Spojte se s námi


Golf

Lži a nepravdy komisaře Monahana na adresu LIV. Tryskáčem si létá za peníze PGA

KOMENTÁŘ – Světový golf se nachází v temné době plné nejistot. Tou nejzásadnější otázkou je, jestli ještě zase někdy uvidíme v přátelské atmosféře kráčet po fairwayích nejlepší hráče světa pospolu. Po příchodu konkurenční série LIV Golf tomu nic nenasvědčuje. Po společných sympatiích netouží ani někteří světoví hráči, ovšem nejzatvrdleji stojí mezi PGA a LIV šéf amerického podniku Jay Monahan.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Světový golf se nachází v temné době plné nejistot. Tou nejzásadnější otázkou je, jestli ještě zase někdy uvidíme v přátelské atmosféře kráčet po fairwayích nejlepší hráče světa pospolu. Po příchodu konkurenční série LIV Golf tomu nic nenasvědčuje. Po společných sympatiích netouží ani někteří světoví hráči, ovšem nejzatvrdleji stojí mezi PGA a LIV šéf amerického podniku Jay Monahan.

Dva nesmiřitelné světy. Každý má své velké plány, svůj byznys, své záměry. Každý z nich chce být v daném oboru nejlepší a nejslavnější na světě. A každý z nich vlastní část tohoto světa, v podobě těch nejlepších profesionálních golfových hráčů. Neřešitelné? Zatím to vypadá, že zcela určitě.

Zatímco PGA Tour má za sebou bohatou dlouholetou historii, LIV Golf své památné příběhy teprve psát začíná. Možná i proto by šéf nového konkurenčního podniku Greg Norman rád našel s tradičním podnikem společnou řeč. Jak říká – jde tady v první řadě o golf.

Jenomže kdeco naznačuje pravý opak. V první řadě tu jde o peníze a byznys, ať se to někomu líbí nebo ne. Komisař PGA Tour Jay Monahan tvrdě stojí za svým, aby právě jeho podnik byl pod sluncem ten nejlepší a pokud možno jediný. Spolupráci s LIV odmítá od prvního dne. Tak urputně, že už i druhá strana ztratila o nějaké diskuse zájem.

Monahan je neoblomný. Otázkou je, jestli mu více vadí se o svůj byznys dělit nebo je zásadním problémem, jak sám říká, saúdskoarabský původ peněz, který LIV Golf dotuje. Každopádně bychom mezi výroky v posledních týdnech našli i takové, které se mu dají jen těžko uvěřit. Tady jsou ty zásadní.

NEMÁME PENÍZE

Slovní spojení, které Monahan prohlásil před několika měsíci, kdy se ještě LIV Golf nezdál pro PGA takovou hrozbou, v posledních týdnech hezky dozrálo. Když LIV vyrukoval se štědře dotovaným systémem turnajů, šéf PGA Tour prohlásil, že jejich podnik zdaleka nemůže finančně konkurovat soutěži, která je dotována z bezedných saúdskoarabských zdrojů.

Jenomže! Následně uplynulo pár měsíců a najednou nastala doba, kdy PGA Tour zdaleka nepřišla jen o hrající legendu Phila Mickelsona, ale o řadu dalších, kteří patří do úzkého kruhu těch úplně nejlepších na světě. 

Například Dustin Johnson je stále považován za jednoho z absolutních TOP hráčů planety. Podobně je na tom dnes Cameron Smith. Pak je tam Bryson DeChambeau, Lee Westwoodd… Ostatně, zvučných jmen bychom napočítali skutečně dost. Tito hráči už na okruhu PGA nepůsobí, o což se samozřejmě postaral Jay Monahan.

Zásadní prohlášení, že PGA nemá na to, aby svým hráčům zaplatila něco navíc, než bylo donedávna zvykem, se nakonec ukázalo jako jedna velká lež. Během nedávného play-off FedEx Cupu PGA Tour ohlásila, že od příští sezóny výrazně zvýší dotace svých turnajů.

Navíc hodlají zřídit ještě sérii dalších, které budou ještě lépe dotovány a zúčastní se jich nejlepší hráči žebříčku PGA. K tomu se mluví nahlas o variantě, kdy by měl od roku 2023 každý hráč na PGA Tour garantovaný minimální výdělek 500 tisíc amerických dolarů. Jednalo by se o jakousi zálohu, která by byla následně odečtena od vyhraných peněz z turnajů. 

Jaká to náhoda, že s něčím podobným tady přišel před nedávnem právě LIV. Dokázal si někdo něco takového u PGA představit pár měsíců zpět? Nesmysl. Protože na to zkrátka nebylo.

NEJLEPŠÍ HRÁČI SVĚTA NA PGA

Máme k dispozici více aktiv, pevnější partnerství a máme k dispozici nejlepší hráče na světě, kteří nám říkají, že se nejenže zavazují hrát víc, ale opravdu si hledí i naší organizace, abychom toho všeho dosáhli,” citoval Monahana před pár dny Golf Expres. Ani tohle už není dávno pravda.

Za současného stavu je absolutně nereálné, že bude mít PGA Tour na svém startovním poli ještě někdy všechny nejlepší hráče světa. Už teď jich několik pláchlo. Soupiska LIV je sice na rok 2023 uzavřená, ale kdyby se našel horký zájemce z předních příček světového žebříčku, určitě by mu Greg Norman otevřel dveře.

Nehledě na to, že v zákulisí se spekuluje o dalších třech nezveřejněných jménech, kteří mají údajně během dalšího roku k LIV namířeno. Jediné co bylo do éteru vyřčeno, tak že by to měli být přední hráči PGA. Takže nejlepší hráči světa na Amélie Tour? Loni ještě možná. Ale určitě ne letos a určitě ne někdy v budoucnu, bude-li Monahan svým fanouškům nadále lhát a chlácholit je zároveň, že je PGA nad věcí.

S odlivem světových extra hráčů se musí počítat taky s částečným odlivem fanoušků. A pokud bude stále více hráčů přecházet k LIV, začnou s nimi přecházet i fanoušci společně se sponzory. Když celou kariéru milujete Phila Mickelsona, těžko se o něj přistanete zajímat jen proto, že se rozhodl přijmout lukrativnější nabídku, kde bude hrát méně golfu za více peněz.

Možná pár jednotlivců, ale dav půjde na hřišti vždy za ním, ať bude hrát kdekoliv. Pokud si Monahan může dovolit o pevných partnerstvích mluvit dnes, neznamená, že o nich bude moct mluvit i za pár let.

Pak jsou tu ještě soudní spory. Jay Monahan na témata odpovídá často, jelikož je právě on kapitánem vlajkové lodi PGA. Nedávno taky řekl, že nějaká společná řec se zástupci LIV není možná, protože se celá situace nachází momentálně na hřišti s názvem “soudní síň”.

Trochu to vypadá, jako by chtěl vedení a hráče LIV obvinit z toho, že celou situaci dostali až tak daleko. Ale stejně tak si nejspíš neuvědomuje, že kdyby nechtěl PGA Tour zakonzervovat, nemusel přijít na startovním poli o tolik skvělých hráčů a poukazovat na druhé, že jsou to oni, kdo chce tradiční golfový podnik zničit.

A to ještě navíc nedávno prasklo, že si Monahan létá tryskáčem za peníze PGA Tour i za soukromou zábavou. Těžko říct, co se se světovým golfem stane poté, co si LIV plácne s nějakým televizním vysílatelem, který pošle jejich inovační projekt do světa i mimo YouTube kanál.

A hlavně poté, co se Normanovi a spol. podaří dotáhnout LIV Golf tam, kde jej dotáhnout chtějí. Jestli bude Monahan stále tvrdit, že jeho podnik je jediný a nejlepší na světě a hlavně, jestli vůbec bude ještě sedět na své židli v teplé kanceláři PGA.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf

Reklama

Golf

Norman musí nejdřív odejít, říká Tiger Woods k možné cestě k možné diskusi PGA a LIV

Otevřená válka mezi PGA Tour a LIV Golf se rozhořela natolik, že bude velmi těžké tyhle stopy někdy v budoucnu zahladit. Jedna z cest, jak vrátit golfový ekosystém zpátky do fungující symbiózy, je společná řeč obou podniků.

Publikováno

dne

Otevřená válka mezi PGA Tour a LIV Golf se rozhořela natolik, že bude velmi těžké tyhle stopy někdy v budoucnu zahladit. Jedna z cest, jak vrátit golfový ekosystém zpátky do fungující symbiózy, je společná řeč obou podniků. Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že by se tak mohlo někdy stát. O možné cestě mluvil taky Tiger Woods.

LIV Golf v čele s komisařem a generálním ředitelem Gregem Normanem se od začátku snaží s PGA najít společnou řeč, aby mohly oba podniky fungovat v jakési rovnováze. Nicméně v současné době je celá situace natolik vyhrocená, že o osudu těchto dvou golfových podniků budou rozhodovat soudní spory.

Na nedávné tiskové konferenci před Hero World Challenge 2022 vystoupil také Tiger Woods. Ten se měl tohoto turnaje nejdříve zúčastnit, pak ale kvůli zdravotním problémům účast vzdal.

Nejrychleji ho tak budeme moct nejspíš vidět na PNC Championship, který se uskuteční 17.-18. prosince 2022. Tam by měl opět kráčet po boku svého syna Charlieho.

Na zmíněné tiskové konferenci se Woods pochopitelně nevyhnul ani otázkám na téma LIV. Jedna z nich byla, co by se muselo stát, aby PGA a LIV našli společnou řeč.

Myslím, že Greg Norman musí nejprve odejít,“ řekl Woods v úterý z Albany na Bahamách, jehož slova citoval GolfWeek. „A pak se samozřejmě musí zrušit soudní spor proti nám a pak následně naše protižaloba proti nim. Teprve pak bychom mohli spolu všichni svobodně mluvit,” myslí si Woods.

Greg Norman je podle něj v příliš velkém nepřátelství s PGA Tour, aby mohly nějaké společné debaty proběhnout. Stejně tak řekl, že nevidí důvod společné debaty, když to byl právě LIV Golf, který podal na PGA žalobu.

LIV se nelíbilo, že byli hráči z PGA natrvalo suspendováni. Zatímco nekteří hráči se karty na Tour dobrovolně vzdali, jiní by měli nadále zájem hrát golf na obou podnicích.

Woods označil jednání některých hráčů LIV za nevkusné. Podobně jako on, vyzýval k odstoupení Normana také Rory McIlroy, kterého Tiger za boj proti LIV velmi oceňuje.

To, co Rory řekl a udělal, je to, co dělají lídři. Rory je skutečným lídrem na Tour. Skutečnost, že je schopen říkat některé věci na veřejnost, a mezitím vyhrávat golfové turnaje, není lehké.

Lidé nemají ponětí, jak těžké to je, být schopen oddělit tyto dvě věci,” vyzdvihoval svého parťáka, se kterým nedávno založili novou společnost TMRW Sports, jenž má golfovou zábavu v budoucnu posunout na vyšší úroveň.

Zároveň však i McIlroy už dříve řekl, že diskuse PGA s LIV je prakticky jedinou cestou, jak zachránit tříštící se světový golf, který aktuálně funguje ve velmi napjaté atmosféře.

Jasně to řekl i Phil Mickelson: „LIV Golf tady je a už tady zůstane,” což dříve zpochybnil třeba komisař PGA Tour Jany Monahan. Ten je ostatně jedním z hlavních odpůrců LIV, který společnou řeč dlouhodobě a striktně odmítá.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, GolfWeek

Pokračovat ve čtení

Golf

Konec velkého sponzorství! Tradiční Honda Classic na PGA po 40 letech končí

Japonská automobilka Honda se rozhodla k nečekanému kroku. Až vyprší letos stávající smlouva s PGA Tour, další sponzorství už od března roku 2023 nepodepíše. Končí tak nejdelší partnerství v historii PGA Tour, které trvalo více než 40 let.

Publikováno

dne

Japonská automobilka Honda se rozhodla k nečekanému kroku. Až vyprší letos stávající smlouva s PGA Tour, další sponzorství už od března roku 2023 nepodepíše. Končí tak nejdelší partnerství v historii PGA Tour, které trvalo více než 40 let. Únorový turnaj The Honda Classic bude poslední.

Jeden z nejprestižnějších turnajů na okruhu PGA Tour se hraje už od roku 1972, tenkrát ještě pod názvem Gleason’s Inverrary Classic. Od roku 1982 je sponzorován společností Honda. Od roku 2007 se tento turnaj hraje na slavném hřišti PGA National Golf Club v Palm Beach Gardens na Floridě.

Turnaj přispěl více než 50 miliony dolarů národním a místním charitativním organizacím, včetně nadace Nicklaus Children’s Health Care Foundation. Jenom letos na začátku roku se vybralo rekordních 6,45 milionu dolarů. Ředitel turnaje Andrew George pochválil Hondu za to, že hrála velkou roli v růstu turnaje během 42 let dlouhého sponzorství.

Nyní však tohle legendární spojení končí. Samotný turnaj bude pravděpodobně pokračovat, dokud se nenajde nový titulární sponzor. Snahy o nalezení náhrady za Hondu jsou podle ředitele turnaje v plném proudu.

Pustíme se do práce hledání sponzora pro rok 2024. Nebudeme bez titulu, bez akce. Tahle událost bude pokračovat,” řekl George pro GolfWeek

A co vlastně stojí za náhlým koncem hrdého partnerství? Jednou z věci je obsazenost startovního pole. Dlouhá léta si Honda Classic udržovala jedno u nejnabitějších startovních polí. V roce 2015 měla událost k dispozici 15 z 25 nejlepších hráčů světového žebříčku.

Kvalitním obsazením a vysokou sledovaností to byl turnaj, který byl považován na úrovni majorů. Upravený kalendář PGA na úkor univerzitního fotbalu a NFL v roce 2019 však dostal organizátory do složitější pozice.

Players Championship se v té době přesunul zpět na březen, čímž se stal hlavním tahákem největších hvězdy v tomto období, včetně Tigera Woodse. V roce 2021 měl turnaj jen pět hráčů z top 50 a dva z top 20. Letos se sice tento počet zvýšil na 15, ale vyhlídky nejsou růžové.

Velký podíl na odlivu hráčů bude mít v posledních měsících také LIV Golf, který si řadu hráčů získal atraktivnějším programem a vyššími odměnami. PGA Tour navíc tyto hráče ze svého okruhu suspendovala.

Ačkoliv to PGA Tour nikde oficiálně nezmiňuje, velký vliv může na tento krok mít taky pokles sledovanosti tradičního okruhu. Některé zdroje hovoří až o 40 procentním poklesu sledovanosti. Spekuluje se, že Honda není zdaleka jediná, kdo se chystá s PGA Tour rozvázat partnerství.

Zdroj: GolfWeek

Pokračovat ve čtení

Golf

Velká hra peněz. O kolik víc si hráči LIV vydělají oproti PGA Tour?

Ať už se kolem nekonečného sporu PGA proti LIV děje cokoliv, v jednom už teď profesionální golf zvítězil. Hráči si obecně vydělají daleko víc peněz. Jak na straně tradičního podniku PGA, který byl nucen příchodem konkurence na odměnách pro hráče přitlačit, nebo na inovačním podniku LIV Golf. Tam vzlétly výplaty hráčů ještě výš. Však posuďte sami.

Publikováno

dne

Ať už se kolem nekonečného sporu PGA proti LIV děje cokoliv, v jednom už teď profesionální golf zvítězil. Hráči si obecně vydělají daleko víc peněz. Jak na straně tradičního podniku PGA, který byl nucen příchodem konkurence na odměnách pro hráče přitlačit, nebo na inovačním podniku LIV Golf. Tam vzlétly výplaty hráčů ještě výš. Však posuďte sami.

Jestli byla PGA Tour něčím před nástupem LIV kritizována, byly to peníze. Ano, elitní hráči a vítězové turnajů si už vydělali celkem slušný balík, ale na spodní polovinu hráčů se už tolik nemyslelo.

Sami hráči si na PGA totiž musí platit všechno ostatní. Cestování, ubytování, trenéry, kedíky, zkrátka prakticky vše. Jenomže garantované peníze na PGA neexistovaly, tudíž měli někteří hráči co dělat, aby mohli objíždět dostatek turnajů se sponzorskými penězi.

LIV Golf přinesl do vrcholového golfového světa něco zcela nového. Každý hráč jejich tour si vydělá za účast na turnaji nejméně 120 tisíc dolarů, navíc jim podnik zaplatí i výše zmíněné náklady na cestování či ubytování. Zkrátka full servis, na který nebyli zvyklí.

I to jistě hrálo v přestupu k LIV jednu ze zásadních rolí. Jisté výdělky před několika měsíci kritizoval třeba Tiger Woods, jenž řekl, že hráči, kteří mají zaručený výdělek, nemohou mít dostatečnou motivaci předvádět velké výkony na hřišti.

V době, kdy PGA začalo téct do bot, rozhodli se, že každý hráč na jejich okruhu, který odehraje alespoň 15 turnajů, dostane za sezonu od Tour garantovaný bonus ve výši 500 tisíc dolarů. Právě na již zmíněné náklady, bez kterých se hráč na Tour neobejde.

ŠTĚDRÉ ODMĚNY LIV

Ať už PGA Tour udělala v oblasti navyšování odměn cokoliv, za svým konkurentem stále výrazně zaostává. LIV Golf je dotován penězi státního fondu Saúdské Arábie, což dává jejím představitelům takřka nekonečné možnosti.

Jeden z důvodů, proč hráči z PGA k LIV utekli, je jednoduchá rovnice – za méně muziky více peněz. Jinými slovy, nemusejí objíždět turnaje okruhu PGA týden co týden, ale ve finále si vydělají více peněz.

Nejvíce si v inaugurační sezoně LIV Golf vydělal Dustin Johnson. Za 15 let dlouhé kariéry na PGA si vydělal bezmála 75 milionů dolarů. Letos mu stačilo na okruhu LIV sehrát 8 turnajů, ve kterých si přišel na  35,6 milionů dolarů.

Pak jsou tu ale hráči, kteří na PGA tolik nevydělali a jejich několikaměsíční účast v LIV jim vydělala více než doposud. Například Peter Uihlein si vydělal za 10 let u PGA něco málo přes 10 milionů. Stačilo ale osm turnajů u LIV a náhle mu na konto přiteklo téměř 13 milionů.

Specifický příběh píše španělský dvaadvacetiletý golfista Eugenio Chacarra, jenž se na PGA Tour dokonce nikdy neobjevil. U LIV stihl v první sezoně 7 turnajů, kdy si přišel na necelých 7 milionů dolarů.

TOP 10 VÝDĚLKŮ LIV

1. Dustin Johnson
LIV: 35 637 767 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 74 897 059 USD (15 let)

2. Branden Grace
LIV: 16 634 666 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 12 296 547 USD (12 let)

3. Peter Uihlein
LIV: 12 814 786 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 4 043 733 USD (10 let)

4. Patrick Reed
LIV: 12 210 714 USD (7 turnajů)
PGA Tour: 37 065 581 USD (12 let)

5. Talor Gooch
LIV: 10 374 500 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 9 153 099 USD (6 let)

6. Brooks Koepka
LIV: 8 276 100 USD (7 turnajů)
PGA Tour: 37 987 257 USD (10 let)

7. Charl Schwartzel
LIV: 8 135 000 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 20 912 493 USD (18 let)

8. Pat Perez
LIV: 8 023 500 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 28 830 160 USD (21 let)

9. Cameron Smith
LIV: 7 378 500 USD (5 turnajů)
PGA Tour: 27 037 033 USD (8 let)

10. Eugenio Chacarra
LIV: 6 932 000 USD (7 turnajů)
PGA Tour: 0 (nikdy nehrál)

Zdroj: LIV Golf, Golf Extra

Pokračovat ve čtení

Oblíbené