Spojte se s námi


Různé

Okénko minulosti: První fotbalista černé pleti nastoupil za Anglii proti Československu. Za Francii rovněž

Publikováno

dne

Anglický tým nastoupil k 765 mezistátním zápasům. Nejvícekrát se utkal se Skotskem,celkem 114 utkání. Proti Česko(slovensku) hrál pouze šestnáctkrát, a přece se výběr středoevropského státu zapsal nesmazatelně do historie anglického fotbalu. V roce 1978 v proslulém Wembley v souboji s Československem (1:0) vyběhl v anglické reprezentaci poprvé fotbalista černé pleti. Jmenoval se Vivian Anderson.

Obránce tehdy úspěšného Nottinghamu Forest, pozdějšího vítěze Poháru mistrů 1979 a 1980, povolal odvážně manažer anglického týmu Ron Greenwood. K prvnímu startu mu blahopřála královna Alžběta II. a rockový zpěvák Elton John, majitel klubu Watford.

„Byl to průlomový okamžik nejen pro mě,“ přiznal Anderson, jenž za anglické barvy nastoupil ve třiceti zápasech a vstřelil dva góly. „Ukázal jsem ostatním cestu,“ zdůraznil, jaký měl jeho debut význam.

Kapitánem československého týmu byl útočník Zdeněk Nehoda, mistr Evropy 1976. „Vůbec jsem si tehdy neuvědomoval, jaká to je událost,“ netajil s odstupem doby. Andersona jako obránce, jenž měl za úlohu bořit jeho střelecké choutky, však zaznamenal. „Rychlý, tvrdý, Nottingham byl tehdy pojem,“ připomenul.

Těžko to může být asi náhoda, ale proti bývalému Československu vyběhl v roce 1931 v Paříži (1:2) rovněž první fotbalista černé pleti v dresu francouzského výběru. Rodák z Guyany universální obr Raoul Diagne (také chytal) byl synem zástupce Senegalu v Národním shromáždění a ministra pro kolonie.

Také Diagne měl velice dlouhou a úspěšnou fotbalovou kariéru. Za Francii nastoupil celkem osmnáctkrát, byl účastníkem MS 1938. Jako trenér v začátku 60. let minulého století vedl reprezentaci Senegalu.

Česko(slovenský) tým tak byl u toho, když se trhaly rasistické předsudky ve dvou evropských fotbalových mocnostech.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.