Spojte se s námi


Hokej

Který klub v TELH platí hráčům nejvíc? Všichni se handrkují, ale nikdo nechce s pravdou ven

Komentář: Dynamo, Sparta, Třinec, Kometa nebo někdo další? Nekonečné diskuse o tom, který extraligový klub nabízí svým hráčům nejlukrativnější platové podmínky, je nekonečný kolotoč debat jak mezi fanoušky, tak mezi novináři či experty. Tipsport Extraliga má platy hráčů schované za oponou. Občas někde vyjde něco ven, jinak je to ale dobře střežené tajemství.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ: Dynamo, Sparta, Třinec, Kometa nebo někdo další? Nekonečné diskuse o tom, který extraligový klub nabízí svým hráčům nejlukrativnější platové podmínky, je nekonečný kolotoč debat jak mezi fanoušky, tak mezi novináři či experty. Tipsport Extraliga má platy hráčů schované za oponou. Občas někde vyjde něco ven, jinak je to ale dobře střežené tajemství.

Hokej je kromě hry mezi mantinely taky hra peněz. Pravda, nejsme sice tak daleko jako ve slavné NHL, ale i tady si někteří hokejisté přijdou na místní poměry na velmi solidní balík. Nejčastější otázkou na veřejnosti je, kdo bere nejvíc? Těžko budeme na tuhle otázku hledat odpověď, za kterou strčíme ruku do ohně. Kdo se však trochu pohybuje v místním prostředí, představu si udělat může.

Do názorové přestřelky se teď po nedělním 45. kole české nejvyšší soutěže dostali Sparta a Dynamo. Netřeba chodit dlouho kolem horké kaše, stačí se podívat na soupisky obou týmů, abychom si byli jisti, že tady si hokejista na české poměry vydělá slušně. Transparent sparťanských fanoušků s nápisem „Teď si vás kupím všecky,” odkazoval na platové podmínky v Pardubicích.

Od doby, co východočeský klub převzal nový majitel a miliardář Petr Dědek, je zřetelné, že tady se na platech hráčů příliš šetřit nebude. Také o tom byl vzkaz fanoušků Sparty. Ti poukazovali především na odchody Košťálka, Říčky nebo Dvořáka, kteří bývali dříve hráči Sparty.

Nad tvořivostí sparťanských fanoušků se pozastavil taky sám Dědek, který se rozhodl konkrétní situace fanouškům přiblížit.

Měli by si uvědomit, jaká je realita a jak to funguje. Když hráči končí v daném klubu smlouva, většina agentů jde v 90 procentech případů nejdřív za stávajícím klubem hráče. Až když v tom klubu řeknou, že nemůžou nabídnout víc nebo i stejně financí, nebo že můžou dát jen roční novou smlouvu, tak jde agent většinou nabídnout svého klienta jinam,” vyprávěl Dědek v rozhovoru pro Sport.cz.

Ten vysvětluje, že pokud klub nenabídne hráči novou a dostatečně atraktivní smlouvu, je hráč se svým agentem rozhodnutý jednat o budoucnosti jinde. To i přesto, že drtivá většina hokejistů má zájem ve svém klubu pokračovat.

„Hráči většinou chtějí zůstat v klubu, v němž působí, nechce se jim stěhovat. Když ale nepřichází zajímavá smlouva, kterou by si zasloužili, jdou prostě jinam,” dodal Dědek.

Majitel Dynama zároveň odmítá, že by jeho klub nějak výrazně přeplácel hráče: „Kdybych zveřejnil platy všech tří našich kluků zmíněných na transparentu, tak polovina hráčů ve Spartě bere víc než oni. To Sparta má nejdražší hráče v lize! Simon s Tomáškem berou víc než nejdražší hráč v Pardubicích,” vyjádřil se konkrétněji.

Zároveň však můžeme jen spekulovat o tom, kolik pravdy majitel Pardubic řekl. Soupiska Dynama má totiž podobně jako Sparta reprezentační úroveň. Jestli se letos na trhu objevilo zajímavé jméno, přišlo laso z Pardubic. Tím nechci říkat, že by Dědek nemohl mluvit pravdu, ale rozhodně musíme uznat že peníze v Dynamu od jeho příchodu zrovna problémem nejsou.

Má Sparta a Dynamo konkurenci?

Dokazuje to i nedávný podpis střídavých startů pro Daniela Gazdu. Zlínský obránce měl jít původně do Třince, už byly oba kluby dohodnuty. Pak si ale Berani usmysleli, že si chtějí svého klíčového beka podržet do konce sezony. Střídavé starty tak byly v tu chvíli jen jedinou alternativou, za kterou bylo Dynamo ochotno zaplatit nemalou částku.

To i přesto, že se reálně může stát, že Gazda za Pardubice nakonec hrát ani nebude. Tak či tak, do takové drahé nejistoty Třinec jít nechtěl. A to se bavíme o klubu, který je v oblasti financí dalším častým adeptem na pomyslný vrchol platového žebříčku.

Je dost možné, že se tam Oceláři někdy kolem roku 2015 taky drželi. Až později zástupcům klubu došlo, že tahle cesta k titulu je nejen drahá, ale zároveň není příliš účinná. Ubrali na rozpočtu, a od té doby nakupují hráče s daleko citlivější strategií.

U Třince se ví, že jejich hráči mají smlouvy založené především na bonusech. Čím víc získaných bodů, tím lepší výplata. Navíc tato motivační strategie nese Ocelářům ovoce. Poslední tři tituly jsou toho důkazem. To, že třinecký management taky nezaplatí neomezenou částku, dokazují odchody Tomáše Kundrátka do Komety a Davida Musila do Dynama.

Oba borce chtěl Třinec udržet, byli to prakticky stavební kameny precizního systému Václava Varadi, který deptal útočné choutky nejlepších týmů v extralize. Dorovnání nabídek nejvyšších konkurentů by ale udělal v třineckém rozpočtu pořádnou paseku. 

Tak nějak jde z toho vyčíst, že ani Kometa na tom nebude finančně zrovna nejhůř. Jejich aktivita na přestupovém trhu před začátkem sezóny hovoří za vše.

Je už čas odkrýt karty?

Takže kdo je nejbohatší, respektive, kdo zaplatí hráčům nejvíc? Z výše zmíněného souhrnu bychom asi na první místo tohoto žebříčku zařadili Spartu. Faktem však zůstává, že výše platů hokejistů v Česku nejsou veřejně přístupné, díky čemuž budou tyhle spekulace působit jako nekonečný kolotoč.

A měli by se platy hráčů zveřejnit? Těžko říct, názory se různí. Nejčastěji zmiňovaným argumentem je věta: „Veřejnost na to není u nás připravena.” Jestli tomu tak skutečně je nebo se za to majitelé jen schovávají, můžeme zase pouze spekulovat.

Sem tam nějaká informace z uzavřené a jinak dobře střežené bubliny prosákne, ale je to příliš malý vzorek. Určitě si můžeme být jistí, že nejlepší hráči v české soutěži berou třeba i půl milionu měsíčně. Ale kolik berou třeba hráči třetí a čtvrté formace? Určitě bude rozdíl, jestli dotyčný hokejista nastupuje v dresu Sparty nebo Karlových Varů.

Šéfkomentátor ČT Sport Robert Záruba nedávno ve svém podcastu Hokej bez červené navrhnul, aby kluby alespoň odkryli celkovou částku, kterou dávají z rozpočtu na platy hráčů. Všichni by byli spokojeni, veřejnost by si udělala obrázek a nikdo by se zase tolik nepídil po tom, jestli bere třeba Michal Řepík nebo Andrej Nestrašil o 20 tisíc víc nebo míň.

Jasné je pouze to, že se v zákulisí extraligovéhoké hokeje hrají šachy, jejíž postavení figurek nechtějí majitelé na veřejnosti ukazovat. Jestli je na to veřejnost připravená nebo ne, může být skutečně zásadní věc. 

Na některé hráče by se možná ze začátku pískalo více, než obvykle. Ve finále by se z toho ale za pár let stal standard, jako všude jinde, kde se o těchto číslech ve sportovním světě mluví veřejně. To, že elitní hráči berou nechutně hodně peněz, zatímco dělníci dostávají almužnu, to už víme i bez oficiálně zveřejněných čísel.

Zdroje: Tipsport Extraliga, Sport.cz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.