Spojte se s námi


Hokej

Osobnosti českého hokeje: Jedna z největších ikon a symbol Nagana Ivan Hlinka

Ivan Hlinka je bezpochyby jednou z největších osobností českého a československého hokeje. Do historie se zapsal nejprve jako hráč, později i jako trenér. Pojďme si připomenout strůjce nezapomenutelného vítězství v Naganu.

Publikováno

dne

Ivan Hlinka je bezpochyby jednou z největších osobností českého a československého hokeje. Do historie se zapsal nejprve jako hráč, později i jako trenér. Pojďme si připomenout strůjce nezapomenutelného vítězství v Naganu.

Hlinka udělal první hokejové krůčky v Litvínově, kde začal hrát v šesti letech. Mládeží se protloukal deset let, než v šestnácti poprvé vkročil do československé ligy. Profesionální kariéru načal tam, kde s hokejem začínal, v Litvínově.

Už v takhle mladém věku si ale Hlinka nechával otevřená zadní vrátka. Při kariéře totiž vystudoval nejdříve průmyslovku a později Vysokou školu ekonomickou v Praze a současně i obor trenérství na Fakultě tělesné výchovy a sportu.

V áčku Litvínova se zabydloval čtyři roky, ve 20 letech už se stal kapitánem. V té době začal taktéž nastupovat za reprezentaci. V národním týmu zanechal Hlinka velkou stopu. V letech 1977-1980 byl kapitánem tohoto výběru, naskočil do 256 zápasů, ve kterých vstřelil 132 gólů.

První velký úspěch s reprezentací přišel v roce 1972, když československý celek ovládl šampionát v Praze. V roce 1976 tento úspěch Hlinka a spol. zopakovali v polských Katovicích, o rok později triumf obhájili ve Vídni.

Hlinka si také zahrál na dvou olympiádách. V roce 1972 se v japonském Sapporu přičinil o bronz, v roce 1976 slavil v Innsbrucku zisk stříbra. V roce 1978 si připsal i individuální ocenění, když získal Zlatou hokejku.

V roce 1981 se Hlinka odebral do NHL, kde dva roky nastupoval za Vancouver Canucks. V roce 1983 se vrátil do Evropy a do roku 1985 hrál za švýcarský celek EV Zug.

V československé lize nastoupil Hlinka do 544 zápasů a nastřílel 347 gólů. Svou aktivní kariéru ukončil v Litvínově v roce 1987.

Poté se vrhl na dráhu trenéra, což byl skvělý krok. Svou trenérskou kariéru začal opět v Litvínově, stejně jako tu hráčskou. Později koučoval i německý Freiburg.

V roce 1991 Hlinka převzal československou reprezentaci a připsal si cenný úspěch. O rok později totiž získal bronzovou medaili na olympiádě i na mistrovství světa. V roce 1993 dovedl k bronzu na MS českou reprezentaci.

V roce 1994 se však šampionát nepovedl a Hlinka jako kouč reprezentaci opustil a odešel do Itálie. Jenže netrvalo to příliš dlouho a uznávaný kouč byl zpět.

Českou reprezentaci opět převzal v roce 1997 a dovedl jí k bronzu na mistrovství světa. Ale ten největší úspěch měl teprve přijít.

Když se řekne rok 1998, spousta lidí okamžitě vyhrkne: Nagano. Někdo přidá ještě třetí slovo: Hlinka. Vše k sobě totiž perfektně pasuje, na tento úspěch už jen tak nikdo nezapomene.

Ivan Hlinka totiž na zimních olympijských hrách v japonském Naganu dovedl podceňovanou českou reprezentaci ke zlatým medailím, což byla první zlatá medaile v historii samostatné České republiky.

Zlatá éra trenérského mága Ivana Hlinky ale pokračovala. V roce 1999 se totiž národní tým dočkal zlatých medailí i na mistrovství světa. V roce 2000 tak odešel Hlinka do slavné NHL, tentokrát se stal hlavním koučem Pittsburghu Penguins. Toto angažmá ale tak úspěšné nebylo, po pouhém jednom ročníku Hlinka na lavičce Tučňáků skončil.

V roce 2002 se Hlinkovi dostalo vzácné pocty. Mezinárodní hokejová federace IIHF jej zařadila do Síně slávy, v tu dobu pracoval jako generální manažer české reprezentace. Poté se ještě ke trénování vrátil a postavil se na lavičku ruského Avangardu Omsk.

V květnu 2004 měl přijít zlatý hattrick. Hlinka se měl potřetí postavit na lavičku českého národního týmu, ale osud si to tak nepřál. První reprezentační akce se staronovým kouč nedočkal. V srpnu 2004 totiž podlehl následkům autonehody a odešel na věčnost ve věku 54 let.

Duch velkého „Šéfa,“ jak byl Hlinka přezdívaný, ale v českém hokeji zůstává. Například v Litvínově po svém odchovanci pojmenovali zimní stadion. Hlinka navždy zůstane jednou z největších osobností a ikon českého hokeje. 1998. Nagano. Hlinka. To už mu nikdy nikdo neodpáře.

Zdroj: Wikipedia, Životopis Osobnosti

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.