Spojte se s námi


Florbal

Skvělý úspěch: Beneš je čtvrtým nejlepším florbalistou světa, v elitní desítce je i Bauer! Kdo anketu ovládl?

Český florbalový útočník Marek Beneš, hrající na klubové úrovni za Tatran Střešovice, je dle uznávané ankety magazínu Innebandymagazinet čtvrtým nejlepším hráčem světa. Sedmou příčku pak obsadil brankář Lukáš Bauer. Také mezi ženami má Česko v elitní desítce hned dvě zástupkyně.

Publikováno

dne

Český florbalový útočník Marek Beneš, hrající na klubové úrovni za Tatran Střešovice, je dle uznávané ankety magazínu Innebandymagazinet čtvrtým nejlepším hráčem světa. Sedmou příčku pak obsadil brankář Lukáš Bauer. Také mezi ženami má Česko v elitní desítce hned dvě zástupkyně.

Dva roky působil v jednom z nejlepších klubů světa, konkrétně ve švédském Pixbu Wallenstam. Mimořádný úspěch v prestižní anketě Innebandymagazinet však Marku Benešovi paradoxně přinesl až návrat do Čech, jmenovitě do Tatranu Střešovice, které ho v létě získaly nazpět.

S ním se nejúspěšnějšímu florbalovému mužstvu v zemi daří nad očekávání, jen pár kol před koncem vede Livesport Superligu, přičemž za zády drží i největšího favorita a obhájce mistrovské trofeje Mladou Boleslav.

A i když 24letého útočníka trápilo na podzim zranění, kvůli němuž stihnul odehrát jen 13 zápasů, nasbíral v daném poměru neskutečných 40 kanadských bodů.

Především byl však vidět na mezinárodní scéně. Při listopadovém Euro Floorball Tour byl jednou z hlavních postav historického českého úspěchu v podobě vítězství nad oběma florbalovými velmocemi, tedy jak Švédskem, tak Finskem.

Během prosince pak hrál klíčovou roli v cestě národního týmu za vysněnou medailí ze světového šampionátu. K bronzu přispěl sedmi přesnými zásahy a dalšími čtyřmi asistencemi. Zcela oprávněně si za to od Innebandymagazinet vysloužil titul čtvrtého nejlepšího florbalisty na světě.

Naprosto skvělé umístění zaznamenal také Lukáš Bauer, který drží sedmou příčku. Třicetiletý gólman byl na mistrovství světa v Helsinkách naší jedničkou a odchytal většinu zápasů, včetně těch klíčových.

Na domácí scéně zase v loňském roce ovládl s Mladou Boleslaví již podruhé ve své kariéře superfinále a vyhrál také anketu Florbalista sezóny v kategorii brankářů. Na světě je mezi třemi tyčemi lepší pouze Švéd Jonathan Edling, jenž se v anketě umístil celkově třetí.

Vůbec nejlepším hráčem tohoto moderního týmového sportu se pak stal Švéd Tobias Gustafsson. Devětadvacetiletý obránce Storvrety v prosinci zvedal jako kapitán národního týmu nad hlavu pohár pro světové šampiony. Mimochodem byl to právě on, kdo ve finále s Finskem vstřelil jen minutu a půl před třetí sirénou vítěznou branku.

Podle švédského magazínu si Gustafsson cenu zasloužil také za svou komplexnost z hlediska florbalových dovedností, tedy unikátní kombinace fyzické síly, techniky i herní inteligence, a to v útočné i defenzivní činnosti, a rovněž díky vyrovnanosti svých výkonů.

Zajímavostí je, že loňský vítěz ankety, Švéd Kim Nilsson, se tentokrát do žebříčku vůbec nevešel. Posledně byl mezi nejlepšími florbalisty jediný český zástupce, a to sedmý Matěj Jendrišák. Ten se však kvůli sporům s bývalým reprezentačním koučem Petrim Kettunenem ani neobjevil na MS.

K pěknému úspěchu českých mužů se přidaly také ženy. V anketě se i přesto, že z mistrovství světa ve švédské Uppsale nepřivezly cenný kov, umístily hned dvě. Šestou příčku obsadila loňská vítězka celé ankety a Eliška Krupnová, osmou pak gólmanka Chodova Jana Christianová.

Celkovou vítězkou je útočnice Veera Kauppiová z Finska, jíž se podařilo vyhrát s Thorengruppenem prestižní švédskou superligu a navíc byla vyhlášena nejlepší hráčkou mistrovství světa, v jehož finále Finky podlehly Švédkám o jediný gól.

Anketa magazínu Innebandymagazinet se uskutečňuje každoročně již od roku 2005 a je do značné míry obdobou fotbalového Zlatého míče. Hlasují v ní florbaloví novináři z vybraných zemí i trenéři národních týmů.

Zdroj: IFF, Innebandymagazinet

Reklama

Florbal

Pohárový double pro florbalové Vítkovice! Muži ve finále přehráli Spartu, ženy po prodloužení Chodov

Po pěti letech zopakovali florbalisté a florbalistky Vítkovic pohárový double. Ženy v dramatické chomutovském finále porazili Chodov 3:2 po prodloužení, když jen 15 vteřin před koncem základní hrací doby srovnaly. Mužskému celku se podařilo zvítězit nad Spartou poměrem 6:4, a to hlavně díky dvěma hrubkám zkušeného reprezentačního brankáře Martina Beneše.

Publikováno

dne

Od

Po pěti letech zopakovali florbalisté a florbalistky Vítkovic pohárový double. Ženy v dramatické chomutovském finále porazili Chodov 3:2 po prodloužení, když jen 15 vteřin před koncem základní hrací doby srovnaly. Mužskému celku se podařilo zvítězit nad Spartou poměrem 6:4, a to hlavně díky dvěma hrubkám zkušeného reprezentačního brankáře Martina Beneše.

Finále tuzemského poháru obvykle míří do regionů, kde lidé elitní florbal naživo vidět nemohou. Po Karlových Varech tak letos převzal žezlo Chomutov a zhostil se ho velmi solidně. Tamní městská sportovní hala poskytla ideální zázemí trojnásobnému vítězi mužského poháru Vítkovicím i pražské Spartě, pro níž šlo o vůbec první finálovou účast.

Skóre duelu otevřel až půl minuty před koncem první části český reprezentant Adam Delong. Marek Matejčík mu zpoza branky poslal perfektní přihrávku, kterou vítkovickému útočníkovi stačilo jen usměrnit. Do šaten se tak po dvaceti minutách šlo za stavu 1:0.

Vyrovnání však přišlo krátce po pauze. Čtyřiadvacetiletý slovinský útočník Robert Košir skrytou střelou z dálky překvapil vítkovického gólmana Lukáše Součka. Ten jeho pokus mířící k tyči ponechal prakticky bez reakce a Sparta tak měla svého prvního střelce ve finále poháru.

Ve 33. minutě dostal míček za záda zkušeného Martina Beneše Marek Matejčík. Míček se mu odrazil od nohy a jakkoliv snajpr ostravského celku nevyvinul žádný protipohyb, respektive neprokázal snahu do míčku kopnout úmyslně, sudí branku v rozporu s pravidly neuznali.

Do vedení se nicméně Vítkovice stejnak dostali, a to o čtyři minuty později zásluhou talentovaného Martina Gattnara, jemuž sparťanští beci nechali prostor hned na tři dorážky. Tou poslední, z voleje, už se nemýlil a i po druhé dvacetiminutovce díky tomu Slezané drželi jednogólový náskok.

Odskočení jim obrovskou hrubkou nabídl jen po pár minutách třetí části brankář Marek Beneš, jenž si zachytal i na prosincovém mistrovství světa v Helsinkách. Míček mířící k jeho brankovišti chtěl odkopnout, nohou jej však pouze lehce škrtnul tak, že se dostal přesně na hokejku Adam Zubka, který dal jednu z nejsnadnějších branek své kariéry.

Sparta záhy dostala možnost návratu do hry. Prvním vyloučeným zápasu se stal Šimon Hatala, který si šel sednout za sekání a na trestné lavici vydržel jen 18 vteřin. Pohlednou kombinaci v početní výhodě zakončil Lukáš Ujhelyi.

Tentýž vítkovický hráč si šel opět sednout jen o pár okamžiků později, poté co Lukáš Souček famózně vychytal Mikuláše Krbce a oba hráči se do sebe po dohrání pustili. Následovala tak atraktivní hra 4 na 4, z níž těžil celek ze samého západu země.

U šesté brankové situace v utkání byl opět Marek Matejčík. Před brankou našel úplně volného Jiřího Bestu, jemuž překonání naštvaného soupeřova gólmana nedělalo problém a svěřenci Pavla Bruse vedli již 4:2.

I tentokrát si ale Sparťané pomohli přesilovkou. Na trestné lavici se už potřetí za osm minut objevil Šimon Hatala, tentokrát pykal za špatné střídání hráčské lavice a sledoval další přesný zásah Lukáše Ujhelyiho.

Naděje družiny Ondřeje Kašpárka nicméně znovu výrazně utlumil jeden z nejzkušenějších borců na chomutovském place – gólman Martin Beneš. Opět pokazil rozehrávku, tentokrát se mu nepovedl výhoz, jenž zachytil Marek Matejčík a pohotovou střelou poslal Vítkovice už potřetí do dvougólového náskoku.

Opakující se vzorec, tedy že Sparta po navýšení Vítkovic snížila, zopakoval tentokrát Mikuláš Krbec. Na jeho kontaktní branku při power-play už ovšem žádný z jeho spoluhráčů nenavázal a do odkryté klece se navíc přes téměř celé hřiště trefil Matyáš Šindler.

Mužský celek Vítkovic tak po pěti letech slavil historicky čtvrtý pohárový triumf a umocnil pro ostravské fanoušky už tak velmi dobrý večer. O pár hodin dříve se totiž o český florbalový pohár utkaly také ženy a i u nich slavil tým 1. SC TEMPISH Vítkovice.

Ten uspěl v ještě o poznání zajímavějším a dramatičtějším souboji s Chodovem. Pražanky se v utkání hraném netradičně jen na 15minutové třetiny (jako tomu bylo v průběhu celého ženského poháru) ujaly po dvou třetinách vedení 2:0 zásluhou Markéty Prontekerové a Vanessy Rebeccy Keprtové.

Ve třetí části však začala úřadovat tahounka slezské výpravy Barbora Husková, která si nejprve připsala asistenci u gólu Denisy Ferenčíkové, aby pouhých 15 vteřin před koncem poslala vyrovnaný zápas do prodloužení se stavem 2:2.

Pohár pro ženský tým Vítkovic, který jej získal stejně jako ten mužský právě po pěti letech, vystřelila svým druhým přesným zásahem dne Denisa Ferenčíková. Zakončení od mantinelu se jí povedlo usměrnit naprosto přesně k tyči. Příznivci tohoto ostravského mužstva se tak po třech letech (Superfinále florbalu) radovali z dalšího doublu.

Zdroj: Česká televize, Český florbal

Pokračovat ve čtení

Florbal

Panteři porazili v klíčovém souboji o play-off Vinohrady, jinak v superlize řádily pražské celky a koronavirus

Koronavirová pandemie řádí už i ve florbalové Livesport Superlize. Hned dva celky musely do karantény, víkendový program tak tvořila pouze čtveřice zápasů. Tři z nich ovládla pražská mužstva, poslední dotáhli do úspěšného konce otrokovičtí Panteři, kteří tak udělali velmi důležitý krok do předkola play-off.

Publikováno

dne

Od

Koronavirová pandemie řádí už i ve florbalové Livesport Superlize. Hned dva celky musely do karantény, víkendový program tak tvořila pouze čtveřice zápasů. Tři z nich ovládla pražská mužstva, poslední dotáhli do úspěšného konce otrokovičtí Panteři, kteří tak udělali velmi důležitý krok do předkola play-off.

Už v sobotu se v dohrávce 20. kola superligy střetli Liberec a Chodov. Pražanům se povedl především úvod do zápasu, jen za prvních 73 vteřin se trefili dvakrát a po 11 minutách vedli už 4:0.

Domácí sice zbraně nesložili, na svěřence Davida Podhráského však byli krátcí. Ve zbytku zápasu se už rozdíl ve skóre pohyboval již jen na hodnotách 3 a 4, konečný výsledek pak zněl 8:4 pro Chodov, jenž tak zůstává ve hře o přímý postup do čtvrtfinále.

Na nedělním programu třiadvacátého kola se projevil celorepublikový trend narůstajícího počtu případů covidu-19. Ten aktuálně úřaduje v týmu Pardubic a České Lípy, oba tudíž byly poslány do karantény a nemohly odehrát své souboje s Black Angels, respektive Chodovem.

Duely Sparty (s Mladou Boleslaví) a Vítkovic (s FBC Ostravou) měly už dopředu naplánovaný jiný termín sehrání, a to kvůli finále českého florbalového poháru, jenž má své úvodní buly již v úterý ve 20 hodin a vysílá jej živě ČT Sport.

Nakonec tak zbyly k sehrání pouze tři zápasy, přičemž všechny začínaly shodně v pět večer. Aktéry jednoho z nich byli hráči Liberce a Bohemians. Také v tomto případě se celku z hlavního města povedl vstup do zápasu na výbornou a do kabin odcházel po první části za stavu 4:2.

Čtyřikrát se zelenobílí prosadili též ve druhé třetině a tentokrát to zvládli dokonce i bez obdržené branky. Vysoký náskok pak ve třetí části hry už spíše jen bránili a ze severu Čech si po výsledku 9:4 odvezli zasloužené tři body.

Hattrick Brno vyrazil na půdu vedoucího celku celé soutěže, ambice na šokující výsledek si však dělat rozhodně nemohl, neboť do Střešovic vyrazil pouze s jedenácti hráči do pole.

To se na hře moravského celku zcela pochopitelně promítlo, a to až takovým způsobem, že po druhé dvacetiminutovce vedla družina Milana Fridricha 8:0. Zásluhu na tom měl zejména čtvrtý nejlepší florbalista světa, tedy alespoň dle nedávné ankety Innebandymagazinet, Marek Beneš, který si připsal hattrick.

V závěrečné části zápasu se k dvěma zásahům přeci jen hosté propracovali, konkrétně tedy René Slezák, Tatran však přidal ještě čtyři trefy. Výsledek tak zněl nekompromisně 12:2.

V pražských Vinohradech se odehrál pravděpodobně nejdůležitější souboj z nedělního rozpisu. Domácí, kteří s 12 body obývají poslední místo, chtěli proti desátým Panterům zabojovat o alespoň teoretickou šanci na přiblížení se hranici pro předkolo play-off.

Až zhruba do 54. minuty se jim dařilo se soupeřem držet krok. Otrokovice se sice pokaždé ujali vedení, SKV však třikrát dokázaly odpovědět. Zápas se rozhodoval až v posledních 7 minutách, kde nakonec větší sílu prokázali Moravané.

Trefami Červenky s Gašparíkem odskočili do dvougólového vedení, následně přidali trefy do prázdné brány a mohli se radovat z kýženého vítězství 7:3.

Zdroj: Český florbal

Pokračovat ve čtení

Florbal

Florbal v Česku slaví 30 let. Jaká byla jeho cesta od zájezdu finských studentů až po dvě zlata z MS juniorů?

Má druhou největší základnu ze všech tuzemských týmových sportů. Patří k aktuálně vůbec nejperspektivnějším sportům. Do Česka se přitom florbal pořádně dostal teprve před 30 lety. Jaká byla jeho cesta od samého zrodu v tuzemsku?

Publikováno

dne

Od

Má druhou největší základnu ze všech tuzemských týmových sportů. Patří k aktuálně vůbec nejperspektivnějším sportům. Do Česka se přitom florbal pořádně dostal teprve před 30 lety. Jaká byla jeho cesta od samého zrodu v tuzemsku až po rekordní mistrovství světa v Praze a dvě juniorská zlata z mistrovství světa?

Vůbec první kontakt moderního sportu zvaného florbal, jenž fakticky vznikl na přelomu 70. a 80. let ve Švédsku, s naší zemí nastal v roce 1984. Tehdy probíhal výměnný pobyt finských studentů na VŠE v Praze, kteří při té příležitosti přivezli pár svých florbalových holí a s českými protějšky dokonce sehrál historicky první, leč pochopitelně neoficiální zápas u nás.

Herní vybavení však tehdy ještě nebylo jak získat, a tak když Seveřané zanechali na památku studentům v Praze florbalky, dalo se s nimi hrát sotva pár měsíců, dokud se všechny nezlámaly. Pak nastalo v Česku na řadu dalších let bohužel opět florbalové ticho.

V roce 1991 jej konečně přerušili bratři Vaculíkové, jímž se povedlo dostat do země nové vybavení ze Švédska. Díky tomu se začalo hrát v pražských Střešovicích, což je dodnes nejúspěšnější a aktuálně i nejlepší klub u nás.

Právě tamní partička v čele s Martinem Vaculíkem hrající nově objevený sport stála u oficiálního zrodu florbalu u nás. Čtrnáctého ledna 1992 oficiálně založila Českou floorballovou unii, kterou provizorně uznala i IFF (Mezinárodní florbalová federace).

Z Maďarska byly dovezeny první mantinely a začaly se hrát první, stále neoficiální florbalové turnaje. Centra sportu rychle vznikla nejen v Praze, ale také v Ostravě, Liberci a Brně.

Rok na to už se florbal začal rozjíždět opravdu naplno – rozehrála se kvalifikace do premiérové ligové sezony, vznikaly první kluby, tvarovala se reprezentace, uskutečnil se úvodní ročník dodnes fungujícího turnaje Czech Open, nástup nové sportu registrují také první média.

Pak to šlo ráz na ráz: v sezoně 1994/95 došlo na historicky první ročník elitní ligy mužů, jenž ovládl pochopitelně tým Střešovic, první účast národního týmu na mezinárodním turnaji – mistrovství Evropy, kde výběr Jaroslava Markse skončil šestý, a také vznik ženské soutěže.

V roce 1998 přichází významný okamžik. Česko pořádá v Brně a Praze první domácí mistrovství světa, na němž se samo sice umístí až šesté, avšak i přesto se zvedá napříč zemí vlna popularity tohoto sportu. Tou dobou už hraje pod hlavičkou České florbalové unie na čtyři stovky družstev.

Po uplynutí kompletní dekády od oficiálního vzniku florbalu u nás přichází také první velký mezinárodní úspěch. Mužská reprezentace na světovém šampionátu ve Švýcarsku získává svou historicky první medaili, navíc ve stříbrném zabarvení. Takový úspěch dosud nezopakovala.

Konec roku 2008 přináší další velký florbalový boom. Praha pořádá tentokrát spolu s Ostravou druhé MS na našem území, celkově již sedmé. A vše jde na jedničku. Do ochozů O2 arény a Ostravar arény zavítá dohromady rekordních 104 tisíc fanoušků, televize navíc vyrobí 17 živých přenosů, a tak popularita florbalu dál prudce roste.

O čtyři roky později přichází naprosto překotná změna pro elitní tuzemské soutěže – Česko ze severských zemí přebírá myšlenku takzvaného superfinále.

Zatímco dosud se čtvrtfinále, semifinále i finále hrálo vždy na čtyři vítězná utkání, nově se nejlepší dva mužské i ženské celky střetávají o mistrovský titul během jediného dne v jednom jediném zápase. A hned napoprvé přilákalo bezmála 8 tisíc diváků.

Že se takovému projektu bude dařit potvrdil hned následující ročník. To už do pražské O2 arény přišlo 10 451 diváků a florbal tak od té doby drží návštěvnický rekord za všechny halové sporty v Česku. Mimochodem dosud vůbec nejvíce lidí si koupilo vstupenku na superfinále sezony 2015/16, kdy ženský zápas sledovalo 8 711 lidí a mužský dokonce 12 144.

Za další významný milník lze považovat rok 2013, kdy bylo v Brně a Ostravě uspořádáno premiérové české mistrovství světa žen. Domácí reprezentace v něm ale nenavázala na bronzový úspěch z předchozího turnaje a skončila čtvrtá, což od té doby ještě čtyřikrát zopakovala.

Jak kvalitně se v srdci Evropy pořádají velké sportovní akce se ukázalo v roce 2018, tedy opět právě deset let od předchozího MS v Česku. Z návštěvnického hlediska jde o historicky nejúspěšnější turnaj ve florbalové historii – do ochozů si najde cestu celkem 180 tisíc fanoušků, překonán je také dlouholetý rekord návštěvy na jedno utkání.

Naší reprezentaci se však zaplněnou O2 arénu potěšit nepodaří a znovu končí jen těsně pod stupni vítězů. Na svou čtvrtou medaili v dějinách si musí počkat až do roku 2021, kdy se v Helsinkách hraje o rok odložený turnaj a Češi získávají bronz brankou v prodloužení.

Daleko větší úspěchy však slaví reprezentace juniorů, která v roce 2019 šokuje celý florbalový svět. Mistrovství světa v kanadském Halifaxu si podmaní nevídaným způsobem – už v základní skupině přejede hned na úvod favorizované Švédsko 5:1 a když se bez porážky prokope až do finále, rozdrtí jej znovu (8:2).

Že jsou mladí čeští florbalisté nejlepší na světě potvrzuje následující světový šampionát konaný na domácí půdě v Brně. Z mistrovského kádru jsou v sestavě Jaroslava Berky jen tři hráči, přesto tým dokáže v semifinále zvítězit na samostatné nájezdy nad Švédskem a ve finále porazit Finsko, což znamená jediné. Druhé zlato v řadě!

Lze tedy soudit, že český florbal má i pro další dekádu o budoucnost postaráno. Vstupuje do ní s relativně čerstvým prezidentem Danielem Novákem, novým koučem mužské reprezentace Jaroslavem Berkou, druhou největší členskou základnou ze všech týmových sportů v Česku (bez mála 80 tisíc) a především stále vzrůstající popularitou.

Zdroj: Český florbal, Wikipedie, IFF

Pokračovat ve čtení

Oblíbené