Spojte se s námi


Hokej

Matthews, Keon nebo Sundin: Kdo patří mezi pětici historicky nejlepších hráčů Toronta Maple Leafs?

Kabinou Toronta Maple Leafs už prošlo mnoho hvězdných hráčů, kteří by si ve výběru těch největších hvězd jednoznačně zasloužili být. Ať už je to George Armstrong, který za Maple Leafs odehrál největší porci zápasů ze všech, nebo Mitchell Marner – jedna z největších nadějí kanadského klubu. Kdo tedy patří mezi tu absolutní špičku?

Publikováno

dne

Kabinou Toronta Maple Leafs už prošlo mnoho hvězdných hráčů, kteří by si ve výběru těch největších hvězd jednoznačně zasloužili být. Ať už je to George Armstrong, který za Maple Leafs odehrál největší porci zápasů ze všech, nebo Mitchell Marner – jedna z největších nadějí kanadského klubu. Kdo tedy patří mezi tu absolutní špičku?

Mats Sundin (Švédsko)

Sundin je minimálně co do kanadského bodování historicky nejlepším hráčem Toronta Maple Leafs. Do sestavy kanadského týmu poprvé nakoukl v sezóně 1994/95 a ve 47 zápasech zapsal 47 bodů (23+24).

Od té doby si své místo na soupisce nejenže upevnil, ale stal se její pevnou součástí. Ve své třetí sezóně v dresu Maple Leafs už zastával funkci asistenta. Od roku 1997 do konce sezóny 2007/08 byl kapitánem Toronta. Tedy úchvatných deset let.

Během své kariéry v jednom z nejstarších týmů NHL posbíral 987 kanadských bodů, konkrétně za 420 gólů a 567 asistencí. Svou kariéru v zámořské soutěži ovšem započal v organizaci Québec Nordiques, nejdelší dobu z 18 let strávených v NHL ovšem prožil v Torontu.

V modrém Maple Leafs dresu však svou kariéru nejenže nezapočal, ba ani neuzavřel. Pro ročník 2008/09 se Sundin připojil k Vancouveru Canuks, kde si ve 41 zápasech základní části připsal 28 bodů (9+19). V play off poté v osmi zápasech vstřelil tři branky a na dalších pět nahrál.

Jeho celková bilance v NHL čítá 1 346 odehraných zápasů a 1 349 kanadských bodů (564+785). V roce 1989 se Sundin stal první evropskou jedničkou draftu a je historicky prvním Švédem, jenž pokořil hranici 500 gólů. Dosud je lídrem gólových statistik Toronta Maple Leafs.

Třikrát byl vyhlášen nejlepším švédským hráčem sezóny NHL a se Švédskem získal třikrát zlato na mistrovství světa, dvakrát stříbro a dvakrát bronz. Jednou se také radoval z celkového prvenství na olympijských hrách. Vskutku impozantní kariéra.

Darryl Sittler (Kanada)

Sittler působil v organizaci Maple Leafs v letech 1970 – 1982 a stal se historicky druhým nejproduktivnějším hráčem Toronta. 844 zápasů – 389 gólů a 527 asistencí. Narozdíl od Sundina svou kariéru v NHL nastartoval právě v tomto kanadském celku, ukončoval ji ale rovněž jinde.

Nutno podotknout, dnes již jednasedmdesátiletý bývalý útočník v Torontu rovněž plnil funkci kapitána, a to po dobu šesti sezón. Byť v té poslední už změnil své působiště. V ročníku 1981/82 přestoupil do Philadelphie, byť si za Toronto v 38 zápasech připsal 38 bodů.

V dresu Flyers působil další dva roky, svou poslední sezónu v NHL strávil v Detroitu Red Wings. V kanadsko-americké soutěži setrval úctyhodných 15 let a rovněž překonal hranici 1 000 startů a 1 000 získaných bodů.

V NHL si v 1 096 zápasech přišel na 1 121 kanadských bodů (484+637). Dlužno dodat, Sittler stále drží jeden fenomenální rekord, když v roce 1976 v zápase proti Bostonu Bruins zaznamenal deset bodů (6+4).

Dave Keon (Kanada)

Keon působil v organizaci Maple Leafs v letech 1960 až 1975. Celkově v dresu Toronta zapsal 1 062 utkáních 858 bodů (365+493). Už ve své první nováčkovské sezóně patřil k nejlepším hráčům týmu.

Se 45 body (20+25) se mu dokonce podařilo vyhrát Calder Trophy, která je každoročně věnována nejlepšímu nováčkovi soutěže. Co do kanadského bodování byl pro Keona tím nejlepším ročník 1970/71, kdy posbíral 76 kanadských bodů (38+38). Rok předtím navíc začal plnit roli kapitána týmu, která mu zůstala po dobu dalších pěti let.

Tedy až do svého konce v Torontu. Dvaaosmdesátiletý rodák z města Rouyn-Noranda Maple Leafs výrazně pomohl k zisku třech Stanley Cupů v řadě, konkrétně v letech 1962-1964. Další Stanley Cup Toronto získalo v roce 1967, Keon dokonce obdržel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off.

Osmkrát se zúčastnil All-Star Game a dvakrát mu byla udělena cena Lady Byng Trophy, což je ocenění pro nejslušnějšího hráče ligy. Do hokejového důchodu Keon odešel na konci sezóny 1982, ve které ostatně převzal kapitánské céčko v týmu Hartford Whalers.

Börje Salming (Švédsko)

Druhý švédský hráč v tomto výběru. A poprvé se jedná o obránce. Do NHL poprvé pronikl v roce 1973 a už ve své úvodní sezóně naskočil do 76 zápasů. V organizaci Maple Leafs působil neuvěřitelných 16 let a není tak nikterak překvapující, že se stal i nejproduktivnějším obráncem v historii tohoto klubu.

Za 1099 zápasů zaznamenal 148 branek a na dalších 620 se podílel jako asistent. Celkově to tedy dělá 768 kanadských bodů. Švédský zadák se třikrát zúčastnil All-Star Game a čtyři roky po sobě coby obránce pokořil hranici 70 bodů. Stalo se tak v letech 1976-1980, kdy Salming postupně zapsal 78, 76, 73 a 71 bodů.

Salming byl rovněž prvním švédským hráčem, který byl uveden do Hokejové síně slávy. Po legendárním Nicklasi Lidströmovi je Salming co do produktivity druhým nejlepším švédským obráncem v NHL. Celkově totiž zaznamenal 787 bodů (150+637) a zasáhl do 1 148 utkání.

Jeho nejbližšími švédskými pronásledovateli jsou Erik Karlsson (660 bodů) a Victor Hedman (603). Salming Toronto opustil na konci sezóny 1988/89 a pro svou poslední sezónu v NHL zamířil do Detroitu. Poté se vrátil do švédského AIK, kde svou profesionální kariéru také ukončil.

Auston Matthews (USA)

Čtyřiadvacetiletý americký útočník sice v Torontu doposud odehrál „pouze“ šest sezón, už nyní je ovšem jasné, že bude patřit mezi nejlepší hráče Maple Leafs v historii. Za 407 utkání už dokázal připsat 457 bodů (259+198).

Ve své čtvrté sezóně mu byla přidělena role asistenta, Matthews je aktuálně bezesporu nejdůležitějším hráčem Maple Leafs. Hbitý, velmi rychlý a technicky skvěle vybavený útočník byl v roce 2016 jedničkou draftu a své kvality dokazuje každou sezónou.

Toronto našlo v Matthewsovi nejen nebezpečného forvarda, ale také ideálního lídra, který je schopen Maple Leafs jednou dovést ke Stanley Cupu. V sezóně 2016/17 se stal nejlepším nováčkem, když získal Calder Trophy.

Zatím nejvyšší počet bodů Matthews zapsal v nedávno skončeném ročníku, když v základní části posbíral v 73 utkáních 106 bodů (60+46). V play off poté přidal dalších 9 (4+5). NHL mu tak právem udělila trofej pro nejlepšího střelce (Maurice Richard Trophy) a také cenu pro nejužitečnějšího hráče (Hart Trophy).

To ale není vše, Matthews navíc získal také ocenění Ted Lindsay Award, což je obdoba Hart Trophy udělovaná z pohledu hráčské asociace NHLPA. Nejlepším střelcem se ostatně Matthews stal i v sezóně předchozí, když v 52 zápasech nastřílel 41 branek.

Rodák ze San Ramon je bez jakýchkoliv debat jednou z největších hvězd NHL, která disponuje i vůdčími schopnostmi. Pro Maple Leafs je to s ohledem do budoucna naprosto klíčový hráč, který svými výkony dokáže strhnout celou kabinu. Jestli má mít Toronto rozdílového hráče, jenž kanadský tým po dlouhých letech konečně dovede ke Stanley Cupu, je to právě Matthews.

Zdroje: NHL, Toronto Maple Leafs, Elite Prospects

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.