Spojte se s námi


Ostatní

Nová světová jednička, „devítka“ a fantastické finále. To byl šipkový World Matchplay

Červencový šipkový program byl mezi profesionály tradičně vyhrazen hlavně pro druhý největší turnaj sezony. World Matchplay byl přehlídkou 32 top hráčů planety, kteří změřili své síly ve slavném sále Winter Gardens v Blackpoolu.

Publikováno

dne

Červencový šipkový program byl mezi profesionály tradičně vyhrazen hlavně pro druhý největší turnaj sezony. World Matchplay byl přehlídkou 32 top hráčů planety, kteří změřili své síly ve slavném sále Winter Gardens v Blackpoolu. Prestižní trofej Phila Taylora si připsal na své konto Michael van Gerwen z Nizozemska.

Turnaj viděl změnu na pozici světové jedničky. Novým králem je Velšan Gerwyn Price, který vystřídal Petera Wrighta ze Skotska. V semifinále navíc vystřihl perfektní leg, tady zavření na devět šipek.

V prvním kole turnaje se domů vydali tři nasazení. A jak vypadnutí Jonnyho Claytona, tak Lukea Humprhiese zaskočilo šipkařskou veřejnost. Oba hráči totiž patří mezi hráče s nejlepší aktuální formou. Na jejich úkor postoupili Rowby-John Rodriguez a Nathan Aspinall. Třetím vypadnuvším nasazeným byl Gary Anderson, u něho jsou ale výkony nestabilní.

Mezi posledními šestnácti potvrdil svou rostoucí formu Nathan Aspinall. Ten vyřadil světovou pětku Jamese Wadea a mohl se těšit na čtvrtfinále. Překvapením byla i výhra Dirka van Duijvenbodeho. Nizozemec si vyšlápl na třetího hráče světa Michaela Smitha a vyhrál 11:7.

Čtvrtfinále přineslo tři skvělé souboje. Dimitri van der Bergh, Michael van Gerwen a Gerwyn Price vyhráli své zápasy 16:14 a připravili divákům velkou podívanou. Jediný Danny Noppert z Nizozemska dokázal zvítězit rychleji, když přehrál Dirka van Duijvenbodeho 16:11.

Postup Gerwyna Price také znamenal už zmíněnou změnu na pozici světové jedničky. Velšan navíc dokázal postoupit až do finále a mohl tak svou nejlepší účast na turnaji v Blackpoolu přetavit v další titul z podniku kategorie Major.

Boj o titul k sobě svedl od pondělí světovou jedničku a trojku. A Gerwyn Price začal finále proti Michaelu van Gerwenovi velmi dobře. „The Iceman“, jak zní Priceova přezdívka, vedl v zápase 4:0 a 9:6. V dlouhém zápase na osmnáct vítězných ale zdaleka nebylo rozhodnuto.

Nový lídr žebříčku začal chybovat na zavírání a brzy to bylo 12:12. Velšan ještě získal legy na 13:12 a 14:13, od té doby už ale u terče řádil jen jeden šipkař. „Zelená mašina“ Michael van Gerwen zapsala několik vysokých závěrů a když za stavu 17:14 ukončil zápas čistým středem, mohl se radovat ze své třetí trofeje z World Matchplay.

MvG si tak připsal po titulu z letošní Premier League i další velmi významný titul a ukázal svým soupeřům, že je znovu potřeba s ním počítat. Před hráči profesionální organizace PDC je navíc podzim plný turnajů kategorie Major.

Zdroj: PDC

Reklama

Motorsport

17. srpen 2002. Den, kdy doping zhatil Tomáši Engemu veškeré naděje v stálou budoucnost ve Formuli 1

Závodnická kariéra Tomáše Engeho se nedá jinak popsat než výjimečná. Natolik výjimečná, že by se ani její filmové zpracování v žádném případě neztratilo mezi ostatními snímky z prostředí motorsportu. Na maďarský závod Formule 3000 17. srpna 2002, tedy přesně před 20 lety, však jediný český jezdec ve Formuli 1 rozhodně nevzpomíná v dobrém.

Publikováno

dne

Závodnická kariéra Tomáše Engeho se nedá jinak popsat než výjimečná. Natolik výjimečná, že by se ani její filmové zpracování v žádném případě neztratilo mezi ostatními snímky z prostředí motorsportu. Na maďarský závod Formule 3000 17. srpna 2002, tedy přesně před 20 lety, však jediný český jezdec ve Formuli 1 rozhodně nevzpomíná v dobrém.

Největší česká závodnická naděje té doby

Tomáš Enge byl již před svou premiérou v F1 osvědčeným závodníkem. Jeho úspěchy v mistrovství Formule 3000 (v té době druhé nejvyšší ligy po F1) mu zaručovaly jistou budoucnost v královně motorsportu.

A když po nehodě Luciana Burtiho ve Spa nadešla možnost zajezdit si v závěrečných třech velkých cenách sezóny 2001, nic nebránilo Engemu začít novou kapitolu kariéry, tentokrát ve Formuli 1.

Bohužel, rok 2002 se ukázal pro Engeho jako zlomový v tom špatném slova smyslu. Tým Prost, jenž jej zaměstnal na poslední tři závody předešlého ročníku F1, na začátku roku zkrachoval. Enge tedy musel zůstat ve Formuli 3000 a doufat, že jeho bohaté zkušenosti v seriálu mu nejen zaručí tížený titul, ale také zasloužené místo v jednom z předních týmů F1.

Smůla se mu však dále lepila na paty. V prvním závodě ročníku 2002 F3000 v Brazílii odstoupil po technické závadě. Třikrát během sezóny jej odstřelili soupeři, včetně jeho největšího rivala o titul Sébastiana Bourdaise. Jeho zkušenosti a um mu nicméně přinesli tři triumfy, a tedy zasloužený boj o titul šampiona.

Osudový závod

Desátý podnik sezóny v Maďarsku bohužel rozhodl naprosto vše. Včetně možné zářivé budoucnosti Engeho ve Formuli 1.

17. srpna 2002 se Enge postavil na čelo startovního roštu vstříc důležitému vítězství v sezóně F3000. Rodák z Liberce předvedl famózní první kolo a ujel zbytku pole již na rozdíl 2,4 sekundy.

Enge dominoval po celý průběh závodu. A ačkoliv nehoda několika vozů v posledních kolech stáhla celý vláček k sobě kvůli výjezdu safety caru, Enge si pohlídal restart v závěrečném okruhu a dojel si na Hungaroringu pro své čtvrté vítězství sezóny.

Vidina titulu F3000 byla stále silnější. Po závodě Enge podstoupil nevinný dopingový test. Co se však nestalo…

Studená sprcha

13. září, měsíc po závodě v Hungaroringu vyšlo najevo, že měl Enge v moči stopy marihuany. Český jezdec směl pokračovat v sezóně, kterou nakonec druhým místem v závěrečném závodě v Monze ovládl. Na chvíli se mohl pyšnit titulem mistra Formule 3000.

1. října přišel od FIA finální verdikt, na který čekal nejen celý Engeův tým, ale také celá česká závodnická obec. Verdikt byl nekompromisní. Enge přišel o deset bodů za vítězství na Hungaroringu, což jej obralo o titul ve Formuli 3000, jenž připadl do klína Bourdaisovi.

Reputace Engeho v mezinárodní závodnické scéně se nenávratně pošramotila. Enge se sice vydal směr Le Mans, vrátil se v roce 2004 do F3000 a okusil i svět amerických závodů. 17. srpen 2002 se však bohužel zapsal do historie českého motorsportu jako den zhaslých nadějí pro Engeho opět okusit svět Formule 1, ve kterém by se rozhodně neztratil.

Zdroj: Formule 2002/03 (Jiří Nikodým)

Pokračovat ve čtení

Bowling

Po prvním dni sahaly po medaili, nakonec české bowlerky propadly pořadím. ME pokračovalo soutěží trojic

Mistrovství Evropy žen v bowlingu se přesunulo do své druhé poloviny. Po soutěži jednotlivkyň a dvojic přišel na řadu turnaj tříčlenných družstev. Česká šestice v něm obsadila 23. a 25. místo ze 32 trojic. Zlaté medaile získaly znovu Švédky, tentokrát trio ve složení Anna Andersson, Cajsa Wegner a Jenny Wegner.

Publikováno

dne

Mistrovství Evropy žen v bowlingu se přesunulo do své druhé poloviny. Po soutěži jednotlivkyň a dvojic přišel na řadu turnaj tříčlenných družstev. Česká šestice v něm obsadila 23. a 25. místo ze 32 trojic. Zlaté medaile získaly znovu Švédky, tentokrát trio ve složení Anna Andersson, Cajsa Wegner a Jenny Wegner.

Klání bylo rozděleno na dva dny, v každém z nich odehrálo trio hráček po třech hrách každá za sebe. Právě po prvním dni vypadala soutěž nadějně pro české barvy, trio Linda Vondráčková, Anna Petáková a Kateřina Beštová ztrácela ze sedmého místa pouhých 23 bodů na medaili.

Druhý den se ale Češkám hrubě nevyvedl. Po třech nevydařených hrách spadly bowlerky až na 23. pozici. Druhou trojici tvořily Jitka Nosková, Eliška Krummerová a Kateřina Hejdučková.

Toto trio bylo po prvním dni až 29., během středečního programu se mírně zvedly, na lepší než 25. místo to ale nestačilo.

O skvělou zábavu se postaraly hráčky v semifinále. V tom prvním totiž diváci v Aalborgu mohli vidět kompletní švédskou šestici, která si to rozdala o postup do boje o titul. Z postupu se nakonec radovala trojice Anna Andersson, Cajsa Wegner a Jenny Wegner.

Ta se nakonec ve finále utkala s domácími Dánkami. Ty totiž ve druhém semifinále porazily Finky o pouhý jeden bod poměrem 581:580. Poprvé se tak na šampionátu stalo, že by finále nebylo ryze švédské.

Souboj o zlato byl ze začátku vyrovnaný. Švédky ale následně prokázaly svou obrovskou kvalitu a podmanily si i třetí soutěž na letošním mistrovství Evropy. Finále vyhrály poměrem 699:618 a potvrdily naprostou dominanci nad mistrovstvím Evropy.

Poslední soutěží, ve které se představí všechny hráčky, bude souboj pětičlenných týmů. Jeho první tři hry se odehrají ve čtvrtek, v pátek bude následovat druhý blok her, semifinále a finále. Možnost sledovat evropský bowling se nachází zde.

Zdroj: EWC

Pokračovat ve čtení

Golf

Proti LIV Golf míří do boje i Tiger Woods. Hráči PGA hrozí bojkotem majorů. V dalším roce si ale mohou vydělat víc

Teď už si nelze nic nalhávat. Po odšpuntování soudních sporů panuje mezi PGA Tour a LIV Golf otevřená válka. Vážnost celé situace podtrhuje fakt, že do Delaware na BMW Championship zamířil i Tiger Woods.

Publikováno

dne

Teď už si nelze nic nalhávat. Po odšpuntování soudních sporů panuje mezi PGA Tour a LIV Golf otevřená válka. Vážnost celé situace podtrhuje fakt, že do Delaware na BMW Championship zamířil i Tiger Woods. Ne proto, aby hrál golf, ale proto, aby se zapojil do vážných diskusí kolem nově vzniklé konkurenční LIV Golf Series, dotovanou ze saúdskoarabských veřejných zdrojů.

Když před začátkem prvního turnaje play-off FedEx Cupu PGA Tour vyhrála soudní spor, aby hráči působící v LIV Golf Invitation nemohli v Mephisu startovat, řekl komisař PGA Jay Monahan, že se konečně můžou všichni soustředit na vrchol sezony. Přesto je kolem úprku hráčů ke konkurenční soutěži stále velmi živo.

PGA Tour naplánovala během turnaje BMW Championship setkání zhruba dvacítky nejlepších hráčů světového žebříčku, aby prodiskutovali následující kroky. Na tomto setkání se má objevit i legenda tohoto sportu Tiger Woods.

Setkání má podle zdrojů ESPN zahrnovat pouze hráče, kteří se nenechali zlákat štědrými nabídkami LIV Golf. Konat se má už tuto středu, přibližně v době, kdy se Jay Monahan chystá promluvit k hráčům. V zákulisí se dokonce spekuluje, že současná situace by mohla stát Monahana místo.

Mezi horká témata má patřit i návrh, aby současní hráči PGA Tour bojkotovali major turnaje, do kterých přeběhlíci k LIV Golf zasáhnou. Všichni hráči, kteří podepsali tučné smlouvy u LIV Golf a zasáhli do jeho turnaje, zatímco se ve stejný termín konal také turnaj PGA Tour, byli americkým podnikem distancováni na dobu neurčitou.

Nemohou tak hrát klasické turnaje na okruhu PGA Tour, čímž se v budoucích měsících (ale spíš letech) budou zabývat soudy. Mohou ale podle současných regulí startovat na major turnajích, jako je například Masters nebo The Open.

Tohle si však řada profesionálů, která zůstala věrná PGA Tour nepřeje. Jedním z velkých kritiků těchto hříšníků je taky právě Tiger Woods. Naposledy LIV Golf a jejího šéfa Greta Normana veřejně odsoudil na nedávnem 150. ročníku The Open, kterého se sám zúčastnil.

Podle Woodse není projekt dotovaný penězi ze Saúdské Arábie v nejlepším zájmu golfu, jako hry takové. Odliv hráčů ke konkurenci značně oslabuje startovní pole PGA Tour, která musí současnou situaci řešit.

Na druhou stranu, vzniklá konkurence by mohla přinést do PGA Tour i pozitivní efekt. Už teď se play-off FedEx Cupu hraje s rekordní finanční dotací, která byla nedávno navýšena. Vítěz celé sezony inkasuje 18 milionů amerických dolarů.

Navíc se mluví nahlas o variantě, kdy by měl od roku 2023 každý hráč na PGA Tour garantovaný minimální výdělek 500 tisíc amerických dolarů. Jednalo by se o jakousi zálohu, která by byla následně odečtena od vyhraných peněz z turnajů.

Zastánci LIV Golf tvrdí, že PGA Tour se veze už 20 let na vlně bez inovací a plánované budoucnosti. Za to, že vznikl prostor na trhu, si údajně PGA Tour může svým přístupem sama. Bude zajímavé sledovat, k čemu dojdou hráči na plánované diskusi.

Zdroje: PGA Tour, LIV Golf

Pokračovat ve čtení

Oblíbené