Spojte se s námi


Florbal

Nejlepším tuzemským florbalistou je Marek Beneš, ženám vládne dál Eliška Krupnová

V pátek večer proběhlo tradiční udílení cen nejlepším florbalistkám a florbalistům uplynulé sezony. Hlavní anketu ovládli Marek Beneš, jenž dovedl české reprezentanty k vytoužené medaili, a již pošesté Eliška Krupnová. Brankářům kralují Lukáš Bauer s Janou Christianovou.

Publikováno

dne

V pátek večer proběhlo tradiční udílení cen nejlepším florbalistkám a florbalistům uplynulé sezony. Hlavní anketu ovládli Marek Beneš, jenž dovedl české reprezentanty k vytoužené medaili, a již pošesté Eliška Krupnová. Brankářům kralují Lukáš Bauer s Janou Christianovou.

Anketa Florbalista sezony se konala již po jednadvacáté a letos se nesla mimo jiné také ve znamení 30letého jubilea tohoto sportu u nás. Při této příležitosti probíhalo hlasování o největší moment v české florbalové historii.

Vítězství zcela jednoznačně patří světovému šampionátu konanému v roce 2008 v Česku. Reprezentace na něm sice nezískala medaili, z hlediska rozvoje florbalu u nás však splnil nenahraditelnou roli.

Kdo ví, jestli by bez něj vůbec kdy vzali florbalovou hůl do ruky hvězdy sezony, tedy vítězové fanouškovské ankety dvacetiletý Filip Langer a ještě o rok mladší Vanessa Rebecca Keprtová.

Útočník Kalmarsundu a letos dokonce vicemistr nejuznávanější soutěže světa švédské superligy zvítězil v hlasování veřejnosti už počtvrté za sebou, což je vzhledem k jeho věku zcela neuvěřitelný počin. Vedle klubového úspěchu se o cenu zasloužil i rozhodujícím gólem v prodloužení bitvy o bronz na mistrovství světa.

To hráčka pražského Chodova získala tuhle cenu poprvé ve své kariéře a rozhodně ne jen tak zbůhdarma. Juniorkám pomohla k zisku bronzových medailí na MS a stala se členkou all-star týmu turnaje, načež se probojovala i na světový šampionát žen. Na klubové úrovni dotáhla Chodov do finále poháru i superfinále, žádnou trofej však nezískala a po sezoně přestoupila do švédského Rönnby.

O vítězích všech ostatních anket již nerozhodovali fanoušci, nýbrž pouze lidé z nejvyšších florbalových kruhů.

Ti za nejlepšího kouče mužského celku vybrali Milana Fridricha, jemuž se podařilo vytáhnout tradiční tuzemskou florbalovou značku – Tatran Střešovice – zpátky na výsluní. Sice ne zcela na vrchol, účast v superfinále je přesto velkým úspěchem a vyhlídkou na ještě lepší zítřky.

U ženských týmů pak zvítězil kouč Chodova Lukáš Procházka. S mužstvem sice jak již bylo zmíněno nezískal žádnou trofej, pražský celek se však objevil ve finále poháru i extraligy. Na přelomu zimy a jara navíc 44letý trenér převzal i ženskou reprezentaci.

Rozhodčím letos vůbec poprvé vládla zkušená dvojice z Havířova Libor Gavlas a Lukáš Mikula, která odřídila již svou 18. sezonu. Na jejím vrcholu prošli výzvou jménem superfinále, kdy v O2 aréně před více jak 10 tisícovkami diváků odřídili zápas o titul.

Z hráčů do devatenácti let získali nejvíce hlasů talentovaný liberecký útočník a juniorský mistr světa Šimon Stránský a kapitánka juniorské reprezentace a zároveň nejlepší střelkyně Vítkovic v loňské sezoně Vendula Maroszová.

V brankovišti letos vládl mladoboleslavský Lukáš Bauer, jenž dovedl svůj klub k obhajobě mistrovského titulu a jako reprezentační jednička má velký podíl na českém bronzu z mistrovství světa. Navrch byl prestižním magazínem vyhlášen sedmým nejlepším florbalistou světa. Už poosmé v kariéře si pak cenu pro nejlepší brankářku přebrala Jana Christianová z Chodova.

Nejužitečnější florbalistkou za uplynulý rok se stala zkušená Michaela Mlejnková, jež na ženském MS patřila mezi jasně nejlepší české reprezentantky a v superfinále dvěma trefami zajistila Ostravě historicky první titul.

Absolutní vítězkou ženské ankety, tedy nejlepší florbalistkou sezony, je pak Eliška Krupnová. Ta si tuto cenu převzala již pošesté ve své kariéře, a to i díky tomu, že jako kapitánka dovedla slavné Pixbo Wallenstam až do švédského superfinále. Mimo to je jednou z největší opor národního týmu a dle Innebandymagazinet je šestou nejlepší hráčkou na světě.

No a žebříček nejlepších světových florbalistů tohoto prestižního magazínu se promítl i do cen pro nejužitečnějšího a nejlepšího hráče celé sezony. Obě si totiž převzal Marek Beneš označen jako čtvrtý nejlepší hráč světa.

Stačilo mu na to přitom odehrát jen takřka polovinu sezony. Dlouho laboroval se zraněním, přesto byl nejproduktivnějším hráčem Tatranu, za nějž bodoval v každém utkání, do kterého nastoupil, a dovedl jej až do vysněného superfinále. Národnímu týmu navíc výrazně dopomohl k první medaili po sedmi letech.

Výsledky ankety Florbalista sezony:

Florbalista sezony: 1. Marek Beneš, 2. Filip Langer, 3. Ondřej Němeček
Florbalistka sezony: 1. Eliška Krupnová, 2. Denisa Ratajová, 3. Jana Christianová
MVP muži: 1. Marek Beneš, 2. Filip Forman, 3. Ondřej Němeček
MVP ženy: 1. Michaela Mlejnková, 2. Gabriela Žůrková, 3. Vanessa Rebecca Keprtová
Brankář sezony: 1. Lukáš Bauer, 2. Lukáš Kříž, 3. Martin Beneš
Brankářka sezony: 1. Jana Christianová, 2. Veronika Tomšová, 3. Hana Ranochová
Junior sezony: 1. Šimon Stránský, 2. Filip Smutný, 3. Tomáš Jurco
Juniorka sezony: 1. Vendula Maroszová, 2. Kristýna Lehcnerová, 3. Kateřina Vachudová
Trenér mužů: 1. Milan Fridrich, 2. Petr Novotný, 3. Pavel Brus
Trenér žen: 1. Lukáš Procházka, 2. Tomáš Martiník, 3. Jakub Robenek
Hvězda sezony – muži: 1. Filip Langer, 2. Filip Forman, 3. Filip Smutný
Hvězda sezony – ženy: 1. Vanessa Rebecca Keprtová, 2. Kateřina Seemannová, 3. Eliška Krupnová
Rozhodčí sezony: 1. Gavlas a Mikula, 2. Kostinek a Reichelt, 3. Furmánek a Šolc
Moment 30 let: 1. MS 2008, 2. Zlaté medaile juniorů z MS 2019 a 2021, 3. Založení České floorballové unie (1992)

Zdroj: Český florbal

Reklama

Oblíbené