Hokej

Neskutečný McDavid opět zachránil Edmonton! Podívejte se na jeho dva famózní góly

Hokejisté Edmontonu se v noci ze čtvrtka na pátek utkali s Nashvillem, jenž nakonec zdolali 3:2 po nájezdech a došli si tak pro plný počet bodů. Lví podíl má na této výhře Connor McDavid, který opět zachraňoval bodové naděje Edmontonu. Jeho trefy stály skutečně za to.

Oilers v utkání proti druhému týmu Západní konference pokaždé prohrávali, už v páté minutě první třetiny se za hosty prosadil Filip Forsberg, jemuž na tento gól asistovali Alexandre Carrier a Mikael Granlund.

Až půl minuty před koncem první periody srovnal po vskutku brilantním úniku Connor McDavid. Na jeho gól se v příspěvku níže můžete sami podívat.

V prostřední části zápasu se zase jako první prosadili hosté, konkrétně Matt Duchene. V čase 34:48 ovšem Oilers srovnali stav utkání na 2:2, prosadil se Evan Bouchard.

V třetí třetině se diváci žádného gólu nedočkali, a tak musely rozhodnout až nájezdy. V nich se jako jediný ze všech trefil McDavid a i tato branka se zařadí mezi ty výjimečné.

Třiadvacetiletý rodák z Richmondu v aktuálním ročníku NHL zatím naskočil do 38 zápasů, ve kterých už stačil nastřílet 21 branek a nahrát na dalších sedmatřicet.

Kapitán Oilers tedy celkově nasbíral už 58 bodů a ztrácí pouze jeden bod na spoluhráče Leona Draisaitla, jenž vede kanadské bodování NHL.

Edmonton si tak po velmi černé šňůře proher připsal již třetí vítězství v řadě, přičemž momentálně zaujímá jedenáctou pozici v Západní konferenci. Nashville se s osmapadesáti body nachází na druhé příčce se ztrátou pěti bodů na Colorado Avalanche.

Zdroje: NHL, Livesport, Twitter

Hokej

Kanada nezastavuje, tentokrát se převalila přes Slováky

Ani parádní výkon Adama Húsky nepomohl Slovákům k výhře nad Kanadou. Pierre-Luc Dubois dovedl tým Kanady k vítězství. Slovákům se sice skvěle vydařila první třetina, ale pak jim bohužel došel dech. Kanada má tak skvěle nakročeno na vítězství ve skupině bez ztráty jediného bodu.

Od

Je těžké vydržet vzdorovat takhle silnému týmu, jakým je Kanada, Slováci vydrželi hrát polovinu zápasu výborný a vyrovnaný hokej. Pak už na Kanadu nestačili a nestíhali.

Je to škoda pro Slováky, kteří hlavně v první třetině předvedli bojovný a aktivní výkon. Na zeď v bráně Kanady Logana Thopsona byli Slováci krátcí.

První Třetina

Hned na začátku třetiny fauloval Rosandič, po jehož zákroku hráli Kanaďané přesilovku. Ve vlastním oslabení se objevil Slafkovský v šanci, kterou bohužel pro Slováky neproměnil. O pár minut později už byl v akci videorozhodčí, který potvrdil branku Kanady, když nahození Seversona srazil do branky bruslí Lowry a javorové listy tak vedly 1:0.

Ve třinácté minutě fauloval Roy a Slovensku to netrvalo dlouho a bylo vyrovnáno. V šesti sekundách se podařilo dostat kotouč k Takáčovi, jehož střelu tečoval do branky Regenda. V první třetině už jsme toho moc vidět nemohli. Stav zápasu tak byl 1:1.

Druhá Třetina

Do druhé třetiny Slováci nevstoupili vůbec dobře, Rosandič hrál vysokou holí a dostal trest 2+2. První přesilovková formace javorových listů se v přesilovce prosadila a poslala tak Kanadu znovu do vedení. Branku vstřelil Pierre-Luc Dubois v čase 26:11. Nutno dodat, že nebýt brankáře Húsky, tak Slováci už by prohrávali delší dobu.

Zas a znovu to byl Pierre-Luc Dubois, který zakončoval, tentokrát v pádu, další akci Kanady. U branky mu asistovali Graves a Geekie. Slovenská reprezentace tak prohrávala už o dvě branky. Do konce druhé třetiny už se našim sousedům snížit nepodařilo a do třetí třetiny tak vstupovali s dvougólovým mankem.

Třetí třetina

Minutu po začátku druhé třetiny Lowry dostal nahrávku od Andersona, posunul kotouč na Sillingera, který kotouč poslal za Húskovi záda. V čase 51:08 šli tak Kanaďané do vedení už 4:1. V tento moment už bylo o výsledku zápasu prakticky rozhodnuto.

Kanaďané hodně tlačili na Slováky, což vedlo k dalším chybám slovenské obrany. Po přihrávce Cozense zakončoval Geekie a stav zápasu byl už 1:5. Do konce zápasu přišlo už jen několik šancí Kanady, ale všechny je podržel Húska. Slováci tak padli ve skupině už podruhé za sebou.

Zdroj: IIHF

Hokej

Slováci vyztuží defenzivu! Do Finska míří z Washingtonu Fehérváry

Slovenská reprezentace se na letošním mistrovství světa v hokeji dočká velmi zajímavé posily. Do Finska míří z Washingtonu obránce Martin Fehérváry, jenž má za sebou první kompletní sezonu v zámořské NHL.

Dvaadvacetiletý Fehérváry se vydal do Finska ve stejné době jako Michal Kempný, další ze zadáků Capitals, který naopak posílí český reprezentační výběr.

„Momentálně jsem ještě ve Washingtonu, ale za chvíli odlétám do Finska. Na kluky se velmi těším a jsem rád, že mohu pomoci. Pevně věřím, že uděláme nějaký dobrý výsledek,“ vzkázal slovenským fanouškům přes oficiální instagramový účet slovenského svazu.

Fehérváry, jenž hokejově rostl především ve Švédsku v mládežnických týmech Malmö a v sezoně 2018/19 hrál tamní nejvyšší soutěž v týmu HV71, poslední tři roky strávil za mořem v organizaci Washingtonu. Capitals si jej v roce 2018 vybrali ve druhém kole draftu.

První dvě sezony hrál především na farmě za Hershey Bears. Výkony v AHL zaujal natolik, že v aktuální sezoně odehrál svůj první kompletní ročník v NHL. V 79 zápasech se vedle plnění defenzivních úkolů projevil také jako velmi kvalitní střelec.

Zaznamenal hned osm branek, ke kterým přidal ještě devět asistencí. V play-off se mu však tolik nevedlo a Washington padl v úvodním kole s Floridou.

Velké zkušenosti má i se slovenskou reprezentací. Dvakrát hrál na mistrovství světa do 18 let a hned třikrát se představil na šampionátu do 20 let. Kapitán výběru z prosince 2018 má za sebou už také dva turnaje na seniorském mistrovství světa, na kterém hrál v letech 2018 a 2019.

Po příjezdu Fehérváryho bude mít slovenský tým na soupisce tři brankáře, osm obránců a dvanáct útočníků. Nominovat může ještě dva hokejisty.

Zdroj: IIHF, Instagram

Hokej

Kuriózní moment vzal Čechům jistý gól. Tohle by se mělo trestat, reaguje Krejčí

Čeští hokejisté vstřebávají na mistrovství světa ve Finsku první porážku. V utkání číslo dvě nestačili na seveřany ze Švédska a prohráli poměrem 3:5. Do osudu zápasu promluvil i jeden velmi kuriózní moment.

Hodit za hlavu, zapomenout, poučit se. Tohle bude nejspíš recept Kariho Jalonena po nepovedeném střetnutí se Švédy, jenž přineslo na MS pro český výběr první porážku.

Co by však zapadnout nemělo, je kuriózní situace ze začátku třetí třetiny. Češi vlétli za stavu 2:4 na soupeře a do vyložené šance se dostala dvojice Matěj Blümel a David Krejčí.

Dojíždějící švédský obránce Rasmus Dahlin však neudržel stabilitu, vlétnul v plné rychlosti do své branky a doslova ji vyhodil ze svého postavení. Krejčí následně po přihrávce Blümela překonal brankáře Magnuse Hellberga, jenomže to už směřoval kotouč do zcela volného prostoru.

Jak situaci posoudit? Dvě trestné minuty za úmyslné posunutí brány by byly asi neoprávněné, neboť pravidlo říká: „Dvouminutový trest je udělen hráči, který zdržuje hru úmyslným posunutím branky z normální pozice.”

S tímto verdiktem úplně nesouhlasil střelec David Krejčí: „Neznám pravidla, ale pokud je v nich napsáno, že můžete nechtíc posunout branku, je to za mě špatně. Stoprocentně by se to mělo trestat,” řekl zkušený útočník v rozhovoru pro iDnes.

Jelikož šlo opravdu o nešťastný karambol švédského obránce, otázka nedovoleného přestupku proti pravidlům byla vyřešena správně.

Jenomže pak je ještě jedno pravidlo, které říká: „V případě, že je branka úmyslně nebo neúmyslně posunuta bránícím hráčem předtím, než puk přejde brankovou čáru v místě, kde se branka obvykle nachází, může hlavní rozhodčí přiznat gól.”

A právě v této větě je onen háček. Hlavní rozhodčí se má rozhodnout v dané situaci podle sebe, branku uznat může i nemusí, je to pouze na něm.

Jelikož se rozhodl gól neuznat, je vše podle výkladu pravidel v pořádku, přestože logika věci hovoří zcela opačně. V takovémto případě nelze ani použit výraz “technický gól”, který se výjimečně uznává při hře bez brankáře.

Zdroj: IIHF, iDnes