Spojte se s námi


Hokej

Maďarsko hodilo do pořádání MS vidle kvůli podpoře Ruska. Příští rok tak nejspíš opět v Tampere

Zajímavý zvrat. Ještě před začátkem letošního šampionátu ve Finsku se o pořadatelství na příští rok hlásili Maďarsko a Slovinsko. Nyní však nabraly věci nečekaný směr. Maďarsko svou žádost stáhlo, jelikož podle něj nemá pořádání MS bez Ruska smysl.

Publikováno

dne

Zajímavý zvrat. Ještě před začátkem letošního šampionátu ve Finsku se o pořadatelství na příští rok hlásili Maďarsko a Slovinsko. Nyní však nabraly věci nečekaný směr. Maďarsko svou žádost stáhlo, jelikož podle něj nemá pořádání MS bez Ruska smysl.

Původně se mělo Mistrovství světa v ledním hokeji 2023 konat v Rusku. Kvůli vojenské invazi Ruské federace však došlo nejen odebrání pořadatelství, ale taky k vyloučení Ruska a Běloruska na dobu neurčitou.

Na začátku května se o pořadatelství přihlásilo Maďarsko společně se Slovinskem. Tedy země, které si vybojovaly postup mezi elitu pro příští rok. Jejich účast na MS 2023 je jistota, proto k žádosti došlo.

Podle zámořského novináře a pracovníka televizní stanice TSN Gorda Millera však do celé situace hodila vidle maďarská vláda. Ta považuje světový hokejový šampionát bez Ruska jako bezvýznamný. Jisté totiž je, že Rusko ani Bělorusko se příští rok na MS určitě neobjeví.

Maďarský premiér Viktor Orbán a ministr zahraničí Péter Szijjártó už dali dříve ve svých prohlášeních najevo, že za Ruskou federací stojí. Roli hrají i dobré vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem.

Druhá pořadatelská země, Slovinsko, nebude zřejmě schopna organizačně pokrýt celý světový šampionát sama, tudíž z možných kandidátů vypadne.

Na stole představitelů Mezinárodní hokejové federace (IIHF) tak leží pouze podaná žádost Finska (Tampere) a Lotyšska (Riga). Tampere se se svou moderní halou ukazuje jako ideální volba. Otázkou by mohlo jen zůstávat, jestli bude druhý rok po sobě ve Finsku přetrvávat divácký zájem.

V případě Lotyšska se o tom hovoří už delší dobu. Riga sice hostila hokejové mistrovství světa už loni, avšak kvůli koronavirových patáliím se musela obejít zcela bez diváků. Tohle by znamenalo jakousi kompenzaci.

Definitivní verdikt směrem k pořadatelství MS 2023 by měl být původně znám už během letošního šampionátu. Ten uzavře svou kapitolu už tuto neděli 29. května. Nakonec to vypadá, že IIHF se bude těmito záležitostmi zabývat na kongresu příští týden.

Zdroj: IIHF

Reklama

Hokej

Češi zářili v NHL! Rutta s Palátem vystřelili Tampě vítězství a vše se tak ještě dramatizuje

Tampa Bay snížila v noci stav finále NHL, výraznou měrou se o to postarali čeští hokejisté Jan Rutta s Ondřejem Palátem, jenž se oba gólově prosadili. Pavel Francouz z Colorada do utkání nezasáhl.

Publikováno

dne

Tampa Bay snížila v noci stav finále NHL, výraznou měrou se o to postarali čeští hokejisté Jan Rutta s Ondřejem Palátem, jenž se oba gólově prosadili. Pavel Francouz z Colorada do utkání nezasáhl.

V pátém zápase finále NHL dokázala Tampa Bay snížit stav série na 2:3. Tentokrát hráli hlavní roli v utkání i dva čeští hokejisté.

Jan Rutta byl autorem úvodní branky, když se prosadil zpoza kruhu v první třetině. V play off se prosadil v této sezoně vůbec poprvé.

Následně vyrovnal skóre Valerij Ničuškin, Tampě ale vedení vrátil jeho ruský kolega Nikita Kučerov. Colorado se nevzdávalo a na začátku třetí třetiny skóroval Cale Makar.

Vítězný gól ale vstřelila Tampa, přesněji její český forvard Ondřej Palát. Ten unikl obraně a následně propálil gólmana skrz betony.

Colorado tak ještě slavit nemůže a naopak se vše ještě pořádně zdramatizovalo. Pavel Francouz, gólman Colorada jenž strávil zápas na lavičce, si tak zatím bude muset počkat.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Cena nové arény v Brně raketově vzrostla. Blíží se k sedmi miliardám

Publikováno

dne

Brno hlásí další posun v realizaci plánů na výstavbu nové multifunkční arény. V úterý brněnští zastupitelé schválili stavbu multifunkční haly na výstavišti a její financování. V době, kdy ceny nejen stavebních materiálů rostou jako dobře živené dítě, vzrostla předběžná cena arény z původních 4 miliard na současných 6,8 miliard.

Sice zatím neleží na stole žádné konkrétní termíny, nicméně proces kolem nového brněnského stánku je stále v pohybu. Město ukončilo výběr stavební firmy a schválení výběru má v nejbližší době projednávat rada města.

Celkově má vyjít stavba se vším všudy na 6,8 miliard, z čehož samotná hala vyjde na 4,4 miliardy. Jedna miliarda je rezerva pro případ inflace a zdražování materiálů a zbylá část je určená na další přidružené stavby a pozemkové transakce.

Radní města Petr Kratochvíl řekl, že město bude čerpat zhruba dvě miliardy korun z úvěrů. Dalších 300 milionů korun přispěje Národní sportovní agentura a 200 milionů Jihomoravský kraj. Město ze svého rozpočtu pak zaplatí zbylé téměř čtyři miliardy v průběhu stavby.

Nová aréna je označována za největší strategický projekt města Brna. Sloužit má výhradně k domácím zápasům místního hokejového týmu HC Kometa Brno, ale taky na koncerty, výstavy, kongresy a jiné veřejné akce. Celkem by měla mít hala až třicet variant využití. Její kapacita by měla pojmout až 13.300 diváků.

Stavba tak rozsáhlé multifunkční arény je velkým zásahem do městské infrastruktury, a tak s sebou přináší další navazující projekty a investice. Pro hladké fungování haly je důležité zajistit dostatek parkovacích míst pro návštěvníky. Společně s tím by mělo vzniknout zhruba 1 300 parkovacích míst.

ARENA BRNO vyroste v areálu BVV za pavilonem Z mezi pavilony F a G1, podle plánů by mohla začít už v letošním roce. Město předpokládá, že hala bude vydělávat tak, aby každý měsíc provozovatel platil miliony korun do rozpočtu Brna.

Zdroj: Deník, ARENA BRNO

Pokračovat ve čtení

Hokej

Hadamczik: Politika je svinstvo, válkou trpí nevinní lidé. Čechy bych kvůli KHL netrestal

V kanceláři prezidenta svazu Českého hokeje sedí pár dní, teprve se rozkoukává. Zájem o Aloise Hadamczika v posledních týdnech výrazně vzrostl, rozhovory rozdává jak na pásu dobře fungující automobilky.

Publikováno

dne

V kanceláři prezidenta svazu Českého hokeje sedí pár dní, teprve se rozkoukává. Zájem o Aloise Hadamczika v posledních týdnech výrazně vzrostl, rozhovory rozdává jak na pásu dobře fungující automobilky. Součástí cesty za hokejovým vzkříšením bude ale taky několik méně příjemných témat. Třeba i válka na Ukrajině.

V posledních dnech se objevují další a další slovenští nebo čeští hokejisté, kteří se rozhodli cestovat za prací do Ruska, které momentálně celý svět považuje na nepřítele číslo jedna. Čerstvě podepsaný kontrakt ve Vladivostoku má i útočník Rudolf Červený.

Zatímco někteří lynčují hráče mířící do KHL, jiní se zase staví do role obhájců. Mezi ně se řadí i novopečený kouč českého hokejového svazu Alois Hadamczik.

Hráči taky chtějí nějak uživit rodinu. On ale nejde bojovat proti demokracii. On si přece nebere pušku a nejde střílet do Ukrajinců,” zastal se Hadamczik českého útočníka v rozhovoru pro Sport.cz.

Sám šéf českého hokeje válku striktně odmítá. Na současnou situaci má jasný názor, který mu vštípil do hlavy už dříve jeho otec.

Politika je svinstvo. Neznám všechny objektivní příčiny války. Pro mě je ale nejdůležitější, že válkou vždycky trpí nevinní lidé, nevinné obyvatelstvo,” vyjádřil lítost nad současnou situací na Ukrajině. 

Přesto se pozastavuje nad uprchlíky, kteří přijeli do České republiky v autech nejluxusnějších značek: „Je zajímavé, že jsou tady, a ne doma ve válce,” vyprávěl.

Fanoušci i novináři jsou teď ještě víc zvědaví, jak nový šéf Českého hokeje přistoupí k hráčům, kteří se rozhodnou odejít hrát hokej do Ruska: „Zakazovat našim lidem hrát v Rusku? To bych nedělal,” říká otevřeně.

Hokejové svazy Švédska a Finska už daly veřejně najevo, že pokud některý z jejich hokejistů odejde za hokejem do KHL, ztratí po dobu kontraktu veškerý nárok reprezentovat svou zemi. Podle vyjádření Aloise Hadamczika se nejspíš český hokej podobnou cestou nevydá.

Zdroj: Sport.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené