Spojte se s námi


Hokej

Matěj Stránský: Olympiáda bude o detailech, pojedeme pro medaili. Pešán to s hráči umí

Osmadvacetiletý útočník švýcarského Davosu Matěj Stránský má za sebou velmi turbulentní období. Na jaře 2021 pozvedl nad hlavu s Oceláři Masarykův pohár pro vítěze extraligy, poté se vydal na další štaci do Švýcarska. Minulý týden se pak objevil na nominační listině národního týmu pro olympiádu v Pekingu.

Publikováno

dne

Osmadvacetiletý útočník švýcarského Davosu Matěj Stránský má za sebou velmi turbulentní období. Na jaře 2021 pozvedl nad hlavu s Oceláři Masarykův pohár pro vítěze extraligy, poté se vydal na další štaci do Švýcarska. Minulý týden se pak objevil na nominační listině národního týmu pro olympiádu v Pekingu.

O reprezentační dres si začal říkat v roce 2019 hned po návratu do Česka, kdy se domluvil na angažmá s extraligovým Třincem. V první sezoně nastřílel v základní části 23 branek a přidal 22 asistencí.

Druhý rok se mu pod vysokými pecemi poblíž Třineckých železáren vydařil ještě víc. V základní části nasázel 33 gólu, díky čemu vyhrál korunu krále střelců, v Play-off jich přidal dalších šest.

Výraznou měrou tak pomohl Ocelářům k zisku druhého titulu v řadě: „To bude vzpomínka na celý život. V Třinci jsem zatím ve své dosavadní kariéře prožil nekrásnější dva roky. Budu mít na něj jen ty nejhezčí vzpomínky a doufám, že se tam ještě někdy vrátím,” vyprávěl v nedávném rozhovoru pro RN Hockey.

OLYMPIÁDA? SPLNĚNÝ SEN!

V letošní sezoně v dresu Davosu nejvíce zazářil v utkání na ledě Bernu, kdy zaznamenal hned pět branek. V 35 zápasech má na kontě 29 bodů. Jeho nominace pro Olympijské hry tak není zase tak velkým překvapením.

Doufal jsem, že se mezi těch x hráčů dostanu. Pojedu tam s tím, abych udělal maximum pro tým a pomohl k úspěchu, protože si myslím, že tým má jak zkušenost, tak kvalitu. Strašně se na to těším,” neskrýval Stránský nadšení z nominace.

Přiznal, že sám v nominaci minimálně trochu doufal: „Je to splněný sen. Já si myslím, že je to tak u každého hráče. Trochu tomu určitě nahrává, že nejedou kluci z NHL, ale já jsem samozřejmě za to šťastný,” pokračoval hokejový světoběžník. A dodal: Je to velká výzva, nejen pro mě, ale asi pro všechny.

Urostlý útočník už toho v hokeji zažil hodně. Z mateřských Vítkovic se v roce 2012 vydal do Kanaady. Poté strávil čtyři sezony v Texasu, jenž je farmářským klubem Dallasu Stars, kde se však nikdy neprosadil.

I proto nakonec zvolil návrat do Evropy. Následovala ruská KHL, švédská nejvyšší soutěž, až se nakonec vrátil do Česka. Davos je tak šestou zemí, kde Stránský ve své kariéře působil.

Na RN Hockey dostal taky otázku na současného trenéra národního týmu Filipa Pešána: „Já mám s panem Pešánem jenom pozitivní zkušenosti. Myslím, že je to skvělý trenér, který má propracovanou taktiku a umí s hráči pracovat taky individuálně. To, co se pořád píše, se už omývá stále dokola,” řekl na adresu trenéra, který je od nástupu do reprezentace pod velkou palbou kritiky.

„Píšou to lidi, co v té kabině nejsou. Myslím, že všichni kluci, kteří si tou reprezentací prošli, tak ví, že je pan Pešán super trenér a že to s hráči umí,” obhajoval Pešána.

Jenomže výsledky jsou zatím poněkud tristní. Po šesti zápasech v Euro Hockey Tour má český tým na kontě šest porážek. Co bude třeba udělat jinak, aby národní tým začal v této sezoně konečně vyhrávat?

„Myslím si, že to bude o detailech. Musíme dávat víc gólů a trošku tu hru zjednodušit. Sezona sice zatím úplně nevychází, ale zároveň bych řekl, že když byli kluci v Rusku, tak s Finskem rozhodovaly nájezdy, se Švédy prohráli taky o gól, akorát ten zápas s Ruskem moc nevyšel,” vzpomínal Stránský na poslední turnaj před Pekingem.

Podle něj se hrají vyrovnané zápasy, ve kterých rozhoduje především koncovka. Stránský reprezentačnímu týmu věří: „V Pekingu všichni pojedou na krev, ale když budeme plnit, co nám trenéři nastaví a přidáme něco extra, hlavně srdíčko, tak si myslím, že nám to půjde,” natěšeně dodal.

Ať už je český hokej momentálně v jakémkoliv rozpoložení, tak si útočník Davosu uvědomuje, že hlavní cíl musí být vždycky medaile: „Kdyby se tam jezdilo se jen zúčastnit, tak se tam nemusí jezdit vůbec. Půjdeme za úspěchem, abychom udělali medaili. Nic jiného si myslím, že nikoho nezajímá,” je si plně vědom.

VĚTŠÍ KONKURENCE ČESKÉMU HOKEJI POMŮŽE 

Matěj Stránský se vyjádřil taky k budoucnosti českého hokeje: „Doufám, že když se teď ty české soutěže zredukují, tak bude větší konkurence a myslím si, že je to dobrá cesta, abychom se pomalými krůčky vraceli zpátky tam, kde jsme byli,” řekl na téma úpadku posledních let.

Přesto budoucnost vidí optimisticky, jelikož tréninkové podmínky jsou v Česku dobré pro mladší i straší ročníky. Jen je potřeba vše uchopit za ten správný konec.

„Všichni si to už teď uvědomují, akorát je teď potřeba všechno, aby ten progres šel nahoru. Myslím, že to bude ale dobré. Pořád máme hodně talentovaných kluků, kteří se snaží vyrovnat těm nejlepším,” doplnil český reprezentant, pro kterého to bude první olympijský turnaj v kariéře.

Zdroj: RN Hockey

Reklama

Hokej

Blog MS: Když hvězdy spí. Pomůže nové složení útoků nebo důvěra?

KOMENTÁŘ – Český národní tým utrpěl ve druhém vystoupení na letošním mistrovství světa ve Finsku první porážku. S hokejisty Švédska Češi padli 3:5, i tentokrát zůstaly mimo střelecký zápis hvězdy z NHL. Co s tím?

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Český národní tým utrpěl ve druhém vystoupení na letošním mistrovství světa ve Finsku první porážku. S hokejisty Švédska Češi padli 3:5, i tentokrát zůstaly mimo střelecký zápis hvězdy z NHL. Co s tím?

Vzpomeňme si na české hokejové hry zhruba tři týdny zpět. To český tým deklasoval Švédy svátečně vysoko 9:3, během tří utkání nastřílel soupeřům 14 branek.

Pak přišel chirurgický řez finským skalpelem a k týmu se připojili hráči z NHL. Obavy z toho, jak rychle dokáží přijmout týdny budovaný systém Kariho Jalonena se nenaplnily, ve Stockholmu přišly další tři sebevědomé výhry.

Dnes má český tým na světovém šampionátu za sebou dvě utkání. S Velkou Británií přišlo povinné vítěztví 5:1, v zápětí ale narazili namlsaní čeští lvi do švédské ohrady. Ať už se jedná o dvě úplně odlišná utkání (snad ve všem), jedno společné mají.

Branky českého nároďáku dávají pouze hráči z extraligy. Těch je aktuálně na soupisce šest – Tomáš Kundrátek (Třinec/Kometa), David Jiříček (Plzeň), Matěj Blümel (Dynamo), David Krejčí (Olomouc), Jakub Flek a Jiří Černoch (oba K.Vary).

Každý z nich se už dokázal ve dvou sehraných zápasech prosadit, Matěj Blümel dokonce třikrát. V jeho případě se už vykládá, že pokud sedí na tribuně ze zámoří opravdu dobří skauti, neměl by se do Pardubic vůbec vracet. Jeho potenciál je obrovský!

Hráči z české nejvyšší soutěže skutečně předvádějí přesně to, proč si je Kari Jalonen na soupisku pro MS vybral. Ve druhém utkání bychom určitě mouchy našli, ale to na herním projevu celého týmu.

Kdo však zůstává zatím za očekáváním, jsou posily z NHL. Takový Tomáš Hertl nebo Jakub Vrána – tito borci přijeli do Finska s jediným úkolem – střílet góly. Místo toho řídí produktivitu extraligoví borci, které svými šesti nahrávkami řídí veterán Roman Červenka ze švýcarské ligy.

ZMĚNA FORMACÍ? 

Obecně mají hokejisté z NHL daleko větší problémy s adaptací na evropský hokej a přechodem na větší rozměr kluziště. Jenomže v horizontu krátkodobého turnaje není příliš čas vyčkat na to, až si to, takříkajíc, sedne.

Na druhou stranu, za těmito hráči stojí na střídačce Kari Jalonen. Pokud si vzpomeneme na loňský šampionát, bývalý hlavní kouč Filip Pešán byl velmi kritizován za to, že neustále míchal formacemi. A to tak často, že většinou pospolu nevydržely ani celý jeden zápas.

Narozdíl od něj, Kari Jalonen neudělal zatím během 120 minut na letošním MS jedinou, byť jen kosmetickou změnu, s výjimkou brankářů, které si režíruje výhradně Zdeněk Orct (trenér brankářů). Dokonce ani nesáhl k stažení hry na tři formace, což je při dotahování v závěrečném dějství hry velmi oblíbený, mnohdy i účinný krok.

Teď chtěl Jalonen tímto postojem vyjádřit důvěru, nebo zkrátka věřil ve svůj systém i během špatně vyvíjejícího se utkání, ale to už teď není důležité. Důležité bude, v jaké sestavě se představí národní tým v úterý proti Rakousku. Kari Jalonen už po utkání v rozhovorech naznačil, že se dají jisté změny očekávat.

Ve hře jsou aktuálně celkem tři varianty. Ta méně pravděpodobná je, že bude nadále finský trenér věřit původní variantě a bude čekat, že to hráči spolu zvládnou. Druhá varianta je, rozbit dobře fungující první útok Blümel – Krejčí – Červenka, čímž by se pokusili trenéři oživit ostatní hráče vedle těch, kteří mají zatím formu.

Nejpravděpodobnější ale je, že první útok bude zachován. Priorita bude nejspíš rozdělit nefungující trojici Vrána – Hertl – Smejkal. Minimálně dva ze tří jsou v tomto útoku předurčeni k tomu, aby rozhodovali zápasy.

Když na to přijde, může se zajímavě jevit promíchání nefungujícího druhého útoku se třetí útočnou formací Stránský – Špaček – Simon. Především u dvojice, která v minulé sezoně dovedla vysokou produktivitou k titulu Oceláře, už zřejmě nastal čas pro hledání nové chemie.

Na závěr je tady ale ještě jeden, vesměs pozitivní, poznatek. Český tým má za sebou teprve úvodní dva zápasy. Kari Jalonen je velmi zkušený kouč, který by si měl do klíčové části turnaje tyhle útočné nesrovnalosti srovnat.

Zdroj: Český hokej

Pokračovat ve čtení

Hokej

Sestavu Fantasy druhého dne ovládl Domo6, který získal zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč!

Třetí den MS v hokeji 2022 je za námi a nyní je čas na to, podívat se na nejúspěšnější tým uplynulého kola v Sazka Fantasy. Nejlepší byl uživatel s přezdívkou Domo6, jenž vsadil primárně na Kanadu a vyhrál zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč.

Publikováno

dne

Třetí den MS v hokeji 2022 je za námi a nyní je čas na to, podívat se na nejúspěšnější tým uplynulého kola v Sazka Fantasy. Nejlepší byl uživatel s přezdívkou Domo6, jenž vsadil primárně na Kanadu a vyhrál zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč.

V neděli bylo k vidění šest duelů. Itálie podlehla 1:6 Kanadě, Norsko porazilo Velkou Británii až v nájezdech 4:3, Francie si poradila s Kazachstánem, který porazila těsně 2:1.

Rakousko překvapilo a zápas s USA dostalo až do prodloužení, kde padlo 2:3. Češi nestačili na Švédsko a zapsali si první porážku 3:5. Švýcarsko bez potíží smázlo Dánsko 6:0.

Klíčem v Sazka Fantasy tedy dozajista bylo nasadit co nejvíce hráčů z Kanady a Švýcarska, kteří se radovali z vysokých porážek.

Nejlepší tým uplynulého kola sestavil Domo6, jenž získal 77 bodů! Pojďme se tedy podívat na to, jaké hráče si do týmu vybral.

Vzhledem k tomu, jak se Kazachstán předvedl v souboji s Dánskem, zvolil Domo6 francouzského gólmana Henri-Corentina Buysse, který sice jednou inkasoval, díky mnoha zákrokům mu ale získal 6 bodů.

Americký bek Andrew Peeke uhrál pouhé dva body, zato Janis Moser získal 13, jelikož vstřelil gól a navíc u dvou asistoval. Následně vybral do obrany Kanaďany Thomase Chabota s Travisem Sanheimem.

První uhrál čtyři body, druhý dvakrát tolik, jelikož byl jedním ze střelců branky. Nyní se pojďme podívat na útok. Švýcar Enzo Corvi si připsal dvě asistence a tím celkem 5 bodů, jeho spoluhráč Timo Meier také asistoval, mimoto ale i dal gól v přesilovce.

Pierre-Luc Dubois z Kanady asistoval a připsal tak 4 body, jediným Čech v sestavě byl David Krejčí, který dal úvodní gól svého týmu proti Švédsku.

Domo6 zvolil kapitánek Joshe Andresona a tento krok byl stěžejní. Kanaďan dal gól i asistoval, získal 9 bodů a díky násobku připsal celkem 18! Posledním v týmu byl Dylan Cozens, jenž získal 3 body.

Tento tým nakonec skončil první o dva body, což znamená jediné. V každém dni, kdy hraje český tým, rozdává Sazka Fantasy zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč od FotbalTour. Hráči Domo6 tak přejeme povedený zážitek.

Zdroj: Sazka Fantasy

Pokračovat ve čtení

Hokej

Česká republika vs. Rakousko: Preview a tipy na sázení

Česká hokejová reprezentace musí ve svém třetím zápase na mistrovství světa ve Finsku odčinit porážku z duelu se Švédskem. Nyní se utkají s výběrem Rakouska, kde si naši hokejisté musí opět vybojovat tři body, s menším bodovým ziskem se fanoušci nespokojí.

Publikováno

dne

Česká hokejová reprezentace musí ve svém třetím zápase na mistrovství světa ve Finsku odčinit porážku z duelu se Švédskem. Nyní se utkají s výběrem Rakouska, kde si naši hokejisté musí opět vybojovat tři body, s menším bodovým ziskem se fanoušci nespokojí.

V úvodním zápase se Češi dlouho trápili s Velkou Británií, které nemohli ze začátku vstřelit gól. První třetina skončila bez branek, ale poté se naši hokejisté rozstříleli a došli si pro výhru 5:1. I přes prvotní trápení splnili úkol.

Do druhého zápasu proti Švédsku vstupovali jako favorit a také se podařilo vstřelit úvodní branku. Poté však přišlo několik chyb a hloupých vyloučení, čehož Švédové využili. Nakonec český výběr prohrál 3:5 a na turnaji získal zatím pouze tři body.

Na turnaji se velmi daří Romanu Červenkovi, který mimo roli kapitána zastává i funkci nejlepšího nahrávače. Během dvou zápasů si připsal šest asistencí. To mu zatím stačí, aby se šesti body vedl celkovou tabulku bodování.

Dalšími úspěšnými Čechy jsou Matěj Blümel, který vstřelil 3 branky a zaznamenal 1 asistenci, a David Krejčí, který vstřelil jednu branku a k ní přidal dvě asistence.

Rakousko na turnaji zatím získalo jeden bod. Na úvod turnaje prohráli se Švédskem 1:3. Ve druhém zápase také narazili na velkého favoritu, s USA však dokázali dlouho hrát vyrovnaně a došli až do prodloužení. Po prohře 2:3 si připsali jeden bod do tabulky.

Česká hokejová reprezentace nastoupí do zápasu s Rakouskem v roli velkého favorita. Nasvědčují tomu i poslední vzájemné zápasy. Letos si Češi proti Rakousku připsali 3 výhry (5:1, 4:1 a 4:1), loni se utkali tito soupeři dvakrát a opět se radoval pouze český tým (5:0 a 7:2).

Můžeme očekávat další příděl gólů do rakouské brány. Český výběr by nejspíše již mohl podpořit i Michal Kempný z Washingtonu. Na svůj první bod na turnaji čeká Vrána i Hertl, nyní se jim naskýtá velká příležitost skórovat.

Tip na sázení | Handicap: Česká republika -2,5 gólu v kurzu 1,48 u Tipsportu

Zdroj: Livesport, Tipsport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené