Lotyšsko se dotáhlo na Česko, když ve vypjaté bitvě těsně porazilo Norsko

Souboj Lotyšska a Norska na Mistrovství světa ve Finsku nabídl zajímavý souboj. Lotyšsko se spoléhalo především na své hvězdy z NHL jako třeba Balcers a Merzlikins, na straně Norska šlo o důvěru ve zkušené hráče. Odehrála se nakonec těsná bitva, kde zvítězili Lotyši.

Lotyšsko si určitě nepřálo, aby první třetina dopadla jako v duelu s USA, kdy obdrželi 3 branky. Naopak chtěli napodobit začátek zápasu s Finskem, kdy první třetinu vyhráli 1:0. Podobně jako proti Finům začali i proti Norům.

Po 15 minutách hry se ozvala první gólová siréna, když se po asistenci Balcerse a Keninše prosadil Rodrigo Abols. Skvěle se zorientoval u levé tyče norské brány a poslal Lotyše do vedení.

Minutu a dvacet sekund před koncem však došlo ke srovnání. Po skvělé norské kombinaci, kdy došlo k naprostému rozložení lotyšské obrany, se prosadil zkušený Mats Rosseli Olsen. Asistenci si připsal Rokseth a Hoff. První třetina skončila výsledkem 1:1.

Za vyrovnaného stavu začala druhá třetina, která se stala pro Nory osudovou. Po sedmi minutách došlo k lotyšské přesilovce 5 na 3. Nor Trettenes dostal 2 minuty za držení a Hoff rovnou 5 minut za podkopnutí, k tomu všemu byl vyloučen do konce zápasu.

Lotyšsko výhody využilo. Po sedmi minutách druhé třetiny se prosadil tvrdou ranou od modré Nikolajs Jelisejevs, asistenci si připsal Jaks a opět Balcers. Během přesilovky další branka nepadla. Avšak v 33. minutě se Lotyšsko dostalo do dvougólového trháku.

Sotnieks a Smons poslali puk na Robertse Bukartse, který si pohrál s pukem, od mantinelu si s ním vyjel mezi kruhy a tvrdě vystřelil. Jednalo se o gólovou střelu. Další branka ve druhé části nepadla. Druhá třetina byla vyrovnaná, co se týče střel, ale vyloučení rozhodlo o tom, že Lotyšsko získalo náskok.

Třetí třetina zápasu se zahájila se stavem 3:1 pro Lotyšsko. Norové se však nehodlali vzdát. Lotyšsko se také dopustilo faulu a Norsko toho využilo. Při výhodě a hře bez brankáře došlo ke snížení na 2:3. Ken André Olimb a Norstebo připravili gól, který si připsal Max Krogdahl.

Norsko se hnalo stále do útoku. Když se blížil konec zápasu, tak dokázal vyvíjet na Lotyše obrovský tlak, po kterém pouze vyhazovali na zakázaná uvolnění. Napětí přinesla poslední minuta, kdy došlo k vyloučení na obou stranách. Norové k tomu odvolali brankáře a hrálo se tedy 5 na 4.

Další branka však nepadla, nejblíže k ní byl Olimb, který přestřelil prázdnou branku v posledních sekundách, a Lotyšsko si proti Norsku přišlo díky výhře 3:2 pro 3 body do tabulky, kde se nyní nachází na pátém místě. Norsko kleslo na šesté místo.

Zdroj: ČT Sport