Spojte se s námi


Hokej

MOV i IIHF hledají cestu, jak vrátit Rusko do hry. Bach Ukrajinu za bojkot varuje. Co MS v Praze?

Návrat ruských a běloruských sportovců zpátky do systému? I takový scénář je podle MOV (Mezinárodní olympijský výbor) a IIHF (Mezinárodní hokejová federace) ve hře. A to tak, že se o tom minimálně vášnivě a se zájmem diskutuje. Za takových podmínek už Ukrajina pohrozila, že bude hry v Paříži v roce 2024 bojkotovat.

Publikováno

dne

Návrat ruských a běloruských sportovců zpátky do systému? I takový scénář je podle MOV (Mezinárodní olympijský výbor) a IIHF (Mezinárodní hokejová federace) ve hře. A to tak, že se o tom minimálně vášnivě a se zájmem diskutuje. Za takových podmínek už Ukrajina pohrozila, že bude hry v Paříži v roce 2024 bojkotovat. Šéf MOV Thomas Bach tuhle informaci přijal se zdviženým prstem.

Co se týče spojení MOV a IIHF, pro hokejový olympijský turnaj mají obě strany ještě čas do roku 2026, tudíž nějaké společné debaty o ruských sportovcích aktuálně neprobíhají. Co však mají obě federace společné, je názor a snaha, aby sportovní pole na mezinárodní scéně bylo opět zastoupeno i ruskými a běloruskými sportovci.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach už měsíce připouští, že výbor hledá cestu k návratu těchto sportovců, například pod neutrální vlajkou. Jedinou podmínku uvedl, že takoví sportovci by se museli vymezit proti válce a nesměli by mít dopingovou minulost.

Když všechny natřete stejnou barvou, tak to není žádná spravedlnost. Bylo by to dokonce kontraproduktivní, protože by to mohlo nahrát propagandě těch, kteří tvrdí, že sankce jsou jen součástí širšího spiknutí namířeného proti jejich zemi,” citoval iDnes postoj MOV na zasedání v Lausanne v květnu 2022.

Tuhle válku nezačal ruský lid, ruští sportovci, Ruský olympijský výbor nebo ruští členové MOV,” hájil Thomas Bach ruské a běloruské sportovce a zároveň přístup olympijského výboru. Jak měsíce plynou, je téma účasti ruských a běloruských sportovců čím dám víc aktuální.

Proti tomuto kroku se vyhradil ukrajinský olympijský výbor, který v dopise adresovaném MOV napsal, že pokud se sportovci ze zemí zodpovědných za válečný konflikt na Ukrajině v Paříži objeví, budou olympiádu bojkotovat. Stejně tak Ukrajina vyzývá i ostatní země, aby se k bojkotu připojily.

Bach však říká, že podle Organizace spojených národů je vyloučení Rusů a Bělorusů diskriminující. 

Takže vaše výzva federacím, pořadatelům her a dalším členům olympijského hnutí, kterou se je snažíte dostat pod tlak a ovlivnit jejich postoj, považuje většina z nich minimálně za politováníhodnou,“ citoval Bacha web ČT Sport.

K případnému bojkotu by se mohlo přidat i Lotyšsko. Předseda lotyšského olympijského výboru Žoržs Tikmers řekl, že pokud by se olympijské hry konaly teď a měli by se jich účastnit sportovci z Ruska a Běloruska, tak by podle něj Lotyšsko do Paříže své sportovce neposlalo. Tento postoj by měl lotyšský olympijský výbor zastávat minimálně do té doby, dokud neskončí válka. Dříve prý není o čem diskutovat.

PODOBNÝ POSTOJ I V HOKEJI

Rok 2024 však nemá v kalendáři na programu jen olympiádu. V Česku se už o pár měsíců dříve uskuteční světový hokejový šampionát, proto je názor IIHF minimálně stejně důležitý jako v případě olympiády. A nejen, že je stejně důležitý, dokonce je i víceméně podobný.

Prezident IIHF Luc Tardif v posledních týdnech několikrát zopakoval, že IIHF politickou ani morální stránku celé situace řešit nebude. Důvod, proč Rusko a Bělorusko na kolbištích mezinárodního hokeje aktuálně nefigurují, je především z bezpečnostních, nikoliv politických důvodů. A podle toho se taky údajně bude IIHF rozhodovat i nadále.

Nenecháme žádné politické tlaky, aby ovlivnily naše přemýšlení. Musíme se rozhodovat, bez ohledu na otázku morálky. Pořádáme hokejové akce, nemáme za úkol řešit světové problémy,” řekl devětašedesátiletý šéf IIHF. Kromě bezpečnosti tu je však podle něj ještě jeden problém.

Teď je to složité, Rusové ani Bělorusové nemůžou cestovat. Třeba by to nebylo nemožné, ale rozhodně náročné. Jakmile bude po válce, všechno se změní,” doplnil.

Problém je však v tom, že konec ruské vojenské speciální operace na území Ukrajiny zatím v dohlednu není. Dost možná se jejich agrese protáhne i na několik let.

Přesto Tardif hledá skulinky, kudy by se mohli především Rusové na turnaje vrátit. Netřeba hledat jiné důvody, než ty v oblasti byznysu. Rusové přispívají celkové návštěvnosti na mezinárodních hokejových akcích velkým dílem. A bez ruských hokejistů nejsou ani ruští fanoušci.

Nejbližší teoretická doba, kdy by se mohlo vrátit všechno do starých koleji, je další sezona. Její součástí je i světový šampionát v Praze a Ostravě. Zároveň však je jasné, že pokud chce IIHF udržet tuhle variantu ve hře, rozhodnutí musí padnout nejpozději v květnu během nejbližšího MS.

Teď je tady ale ještě jedna otázka. V případě, že IIHF půjde proti proudu, logice, morálce i názoru veřejnosti, skutečně by mohli Rusové v Česku hrát? To je samozřejmě otázka na vládu, která by k tomu musela zaujmout jasné stanovisko. Nejlépe takové, jako vyhlásili loni Finové, že do své země ruské sportovce zkrátka nepustí a hotovo.

Poslední věc je, že pokud by tohle všechno přece jen nakonec prošlo, zda by čeští hokejisté a další země byli ochotni proti Rusku či Bělorusku nastoupit, těžko si dokážeme představit, jakou nenávist by to vyvolalo v hledišti. Vzhledem k minulosti česko-ruských vztahů je až překvapivé, že o něčem takovém IIHF vůbec uvažuje.

Zdroj: MOV, IIHF

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.