Spojte se s námi


Hokej

Nové pravidlo v extralize: Trenéři mohou nechat zpětně prozkoumat možný ofsajd. Technologie zatím chybí, musí pomoci televizní záběry

Těsně před startem play off zavádí hokejová extraliga nové pravidlo na ofsajd, které umožní trenérskou výzvu na ofsajdové situace. Pro efektivní posuzování ofsajdů je nutné vybavit každý stadion speciálními kamerami a technikou, což stojí několik set tisíc korun. Ofsajdy proto zatím budou zkoumat televizní záběry,

Publikováno

dne

Těsně před startem play off zavádí hokejová extraliga nové pravidlo na ofsajd, které umožní trenérskou výzvu na ofsajdové situace. Pro efektivní posuzování ofsajdů je nutné vybavit každý stadion speciálními kamerami a technikou, což stojí několik set tisíc korun. Nepodařilo se však prosadit potřebnou investici, a tak se budou ofsajdy posuzovat na základě televizních záběrů.

  • Extraliga ledního hokeje chystá před startem play off nové pravidlo
  • Rozhodčí budou posuzovat ofsajdy na základě televizních záběrů
  • Týmy nedostanou žádný trest za využití výzvy na ofsajd

Asociace profesionálních klubů, která řídí extraligu, se k dotazu iDNES.cz ohledně nového pravidla zatím nevyjádřila, ale několik zdrojů IDNES.cz novinku potvrdilo. Nedávno proběhl seminář, kde se lidé seznamovali s tímto novým pravidlem.

Další nesprávně uznaný gól

Zavedení trenérské výzvy se dokončuje jen pár dní po tom, co extraliga byla svědkem dalšího gólu z ofsajdu. Před týdnem takový gól vstřelil Třinec v zápase proti Mladé Boleslavi. I bez nákladné techniky by ofsajd šel odhalit pouze na základě televizních záběrů.

Rozšíření trenérské výzvy nastane během zbývajících zápasů základní části. Má sloužit k tomu, aby všechny postupy byly připravené a bezchybné pro nadcházející play off. Extraliga tím chce předejít situaci, kdy by o vyřazení týmu rozhodl gól z ofsajdu.

Neprůkazný ofsajd

Problém nastane, když televizní záběry nedokážou jednoznačně potvrdit zda se skutečně jednalo o ofsajd. V takových neprůkazných záběrech může být výsledek nejasný. V současnosti platí, že pokud tým požádá o trenérskou výzvu na přezkoumání gólové situace a neuspěje, rozhodčí mu udělí dvě minuty za zdržování hry. Vedení extraligy se rozhodlo pro kompromisní řešení. Tým nedostane žádný trest za využití trenérské výzvy na ofsajd.

Kluby se obávají vysokých nákladů na novou techniku

Už v roce 2021 informovala redakce iDNES.cz o možnosti zavedení nové techniky, přičemž výpočty ukázaly, že by každého klubu stála zhruba tři čtvrtě milionu korun. Většina klubů ale neměla zájem tuto investici uskutečnit.

Generální manažer Mladé Boleslavi Jan Tůma uvedl: „Jsou to náklady v řádech statisíců, kluby mají v současné době jiné prioritnější náklady.“ Tento názor tehdy sdílely i České Budějovice.

Naopak Třinec a Sparta hlasovaly pro, přičemž výkonný ředitel Třince Marek Chmiel dodal: „I za cenu vyšších finančních nákladů je to nástroj ke zkvalitnění extraligy. Hlasů proti rozšíření nakonec bylo více. Jako klub většinové rozhodnutí respektujeme.“

Zavedení nových technologií by jistě zlepšilo úroveň Extraligy, protože rozhodčí, i když se snaží, jsou pouze lidé a v rychlosti hry mohou přehlédnout ofsajd. Uznání neplatného gólu může mít nešťastné důsledky, zvláště pokud půjde o vypjatý moment během play-off.

Zdroj: IDNES.cz

Reklama

Oblíbené