Spojte se s námi


Hokej

Olympijský hokej tři na tři: Bláznivý nápad nebo grandiózní zábava?

KOMENTÁŘ – Už jednou tady jeden člověk zcela vážně tuhle myšlenku do hokejového světa vypustil. Před dvěma měsíci řekl jeden z kandidátů na hlavu IIHF (Mezinárodní hokejová federace) Henrik Bach Nielsen, současný prezident Dánské asociace ledního hokeje, že zbrusu nový formát hokeje tři na tři na olympiádě by mohl být zajímavou myšlenkou.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Už jednou tady jeden člověk zcela vážně tuhle myšlenku do hokejového světa vypustil. Před dvěma měsíci řekl jeden z kandidátů na hlavu IIHF (Mezinárodní hokejová federace) Henrik Bach Nielsen, současný prezident Dánské asociace ledního hokeje, že zbrusu nový formát hokeje tři na tři na olympiádě by mohl být zajímavou myšlenkou.

To bylo v době, kdy byl Nielsen jedním z pěti kandidátů na post prezidenta IIHF. Už tehdy měla myšlenka celkem rozporuplné reakce. Na jednu stranu se může jednat o revoluční změnu, která vnese do hokejového prostředí čerstvý vzduch, pro některé to však může vypadat jako nabourání současných tradic.

Tak či tak mi tenkrát přišlo, že se Nielsen snaží touto cestou získat hlavně body navíc, aby se právě on stal nejvýše postaveným mužem v mezinárodním hokeji. K novému formátu tři na tři ještě navrhoval různé dovednostní soutěže o olympijský kov.

NA JEDNÉ LODI

Nielsen se nakonec šéfem IIHF nestal, post obsadil kanadský rodák žijící v Evropě Luc Tardif. Po několika týdnech vybavování kanceláře a rozkoukávání se, teď celou vizi šíleného hokeje tři na tři defacto posvětil. A pokud celou myšlenku podporuje kromě IIHF taky MOV (Mezinárodní olympijský výbor), dá se to už považovat za vážnou diskusi.

Jistá soudržnost všech členů IIHF spočívá v tom, že cílem číslo jedna je hokej v celosvětovém měřítku stále posouvat. Disciplína hraná na menší ledové ploše s určitými změnami v pravidlech toho může částečně dosáhnout.

Každá mince má však dvě strany. Přidání této disciplíny na akci pod pěti kruhy bude patrně obnášet docela dost komplikací. 

Na první pohled se jedná určitě o atraktivní krok. Stačí se jen podívat na prodlužované zápasy v klasickém formátu, kdy se už teď běžně hraje tři proti třem. Otevřený sebevražedný hurá hokej diváky baví, možná baví i hráče. Otázka však je, jak by se oni sami k tomuto kroku postavili.

STEJNÁ HRA, JINÝ SPORT

Jaromír Jágr vždy s oblibou říkával: „Hokej na velkém a málem kluzišti má jenom stejný název, je to ale úplně jiný sport.” Řeč byla o rozdílných rozměrech kluziště v Severní Americe a Evropě, jinak se však až na pár dalších detailů vždy jednalo o hokej tak, jak jej známe od dětství.

Vrcholoví sportovci trénují na olympijské hry dlouhé měsíce i léta. Tak, aby byli připraveni na vrchol své sportovní kariéry, který už se v pravidelném čtyřletém horizontu nemusí znovu opakovat.

Hokejisté mají všeobecně na olympiádě poměrně náročný program. Český tým třeba tentokrát v Pekingu nebude čekat ani jeden trénink, přičemž se vrhnou rovnou do ostrého zápasu. V nabité sezóně NHL, která čítá jen v základní části 82 zápasu, se hraje o každý den.

Myšlenka samostatného formátu tři na tři počítá s tím, že by byla určena jen pro ty absolutně největší hokejové superstar. Svým způsobem se dá říct, taková velkolepá exhibice o medaile.

Každý sportovec chce být však na olympiádě na svou disciplínu maximálně připraven. Samotný turnaj zahrnuje mezi zápasy také tréninky, rovněž je potřebný čas věnován regeneraci. Že by si v tomhle všem ještě nejlepší hráči střihli nějakou tu fyzicky náročnou aktivitu o medaili navíc?

Každý, kdo jen trochu hokej sleduje, tak ví, že prodloužení tři na tři se hraje ve zběsilém tempu, a že je vyloženě založené na bruslení. Zmenšené hřiště a zkrácený čas by v tomto případě nebyly pro hráče nějakým ulehčením, ale naprosto nezbytným krokem. 

I tak se dá předpokládat, že dají současní hráči přednost spíše klasickému hokeji. Sám dám ruku do ohně za to, že ani trenéři reprezentací by nebyli rádi, kdyby jejich nejlepší hráči ždímali své síly v další disciplíně.

SAMOSTATNĚ? MOŽNÁ…

Větší potenciál by mělo, kdyby se tohoto osekaného formátu účastnili hráči, kteří nebudou mít s hlavním hokejovým turnajem nic společného. Samozřejmě by se pořád jednalo o plnohodnotné špičkové hokejisty, nicméně ne ty největší hvězdy pod sluncem.

Na druhou stranu, tohle zase bere vítr z plachet prezidentovi IIHF Lucu Tardifovi o jeho vzrušující představě, kdy vidí na ledě v přímém souboji Connira McDavida a Leona Draisaitla, jak si pohrávají s větším prostorem, kde naplno vynikne jejich mimořádná genialita.

Celkově si myslím, že by z toho vznikl nakonec samostatný sport, který by měl na tuhle disciplínu plně specializované borce.

Inu, myšlenka je to hezká. Jenom bude třeba k dokonalosti zapojit daleko více mozkových buněk.

Zdroj: IIHF

Reklama

Extraliga

Vítkovice uvolňují Vladimíra Svačinu. Zkušený útočník míří zpátky do organizace Ocelářů

V roce 2019 zvedal v třinecké Werk Aréně s drakem na prsou mistrovský titul. Podařilo se mu zkrátka to, čeho ve Vítkovicích, kde strávil většinu své kariéry, nikdy nedosáhl. Přesto se Vladimír Svačina do Ostravy vrátil. Po dvou letech je však jeho štace ve Vítkovicích u konce.

Publikováno

dne

V roce 2019 zvedal v třinecké Werk Aréně s drakem na prsou mistrovský titul. Podařilo se mu zkrátka to, čeho ve Vítkovicích, kde strávil většinu své kariéry, nikdy nedosáhl. Přesto se Vladimír Svačina do Ostravy vrátil. Po dvou letech je však jeho štace ve Vítkovicích u konce. Další kroky vedou jen o pár kilometrů zpátky na východ.

Určitě to pro rodáka ze Studénky nebyl žádný vysněný start do sezony 2021/2022.  V dresu s rytířem Vítkem odehrál letos dvacet utkání s mizernou bilancí 2+4. Tohle si určitě nepředstavoval jak klub, tak ani on sám.

Rozvázání smlouvy se tak jeví jako logický tah. Ve svých čtyřiatřiceti letech už nebude Svačina ve svých kvalitách výrazně stoupat, stále se však jedná o kvalitního a zkušeného útočníka.

Na svůj restart se po dvou letech vrací do organizace Ocelářů Třinec. Nejdříve však spustí své kotvy v prvoligovém Frýdku-Místku, což je farma mistrovského klubu. Rozhodně se tak nedá vyloučit, že se do extraligového Třince ještě vrátí.

Vítkovice se současně snaží jít cestou, kde pro starší hráče nebude tolik prostoru: „Rozhodli jsme se, že dáme prostor mladým hráčům i s výhledem do příštích sezon. Vladimírovi samozřejmě děkujeme za služby, které v našem modro-bílém dresu odváděl a přejeme mu hodně štěstí,“ uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček.

Možná si Svačina přál dohrát kariéru v mateřském klubu, ne vždy je však na oko ideální cesta skutečně ta správná.

Vrátil jsem se, víc lidí z okolí mě sleduje, vylezu ven a hned to poslouchám. Když se daří, tak většinou nikdo nic neřekne, jen pozdraví. Když se ale nedaří, tak to je hned: jste prohráli, že? A takové narážky,” svěřil se Svačina iSportu.

Navíc se vrací do organizace, kterou dobře zná. Není moc hokejistů, kteří by v posledních letech odcházelo z Třince nespokojených. Oceláři svůj partnerský klub ve Frýdku-Místku hojně využívají. Bonusem pro Svačinu je, že mu celé stěhování zabere sotva půl hodiny cesty.

Zdroj: Tisport Extraliga, HC Vítkovice Ridera

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Svačina končí ve Vítkovicích, stěhuje se ještě víc na východ. Vítkovice i Třinec aktuálně dominují extralize

Páteční extraligové menu je tady! Do 29. kola už nezasáhne Vladimír Svačina, který po dvou letech míří zpátky mezi Oceláře. Nejdříve si však o svou formu a pozici bude muset zabojovat ve Frýdku. Právě Třinec a Vítkovice patří v tuto chvíli k nejlepším týmům soutěže. S poklesem formy se naopak potýkají Olomouc a České Budějovice.

Publikováno

dne

Páteční extraligové menu je tady! Do 29. kola už nezasáhne Vladimír Svačina, který po dvou letech míří zpátky mezi Oceláře. Nejdříve si však o svou formu a pozici bude muset zabojovat ve Frýdku. Právě Třinec a Vítkovice patří v tuto chvíli k nejlepším týmům soutěže. S poklesem formy se naopak potýkají Olomouc a České Budějovice.

Hezký den všem fanouškům Tipsport Extraligy! Vítáme vás u pravidelné rubriky toho nejzajímavějšího, co se na extraligové mapě za posledních pár hodin událo. Každý všední den kolem oběda, po celou základní část, vám servírujeme ty nejostřejší Extraligové příklepy!

Svačina končí ve Vítkovicích

Docela překvapivá zpráva přilétla v pátečním dopoledni z Ostravy. Vladimír Svačina končí ve Vítkovicích. Důvodem má být slabá forma, častá zranění, ale i koncepce týmu. „Rozhodli jsme se, že dáme prostor mladým hráčům i s výhledem do příštích sezon,“ řekl pro klubový web sportovní ředitel Roman Šimíček.

Další kroky čtyřiatřicetiletého zkušeného útočníka povedou do prvoligového Frýdku-Místku, který je součástí organizace třineckých Ocelářů. S těmi Svačina vybojoval v roce 2019 mistrovský titul. Není tak vyloučeno, že se v dresu aktuálního mistra neobjeví znovu.

Aktuálně kralují Oceláři s Vítkovicemi

Pohled na extraligovou tabulku může být mnohdy zkreslující. Vidíme sice postavení všech týmů v dlouhodobějším horizontu, ale aktuální forma, ta se nejlépe pozná při pohledu na posledních ideálně pět odehraných zápasů.

Z tohoto pohledu vychází nejlépe moravskoslezské kluby. Jak Oceláři, tak Vítkovice dokázali z posledních pěti zápasů vydolovat čtyři výhry. Ostravané jsou na tom ještě o fous lépe, jelikož vyhráli v posledních čtyřech zápasech, což se v tuto chvíli nepodařilo nikomu jinému.

Velmi dobře je už na tom ale i Sparta, která má v tuto chvíli za sebou tři vyhrané duely. Zdá se, že se jim podařilo podzimní krizi zamést pod koberec.

Komu to nelepí?

Pak jsou tady pochopitelně týmy, kterým to v poslední době tak úplně neklape. S poklesem formy v podobě třech ztracených utkání po sobě evidujeme v tuto chvíli dva mančafty. Týmy Olomouce a Motoru České Budějovice si nedokázaly z posledních tří zápasů připsat do tabulky ani jeden bod.

Většina týmů teď prochází soutěží jako na houpačce, s větší či menší pravidelností střídají výhry a porážky, přičemž nejhůře z celého extraligového kolotoče zatím stále vychází Zlín. Ten na předposlední Kladno ztrácí jedenáct bodů, což se zatím jeví jako nedostižná ztráta. 

Program 29. kola extraligy

Dnešní extraligové kolo nabídne celkem šest utkání, jen duel mezi Motorem a Bílými Tygry se bude dohrávat až po novém roce.

Z celé porce se nám dnes nejatraktivněji jeví souboj Dynama s Oceláři. Pardubice naposledy po třech porážkách zabraly, teď ale musí svou pohodu potvrdit proti nejlepšímu celku soutěže.

Do Enteria Arény se vydají také kamery O2 TV Sport. Úvodní buly je naplánováno na 18:00.

17:30Verva Litvínov  –  HC Olomouc
17:30Škoda Plzeň  –  Karlovy Vary
17:30Vítkovice Ridera  –  Mountfield HK
18:00Kometa Brno  –  Rytíři Kladno
18:00Dynamo Pardubice  –  Oceláři Třinec
18:00Sparta Praha  –  PSG Zlín 
1. ledna 2022Motor ČB  –  Bílí Tygři Liberec

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Hokej

Palát gólem pomohl k výhře Tampy, Kubalík ukončil své střelecké trápení. Jak si vedli legionáři v NHL?

NHL za sebou má další večer plný zápasů, v akci opět bylo několik našich legionářů. Blýskli se zejména Ondřej Palát a Dominik Kubalík. Jak si všichni vedli?

Publikováno

dne

NHL za sebou má další večer plný zápasů, v akci opět bylo několik našich legionářů. Blýskli se zejména Ondřej Palát a Dominik Kubalík. Jak si všichni vedli?

Tampa Bay se po dvou prohrách v řadě postavila St. Louis, které naopak dvakrát vyhrálo. Poměrně velkým favoritem byli Lightning, kteří také tuto roli potvrdili a zvítězili 4:2.

Skóre utkání otevřel svým gólem Ondřej Palát, pro kterého to byla 5. branka v této sezoně. Celkově již odehrál 22 utkání a nasbíral 13 kanadských bodů.

Poněkud větší drama bylo vidění k Washingtonu, který na svém ledě hostil Chicago. Zápas skončil po prodloužení 3:3, vítězství po nájezdech si nakonec připsali Blackhawks.

K bodům pomohl svému týmu Dominik Kubalík, jenž se prosadil po dlouhých 15 zápasech. Po dvaceti odehraných duelech má na kontě 4 góly a 4 asistence.

Bohužel se však prosadil proti Vítu Vaněčkovi, který chytal svůj 13. zápas v tomto ročníku. Připsal si 89,29% úspěšnost zákroků.

Martin Nečas nastoupil do utkání s Ottawou v prvním útoku, do statistik se ale nikterak nezapsal. Jeho Carolina prohrála 2:3.

Gólovou přestřelku s vítězným koncem si mohl pro změnu užít obránce Radko Gudas, jehož Florida porazila Buffalo 7:4. Český bek zblokoval tři střely a připsal si čtyři hity.

Vítězné zápasy si užili také Radim Šimek a Tomáš Hertl, kteří byli u výhry San Jose s New Yorkem Islanders (2:1 po prodloužení). Výhru 2:0 nad Nashvillem si připsal Boston s Davidem Pastrňákem, Radimem Šimkem a Jakubem Zbořilem v sestavě.

Prohry svých týmů museli naopak snést Jakub Voráček a Pavel Zacha. Columbus nestačil na Dallas (2:3), New Jersey podlehlo Minnesotě (2:5).

Zdroj: Twitter, NHL

Pokračovat ve čtení

Oblíbené