Král padl: Colorado porazilo Tampu Bay a slaví zisk Stanley Cupu! Lightning však i přesto přepisují dějiny NHL

Kanadsko-americká NHL nabídla v noci z neděle na pondělí už šestý finálový duel mezi Tampou Bay Lightning a Coloradem Avalanche. Zápas to byl opět velmi bojovný a atraktivní, Avalanche však zdolali svého soupeře a po jednadvaceti letech slaví zisk Stanley Cupu.

Prvního gólu utkání se fanoušci v Amalie Aréně dočkali už po necelých čtyřech minutách, když se po asistenci Ondřeje Paláta prosadil Steven Stamkos.

Lightning začali klíčový domácí duel velmi aktivně a zejména v první polovině první třetiny byla Tampa jasně lepším celkem. Posléze se však ke slovu dostali také hokejisté Colorada, ke gólu to ovšem zatím nevedlo.

Dá se ovšem říci, že od prostřední části zápasu Avalanche převzali otěže utkání. Vyrovnání zařídil po jedné minutě a čtyřiapadesáti sekundách druhé třetiny Nathan MacKinnon.

V této fázi byli Avs zkrátka lepším týmem, z čehož pramenil i druhý gól. Byť nejdříve došlo k dalšímu spornému momentu.

Při zakládání útočné snahy Colorada byl obráncem Joshem Mansonem zahákován forvard Tampy Pierre-Édouard Bellemare, Avalanche tak mohli jít do přečíslení. A to skončilo vstřelením branky, vedení pro klub z Denveru obstaral Artturi Lehkonen.

Třetí třetina správně měla přinést velký tlak Lightning, až na několik šancí ovšem domácí příznivci nic takového neviděli. A svědčí o tom ostatně i počet střeleckých pokusů, jež svěřenci Jona Coopera na Darcyho Kuempera vypálili.

Přestože tedy Tampa musela dohánět jednogólové manko, Avalanche přestříleli Lightning v závěrečném dějství poměrem 9:4.

Na stavu skóre už se do konce základní hrací doby nic nezměnilo, hráči Colorada tak mohou po velmi dlouhých jednadvaceti letech slavit zisk Stanley Cupu! Nutno podotknout, tahle finálová série byla pro oko diváka velmi atraktivní záležitostí a o celkový triumf se spolu zaslouženě popraly aktuálně dva nejlepší celky NHL.

Colorado prošlo nejen play off, nýbrž celou sezónou vskutku znamenitě a bez větších dramat. Avalanche vyhráli základní část NHL a dvě série vyřazovací části zvládli bez ztráty jediného zápasu.

Postupně v průběhu play off tak vyřadili Nashville Predators (4:0), St. Louis Blues (4:2), Edmonton Oilers (4:0) a nakonec sesadili z trůnu i krále NHL – Tampu Bay Lightning, a to 4:2 na zápasy.

Jak už však výše naznačujeme, Colorado podalo především v play off opravdu špičkový výkon hodný vítězů Stanley Cupu.

Dlužno dodat, smeknout se musí také před organizací Lightning. Tampa Bay totiž dokázala něco nevídaného, co se vlastně v době platových stropů, které NHL zavedla od sezóny 2005/06, nikomu nepodařilo.

Jako první tým v historii v době platových stropů došli Bolts třikrát v řadě do finále Stanley Cupu. A z toho hned dvakrát se hokejisté Tampy Bay radovali z celkového prvenství. Po dvou letech tak má NHL nového krále. Souboj gigantů vyhrálo Colorado.