Reprezentace

Neviditelný Costa rozhodl šťastným gólem o vítězství nad Íránci

Přetěžkou taktickou bitvu v Kazani mezi Španělskem a Íránem zvládli hráči prvně jmenované země díky gólu Diega Costy z 54.minuty, pro kterého to byl již třetí přesný střelecký zásah na tomto šampionátu. Španělé se tak v tabulce dorovnali Portugalcům a s největší pravděpodobností si to za necelý týden rozdají na dálku o první příčku ve skupině s “Ronaldovým výběrem”.

Sestava Španělů byla téměř identická jako v prvním klání proti Portugalsku. Pouze na levém kraji obrany se usadil Daniel Carvajal namísto ostrostřelce Nacha Fernándeze a stejně tak prošel změnou post levého středopolaře, který si nově uzmul další hráč Realu Lucas Vázquez. Íránci zase pozměnili obsazení levého stopera kde proti Maroku válčil Roozbeh Cheshmi, který však během nedělního tréninku prodělal zranění lýtka a byl tudíž nahrazen svým kolegou z klubu (Esteghlal Tehran) Majidem Hosseinim. Pro někoho mohlo být překvapení nenasazení nejlepšího střelce holandské Eredividie Alirezy Jahanbakhshe.

První poločas utkání lze bez nadsázky označit za jeden z nejméně interesantních na letošním mundialu. Od prvních minut se totiž svěřenci portugalského stratéga Carlose Queiroze zasunuli do hlubokého bloku, čímž dávali možnost pyrenejským matadorům k ustavičnému držení míče. Paradoxně nám však v prvních minutách hrozili Španělé více ze vzduchu a k hlavičkovým soubojům ve vápně se dostávali i stopeři Piqué a Ramos. Jediné pozdvižení tak způsobovali až simulátorské etudy Íránců v závěru poločasu, které byli doprovázeny dlouhými debatami všech zúčastněných se sudím Andresem Cunhou. Jednu z “bolestivých” momentek si samo sebou dovolil ztvárnit i gólman asijského celku Alireza Beiranvand, který byl doslova přišlápnut energickým Diegem Costou, který si v prvním poločase připsal pouze šest přihrávek. 82% držení míče a jedna jediná střela na svatyni klubového gólmana Persepolu, to je nelichotivá vizitka La Roja z prvního poločasu.

Druhý poločas toho nabídl mnohokrát více a to na obou stranách. Již v 47.minutě se konečně rozhodli iberijští fotbalisté k rozehrání rohového kopu vzduchem a ihned z toho byla největší šance zápasu, kdy se dlouhán Piqué dostal k propadlému centru do vápna a postrašil tak poprvé vážně tuhou defenzivu Queirozovy jedenáctky. O pár sekund později se zase ze střední vzdálenosti honosil ranou Sergio Busquets. Po dlouhé době se nám náhodou dostali na soupeřovu polovinu íránští fotbalisté, kteří se díky dlouhému autu Vahida Amiriho mohli ujmout senzačního vedení. Odražený balón se k překvapení všech snesl na nohu útočníka Karima Ansarifarda, který však trefil pouze boční síť jinak nezaměstnaného De Gey. Nedáš-dostaneš se tak uplatnilo v praxi okamžitě, poté, co se Andrés Iniesta prodribloval na hranici vápna, kde předal balón, jinak vždy obsazenému Costovi, který krkolomně dostal kulatý nesmysl do sítě.

Írán se po inkasované brance znovuzrodil a působil v cuku letu mnohem svěžejším dojmem. Španělé se najednou museli bránit nebezpečným standardním situacím, ve kterých se nemohli chlubit výškovou převahou. Tlak outsiderů tak vyvrcholil v 62. minutě, kdy se po dobře zahraném volném kopu dokázal nejlépe zorientovat Saeid Ezatolahi a zakončit do sítě, čímž rozbouřil vlnu oslav, kterou však zklidnil o pár sekund později hlavní arbitr. Již zmiňovaný Saeid Ezatolahi se totiž nedopatřením dostal k balónu nedovoleným způsobem. Balón se k němu totiž odrazil ve chvíli, kdy stál v ofsajdovém postavení. Španělé mohli definitivně rozhodnout po kulišárnicky zahraném rohu, který zakončoval Ramos svoji pravačkou. Nic na výsledku nezměnila ani akce v poslední desetiminutovce, kdy se svými útočnými choutkami znemožnil Vahid Amiri hvězdu Barcelony Piquého a skvěle nacentroval na méně úspěšného kolegu Taremiho.

Španělé tak získali veledůležité tři body a vyrovnali se tak přesně pyrenejskému rivalovi Portuglsku. Za 5 dní nás tedy čekají dva duely (konkrétně Írán-Portugalsko a Španělsko-Maroko), ve kterých budou bojovat tyto dvě fotbalové velmoci na dálku o první příčku v základní skupině B. Po dnešním výkonu íránské reprezenrace však nemusíme odepisovat ani tento mančaft, který by v případě postupu zaznamenal největší úspěch ve svých fotbalových dějinách.

Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FIFA chce hrát Mistrovství světa se 48 týmy už v roce 2022, jedná s Katarem

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla, že chce rozšířit počet účastníků fotbalového mistrovství světa už v roce 2022. Jedná tak s hostitelským Katarem, jestli bude schopen takto monstrózní podnik zorganizovat.

Pokud by se podle nového návrhu hrálo už v roce 2022, šampionát by se musel kromě Kataru hrát i v okolních zemích, nejspíš v Ománu a Kuvajtu. S oběma zeměmi se již setkal prezident FIFA Gianni Infantino. Otázkou je, jestli takto nabobtnalou akci Katar utáhne organizačně a ostatní státy doplní potřebnou infrastrukturu.

Rozhodnutí nejspíš padne 5. června. “O rozšíření šampionátu se jedná pouze mezi vedením FIFA a Katarem. Obě strany musí dospět k jednoznačné dohodě, nemůžete toto hostitelské zemi nadiktovat,” informoval generální ředitel organizačního výboru Nasser al-Khater.

Fortuna liga

Děkujeme za vše, Pepo!

Aneb fotbalová pohádka, která skončila mnohem dříve, než měla. Jménem celého týmu Ruik vzdáváme Josefu Šuralovi veškerou úctu a všem pozůstalým přejeme co největší podporu od okolí.

S fotbalem začal v Šakvicích. A na nejvyšší úroveň se dostal přestupem do týmu Boby Brno – dnešní Zbrojovky. Ligový debut si připsal jako osmnáctiletý proti Spartě Praha, a tím také začíná velký příběh.

Příběh talentovaného fotbalisty, který měl dokázat velké věci a jednoho dne ukončit kariéru jako legenda.

Pepovi se to vlastně povedlo, ale bohužel mnohem dříve a úplně jinak, než bychom si všichni přáli.

Adam Hložek české reprezentaci na EURU U17 nepomůže

Byl by jednoznačným tahounem. Určitě by to byla i pro samotného Adama velká zkušenost. Vedení Sparty ale talentovaného fotbalového útočníka nepustila. Objev Sparty tak na EURU U17 konaném v Irsku naší reprezentaci nepomůže.

Zdroj: sparta.cz

První fázi kvalifikace na mistrovství Evropy čeští reprezentanti prošli hladce. V úvodním duelu smetli Albánii, které nadělili kanára. Ve druhém zápase si doma poradili s Ázerbájdžánem, který porazili 2:0. Ve třetím zápase Češi zvítězili 1:0 na půdě Irska, čímž si zajistili postup do druhé fáze kvalifikace.

I druhou částí naši reprezentanti prošli bez jediného ztraceného bodu. Izrael porazili 1:0, Severní Irsko 2:0 a Nizozemsko 5:2. Za šest utkání tedy mladí reprezentanti získali osmnáct bodů, dokonce udrželi v pěti zápasech čisté konto.

Adam Hložek v kvalifikaci vstřelil tři branky. V utkání s Izraelem svou trefou zajistil Čechům hubené vítězství 1:0. V Irsku, které letošní šampionát pořádá už ale Hložek naší reprezentaci nepomůže. Na svěřence trenéra Kotala bude ve skupinové fázi čekat Belgie, domácí Irsko a Řecko.

Zdroj: repre.fotbal.cz

Sparta Praha Adama Hložka neuvolnila kvůli nedostatku hráčů. Pro český fotbal je to ale velká škoda. Proč většina ligových týmů nedokáže hrát vyrovnaný zápas s průměrným anglickým či německým týmem? A proč se seniorské reprezentace nachází až na 44. místě? Jeden z důvodů je ten, že kluby s reprezentací nedokáží spolupracovat tak, jak by měly.

Tým z Letné už má třetí místo v lize téměř jisté, pro českou reprezentaci by ale byl Adam velkou posilou. Už jen proto, že se dokázal dostat do základní sestavy v kádru Sparty a připsal si dva ligové góly. To vše v pouhých šestnácti letech.