Spojte se s námi


Extraliga

Který klub v TELH platí hráčům nejvíc? Všichni se handrkují, ale nikdo nechce s pravdou ven

Komentář: Dynamo, Sparta, Třinec, Kometa nebo někdo další? Nekonečné diskuse o tom, který extraligový klub nabízí svým hráčům nejlukrativnější platové podmínky, je nekonečný kolotoč debat jak mezi fanoušky, tak mezi novináři či experty. Tipsport Extraliga má platy hráčů schované za oponou. Občas někde vyjde něco ven, jinak je to ale dobře střežené tajemství.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ: Dynamo, Sparta, Třinec, Kometa nebo někdo další? Nekonečné diskuse o tom, který extraligový klub nabízí svým hráčům nejlukrativnější platové podmínky, je nekonečný kolotoč debat jak mezi fanoušky, tak mezi novináři či experty. Tipsport Extraliga má platy hráčů schované za oponou. Občas někde vyjde něco ven, jinak je to ale dobře střežené tajemství.

Hokej je kromě hry mezi mantinely taky hra peněz. Pravda, nejsme sice tak daleko jako ve slavné NHL, ale i tady si někteří hokejisté přijdou na místní poměry na velmi solidní balík. Nejčastější otázkou na veřejnosti je, kdo bere nejvíc? Těžko budeme na tuhle otázku hledat odpověď, za kterou strčíme ruku do ohně. Kdo se však trochu pohybuje v místním prostředí, představu si udělat může.

Do názorové přestřelky se teď po nedělním 45. kole české nejvyšší soutěže dostali Sparta a Dynamo. Netřeba chodit dlouho kolem horké kaše, stačí se podívat na soupisky obou týmů, abychom si byli jisti, že tady si hokejista na české poměry vydělá slušně. Transparent sparťanských fanoušků s nápisem „Teď si vás kupím všecky,” odkazoval na platové podmínky v Pardubicích.

Od doby, co východočeský klub převzal nový majitel a miliardář Petr Dědek, je zřetelné, že tady se na platech hráčů příliš šetřit nebude. Také o tom byl vzkaz fanoušků Sparty. Ti poukazovali především na odchody Košťálka, Říčky nebo Dvořáka, kteří bývali dříve hráči Sparty.

Nad tvořivostí sparťanských fanoušků se pozastavil taky sám Dědek, který se rozhodl konkrétní situace fanouškům přiblížit.

Měli by si uvědomit, jaká je realita a jak to funguje. Když hráči končí v daném klubu smlouva, většina agentů jde v 90 procentech případů nejdřív za stávajícím klubem hráče. Až když v tom klubu řeknou, že nemůžou nabídnout víc nebo i stejně financí, nebo že můžou dát jen roční novou smlouvu, tak jde agent většinou nabídnout svého klienta jinam,” vyprávěl Dědek v rozhovoru pro Sport.cz.

Ten vysvětluje, že pokud klub nenabídne hráči novou a dostatečně atraktivní smlouvu, je hráč se svým agentem rozhodnutý jednat o budoucnosti jinde. To i přesto, že drtivá většina hokejistů má zájem ve svém klubu pokračovat.

„Hráči většinou chtějí zůstat v klubu, v němž působí, nechce se jim stěhovat. Když ale nepřichází zajímavá smlouva, kterou by si zasloužili, jdou prostě jinam,” dodal Dědek.

Majitel Dynama zároveň odmítá, že by jeho klub nějak výrazně přeplácel hráče: „Kdybych zveřejnil platy všech tří našich kluků zmíněných na transparentu, tak polovina hráčů ve Spartě bere víc než oni. To Sparta má nejdražší hráče v lize! Simon s Tomáškem berou víc než nejdražší hráč v Pardubicích,” vyjádřil se konkrétněji.

Zároveň však můžeme jen spekulovat o tom, kolik pravdy majitel Pardubic řekl. Soupiska Dynama má totiž podobně jako Sparta reprezentační úroveň. Jestli se letos na trhu objevilo zajímavé jméno, přišlo laso z Pardubic. Tím nechci říkat, že by Dědek nemohl mluvit pravdu, ale rozhodně musíme uznat že peníze v Dynamu od jeho příchodu zrovna problémem nejsou.

Má Sparta a Dynamo konkurenci?

Dokazuje to i nedávný podpis střídavých startů pro Daniela Gazdu. Zlínský obránce měl jít původně do Třince, už byly oba kluby dohodnuty. Pak si ale Berani usmysleli, že si chtějí svého klíčového beka podržet do konce sezony. Střídavé starty tak byly v tu chvíli jen jedinou alternativou, za kterou bylo Dynamo ochotno zaplatit nemalou částku.

To i přesto, že se reálně může stát, že Gazda za Pardubice nakonec hrát ani nebude. Tak či tak, do takové drahé nejistoty Třinec jít nechtěl. A to se bavíme o klubu, který je v oblasti financí dalším častým adeptem na pomyslný vrchol platového žebříčku.

Je dost možné, že se tam Oceláři někdy kolem roku 2015 taky drželi. Až později zástupcům klubu došlo, že tahle cesta k titulu je nejen drahá, ale zároveň není příliš účinná. Ubrali na rozpočtu, a od té doby nakupují hráče s daleko citlivější strategií.

U Třince se ví, že jejich hráči mají smlouvy založené především na bonusech. Čím víc získaných bodů, tím lepší výplata. Navíc tato motivační strategie nese Ocelářům ovoce. Poslední tři tituly jsou toho důkazem. To, že třinecký management taky nezaplatí neomezenou částku, dokazují odchody Tomáše Kundrátka do Komety a Davida Musila do Dynama.

Oba borce chtěl Třinec udržet, byli to prakticky stavební kameny precizního systému Václava Varadi, který deptal útočné choutky nejlepších týmů v extralize. Dorovnání nabídek nejvyšších konkurentů by ale udělal v třineckém rozpočtu pořádnou paseku. 

Tak nějak jde z toho vyčíst, že ani Kometa na tom nebude finančně zrovna nejhůř. Jejich aktivita na přestupovém trhu před začátkem sezóny hovoří za vše.

Je už čas odkrýt karty?

Takže kdo je nejbohatší, respektive, kdo zaplatí hráčům nejvíc? Z výše zmíněného souhrnu bychom asi na první místo tohoto žebříčku zařadili Spartu. Faktem však zůstává, že výše platů hokejistů v Česku nejsou veřejně přístupné, díky čemuž budou tyhle spekulace působit jako nekonečný kolotoč.

A měli by se platy hráčů zveřejnit? Těžko říct, názory se různí. Nejčastěji zmiňovaným argumentem je věta: „Veřejnost na to není u nás připravena.” Jestli tomu tak skutečně je nebo se za to majitelé jen schovávají, můžeme zase pouze spekulovat.

Sem tam nějaká informace z uzavřené a jinak dobře střežené bubliny prosákne, ale je to příliš malý vzorek. Určitě si můžeme být jistí, že nejlepší hráči v české soutěži berou třeba i půl milionu měsíčně. Ale kolik berou třeba hráči třetí a čtvrté formace? Určitě bude rozdíl, jestli dotyčný hokejista nastupuje v dresu Sparty nebo Karlových Varů.

Šéfkomentátor ČT Sport Robert Záruba nedávno ve svém podcastu Hokej bez červené navrhnul, aby kluby alespoň odkryli celkovou částku, kterou dávají z rozpočtu na platy hráčů. Všichni by byli spokojeni, veřejnost by si udělala obrázek a nikdo by se zase tolik nepídil po tom, jestli bere třeba Michal Řepík nebo Andrej Nestrašil o 20 tisíc víc nebo míň.

Jasné je pouze to, že se v zákulisí extraligovéhoké hokeje hrají šachy, jejíž postavení figurek nechtějí majitelé na veřejnosti ukazovat. Jestli je na to veřejnost připravená nebo ne, může být skutečně zásadní věc. 

Na některé hráče by se možná ze začátku pískalo více, než obvykle. Ve finále by se z toho ale za pár let stal standard, jako všude jinde, kde se o těchto číslech ve sportovním světě mluví veřejně. To, že elitní hráči berou nechutně hodně peněz, zatímco dělníci dostávají almužnu, to už víme i bez oficiálně zveřejněných čísel.

Zdroje: Tipsport Extraliga, Sport.cz

Reklama

Extraliga

Kometa Brno se chystá v létě pořádně investovat do posil! Po nepovedené sezoně ji čeká spousta změn

HC Kometa Brno letos nehrála tak, aby mohla pomýšlet na zisk titulu. S brněnským týmem to bylo jako na houpačce, střídala se povedená období s naprosto tragickými. Nicméně do play-off Brňané naskočili v dobré formě a ve čtvrtfinále sehráli vyrovnanou sérii s Vítkovicemi.

Publikováno

dne

HC Kometa Brno letos nehrála tak, aby mohla pomýšlet na zisk titulu. S brněnským týmem to bylo jako na houpačce, střídala se povedená období s naprosto tragickými. Nicméně do play-off Brňané naskočili v dobré formě a ve čtvrtfinále sehráli vyrovnanou sérii s Vítkovicemi. Kometu nakonec srazil její bývalý hráč, a tak vedení Brna chce v létě posílit, aby v příští sezoně sklidili větší úspěch.

Čtvrtfinále s Vítkovicemi

Kometa Brno postoupila do play-off až ze sedmé pozice po velmi nevyrovnaných výkonech. V předkole si dokázala poradit s Mladou Boleslaví, kterou vyřadila 3:1 na zápasy. Ve čtvrtfinále ji čekaly Vítkovice, které zastávaly roli velkého favorita.

Brněnský celek ovšem ukázal, že v play-off ze sebe umí vymačkat úplné maximum a dokázal Vítkovice potrápit. Nakonec do semifinále postoupil favorit po stavu 4:2 na zápasy.

Důležitou roli v sérii sehrál Peter Mueller, který před začátkem sezony přestoupil právě z Komety do Slezska. Ve čtvrtfinálové sérii vstřelil tři vítězné branky, včetně té v posledním utkání v prodloužení.

Možné posily pro Kometu

Podle různých zpráv se objevují spekulace, kdo by mohl během léta do Brna přijít, aby Kometu posilnil. Majitel Libor Zábranský podle všeho bude letos opět na přestupovém trhu aktivní, možná zainvestuje ještě více než loni.

Štěpán Lukeš – velkou posilou by se mohl stát brankář z Karlových Varů. Lukeš v letošní sezoně udržel úspěšnost zákroků na čísle 90,2 % a udržel třikrát čisté konto. Dominik Furch ukázal, že je velmi dobrým gólmanem, nicméně mladší kolega by jej mohl kvalitě zastupovat.

Martin Kohout – z týmu Energie Karlovy Vary by do Brna mohl mít namířeno i Lukešův spoluhráč z útoku. Kohout letos v extralize vstřelil 11 branek a zaznamenal 12 asistencí.

Lukáš Cingel – velký rozruch by mohl vyvolat přestup slovenského střelce, který v posledních letech působil v dresu Hradce Králové. Útočník si letos připsal 11 vstřelených branek a 21 asistencí.

Daniel Gazda – Kometu Brno by také mohl posílit obránce z druholigového Zlína. Gazda, který letos nastoupil do 41 zápasů za Berany chvíli strávil i na hostování v Českých Budějovicích.

Pravděpodobné odchody z Brna

Se spekulacemi o příchodech se také objevují zprávy, že Kometu někteří hráči opustí. Libor Zábranský bude mít co dělat, aby v týmu udržel hvězdy jako je Marek Ďaloga, Tomáš Kundrátek či Jakub Flek.

Marek Čiliak – brněnská legenda a velký oblíbenec fanoušků nejspíše moravskou metropoli opět opustí. V Brně totiž více věří Furchovi, k němuž si představují mladšího brankáře.

Luboš Horký – tento útočník by se dal označit jako jedno z překvapeních letošní sezony. Za Kometu vstřelil spoustu důležitých gólů, a tak měl plné právo požádat o možnost odchodu do zahraničí. S velkou pravděpodobností zamíří do Finska, kde oblékne dres Pelicans.

Radek Koblížek – po několika letech strávených ve Finsku se vrátil do Komety, kde vyrostl. V Brně ovšem nepřesvědčil, a tak se po roce vrací opět do týmu KooKoo.

Zdroj: EliteProspects, Facebook

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Program semifinále TELH: Hokej každý den! Dynamo na Třinec, Vítkovice s Mountfieldem. Kdy poznáme mistra?

Česká hokejová Tipsport Extraliga má za sebou tuhé čtvrtfinálové boje v rámci letošního play-off. Ve hře už zůstávají poslední čtyři týmy. Nečekaně z boje o Masarykův vypadla Sparta, jejíž žezlo teď přebírá Třinec. Do semifinále postoupil také Hradec a nejlepší dva celky po základní části.

Publikováno

dne

Česká hokejová Tipsport Extraliga má za sebou tuhé čtvrtfinálové boje v rámci letošního play-off. Ve hře už zůstávají poslední čtyři týmy. Nečekaně z boje o Masarykův vypadla Sparta, jejíž žezlo teď přebírá Třinec. Do semifinále postoupil také Hradec a nejlepší dva celky po základní části.

Přesně to, co nám čtvrtfinálové série slibovaly, to také hokejoví fanoušci dostali. Jediným překvapením je možná fakt, že v ani jednom případě nedokráčelo čtvrtfinále až k sedmému ultimátnímu zápasu.

Nejrychleji zvládlo čtvrtfinále Dynamo, které vyřadilo Olomouc v nejkratším možném časovém úseku, na postup stačily Pardubicím pouhé čtyři zápasy. O jedno utkání navíc bylo viděno v sérii Mounfieldu HK s Libercem. Hradec však potvrdil formu ze závěru základní části a zdolal Bílé Tygry 4:1 na zápasy.

O něco větší drama už to bylo v případě Vítkovic a Komety. Také tam však papírový favorit nezaváhal, do semifinále postoupila Ridera v šesti zápasech.

Stejnou porci utkání jsme mohli sledovat také v repríze loňského finále. Sparta šla do série v roli mírného favorita, avšak nakonec to byli Oceláři, kteří postupují mezi nejlepší čtyři týmy letošního ročníku Tipsport Extraligy.

ČTVRTFINÁLE

stav série
Dynamo Pardubice  4:0  HC Olomouc
(5:1, 2:0, 5:4p, 3:2)

stav série
Vítkovice Ridera  4:2  Kometa Brno
(3:2, 0:3, 4:1, 1:2, 1:0, 4:3p)

stav série
Sparta Praha  2:4  Oceláři Třinec
(3:2, 2:3p, 4:2, 1:3, 0:3, 1:5)

stav série
Mounfield HK  1:4  Bílí Tygři Liberec
(2:4, 3:2, 2:1p, 2:1, 6:4)

Semifinálové dvojice

Dynamo Pardubice vs. Oceláři Třinec

Pardubice se mohou v následujících dnech opřít především a velkou porci sil. Na postup do semifinále jim stačily sehrát pouze čtyři zápasy. I přes to, že Olomouc prokázala v sérii velkou bojovnost, kvalita kádru byla nakonec až příliš výrazně na jejich straně.

To Oceláři už mají v letošním play-off za sebou podstatně větší porci zápasů. Nejdříve si museli klestit cestu do čtvrtfinále přes předkolo, které vyhráli s Litvínovem 3:0 na zápasy. V daleko náročnější bitvě s favorizovanou Spartou přidali dalších šesti těžkých zápasů.

Vítkovice Ridera vs. Mountfield HK

Vítkovice mají za sebou jednu z nejlepších základních částí v historii samostatné české ligové soutěži. Do čtvrtfinálové série s Kometou šla Ridera jako mírný favorit, což také dokázala potvrdit. Svěřenci Miloše Holaně zdolali v moravskoslezském derby brněnskou Kometu 4:2 na zápasy.

Hradec Králové pokračuje ve spanilé jízdě ze závěru základní části. Na úvod série s Libercem sice zaváhal, pak už ale v sérii úřadoval. Čtyřmi výhrami v řadě Mountfield proklouzl po pěti letech do semifinále extraligy.

Program play-off TELH 2023

SEMIFINÁLE

2. dubna – 1. zápas SF (17:00)
Pardubice — Třinec

3. dubna – 2. zápas SF (18:00)
Pardubice — Třinec

4. dubna – 1. zápas SF (17:30)
Vítkovice — Mountfield HK

5. dubna – 2. zápas SF (17:30)
Vítkovice — Mountfield HK

6. dubna – 3. zápas SF (17:00)
Třinec — Pardubice

7. dubna – 4. zápas SF (17:00)
Třinec — Pardubice

8. dubna – 3. zápas SF (17:00)
Mountfield HK — Vítkovice

9. dubna – 4. zápas SF (16:00)
Mountfield HK — Vítkovice

10. dubna – případný 5. zápas SF
Pardubice — Třinec

11. dubna – případný 5. zápas SF
Vítkovice — Mountfield HK

12. dubna – případný 6. zápas SF
Třinec — Pardubice

13. dubna – případný 6. zápas SF
Mountfield HK — Vítkovice

14. dubna – případný 7. zápas SF
Pardubice — Třinec

15. dubna – případný 7. zápas SF
Vítkovice — Mountfield HK

FINÁLE

18. dubna – 1. zápas finále
první — druhý

19. dubna – 2. zápas finále
první — druhý

22. dubna – 3. zápas finále
druhý — první

23. dubna – 4. zápas finále
druhý — první

26. dubna – případný 5. zápas finále
první — druhý

28. dubna – případný 6. zápas finále
druhý — první

30. dubna – případný 7. zápas finále
první — druhý

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Extraliga

VIDEO: Gól roku? Třinecký kouzelník Houdini vytáhnul v semifinále nevídanou kličku!

Oceláři slaví. Ve čtvrtfinále hokejové Tipsport Extraligy přetlačili Spartu poměrem 4:2 na zápasy a postupují do semifinále. Tečku za postupem udělal Třinec v šestém utkání série, kterou ozdobil nádhernou kličkou slovenský útočník Libor Hudáček.

Publikováno

dne

Oceláři slaví. Ve čtvrtfinále hokejové Tipsport Extraligy přetlačili Spartu poměrem 4:2 na zápasy a postupují do semifinále. Tečku za postupem udělal Třinec v šestém utkání série, kterou ozdobil nádhernou kličkou slovenský útočník Libor Hudáček.

Sebevědomí hokejových střelců je prazvláštní věc. Když na konci ledna třinecký útočník Libor Hudáček netrefil v Českých Budějovicích zcela odkrytou branku, na několik týdnů ho nečekané selhání trochu ovlivnilo.

Nyní už hraje dvaatřicetiletý slovenský reprezentant opět v parádní fazóně, ostatně jako celý kádr Ocelářů, jenž dokázal ve čtvrtfinálové sérii zaskočit favorizovanou Spartu.

V utkání číslo šest na ledě třinecké WERK ARÉNY hrála už Sparta o všechno. Za stavu 2:0 pro domácí se Pražané snažili vrátit do série, ale naráželi na tradičně pevnou třineckou defenzívu, včetně famózního Ondřeje Kacetla v brance Ocelářů.

V tu chvíli nastal Hudáčkův velký moment, když ve 48. minutě pláchnul sparťanské obraně. Dokázal přesvědčit Jakuba Kováře, že půjde do bekhendu, ale následně prostrčil puk i s hokejkou mezi nohy. Brankář Sparty na tuto fintu už nedokázal zareagovat, Hudáček to trefil zkrátka parádně.

Výjimečný kousek by se dal přirovnat k trikům někdejšího kouzelníka Houdiniho, ke kterému má Hudáček svým jménem i přezdívkou (Hudy) poměrně blízko.

Sparta sice dokázala následně ještě snížit, ale Oceláři nakonec v utkání celkem v pohodě dokráčeli k postupu. Výstavní kousek slovenského forwarda se dá považovat možná za klíčový gól celého utkání, po kterém propukly ve vyprodané WERK ARÉNĚ velké oslavy.

Inspiraci hledal na YouTube

„Takový gól jsem dal, tuším, naposledy v sedmnácti, ještě ve Spišské Nové Vsi. Je to hrozně dávno,” komentoval Hudáček kličku pro hokej.cz, kterou se už dříve v české nejvyšší soutěži prosadil například Robert Kysela. Tenkrát ve čtvrtfinále 2001 stál v brance Sparty dnes legendární Petr Bříza.

Jak vůbec třineckého útočníka tato klička v tak důležitém utkání napadla? „Na YouTube jsem se díval v době, když tu ještě ani nebyli mladíci typu Trevor Zegras a podobně. Z toho pohledu jsem věděl, kdo to dřív udělal. Pak jsem to jednou zkusil i já, ale následující roky mi to nevycházelo,” popsal své myšlenky.

Následně přiznal, že po několika neúspěšných pokusech od této finty upustil. Až teď, ve čtvrtfinále extraligy se rozhodl tento kousek oprášit: „Měl lapačku dost nízko. Měl jsem štěstí, že to šlo nahoru pod tyčku,” dodal k velkolepému gólu.

I díky němu Oceláři vyhráli nakonec šesté utkání 5:1. Teď čeká na třinecké hokejisty další silný kalibr. V semifinále poměří síly s vítězem základní části z Pardubic. Série startuje v neděli 2. dubna v pardubické Enteria Aréně.

Zdroj: Tipsport Extraliga, hokej.cz

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené