Spojte se s námi


Hokej

Lafleur, Beliveau nebo Maurice Richard: Kdo patří mezi pětici historicky nejlepších hráčů Montrealu Canadiens?

Kabinou Montrealu Canadiens už prošlo mnoho hvězdných hráčů, kteří by si ve výběru těch největších hvězd jednoznačně zasloužili být. Ať už je to finská legenda Saku Koivu nebo Henri Richard, jenž za Montreal odehrál nejvíce zápasů. Kdo tedy patří mezi tu absolutní špičku?

Publikováno

dne

Kabinou Montrealu Canadiens už prošlo mnoho hvězdných hráčů, kteří by si ve výběru těch největších hvězd jednoznačně zasloužili být. Ať už je to finská legenda Saku Koivu nebo Henri Richard, jenž za Montreal odehrál nejvíce zápasů. Kdo tedy patří mezi tu absolutní špičku?

Guy Lafleur (Kanada)

Nejproduktivnější hráč Montrealu Canadiens. Lafleur už bohužel není mezi námi, jelikož v dubnu letošního roku podlehl ve svých 70 letech rakovině plic. Jedná se však o naprostou legendu nejen Canadiens, nýbrž celého NHL. Je to hráč, který za sebou zanechal velmi výraznou stopu.

Lafleur oblékal dres Montrealu dlouhých čtrnáct let a ve své kariéře útočníka NHL hned šestkrát překonal hranici 100 kanadských bodů (1974-1980). Organizace Canadiens draftovala Lafleura před sezónou 1971/72 už v prvním kole a z prvního místa. Nutno podotknout, byla to jedna z historicky nejdůlěžitějších voleb, kterou kanadský tým provedl.

Rodák z města Thurso dovedl Montreal ke pěti Stanley Cupům a obdržel mnoho individuálních oceněnení. Zde je jejich výčet: 1x Maurice Richard Trophy (pro nejlepšího střelce), 3x Art Ross Trophy (uděluje se vítězi kanadského bodování), 2x Hart Trophy (nejužitečnější hráč soutěže), 3x Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč z pohledu hráčské asociace NHLPA) a 1x Conn Smythe Trophy, která se každoročně uděluje nejužitečnějšímu hráči play off.

V dresu Montreal zasáhl Lafleur do 961 utkání, ve kterých vstřelil 518 branek a na dalších 728 přihrál. Celkově si tak připsal 1 246 kanadských bodů.

Jean Béliveau (Kanada)

Desetinásobný vítěz Stanley Cupu. Je vůbec dále třeba něco dodávat? Zřejmě asi ani ne, přesto se však sluší jeho úchvatnou kariéru alespoň několika řádky připomenout. Béliveau je druhým nejproduktivnějším hráčem v dějinách organizace Canadiens a v NHL nikdy nepůsobil v jiném týmu.

Červenomodrý dres poprvé oblékl v sezóně 1950/51, pevně se v A-týmu ovšem usadil až v ročníku 1953/54. Stejně jako v případě Lafleura i Béliveau obdržel v průběhu své kariéry mnoho individuálních trofejí, konkrétně 2x Maurice Richard Trophy, 1x Art Ross Trophy, 2x Hart Trophy a jednou Conn Smythe Trophy.

Deset let byl kapitánem a vůdcem Montrealu, bez jehož pomoci by Canadiens na samotný vrchol nevyšli tolikrát. V NHL se přes hranici 100 kanadských bodů nedostal ani jednou, jeho kariéře to ovšem nikterak neublížilo. Jeho bilance napříč celou kariérou NHL – 1 125 odehraných zápasů, 507 gólů a 712 asistencí. Celkově tedy posbíral 1 219 kanadských bodů.

Béliveau zemřel 2. prosince 2014 ve věku 83 let.

Maurice Richard (Kanada)

Jeden z dvojice bratří Richardových. Henri je hráčem, který má na svém kontě nejvíce startů v dějinách montrealského celku (1 258), Maurice je zase historicky nejlepším střelcem Montrealu, jehož barvy hájil po celou svou kariéru v NHL.

Za Canadiens nastoupil celkově do 978 utkání, ve kterých si připsal 544 přesných zásahů a 422 asistencí. S 966 body je tak čtvrtým nejproduktivnějším hráčem v historii Montrealu. Třetí je právě jeho bratr Henri, jenž posbíral 1 046 kanadských bodů. Maurice v nejúspěšnějším celku NHL strávil 18 let, v posledních čtyřech sezónách plnil funkci kapitána, v ročníku 1955/56 byl asistentem.

Co je ale nejdůležitější, osminásobný účastník NHL All Star-Game vybojoval s Montrealem osm Stanley Cupů. Mauriceovo jméno bezpochyby ve výčtu úspěchů figuruje tučným písmem. „Svou“ trofej, tedy Maurice Richard Trophy aneb Ocenění pro nejlepší střelce sezóny, získal hned pětkrát. V ročníku 1944/45 si dokonce v 50 zápasech připsal 50 branek – průměr gól na zápas je úctyhodným počinem.

Maurice zemřel na konci května roku 2000, a to ve svých 78 letech, když prohrál boj s rakovinou žaludku. Jeho osobnost a slávu však připomíná a připomínat bude socha postavená před domácí arénou Montrealu.

Larry Robinson (Kanada)

Robinson je nejen nejproduktivnějším obránce v historii Canadiens, je také absolutním lídrem NHL co do statistiky plus/minus. Svou kariéru zakončil na neuvěřitelném čísle +722. Přezdívaný „Big Bird“ byl členem montrealské „Velké trojky“ se Sergem Savardem a Guyem Lapointem, doslova obranným valem, se kterým se radoval z pěti ze svých šesti Stanley Cupů.

Desetinásobný účastník All Star-Game také získal dvě Norrisovy trofeje, dvakrát mu NHL udělila také Conn Smythe Trophy. V dresu Montrealu zapsal druhý největší počet startů v klubové historii (1 202) a celkově je pátým nejproduktivnějším hráčem Montrealu (883 kanadských bodů, 197+686).

Svou kariéru však v barvách Canadiens neuzavřel. Pro poslední tři roky své aktivní kariéry se přesunul do Los Angeles, kde pokračoval v plnění role asistenta. Dnes již 71letý bývalý obránce byl Montrealem draftován v roce 1971 „až“ v druhém kole, a to z dvacátého místa.

Carey Price (Kanada)

Ve výčtu hrdinů a legend Canadiens nesmí chybět tento čtyřiatřicetiletý gólman, který za v Montrealu stále ještě působí. Price je zkrátka skvělým moderním brankářem, jenž kromě vysokých gólmanských kvalit disponuje i vynikající prací s pukem a dokáže tak podpořit rozehrávku svého týmu.

Draftován byl samozřejmě Montrealem, a to v roce 2005 v prvním kole z páté pozice. Podle serveru CapFriendly momentálně pobírá 10,5 milionů dolarů ročně a platný kontrakt má až do konce sezóny 2025/26.

Z hlediska brankářů je Price tím nejdéle sloužícím v dějinách Canadiens, vždyť bránu Montrealu střeží už 15 let. Zanedlouho tedy načne svou 16. sezónu v dresu kanadského celku.

Navzdory výše uvedeným ikonám montrealského hokeje však s Canadiens nezískal žádný Stanley Cup. Rodák z Anahim Lake získal také několik individuálních ocenění.

Kromě Ted Lindsay Award a Hart Trophy také Bill Masterton Trophy (je udělována hráči, který nejlépe vykazuje vlastnosti vytvalosti, sportovního ducha a oddanosti hokeje), Jennings Trophy a Vezina Trophy.

Zdroje: NHL, Montreal Canadiens, Elite Prospects, CapFriendly

Reklama

Extraliga

Uzavřel jsem byt v Dánsku a přiletěl, říká útočná posila Plzně

Česká extraliga je pro cizince oblíbenou destinací. Pokud se podíváme na soupisky jednotlivých týmů, najdete jich na českých kluzištích celou řadu. A mnoho z nich se výrazně zapsalo do historie jednotlivých klubů. V Plzni ale ještě nikdy nepůsobil žádný Dán, až do nadcházející sezony. Indiáni se domluvili na spolupráci s dánským útočníkem Nicolaiem Meyerem.

Publikováno

dne

Česká extraliga je pro cizince oblíbenou destinací. Pokud se podíváme na soupisky jednotlivých týmů, najdete jich na českých kluzištích celou řadu. A mnoho z nich se výrazně zapsalo do historie jednotlivých klubů. V Plzni ale ještě nikdy nepůsobil žádný Dán, až do nadcházející sezony. Indiáni se domluvili na spolupráci s dánským útočníkem Nicolaiem Meyerem.

Nicolai Meyer toho procestoval už poměrně hodně a je dokonce pravidelným členem reprezentačního výběru Dánska. Cesta na zápach Čech byla poměrně rychlá, sotva stihl zabalit.

„Minulý týden mi volal můj agent, že by Plzeň měla zájem a pro mě to pak bylo jednoduché – chtěl jsem sem jít. Začal jsem ihned balit, uzavřel byt v Dánsku a přiletěl jsem v neděli v noci, takže před prvním tréninkem v pondělí jsem toho moc nenaspal. (smích) Jsem tedy trochu unavený, ale to bude během pár dní v pohodě,“ komentuje Mayer svůj rychlý přesun do Plzně.

Plzeň je typická pro své bouřlivé prostředí a to neuniklo ani tomuto dánskému útočníkovi. Navíc než s Plzní podepsal, sledoval i videa o české extralize. „Jako první jsem poté hledal videa na internetu o fanoušcích, což je pro hráče důležité. Bylo hned poznat, že o hokej je zde zájem. Těším se tedy na místní atmosféru,“ doplnil Nicolai Meyer.

Meyer jde do nového prostředí, ale ze současného kádru zná osobně Ludwiga Blomstranga, neznámé mu není ani jméno Samuela Bittena.

„S Ludwigem jsem mluvil asi den poté, co došlo k podpisu a zveřejnění. Ludwig mě sám kontaktoval, vyprávěl mi, jak se mu zde líbí. Já jsem s ním již dříve hrál, věřím mu a moc se tedy těším. (úsměv). Osobně znám z kádru pouze Ludwiga. Ale když jsem se díval na soupisku, znám i Samuela Bittena, který hrál rovněž ve Švédsku,“ mluvil dánský útočník o nových spoluhráčích z Plzně.

Švédsko, Finsko nebo Rakousko, to byly všechny země, ve kterých Nicolai Meyer nastupoval. Může se nyní vrhnout do porovnání české extraligy s těmito soutěžemi. „Možná finská soutěž by mohla být podobná té české,“ řekl pro web hcplzen.cz dánský útočník Meyer.

Meyer musel v posledních letech hodně cestovat. I přesto si ale na poslední období nijak neztěžuje a vysvětluje, proč mu to možná vyhovuje více, než jiným hráčům.

„Přesto pro mě minulé roky byly příjemné, protože se mi vždy podařilo dobře adaptovat. Asi mám tu povahu, i hokejovou, zapadnout do kolektivu a i hrát to, co tým potřebuje. Je samozřejmě možné, že budu potřebovat nějaký čas, ale máme do soutěže spoustu času se připravit. To všechno ale ukáží nejbližší zápasy,“ doplnil Meyer.

Plzeň čeká první přípravný zápas ve čtvrtek 11. 8., kdy dorazí účastník Chance ligy Draci Šumperk. Jak se zápas nové akvizici Plzně podaří, budete moct sledovat už v tomto zápase.

Zdroj: HC ŠKODA Plzeň

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Unikát na Spartě, co se podařilo v hokejovém derby?

Letní přípravná utkání jsou hrána často na poloprázdných zimních stadionech a jde při nich cítit nádech léta. To byste ale nesměli přijít na jediné letošní pražské derby mezi extraligovou Spartou Praha a Slavií Praha z Chance ligy.

Publikováno

dne

Letní přípravná utkání jsou hrána často na poloprázdných zimních stadionech a jde při nich cítit nádech léta. To byste ale nesměli přijít na jediné letošní pražské derby mezi extraligovou Spartou Praha a Slavií Praha z Chance ligy. Tento zápas měl obrovský náboj a přinesl i jeden velmi zajímavý údaj.

Derby Sparty se Slavií bylo jedinečnou příležitostí, jak v této sezoně vidět špičkové derby mezi těmito rivaly. A opravdu to tak i bylo. Fanoušci dokázali na stadionu vytvořit skvělou atmosféru.

Navíc jich nepřišlo jen pár, ale rovnou 6 835. A to je na přípravné utkání neskutečné číslo. Některé kluby by za takovou návštěvu byly rády i během sezony.

Utkání se opravdu vymykalo přípravě, oba celky chtěly vyhrát. Utkání mělo skvělé parametry, jak z hlediska výkonů hráčů na ledě, tak ale i z hlediště.

„Extraligové parametry mělo hlavně z hlediska atmosféry, která byla úžasná! V létě jsem takovou návštěvu vůbec nečekal, fanoušci si zaslouží poděkování.

Po hokejové stránce to byl typický první zápas. Ve hře byla spousta věcí, na kterých je potřeba zapracovat,“ okomentoval první přípravné utkání Roman Horák pro web Sparty.

Nebylo to jen o divácích. Hokej, který mohli vidět, nebyl vůbec špatný. Ano, je potřeba brát stále do úvahy, že se jedná o přípravu, ale i tak se oba týmy nemají herně za co stydět. A obzvláště Slávia, která do derby vstupovala jako tým hrající ligu o úroveň níže.

„Je to derby, oba chtějí vyhrát. Klobouk dolů před slávistama, hráli výborně. Kulisa určitě pomohla. Všichni chtějí první zápas hrát, ale je tam spousta chyb. Pouštěli jsme Slavii do zbytečných přečíslení a úniků na branku. Musím pochválit Kořena, který chytal parádně! Na velké hodnocení je ale moc brzy,“ potvrdil Roman Horák.

„Bylo to vidět, že to byl první zápas, ale tempo utkání bylo slušné,“ přidal se svým postřehem i Daniel Přibyl. Unikátní bylo i to, že Daniel Přibyl skóroval za Spartu po 2320 dnech. Přibyl hrál v lajně s Formanem a Buchtelem, tedy s hráči, na které je více, než zvyklý.

„Bylo to déjà vu být zase spolu v lajně. Dlouho jsme spolu nehráli, ale chemii tam pořád máme. Věřím, že nám to takto půjde i v dalších zápasech,“ přidal svůj komentář Daniel Přibyl.

Je potřeba zhodnotit i výkon Slavie Praha, která odvedla pořádný kus práce. „Oba jejich gólmani chytali parádně! I mně ve třetí třetině parádně chytil šanci, aniž bych věděl jak. Šance jsme měli, něco jsme zbytečně přehrávali do prázdné branky.

I já jsem trošku známý, že někdy radši přihraju, než abych střílel. (usmívá se) Asi bych se choval jinak ve finále extraligy, ale byl to první zápas. Za stavu 2:0 jsme si chtěli trošku hrát, což se nám vymstilo. Jsme rádi, že Příba dal rozhodující gól a vyhráli jsme,“ doplnil Roman Horák.

Slavia Praha dokázala velmi dlouho držet se Spartou krok, až nakonec padla 2:3. Utkání pro web Slavie hodnotil mladý útočník Vladislav Houška, který možná našel i příčinu prohry.

„Příčiny bych hledal v přesnosti a v tom, že kluci hrají z nějakého důvodu o ligu výš. To se ukázalo, ale my můžeme být hrdí na to, jaký výkon jsme předvedli. Prohrát 2:3 s týmem, který hrál loni finále play-off, není vůbec špatné.“

Zdroj: HC Sparta Praha, HC Slavia Praha, Twitter

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Letní TELH: Výsledky přípravy jsou nepodstatné, zaujala sympatická návštěva. V Brně si myslí opak

Do začátku nového ročníku Tipsport Extraligy sice zbývá ještě více než měsíc, už teď to ale opět na ledě alespoň trochu jiskří. Mnoho týmů v úterním odpoledni po dlouhých měsících vyjeli na led k prvnímu přátelskému utkání v sezoně.

Publikováno

dne

Do začátku nového ročníku Tipsport Extraligy sice zbývá ještě více než měsíc, už teď to ale opět na ledě alespoň trochu jiskří. Mnoho týmů v úterním odpoledni po dlouhých měsících vyjeli na led k prvnímu přátelskému utkání v sezoně. Stejně nakonec ale největší kredit zaslouží fanoušci, kteří už nejspíš dychtivě prahli po hokeji.

Ano, pravdou je, že přípravná utkání nelze brát nějak příliš smrtelně vážně. Obzvlášť, vyjedou-li týmy po letní pauze k prvnímu utkání. Jako ideální příklad se nabízí loňský úvodní přípravný duel Třince na ledě Komety, ve kterém dostali Oceláři nařezáno 7:0. Stejně nakonec zvedli nad hlavu třetí titul v řadě. 

O nic nejde, trenéři si zkoušejí formace, ladí taktiku a poznávají své nové hráče, přičemž jim hledají ideální roli a místo v sestavě. Stejně tak pohyb na ledě je trochu odlišný od toho v tělocvičně. Tělo si po měsících zase musí zvykat na jinou zátěž. Tempo je logicky vážnější, nikdo si nechce přivodit zranění hned v přípravě.

Takový brankář Olomouce Branislav Konrád by vám mohl po loňském zásahu bruslí do krku vyprávět, neboť byl až do Vánoc mimo sestavu. Daleko větší radost měl však z toho, že celou hororovou scénu vůbec přežil. Jednalo se sice o nešťastnou náhodou, ale upřímně, které zranění si přivodíte schválně?

Proto ani tentokrát nelze brát nějak vážně první větší sadu výsledků z přípravy. Kometa prohrála doma s Třebíčí 2:3, Kladno deklasovalo Motor 7:2, nabitá Sparta se s průměrným prvoligovým celkem Slávie protrápila k jednobrankovému vítězství.

NATĚŠENÉ PUBLIKUM

Kvůli výše zmíněným faktorům to tak nebyli fanoušci, kteří tleskali hráčům na ledě k velkým výkonům, ale naopak samotní hráči, kteří museli ocenit početné publikum v letních dnech.

Na moravskoslezské derby mezi Třincem a Vítkovicemi se přišlo podívat téměř 2000 diváků, což ocenili po utkání i samotní hokejisté: „Na to, že to byl první zápas, tak to mělo i grády a skoro tam byla i bitka. Derby. Škoda, chybělo víc gólů,” hledal černou kaňku slovensky útočník v třineckém dresu Libor Hudáček, jenž hodnotil své první vystoupení v novém klubu pro iSport. Vítkovice udolaly aktuálního šampiona 2:1 v prodloužení po brance Petera Muellera.

Ještě větší kotel byl ve staré sportovní hale při tradičním derby pražských “S”. Při návštěvě 6835 diváků by člověk ani nevěřil, že šlo o přípravný duel.

Bylo to super. Byť to byl první zápas, takže tam bylo občas dost nepřesností, ale bylo opravdu skvělé si zahrát derby, navíc před takovou kulisou,” pochvaloval si sparťanský útočník Daniel Přibyl.

V další hokejové baště s názvem Kometa Brno přišlo do pověstného Ronda na hokej 1105 fanoušků. Sdružení fanoušků modrobílých s tímto číslem vyjádřilo velkou nespokojenost.

Komeťáci, není to tak dávno, co jsme nadávali na covidová opatření a nemohli jsme chodit na hokej. Přípravné zápasy nikdy nebyly atraktivní, ale vždy v Rondu byla důstojná návštěva a natěšenost na zápas, fandění a vše okolo bylo znát po dlouhé pauze.

To teď pravděpodobně vyprchalo, protože návštěva 1150 lidí je opravdu žalostná! Vstupné za 90,- a taková návštěva na tým s největší fanouškovskou základnou? Ostuda!” čertil se fanoušek podepsaný přezdívkou “Pinďa” na facebookové stránce supportu Komety.

Mnoho fanoušků vysvětluje svůj nezájem o tyto zápasy tím, že Kometa hraje rok co rok v přípravě se stejnými soupeři, se kterými se pak potkávají i v extralize. Mnohem raději by uvítali změnu v podobě mezinárodní konfrontace, která se stává čím dál tím oblíbenější u mnoha dalších extraligových týmů.

Zdroj: Tisport Extraliga, iSport, Facebook

Pokračovat ve čtení

Oblíbené