůj prospěch. Na 4:4 srovnal Jonah Gadjovich, na 5:4 dal Kevin Labanc po asistenci Hertla a Erika Karlssona. Za Vancouver však necelé čtyři minuty před koncem základní hrací doby vyrovnal Andrej Kuzmenko, dílo v prodloužení dokončil Elias Pettersson.

Hertl a spol. z tohoto utkání vytěžili pouze jeden bod za prohru v prodloužení a v tabulce Západní konference jsou s 21 body až třináctí. Vancouver se nachází o tři příčky nad nimi, když doposud uhráli 27 bodů.

Zdroje: NHL, Boston Bruins

Hokej

Komentář: NHL jako ruská propaganda? Ve výběru All Star je 10 Rusů, a to včetně Ovečkina

KOMENTÁŘ – Každý rok si NHL udělá začátkem února menší pauzu, aby nahrnula na jednu hromadu to nejlepší z nejlepšího, co zámořská hokejová soutěž nabízí. NHL All-Star Game patří k oslavám nejslavnější ligy světa. Velkolepou show však letos degraduje účast ruských hokejistů, včetně toho nejpovolanějšího Alexandera Ovečkina.

Pokud si někdo otevře oficiální účet ruského hokejisty Alexandera Ovečkina na Instagramu, hned dostane facku i ten, kdo hokej příliš detailně nesleduje. Od doby, co ruské tanky překročily hranice ukrajinského suverénního státu už uběhl téměř rok. Ovečkin však stále na profilové fotce hrdě pózuje vedle Vladimira Putina.

Na veškerou obhajobu už je pozdě, veškeré pomyslné lhůty vypršely. Spekulace o tom, že Ovečkin se nechce vyjádřit negativně na adresu ruského prezidenta jen proto, protože má v Rusku svou rodinu, jsou definitivně pasé. Reportérka Washington Post Samantha Pell zveřejnila fotku ruského hokejisty na svém Twiteeru s jasným textem.

Kapitán Capitals řekl, že je nadšený, že je zde jeho rodina, a pro jeho nejstaršího syna Sergeje to bude obzvláště zábavný čas, když bude v šatně a kolem ostatních hvězd,” stojí na jejím Twitteru. Ačkoliv nikde nebyl postoj Ovečkina z jeho úst jednoznačně formulován, od začátku je jasné, na či straně tento muž stojí.

A co na to NHL? Vůbec nic. Ze šikany mladého kluka na střední škole dělá haló. Samozřejmě, že je správné stát proti šikaně, jenomže v porovnání s průšvihem na Ukrajině, kde denně umírají neviní lidé, to je naprosto neporovnatelné.

Stejně tak liga nedávno kolem sebe prskala, když si z náboženských důvodů nechtěl Ivan Provorov vzít na rozbruslení dres na podporu LGBTQ+ komunity. Jeden z nejuznávanějších žurnalistů v zámoří Pierre LeBrun obránci Philadelphie Flayers vzkázal, že se za náboženství jen schovává a není schopen všechny respektovat.

Ano, Provorov je také shodou okolností Rus, ale to teď alespoň částečně hoďme za hlavu, protože hlavní problém je zkrátka jinde.

To, že v čele největších osobností nejprestižnější hokejové ligy stojí muž, který svým postojem veřejně podporuje ruskou agresi na Ukrajině, to vedení slavné ligy vůbec netrápí. Hlavní je, že z toho tečou peníze. Aby toho nebylo málo, útočí Ovečkin na střelecký rekord Wayna Gretzkyho, čímž je na veřejnosti ještě víc vidět. Každou další jeho trefu NHL veřejně oslavuje.

Příspěvek redaktorky z Washingtonu nezůstal pochopitelně bez odezvy: „Jaký milý podporovatel válečných zločinců. Tak roztomilý příběh. Doufám, že jeho rodina se na utkání hvězd má lépe než všechny ukrajinské rodiny, které zabil Ovečkinův přítel. Potěšující,” napsal k příspěvku redaktorky jeden z fanoušků.

Hej Samantho, můžeš přestat být pokrytec? Ovečkin je nástrojem propagandy teroristického státu (Ruska). Ten samý stát, který vraždí, mučí a unáší děti na Ukrajině, pokud jste si toho nevšimli,” je napsáno na jedné z dalších reakcí pod stejný příspěvkem. Přeháňka? Právě že vůbec. Taková je hold realita.

Teď míří Ovečkin o víkendu na Floridu, kde se představí jako součást souboru největších hvězd. „O víkendu na Floridě bohužel proběhne vynikající reklama na ruskou válku a zločiny na Ukrajině. A to i za podpory českého kanálu Nova Sport,” napsal na svém Twitteru bývalý brankář Dominik Hašek, jenž vytrvale ruské hráče na soupiskách týmů NHL odsuzuje.

(St Louis Blues)

Široké portfolio ruských hokejistů na letošním All-Star Game jen ukazuje, že pro NHL válka na Ukrajině prakticky vůbec nic neznamená. Co se ale stane jednoho dne, kdy Ovečkin skutečně překoná Gretzkyho a stane se ve střeleckých tabulkách takřka nedostižitelný?

Pravděpodobně bude stále na jeho profilu viset fotka s Putinem, jakožto symbol Ovečkinovy osobnosti. Třeba pak dojde i na situaci, kdy se při brouzdání na internetu malé dítě zeptá svého otce: „A tati? Kdo je ten pán stojící vedle něj?” Tohle pak svému dítěti zkrátka vysvětlovat nechcete.

Už vůbec ne v kontextu hokeje, který má stát za správnými věcmi a ne se jenom tak na venek tvářit. NHL by si zkrátka měla uvědomit, že určuje světové trendy této hry a že stojí na vrcholu pyramidy této hry. A to sebou nese jistou tíhu zodpovědnosti, ať už se to někomu líbí nebo ne.

Zdroj: NHL

Hokej

Havlát vyhlíží posily pro MS: Hertl, Hronek či Kubalík. Je ve hře i Jakub Vrána?

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Karim Jalonenem má za sebou nominaci hráčů na blížící se Švédské hokejové hry. Tématem tiskové konference však nebyly jen nejbližší akce národního týmu, ale také květnové mistrovství světa v Rize a Tampere. Kdo by mohl posílit český výběr ze zámoří?

Hlavní slovo ohledně posil z NHL má na starosti generální manažer Martin Havlát. Také on se zúčastnil středeční tiskové konference před dalším ze série turnajů EHT.

V první řadě Havláta potěšila reakce hráčů: „Nikdo dosud neřekl, že nepojede, všechny reakce jsou v zásadě pozitivní,” řekl manažer hokejové reprezentace v rozhovoru pro iDnes.

Havlát si je moc dobře vědom, že pravděpodobnost účasti na světovém šampionátu se bude odvíjet od situace klubů v NHL. Tam, kde mají týmy reálnou šanci dojít v play-off Stanley Cupu dál než do prvního kola, naděje na účast na turnaji v Rize a Tempere klesá. Proto se Havlát v této fázi zaměřuje spíše na jména, jejichž týmy hrají zatím pod čárou účasti v play-off.

I na tyhle úvahy je však podle něj stále poněkud brzo: „Ano, některé týmy už šanci na play off mají malou, ale vše můžou změnit přestupy při uzávěrce začátkem března,” řekl k současné situaci teprve jedenačtyřicetiletý manažer, kterého do funkce zvolil nově zvolený šéf svazu Alois Hadamczik.

Nadějně zatím vidí účast žraloků Radima Šimka, Tomáše Hertla a Martina Kauta, kteří s největší pravděpodobností nepostoupí se San Jose ani do prvního kola vyřazovací části NHL. Pod čárou je zatím také Detroit, kde válí české komando ve složení Filip Hronek, Dominik Kubalík či aktuálně zraněný Filip Zadina.

S ohledem na Red Wings se nabízí také otázka, jak se staví vedení národního týmu na případnou nominaci Jakuba Vrány: „Určitě ho sleduju a doufám, že se mu bude dařit. Je to šikovný hokejista, nebezpečný každé střídání. Moc by mu pomohlo, kdyby se brzy dostal zpátky do prvního týmu v NHL,” řekl Havlát s tím, že osobně Vránu zatím nekontaktoval.

V AHL fanoušci upínají oči především na Matěje Blümela, jenž hraje ve farmářském celku Dallasu Stars: „Situace u něj bude trochu zvláštní, protože Dallas může v play off NHL dojít daleko, Texas v AHL patří k nejlepším,” poznamenal bývalý český útočník k vyhlídkám Blümela, který zazářil především na loňském šampionátu, kde si vybojoval smlouvu v zámoří.

Do diskuse bylo hozeno také jméno Pavla Zachy, který už v minulosti několikrát reprezentaci odmítnul: „V minulosti měl určitě nějaké své důvody. Nebo neměl..,” zamyslel se Havlát.

Nicméně dodal, že by podle něj Zacha letos rád na MS jel. Vzhledem k letošní formě New Jersey to však nevidí příliš reálně: „Nikdo nečeká, že vypadnou v prvním kole,” řekl Havlát na adresu Ďáblů.

Do hokejového světového šampionátu zbývá ještě poměrně dost času. Hostit jej bude letos Lotyšsko a Finsko, národní tým v základní skupině vyzve výběry Kanady, Švýcarska, Slovenska, Lotyšska, Norska, Kazachstánu a Slovinska. Svěřenci Kariho Jalonena budou obhajovat bronzové medaile z roku 2022.

Zdroj: Český hokej, iDnes

Hokej

Už zase oni! Trio Pastrňák – Krejčí – Zacha předvedlo další úchvatnou akci, podívejte se na jejich gól proti Torontu

Boston Bruins v noci ze středy na čtvrtek odehrál svůj další zápas základní části, přičemž svého soupeře porazil jasně 5:2. A velký podíl na tom měla opět trojice Pastrňák, Krejčí, Zacha, která už zase předvedla parádní gólovou akci!

Kanadsko-americká NHL měla v noci ze středy na čtvrtek na programu další dva zápasy základní části, přičemž jedním z nich byl i zápas Toronta s Bostonem.

V první třetině se ovšem fanoušci gólu nedočkali, ve druhém dějství už ale ano. Byť se ze vstřelené branky neradovali domácí. V čase 26:57 udeřil v oslabení Derek Forbort a poslal Boston do vedení.

O zhruba dvě a půl minuty později však využil přesilovou hru Mitchell Marner a srovnal na 1:1. A tři minuty na to strhl vedení na stranu Bruins Brandon Carlo.

V poslední části viděli diváci na stadionu Toronta další tři branky. Na 3:1 po dvou minutách a třinácti vteřinách zvýšil A.J. Greer, minutu a půl před polovinou třetí třetiny snížil na 2:3 z pohledu Maple Leafs Calle Järnkrok.

V čase 49:08 si krásný gól připsal Pavel Zacha, když vymetl pavučinu Samsonovy brány, o chvíli později se brněnský rodák mohl radovat znovu.

Tentokrát však v gólových statistikách figurovali všichni tři Češi. Pavel Zacha nejprve zavezl puk do pásma, poté se k němu dostal David Pastrňák, jenž následně předal kotouč Davidu Krejčímu, který adresoval finální přihrávku Zachovi.

Zkrátka a dobře, radost pohledět!

Boston se každopádně stále nachází na prvním místě Východní konference a s 83 body je také lídrem celé NHL. Toronto momentálně drží třetí příčku se ziskem 70 bodů.

Co se kanadského bodování týče, Pastrňák je v rámci celé NHL na třetí pozici s bilancí 38 gólů a 34 asistencí. Dohromady tedy 72 bodů. Krejčí posbíral ve 46 zápasech 43 bodů (12+31), Zacha má na kontě bodů 35 (11+24).